islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3000 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri giannitifeki@gmail.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Shenjat e Dashurisë së Vërtetë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Shenjat e Dashurisë së Vërtetë Empty
MesazhTitulli: Shenjat e Dashurisë së Vërtetë   Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 21 Sep 2011 - 1:18

Shenjat e Dashurisë së Vërtetë 9k=
Kur Hazreti Muhammedi , sal-lall-llahu alejhi ves-selem , po bënte një bisedë me sahabët,Sevbani radiall-llahu anhu, po e vështronte të dashurin e Allahut në mënyrë të çuditshme, krejt i përhumbur.Gjendja e tij ia tërhboqi vëmendjen Resulullahut. Ai, me shumë mëshirë, e pyeti:

Çfarë ke , o Savban?

Ashiku i Resulullahut, Sevbani, radiall-llahu anhu, u shpreh:

-Tu bëfsha kurban, unë së bashku me nënë e baba, o Resulullah!Malli për ty më ndez e më përc0δllon deri në atë mas0δ, sa , kur jamë larg nurit tënd, më duket çdo çast burim hidhërimi.Kur në dunja është kaq e dhimbhshme të që, po në ahiret sa e rëndë do të jetë!? Në botën tjetër , ju Pejgamberët do të jeni së bahsku.Kurse përfundimi im, në lidhje me atë botë, është akoma më i paqartë! Nëse nuk do të hyj dot në xhennet, do të privohem nga mundësia për të të shikuar ty! Kjo gjë më mundon e më torturon o Resulullah!

Më pas, Hazreti Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ves-selem, i dha sihariq:

"Njeriu do të jetë me atë që e do...." (Buhariu, Edeb,96.)

Ndërsa shenja e dashurisë ndaj Allahut dhe të Dërguarit të Tij, është bindja dhe dorëzimi.Nëse nuk u bindemi udhëzimeve të Hazreti APejgamebrit, a.s , nuk do të kemi fyturë të kërkojmë shefaatin në botën tjetër.

Në ajetin Kur`anorë, paralajmërimi është krejt i qartë:

"Thuaju (o Muhammed): Nëse ju e doni Allahun, atëherë më ndiqni mua, që Allahu t`ju dojë dhe t`ju falë gjunahet..." (Ali Imran,31)[b]

Domethënë se nuk duhet keqkuptuar hadithi i Muhammedit a.s , sipas të cilit "Njeriu është me atë që e do" Pa zbatuar dhe ejtuar si vepërmirët, nuk mund të jemi sëbashku me ta. Edhe jahudit, edhe krishterët sipas formës së tyre ushqejnë dashuri për profetët e tyre, por ama nuk ajnë sëbahsku me ta.

Ndryshe Fudajl bin Ijaz, rahmetullahi alejh, i kërkonte llogari kështu nefsit të tij:

"Ti kërkon të jesh me Hz.Pejgamberin dhe besnikët e tij në xhennetul Firdeus, por, çfarë ke bërë ndonjë vepër që të bën ta meritosh këtë? Sa ndjeshmëri epshore ke fituar në vete? Sa e ke mundur mërzinë? Sa të afërm ke vizituar, prej atyure që nuk të bëjnë vizitë? A ja ke falë gabimin ndonjë vëllai?

Allahu ju shperbleft per postimin.
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: