islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI

Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyFri 23 Apr 2010 - 20:29

HUDBE
23.04.2010

BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR


Lavdërimi i takon All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit, Krijuesit të Gjithësisë, Sunduesit në Ditën e Gjykimit. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje e ndihmë kërkojmë. I lusim mbrojtje All-llahut nga të këqijat e vetvetes dhe të veprave tona. Kë udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë largon Ai nga rruga e vërtetë s'ka kush e udhëzon. Dëshmoj se nuk ka hyjni përveç All-llahut Një dhe se Muhammedi a.s. është rob dhe i Dërguar i Tij. Salavatet dhe selamet e përzemërta ia dërgojmë të Zgjedhurit të njerëzimit, Muhammedit a.s., të dërguarit si mëshirë për mbarë botërat me udhëzimin e fundit hyjnor, Kur’anin Famëlartë, librin që shpie në lumturi dhe shpëtim të garantuar.
Xhemat I Nderuar!, Besimi në All-llahun xh.sh dhe urdhërat e Tij është esenca e këtij besimi dhe shpirti I gjith Islamit ndërsa, Besimi I shëndoshë është baza e shoqërisë islame. Me anë tës heriatit dhe udhzimeve, islami e mbronë besimin e tyllë dhe besimtarët, duke I luftuar besimet pagane me qëllim që ta pastrojë shoqërinë islame nga idhujtaria dhe dhe rruga e humbur. Parimi I parë I besimit që islami mbolli në shpirtin e çdo muslimani është se kjo botë në të cilën jetonë njeriu, nën qiellin e saj dhe mbi tokën e saj, nuk është kaotike dhe se asgjë nuk ndodhë jashta ligjeve të caktuara. Ajo nuk lëvis sipas dëshirave të krijesave, se dëshirat e tyre janë të verbëra, të kundërta e kontradiktore; Në Kur’an thuhet:
وَلَوِ اتَّبَعَ الْحَقُّ أَهْوَاءهُمْ لَفَسَدَتِ السَّمَاوَاتُوَالْأَرْضُ وَمَن فِيهِنَّ بَلْ أَتَيْنَاهُم بِذِكْرِهِمْ فَهُمْ عَنذِكْرِهِم مُّعْرِضُونَ

‘’ E sikur të përputhej e vërteta me dëshirat e tyre, do të shkatërroheshin qiejt e toka dhe çdo gjë që gjendet në to. E megjithate që Ne atyre u sollëm (me këtë Kur'an) famën e tyre, ata u zbrapsën ndaj përkujtimit të vet. (el –Muminun ;71)

Kjo gjithësi ka ligje e zakone të pandryshueshme e konstante të cilat në asnjë mënyrë nuk ndryshojnë. Në Kur’an thuhet:


فَلَن تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَبْدِيلًا وَلَن تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَحْوِيلًا.......
……… e në ligjin e All-llahut kurrë nuk do të hasësh (ndryshim) devijim. (fatir;43)
Por gjithçka ndodhë sipas dëshirës dhe caktimit të All-llahut xh.sh. Muslimanët mësuan nga libiri I Zotit të tyre dhe nga suneti I Pejngamberit të tyre ( porositë dhe veprimet e tij) që ti respektojnë ligjet e tylla kozmike dhe gjithçka dhe gjithçka tjerë që është caktuar nga All-llahu xh.sh.
Në kohën kur u paraqit Muhamedi a.s në shoqërin e atëhershme egzistonin disa njerëz të njohur me emrat Kehan ose arafin – parashikues ose fallxhorë, të cilët pretendonin se e dinë të fshetën e kaluarës, të fshehtën e të ardhshmes nëpërmjet kontakteve të tyre me xhin ose nëpërmjet disa krijesave të njajshme me to. Muhamei a.s u shpalli luftë të gjith fallxhorve, parashikuesive dhe gënjeshtarëve të cilët nuk mbështeteshin në diturin e vërtet në rrugën e e vërtet dhe librin e All-llahut xh.sh kuranin famëlart që është udhërëfyes për njerëzit edhe ate duke u mbështetur në fjalët e All-llahut xh.sh në të cilën thotë:

'' Thuaj: askush përveç All-llahut as në qiej e as në tokë nuk e di të fshehtën përveç All-llahut….''
Me urdhërin e Zotit pejgamberi a.s. theksonë:
قُل لاَّ أَمْلِكُ لِنَفْسِي نَفْعًا وَلاَ ضَرًّا إِلاَّ مَا شَاء اللّهُ وَلَوْ كُنتُأَعْلَمُ الْغَيْبَ لاَسْتَكْثَرْتُ مِنَ الْخَيْرِ وَمَا مَسَّنِيَ السُّوءُ إِنْأَنَاْ إِلاَّ نَذِيرٌ وَبَشِيرٌ لِّقَوْمٍ يُؤْمِنُون

‘’ Thuaj: "Unë nuk kam në dorë për veten time as ndonjë dobi, as ndonjë dëm, pos çka do All-llahu. Sikur ta dija të fshehtën, do t'i shumoja për vete të dobishmet, e nuk do të më prekte gjë e keqe. Unë nuk jam tjetër vetëm se qortues dhe përgëzues për njerëzit që besojnë.( ElA’rafë 188).

Xhemat I Nderuar!. Ai që pretendonë se e njeh fshehtësinë e vërtet,ata kanë gënjyer ndaj Zotit, ndaj të vërtetës dhe ndaj njerëzve.
Nuk e dinë të fshehtën as xhinet as fallxhorët e as parashikuesit dhe asnjë krijesë tjetër që është në qiell e në tokë, por të fshehtën e di vetëm All-llahu xh.sh.Një herë një delegacion erdhë te I dërguari I Zotit me paragjykim se ai u takon atyre që e dinë të fshehtën dhe kështu meshefën diçka në dorën e tyre dhe e pyetën Muhamedin a.s e ai u përgjegj:

'' Unë nuk jam Prashikues, vërtet parashikuesi dhe parashikuesja do të hynë në zjarr"

Xhemat I nderuar edhe pse ne të gjithë jemi musliman, përsëri në mesin tonë ka persona të cilët kur kanë ndonji problem, apo ndënjë smundje kërkojnë ndihmë prej fallxhorve dhe munxhitorëve dhe ju besojne fjalëve të tyre. Besimi I falltorëve është kufër mosbesim, sepse islami nuk I lufton vetëm fallxhorë, nuk Iuftonë vetëm ata që shkruajnë hajmalia, por I trajtonë të njetë dhe I konsinderon gjynaqar edhe ata që shkojnë te ta , pyesin dhe ju besojnë fjalëve të tyre. Në këtë kontekst Muhamedi a,s thotë:


'' Namazi nuk I pranohet 40 ditë personit që shkon te fallxhori e pyet dh ju beson fjalëve të tij'' ( Muslimi )


'' Ai që shkonë te parashikuesi dhe u besonë fjalëve të tij, ka mohuar atë që I është shpallur Muhamedit a.s"
Muhamedit a.s I është shpallur se vetëm Zoti e di të fshehtën kurse Muhamedi a.s. jo, madje e as njerëzit, e as falxhorët e munxhitoret.


قُل لاَّ أَقُولُ لَكُمْ
عِندِي خَزَآئِنُ اللّهِ وَلا أَعْلَمُ الْغَيْبَ وَلا أَقُولُ لَكُمْ إِنِّي مَلَكٌ
[size=25]إِنْ أَتَّبِعُ إِلاَّ مَا يُوحَى إِلَيَّ قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الأَعْمَى وَالْبَصِيرُ[/size]
أَفَلاَ تَتَفَكَّرُونَ {50
Thuaj: "Unë nuk u them juve se i kam në kompetencë depot e All-llahut (e t'ju sjell mrekulli), as nuk pretendoj se i di fshehtësitë (e t'ju tregoj se kur do t'ju vijë dënimi), as nuk u them se unë jam engjëll. Unë ndjek vetëm atë që më shpallet mua. Thuaj: "A janë baras i verbëti dhe ai që sheh?" A nuk mendoni? (EL –Anam-50)

Nëse muslimani e kuptonë këtë qartazi nga Kur’ani dhe përsëri besonë se ka disa që e dijnë të fshetësinë e caktimit të All-llahut dhe feshtësitë tjera, apo se dikush mund ti zgjedh problemet dhe mos marveshjet e tyre, atëherë ky njeri nuk besonë në atë që Zoti ia zbriti Pejgamberit a.s.
Xhemat I nderuar shkak pë kër këtë temë ishin reklam që I shohim për çdo ditë në Tv. Filan filani dhe filan filanja I shëron këto smundje duke shkruar hajmalia. Më e keqja është se ata ai mashtrojnë njerzit, në ato çështje ku shumica e njerzive kanë probleme: si p.sh. duke filluar ‘’Ne I Shërojmë ata që nuk kanë fëmijë, Të Martuarit që kanë mosmarveshje’’,duke I numruar dhe të gjithë smundjet tjera, sikur me qenë ndë një klinik shumë e madhe që miret me të gjitha smundjet. Po sa e dijë unë as kundi në botë nëk ekzistonë do një klinik që merret me të gjita smundjet. Reklama fillon me lexim të Kur’anit. Para saj në njërën ënë e shohim Kur’anin e në anën tjetër I shohim kartat për fall. Pastaj e shohim duke shkruar hajmali.
Xhemat I nderuar a thua mund tët shërojë me Kua’ran një njeri që në të njejtën kohë meret me magji:


'' Ai që bën magji I bën shirkë Zotit""
Xhemat I nderuar a thua njeriu që bënë shirkë Zotit do të shëndoshë duke shkruar hajamali.

'' Bartësi I hajmalive I bën shirkë Zotit''

'' Kush mban hajmali, do ti mbetet vetëm mbështetja në të"
Xhemat I nderuar a thua All-llahu xh.sh na e shpalli Kuranin që ne me të shkruajmë hajmali, ti frijmë kafshët dhe tua lexojmë të vdekurive.

“Ne ty të shpallëm librin sqarim për çdo send, udhëzim e mëshirë dhe myzhde për myslimanët.”

Ne të shpallim Kur’anin që është shërim për besimtarët, kurse jobesimtarëve nuk u shton tjetërpërpos dëshprim.
Është e vërtet se Kur’ani është shrëim dhe të shëron shpirtërisht. Por ai nuk da shëndoshën një njeri që kërkonë shërim prej fallxhorëve dhe që mbështete në ata e jo në All-llahun xh.sh.
Të shkruan një hajmali dhe mbaje varët. Mu në këtyë hajmali qëndronë smundja, sepse me vete do mbajshë atë që ka urdhëruar munxhitori dhe deri sa e ke atë ai do të udhëheqë tij. Transmentohet se Ibn Mesudi r.a e ka ndaluar gruan e tij të përdorë hajmali. Ajo I ka thënë…. Kur lexoje pjesë nga hajmalitë e kohes së xhahilijetit lotimi më ndalet, e kur e ndali leximin lotë fillojnë të më rjedhin sërysh. Në atë rast Ibn Mesudi r.a tha: “ Ky është djalli; kur I nënshtrohesh të le të qetë, mirpo kur e refuzonë të godet me gisht në sy. Sikur të veproje ashtu sic të vepronte pejgamberi do të ishte më mirë për ti dhe shërimin tëndë. Laji sytë me uaj dhe thuaj: O Zot I njerëzve, larghoma dhimbjen! Më shoro sepse Ti je shërues! Vetëm shërimi Yt është shërim që nuk le pas vetes asnjë smundje. Nga kjo kuptojmë se njerëzit që mbështeten në hajmali ndihen mirë dhe shumica e tyre mendojne se hajamalia I ka shëruar, sepse ata I dorzohen djallit Të shkruan një hajmali dhe mbaje varët a nuk është kjo qesharake. Kjo do të ishte njejtë sikur të shkojshë te mjeku, dhe pasi që të ti shkruaj receptet për barna, ti në vendë që ti bleshë ato barna, ti marishish receptat ti varish në qafë dhe të presish shërim prej tyre.I njejtë është ai njeri që prej shërim duke mbajtur hajmali
Kurani nuk është për hajmalia.

Ky është libri që nuk ka dyshim dhe është udhëzues për ata që I frikohen All-llahut.
Xhemat I nderuar kështu na urdhëron All-llahu xh.ah , kështu na porosity I dërguari I tij Muhamedi s.a.v.s dhe kështu duhet të vëprojnë muslimanët.
Zoti na udhëzoftë në rrugë të mbarë!

Afet Beadini
23.04.2010
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM 30905_1241906137679_1530103268_30536403_6234843_n


Edituar për herë të fundit nga AFET BEADINI në Wed 5 May 2010 - 19:26, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
Anonymous


BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: selamun alejkum   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyFri 23 Apr 2010 - 21:10

Hoxhe i nderuar Allahu qoft i kenaqur me ju per hudben mjaft te dobishme per ne si gjynahqar , per me e ditur se falli eshte ne kundershtim apo ndalohet reptesisht ne fene islame.

we selamun alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: Re: BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySat 24 Apr 2010 - 0:42

Allahu te shperbelft Hoxhe i dneruar per kete BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM 71735 kuptimplote inshallahu teala do ti vendoj ajetet arabisht.

Allahu ju shperbleft per postimin.
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI

Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: Re: BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySat 24 Apr 2010 - 13:29

Eselamu alejkum nese ke mundesi te me dergojshe imelin tend, qe te ta dergoje kete teme ne format pdf, sepse ati i kam edhe hadithet arabisht te shkruar dhe ne kete menyre as tij nuk dot te lodhi, selam
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: Re: BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptySat 24 Apr 2010 - 18:17

Vlla une do te bej add sepse ketu me del imejlla jote dhe ti vetem pranom.

Allahu ju shperbleft per postimin.
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: Re: BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM EmptyMon 26 Apr 2010 - 17:16

te bena add prej ate dit me islami-eshte-drit@hotmail.com

Allahu ju shperbleft per postimin.
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: Re: BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Hudbe I slame-
Kërce tek: