islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty
MesazhTitulli: Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem   Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 5 Oct 2011 - 10:08

Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Images?q=tbn:ANd9GcTfjWIr7w7EbpjUb8NuyzmK1eKexQ2XBDmFaApMROgXDabLGlo5
[justify]Muhammedi sal-lallahu alejhi ve sel-lem e kishte një sahan të cilin e kishte emëruar: "El-garrau" dhe ishte shumë i madh, saqë nuk mund ta mbanin më pak se katër persona.
Një ditë Muhammedi sal-lallahu alejhi ve sel-lem i thirri shokët që të hanë prej tij.

Pas namazit të duhasë, Muhammedi sal-lallahu alejhi ve sel-lem e solli sahanin të mbushur plot me qull dhe i thirri shokët e tij që të hanë prej sahanit. Erdhën të gjithë (të thirrurit) dhe u ulën rreth tij (sahanit) saqë u ngushtuan tepër, kurse Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem u ul në gjunjë.

Një beduin i tha: "Ç`është kjo ulje?"
Muhammedi sal-lallahu alejhi ve sel-lem i tha: "Mua Zoti më ka bërë rob fisnik e jo mbret kryelartë".

Pastaj I Dërguari i Allahut u tha sahabëve: "Hani anëve të sahanit dhe lëreni mesin, sepse kështu do të keni bereqet në ngrënie". (Ebu Davudi)


Allahu ju shperbleft per postimin.
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty
MesazhTitulli: Re: Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem   Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 5 Oct 2011 - 10:18

Me intereson dmth-ja e emrit te pjates ....?

Allahu ju shperblefte per postimin !

Selamu Alejkum !

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 31
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty
MesazhTitulli: Re: Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem   Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 5 Oct 2011 - 11:07

Es-selamu Alejkum All-llahu ju shperblefte Vella per ket tregime meqen se motrushja ka pyeture se i intereson d.m.th-ja e emrit te pjates une po e ceki nje Hadithe qe ka te beje me kete tregim edhe i cili tregone qarte qfare per kete All-llahu ju ruajte dhe ju shtofte diturin e hajrite t'gjithve selam nga Bina

Urdherohet nga enia prj skajit te enes ndalohet fillimi i ngrenjes prej mesit te saj
Hadithi 749
Abdull-llah ibn Busr “radijall-llahu anhu” thote: “Pejgamberi “sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem” kishte nje ene qe quhej “El-garrau”, te cilen e çonin kater persona (sini apo sofer). Pasi as-habet e falnin namazin e paradrekes (Salatu-d-Duha) e binin sofren e madhe me pershesh me vale dhe uleshin te pranishmit rreth saj. Kur ishte numri i madh, atehere Pejgamberi “sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem” ulej ne gjunj qe te uleshin sa me shume. Nje beduin, i cili e kishte verejtur, pyeti: “Çfare ulje eshte kjo?” Pejgamberi “sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem” u pergjigj: “Vertet All-llahu mua me ka bere rob te ndershem e nuk me ka bere tiran kokeforte.” Pastaj tha: “Hani prej skajit te enes dhe lere mesin e saj qe te keni bereqet ne ushqim!”
(Transmeton Ebu Davudi)

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Sponsored content
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty
MesazhTitulli: Re: Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem   Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: