islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine-Meli
Administrator
Administrator
Admine-Meli

Numri i postimeve : 160
Data e regjistrimit : 20/09/2011
Mosha : 31
Nacionaliteti-Sheti : Tetove

Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Empty
MesazhTitulli: Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze   Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyMon 26 Sep 2011 - 9:13

Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Halimszuszana_200_188
Halima Zsuzsanna Kiss thotë se ajo është konvertuar në Islam, pasi u impresionua nga disa kolegë pune muslimanë.

Një organizatë Turko-Hungareze, Fondacioni Kulturor, prezantoi përkthimin e ri hungarez të Kuranit të Shenjtë për mediat Hungareze dhe për qytetarët gjatë një konference për shtyp, dhe veprimtari publike e mbajtur në kryeqytetin e Hungarisë, Budapest.

Veprimtaria u ndoq nga zyrtarët e ambasadës nga Turqia, Iraku, Pakistani, Maroku, Azerbajxhani, Libani, Egjipti, Katari, dhe Malajzia, dhe deputetë nga Parlamenti hungarez, si dhe qytetarë turq dhe hungarezët që jetojnë në këtë vend morën pjesën në këtë takim. Disa klerikë të krishterë dhe hebrenj gjithashtu ishin pjesë e programit.

Programi filloi me leximin e Kur'anit të Shenjtë nga Osman Sahin, imami i xhamisë së famshme të Stambollit Fatih.

Znj Kiss, e cila është drejtuese e çështjeve të grave për organizatën etnike hungareze muslimane, tha se iu deshën 3 vite për të përkthyer Kur'anin në hungarisht.

Duke shtuar se përpjekjet e mëparshme të përkthimit të Kuranit nuk e kënaqën askënd, znj Kiss tha se përkthimi i saj hungarez është shqyrtuar dhe rishikuar nga studiuesit muslimanë dhe është miratuar nga Këshilli Musliman i Hungarisë.

Përkthimi më i hershëm i Kuranit në hungarisht, ‘Kassai Korán’ , u përgatit nga Hollósi Somogyi József në shekullin e 19.

Burimet:

* “Gruaja muslimane përkthen Kuranin e shenjtë në gjuhën hungareze “World Bulletin, 10 janar.2011”

* Nielsen, Jergen (ed.) "Hungary" Yearbook of Muslims in Europe, Vol. 1 Leiden: Brill. 2009.


Islamtoday.com

Përgatiti: F.Nuhiu/presheva.com/

Allahu ju shperbleft per postimin.
I love you Mos u merzit nese te tjeret flasin keq per ty,sepse edhe bletat sulmojne gjithmone lulen me te bukur !... I love you
Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven www.islamieshtedrit.com Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Lajme dhe Lajmërime-
Kërce tek: