islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty
MesazhTitulli: Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s.    Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 14 Sep 2011 - 11:46


Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Muhamed_a_200_200

Na ka treguar Museddedi, na ka treguar Jahjau, nga Sufjani këtij i ka treguar Abdurrahman b. Fulani b. Ebu Rebia, ky nga Hakim b. Hakimi, ky nga Nafi b. Xhubejr b. Mut’imi, ky nga Ibni Abbasi, i cili thotë se i Dërguari i All-llahut s.a.v.s ka thënë.:

“Xhebraili alejhis-selam më ka dalur imam dy herë (dy ditë) ke shtëpia (e shenjtë, Qabja). Ma ka falur drekën kur dielli filloi të anojë nga zeniti (në drejtim të perëndimit) në një masë të nallanës. Ikindinë ma ka falur kur hija e gjësendit ishte sa vet sendi. Ma ka falur, d.m.th. akshamin kur agjëruesi bën iftar (d.m.th. pasi që ka perenduar dielli dhe pasi që ka filluar mbrëmja). Jacinë ma ka falur kur ka humbur kuqërina e horizontit (rrezet e kuqe të cilat paraqiten në horizont pas perëndimit të diellit). Ma ka falur sabahun kur i ndalohet ushqimi dhe pija agjëruesit (d.m.th. kur ka filluar të gdhijë mëngjesi).” Të nesërmen (ditën e dytë) drekën ma ka falur atëherë kur hija e gjësendit ishte sa vet sendi. Ikindinë ma ka falur atëherë kur hija e gjësendit ishte sa dy herë sendi. Ma ka falur akshamin atëherë kur agjëruesi bën iftar. Ma ka falur jacinë në një të tretën (1\3) e natës, kurse sabahun ma ka falur atëherë kur janë shpërndarë rrezet e agimit. Pastaj mu është kthyar (Xhebraili) duke më thënë: “O Muhammed! kjo është koha (e namazeve) të pejgamberëve para teje dhe koha (e lejuar e çdo namazi për t'u falur) është në mes këtyre dy kohëve.”

Allahu ju shperbleft per postimin.
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
besiminezemer
Motrat islame
Motrat islame
besiminezemer

Numri i postimeve : 141
Data e regjistrimit : 06/09/2011

Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty
MesazhTitulli: Re: Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s.    Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 14 Sep 2011 - 13:03

ALLAHU TE SHPERBLEFTE.AMIN
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: