islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Nëna si edukatore e parë EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Nëna si edukatore e parë EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Nëna si edukatore e parë EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Nëna si edukatore e parë EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Nëna si edukatore e parë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Nëna si edukatore e parë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Nëna si edukatore e parë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Nëna si edukatore e parë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Nëna si edukatore e parë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Nëna si edukatore e parë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Nëna si edukatore e parë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Nëna si edukatore e parë EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Nëna si edukatore e parë EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Nëna si edukatore e parë EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Nëna si edukatore e parë EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Nëna si edukatore e parë EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Nëna si edukatore e parë EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Nëna si edukatore e parë EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Nëna si edukatore e parë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Nëna si edukatore e parë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Nëna si edukatore e parë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Nëna si edukatore e parë EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Nëna si edukatore e parë EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Nëna si edukatore e parë EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Nëna si edukatore e parë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Nëna si edukatore e parë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Nëna si edukatore e parë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Nëna si edukatore e parë EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Nëna si edukatore e parë EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Nëna si edukatore e parë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3000 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri giannitifeki@gmail.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Nëna si edukatore e parë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Nëna si edukatore e parë Empty
MesazhTitulli: Nëna si edukatore e parë   Nëna si edukatore e parë EmptySat 24 Apr 2010 - 9:05

Nëna si edukatore e parë MmNëna si edukatore e parë

Dhe Ne e frymëzuam nënën e Musait (duke i thënë) : “Jepi gji atij, por kur të frikësohesh për të , atëherë hidhe në lumë dhe mos ki frikë dhe as mos u pikëllo. Sigurisht që Ne do ta kthejmë atë përsëri tek ti dhe do ta bëjmë atë prej të Dërguarve(Tanë).” (Kasas:7)

Allahu (xh.sh) urdhëroi nënën e Musait që ta ushqente para se të largohej prej tij në kohën kur Faraoini përpiqej të zhdukte të gjithë djemtë e izraelitëve.Kur fëmija ushqehet me gjirin e nënës, kur e merr në krah ai në fillim sheh fytyrën e nënës pastaj fillon të pijë. Pas kësaj ai nuk e harron asnjëherë fytyrën dhe erën e saj.

Kjo është vërtetuar disa herë. Marrja e Musait nga Faraoni dhe rritja në pallatin e tij, tregon mbajtjen e fjalës së dhënë në ajetin e mësipër. Që foshnjë, Musai (a.s) nuk pranoi të ushqehej nga asnjë grua tjetër derisa gjeti nënën e tij. Nga kjo arrijmë të kuptojmë që fëmijët janë në gjendje të marrin informacion që në barkun e nënës. Kërkimet e kohëve të fudnit na informojnë rreth sjelljes që duhet të kemi ndaj foshnjeve.

Gjithahstu hulumtimet shkencore tregojnë se gjatë vitit të parë , fosnjet ndikohen më shumë seç mendohet nga mjedisi i jashtëm. Prandaj kujdesi ndaj tyre, komunikimi meta, shkurt dashuria që tregojmë ndaj tyre mund të sjellë një zhvillim të paparë dhe të mrekullueshëm. Sipas shkenctarëve amerikanë është provuar se një pjesë e trurit zhvillohet që në barkun e nënës. Neuronet e trurit të embrionit para se drita të bjerë në retinën e syrit, luajnë një rol të madh në zhvillimin e trurit, duke i dërguar njëri-tjetrit miliona mesazhe elektronike.
Shkenctarët e krahasuan këtë mesazh me mesazhe të pandërprera telefonike dhe u emocionuan shumë përballë këtij zhvillimi.

Truri i njeriut, pas lindjes për të marrë të gjitha informacionet përfshihet nga 100 miljard neurone. Përballë këtij truri të programuar na takon të punojmë shumë, për të zbuluar edhe mrekulli të tjera në trurin e foshnjeve. Foshnjet të cilat nuk kanë të zhvilluara shqisat që vënë në lëvizje trurin , janë të pajisura me një tru 20-30% më të vogël. Sipas kërkimeve të fudnit, vërtetohet rëndësia e qëndruarit afër prindërve, ledhatimi i fëmijëve, interesimi për ta.

Sipas një kërkim të bërë në Angli në 600 familje nëpunësish, është vërtetuar se fëmijët që rriten në familjet ku të dy prindërit punojnë janë më të pasukseshëm në krahasim me fëmijët e tjerë.

Faktori kryesor i kësaj gjendje është mosinteresimi i prindërve dhe mosgjetja e kohës së lirë për të qëndruar me fëmijët e tyre. Përveç kësaj, disa prej këtyre fëmijëve mendojnë që të braktisin shkollën dhe pohojnë se ndihen shumë të vetmuar.

Foshnjet arrijnë të njohin zërin e nënës që në shtatëzani. Ai zë atyre iu duket si një melodi e bukur. Pas 6 muajve arrijnë të njohin më mirë zërin e saj, arrijnë të dallojnë zanoret. Fëmijët të cilët nuk ledhatohen, hasin vështirësi në komunikim, janë shumë të mbyllur dhe nuk mund të nxjerin në plan të parë ndjenjat e lumturisë.Prandaj , nënat kanë një detyrë të vështirë në këtë çështje. Një personalitet i shquar thotë; “Edukatori i parë i njeriut ëhstë nëna e tij. Në lidhje me këtë mund të them disa gjëra rreth vetes sime: Gajtë jetës sime 70 vjeçare mund të kem marë mësim nga 80 mësues, por, mund të them se mësimi i marrë nga nëna ime ka qenë gjithnjë më i vlefshmi, më i freskëti dhe është vendosur në trupin tim në formëm e një bërthame që jep frytet e saj çdo mot.

Të gjitha mësimet e marra janë vendosur mbi atë bërthamë.Kjo do të thotë që mësimet e marra nga nëna në moshën 1 vjeçare , i shoh tani në moshën 80 vjeçare si degët e vërthamës. Gjithashtu mendoj se ndjenjat e dashurisë , i kam marrë nag edukatorja ime e parë ...
Prandaj , nënat duhet të kenë shumë kudjes....”

Marur nga Revista Zaman
Shkrujti:Merjem Salihi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Nëna si edukatore e parë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: