islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muhamed Dolaku
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Muhamed Dolaku

Numri i postimeve : 3478
Data e regjistrimit : 16/09/2011
Mosha : 73
Nacionaliteti-Sheti : R e Kosovës, Mitrovicë

The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam Empty
MesazhTitulli: The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam   The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptyMon 10 Oct 2011 - 10:45

The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam

The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam
- by Salih ibn Ghanim al-Sadlan
Excerpted from "The Callers to Allah", Huda, Safar 1420
Nuh (Noah) `alayhis salam
The name of the Prophet Nuh `alayhis salam has been mentioed in the Quran forty-five times. Let us recall some of the ayat and surahs that mention his name; then we will follow up with a recollection of selections from the history of his guidance in his call to Allah. Allah subhanahu wa ta`ala says (what means):
"And indeed We sent Nuh to his people, and he stayed among them a thousand years less fifty years, and the deluge overtook them while they were wrong-doers." (Al-`Ankabut 29:14)
Allah subhanahu wa ta`ala also says (what means):
"Verily, We sent Nuh to his people (saying): ‘Warn your people before there comes to them a painful torment.’ He said, ‘O my people! Verily, I am a plain warner to you.’" (Nuh 71:1-2)
And so came to pass a tradition by Allah subhanahu wa ta`ala, in which the propagation faced trials, ordeals etc. Along with that there were barriers put up by the enemies of Allah, as a means of standing in the way of the call to monotheism and towards its callers. This is the long history of humankind from the time of the Prophet Nuh `alayhis salam to our present day; full of dedicated powers standing in the path of the da`wah to Allah, subhanahu wa ta`ala, publicly being insurgent and intimidating, without shame, or discretion. Prophet Nuh (`alayhis salam) had stayed among his people a very long time – that none but a very few believed his call. So the rest were taken away by the flood, as they were wrong-doers.
Nuh `alayhis salam underwent a long struggle, affirming the reality of faith, forbearance, and steadfast struggle. It is, therefore, upon the caller to Allah subhanahu wa ta`ala to follow the lesson of his example; confronting difficulty in pursuing the struggle in making Allah’s word supreme, regardless of the difficulty and the necessary effort.
Ibrahim `alayhis salam
Indeed the Prophet Ibrahim `alayhis salam was a true Muslim, avoiding any creed except that of Al-Islam (submitting onseself to Allah only, and following His commands), and believing that Islam is the first and final message to the whole of humanity. This was also the belief of those who succeeded him from among his progeny: Isma`il `alayhis salam, Ishaq `alayhis salam, Ya`qub `alayhis salam, and al-asbat (the twelve descendants of Jacob who are the twelve tribes of Israel). They passed this creed on to the Prophet Musa `alayhis salam and `Isa `alayhis salam, and the matter finally concluded with the Muslim descendents of Ibrahim `alayhis salam.
The story of Ibrahim `alayhis salam in the Noble Quran shows us that the orderly conduct of living, the manner of morals, and principles of behavior and ethics cannot be implemented and firmly upheld except if the `aqidah (creed) connects the spirt with the body.
Indeed, Ibrahim `alayhis salam was at the peak of his youth when Allah subhanahu wa ta`ala gave him maturity and adulthood, as he denounced the worshipping of idols by destroying them. Thus, he observed with his mind and heart, and with consciousness and wisdom to their gods (idols); he ridiculed and mocked them, and finally broke them up into little pieces. Not only that, but he also ridiculed the mentality of the people, and opposed them, saying (what means),
"Fie upon you, and upon that which you worship besides Allah! Have you then nonsense?" (Al-Anbiya’ 21:67)
Thereafter, they were overtaken by pride which leads them to offense, just as it always does the tyrant oppressors and the powerless alike, when they have no proof. So, they resort to outrageous, tyrannical force, and severe punishment, as they said,
"Burn him! (Ibrahim), and give victory to your gods, if you will do so." (Al-`Anbiya’ 21:68)
But, the mercy of Allah subhanahu wa ta`ala and His help for those who call others to Him, totally voided their sayings and nullified their plan (to throw Ibrahim into a blazing fire). Allah subhanahu wa ta`ala says (what means):
"We (Allah) said: ‘O fire! Be coolness and safety for Ibrahim’." (Al-Anbiya’ 21:69)
So, take a good look at "the father of prophets". He suffered, but was patient; and was gifted, so in return he was thankful; hence the generous end (of this conflict) was befitting to him, and for his "sabrun jamil" (graceful patience). From his progeny, the best of nations were sent out to the people, guding with the Command of Allah, and establishing Allah’s legislature upon guidance and light. So, similar action must be displayed by the people of da`wah; to be patient in the face of rejection, and in suffering for its sake. And by all means must they hold steadfast to the haqq (truth), whatever the price or sacrifice may be.
Allah subhanahu wa ta`ala says (what means):
“And indeed We bestowed aforetime on Ibrahim (Abraham) his (portion of) guidance, and We were Well-Acquainted with him (as to his Belief in the Oneness of Allah, etc.). When he said to his father and his people: "What are these images, to which you are devoted?" They said:"We found our fathers worshipping them." He said: "Indeed you and your fathers have been in manifest error." They said: "Have you brought us the truth, or are you one of those who play about?" He said: "Nay, your Lord is the Lord of the heavens and the earth, Who created them and of that I am one of the witnesses. "And by Allah, I shall plot a plan (to destroy) your idols after you have gone away and turned your backs." So he broke them to pieces, (all) except the biggest of them, that they might turn to it. They said: "Who has done this to our aliha (gods)? He must indeed be one of the wrong-doers."
They said: "We heard a young man talking (against) them who is called Ibrahim (Abraham)." They said: "Then bring him before the eyes of the people, that they may testify." They said: "Are you the one who has done this to our gods, O Ibrahim (Abraham)?" [Ibrahim (Abraham)] said: "Nay, this one, the biggest of them (idols) did it. Ask them, if they can speak!"] So they turned to themselves and said: "Verily, you are the Zalimun (polytheists and wrong-doers)." Then they turned to themselves (their first thought and said): "Indeed you [Ibrahim (Abraham)] know well that these (idols) speak not!" [Ibrahim (Abraham)] said: "Do you then worship besides Allah, things that can neither profit you, nor harm you?
"Fie upon you, and upon that which you worship besides Allah! Have you then no sense?" They said: "Burn him and help your aliha (gods), if you will be doing." We (Allah) said: "O fire! Be you coolness and safety for Ibrahim (Abraham)!" And they wanted to harm him, but We made them the worst losers. And We rescued him and Lout (Lot) to the land which We have blessed for the 'Alamin (mankind and jinns). And We bestowed upon him Ishaque (Isac), and (a grandson) Ya'qub (Jacob). Each one We made righteous. And We made them leaders, guiding (mankind) by Our Command, and We inspired in them the doing of good deeds, performing Salat (Iqamat-as-Salat), and the giving of Zakat and of Us (Alone) they were worshippers.” (Surah Al-Anbiya 51-73)
And after this declaration it is of no strangeness that we see such great praise by Allah subhanahu wa ta`ala by making him (Ibrahim) the father of the prophets, an example for those who follow the truth, and a leader of the messengers. He is also chosen from among the messengers for friendship (Ibrahim is sometimes referred to as Khalilullah, or al-Khalil, meaning the friend of Allah) and virtue, and from him does the tree of prophethood branch out. He is symbolic of Iman (faith). He was tested through suffering and was patient, and was given victory, so he was thankful. Hence, he was a loyal and faithful servant of Allah. So Allah made him an ummah (solely) (a model; pattern; example for imitation; but the idea that he was an ummah himself, standing alone against his world, should not be lost sight of), and took him as a khalil (friend). Allah subhanahu wa ta`ala says (what means):
"Ibrahim was indeed a model, devoutly obedient to Allah, and true in faith, and he joined not gods with Allah."
Allah also says what means:
"And Allah did take Ibrahim as a friend."
So, O callers to Islam, answer the call of your father Ibrahim concerning mankind (what means):
"O my Lord, they have indeed led astray many among mankind, but whoever follows me, is verily of me, and whoever disobeys me – still you are indeed Oft-Forgiving, Most Merciful." (Ibrahim 14:36)
Therefore, be patient, forbear, persevere, invite, despair not, and fear Allah so that you may succeed.


Words of love.. words for love...


Allahu ju shperbleft per postimin.
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam 314x235
Mbrapsht në krye Shko poshtë
hixhabi
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 99
Data e regjistrimit : 06/09/2011
Nacionaliteti-Sheti : ne token shqiptare

The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam Empty
MesazhTitulli: Re: The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam   The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptySun 6 Nov 2011 - 17:06

ALLAH BLESS YOU AMIN

Allahu ju shperbleft per postimin.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Muhamed Dolaku
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Muhamed Dolaku

Numri i postimeve : 3478
Data e regjistrimit : 16/09/2011
Mosha : 73
Nacionaliteti-Sheti : R e Kosovës, Mitrovicë

The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam Empty
MesazhTitulli: Re: The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam   The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam EmptySat 26 Nov 2011 - 18:59

Amin! Ue ijjake, motër!

Allahu ju shperbleft per postimin.
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam 314x235
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam Empty
MesazhTitulli: Re: The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam   The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
The Callers to Allah : Nuh and Ibrahim, `alayhim as salam
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: English-
Kërce tek: