islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Muaji i agjërimit, muaji i moralit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Muaji i agjërimit, muaji i moralit Empty
MesazhTitulli: Muaji i agjërimit, muaji i moralit   Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptySat 30 Jul 2011 - 10:24

Muaji i agjërimit, muaji i moralit Hytbe12-252x198Falënderimet[color:76ca=rgb(23, 0, 0)] i takojnë Allahut, Fuqiplotit, Drejtuesit të kësaj gjithësie, të Parit pa fillim dhe të Mbramit pa mbarim! Atë e falënderojmë dhe prej Tij ndihmë dhe falje kërkojmë. Kërkojmë strehim tek Allahu prej te keqes të vetvetes dhe veprave tona të shëmtuara!

Dëshmojmë se nuk ka zot tjetër përveç Allahut të Madhërishëm, gjithashtu dëshmojmë se Muhammedi s.a.v.s. është rob i Allahut dhe pejgamber i Tij!

Salatet, selamet qofshin mbi Muhammedin (s.a.v.s.) për të cilin Allahu i Madhërishëm në Kur’anin Fisnik thotë: “…Ai nuk flet nga hamendja, gjithë atë që e flet Ai është inspirim nga Allahu.”;mbi Familjen e tij të pastër, shokët e tij fisnik dhe të gjithë ata të cilët ndjekin apo do ta ndjekin rrugën e tij deri në amshim!

Pasi jemi në prag të muajit të Ramazan do të themi disa fjalë në lidhje me agjërimin. Për të qenë agjërueshëm duhet ndaluar nga ngrënia, pirja dhe nga marrëdhëniet intime.

Të nderuar xhematë!

A thua vallë mjafton vetëm me këtë apo duhet edhe diçka tjetër? Me siguri se nuk është ajo që kërkohet nga agjëruesi vetëm largimi nga të ngrënit dhe të pirët, por prej agjëruesit kërkohen edhe cilësi të tjera që duhet ti ketë dhe posedoj gjithnjë një besimtar i devotshëm, siç është largimi nga gënjeshtra, përgojimi, ryshfeti, korrupsioni, shikimi dhe dëgjimi i haramit, etj.

Në të kundërtën nëse nuk i përvetësojmë këto cilësi gjatë agjërimit, atëherë nuk do ta arrinim atë që e kërkon Allahu i Madhërishëm. I Dërguari i Allahut (s.a.v.s.) në lidhje me këtë thotë: “Kush nuk e lë gënjeshtrën dhe punon me të, Allahu s’ka nevojë që ai ta lë ushqimin dhe pijen e tij.”

Kështu që agjërimi ka tre shkallë apo me fjalë tjera agjëruesit janë tri llojesh:

A). Agjërimi i njerëzve të thjeshtë, këta ndalohen vetëm nga ngrënia dhe pirja;

B). Agjërimi i të devotshmëve, këta agjërojnë me sy, vesh, gjuhë, këmbë, dorë ose thënë ndryshe: agjërojnë me të gjitha gjymtyrët e trupit të vet; dhe:

C). Agjërimi i evlijave dhe salihinëve: këta agjërojnë me zemër duke e mbrojtur veten nga çdo send që mund ta largojë zemrën e tyre nga përmendja e Allahut të Madhërishëm.

Të nderuar xhematë!

Tani çdo njëri prej nesh mund të reflektojë në vetvete dhe ta gjejë se në cilin grup nga këta tre lloje agjëruesish bën pjesë: te i pari, i dyti apo i treti. Kurse unë kisha bërë lutje apo dua që shumica prej nesh të jemi te lloji i dytë se të tretin rrallë kush mund ta arrijë…

Këshilla e kësaj hutbeje është që të mundohemi dhe përpiqemi që nga agjërimi ta fitojmë devotshmërinë dhe mëshirën e Allahut, e kur të na kaplojë mëshira e Tij, dhe të na falë Allahu, atëherë jemi të larguar dhe të mbrojtur nga zjarri i Xhehennemit, kjo duke u bazuar në fjalët e Muhammedit s..a.v.s.: “Dhjetë ditët e para të Ramazanit janë mëshirë, dhjetëditëshi i mesëm është falje, kurse dhjetëditëshi i fundit është mbrojtje nga zjarri i Xhehennemit.”

____________________

(Kjo hutbe është mbajtur nga Ibrahim Alija, imam në xhaminë e Rinisë – Tetovë)

Allahu ju shperbleft per postimin.
Muaji i agjërimit, muaji i moralit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Muaji i agjërimit, muaji i moralit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: