islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
- Fqinji i Pangrënë - EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
- Fqinji i Pangrënë - EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
- Fqinji i Pangrënë - EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
- Fqinji i Pangrënë - EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
- Fqinji i Pangrënë - EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
- Fqinji i Pangrënë - EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
- Fqinji i Pangrënë - EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
- Fqinji i Pangrënë - EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
- Fqinji i Pangrënë - EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
- Fqinji i Pangrënë - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
- Fqinji i Pangrënë - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
- Fqinji i Pangrënë - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
- Fqinji i Pangrënë - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
- Fqinji i Pangrënë - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
- Fqinji i Pangrënë - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
- Fqinji i Pangrënë - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
- Fqinji i Pangrënë - EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
- Fqinji i Pangrënë - EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
- Fqinji i Pangrënë - EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
- Fqinji i Pangrënë - EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
- Fqinji i Pangrënë - EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
- Fqinji i Pangrënë - EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
- Fqinji i Pangrënë - EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
- Fqinji i Pangrënë - EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
- Fqinji i Pangrënë - EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
- Fqinji i Pangrënë - EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
- Fqinji i Pangrënë - EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
- Fqinji i Pangrënë - EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
- Fqinji i Pangrënë - EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
- Fqinji i Pangrënë - EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
- Fqinji i Pangrënë - EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
- Fqinji i Pangrënë - EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
- Fqinji i Pangrënë - EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
- Fqinji i Pangrënë - EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
- Fqinji i Pangrënë - EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
- Fqinji i Pangrënë - EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
- Fqinji i Pangrënë - EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
- Fqinji i Pangrënë - EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
- Fqinji i Pangrënë - EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
- Fqinji i Pangrënë - EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 - Fqinji i Pangrënë -

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

- Fqinji i Pangrënë - Empty
MesazhTitulli: - Fqinji i Pangrënë -   - Fqinji i Pangrënë - EmptySat 12 Nov 2011 - 0:04

- Lejse-l mu'minu-lledhi jeshbeu' ue xharuhu xhaiun:
" Nuk është besimtar ai që flen i ngopur, ndërsa fqinji i tij është i uritur. "

Besimtarët ndërmjet veti, janë sikur "gurët e një ndërtese, të cilët mbajnë njëri-tjetrin ", përgjegjësitë që duhet të kenë ndaj rrethit të të afërmve.

Ma amenu bi, men bate sheb'ane ue xhauruhu xhaiun bi xhenbihi ue huve ja'lemu bihi:
" Nuk më ka besuar mua, ai që fle i uritur, dhe e di që fqinji i tij është me barkun bosh."

- Ai që nuk ndihmon, nuk është një musliman i mirë. Qëndrimet e tij indifirent dhe sjelljet e tij të ftohta tregojnë argumente që dëshmojn se ai nuk është besimtar i pjekur.

"
Nuk i ka hije besimtarit të shëtisë me barkun plot, ndërsa fqinji i tij është i pangrënë."

Besimtarët janë:" të butë, të mëshirshëm dhe të dhembshur."

I Dërguari i Allahut thotë:
" Nëse në një lagje mbetet i uritur një person, populli i asaj lagjeje largohet nga mbrojtja e Allahut."

" Nëse në një qytet vdes një njeri, populli i atij qyteti konsiderohet si vrasësi i të vdekurit dhe shpagimi i të vdekurit do të mblidhet prej tyre."

Është haram për të pasurin, që të lërë fqinjin e tij të pangopur.

Tregon Profeti Muhammed alejhi selam se:

" Aq shum më këshilloi Xhibrili a.s. për të drejtat e fqinjit, saqë mendova se fqinji do të ishte trashëgimtar i fqinjit të tij."

Forca më ndikuese që orienton veprimet e njerëzve, është besimi dhe udhëheqja e brendshme.

Të nderuar vëllezër dhe motëra të respektuar, besimtarët e vërtetë dhe të pjekur nuk kalojnë në indiferentizëm dhe në pandjeshmëri ndaj rrethit të tyre shoqëror.

Zgjidhja e halleve të personave në nevojë është tregues i përsosmërisë së besimit.


(Përgaditi : Bujamin Salija )

[ Autor: Prof.dr. Ismail Lutfi Çakan ]

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

- Fqinji i Pangrënë - Empty
MesazhTitulli: Re: - Fqinji i Pangrënë -   - Fqinji i Pangrënë - EmptySat 12 Nov 2011 - 0:27

Allahu te shperbelft vlla bash sa emora në duar tekstin nga i nderuari Dr.Ismail Lutfi Cakan dhe thoja me mvete a ta shkruaj a jo ishte nje tekst i gjate dhe ja qe - Fqinji i Pangrënë - 61460 paskemi qen ne nje mendje dhe ti menjeher e hodhe tekstin dhe ate pjeset me kryesore qe na drejtohet Allahu xh.sh dhe Pejgamberi s.a.w.s per tu solidarizuar me fqinjet tane te varfer Allahu na befte bujar e mos te ngopemi ne deri sa kemi fqinj qe skan cka te han.

Besimtarët e vërtetë dhe të pjekur nuk kalojn në indiferentizëm dhe në pandjeshmëri ndaj rrethit të tyre shoqëror.

Zgjedhja e halleve të personave në nevojë është tregues i përsosmërisë së besimit.

Allahu ju shperbleft per postimin.
- Fqinji i Pangrënë - 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

- Fqinji i Pangrënë - Empty
MesazhTitulli: Re: - Fqinji i Pangrënë -   - Fqinji i Pangrënë - EmptySat 12 Nov 2011 - 15:38

El hamdulilah Allahu ju shperbleft me te mira mua me pelqeu jashtzakonisht, veçse un e kam gati 5 dit ktë material :) Keshtu që kam pas te drejtë ta postoj unë! Sevapet qe kan pasur dobi lexuesit, qe do na dhuroj Krijuesi do i ndaj me ty i nderuari "Admin" Pershendetje ju uroj çdo të mirë.

Admin shkruajti:
Allahu te shperbelft vlla bash sa emora në duar tekstin nga i nderuari Dr.Ismail Lutfi Cakan dhe thoja me mvete a ta shkruaj a jo ishte nje tekst i gjate dhe ja qe - Fqinji i Pangrënë - 61460 paskemi qen ne nje mendje dhe ti menjeher e hodhe tekstin dhe ate pjeset me kryesore qe na drejtohet Allahu xh.sh dhe Pejgamberi s.a.w.s per tu solidarizuar me fqinjet tane te varfer Allahu na befte bujar e mos te ngopemi ne deri sa kemi fqinj qe skan cka te han.

Besimtarët e vërtetë dhe të pjekur nuk kalojn në indiferentizëm dhe në pandjeshmëri ndaj rrethit të tyre shoqëror.

Zgjedhja e halleve të personave në nevojë është tregues i përsosmërisë së besimit.

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

- Fqinji i Pangrënë - Empty
MesazhTitulli: Re: - Fqinji i Pangrënë -   - Fqinji i Pangrënë - EmptySat 12 Nov 2011 - 17:32

Hehehehhe, flm për dashamirësi ja pse elishove zemren unë ti dhuroj gjitha sevapet ti nuk dua përqindje hehehe se ti paske pas të drejt që ta psotoni i pari.Allahu të shpërbelft.

Allahu ju shperbleft per postimin.
- Fqinji i Pangrënë - 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

- Fqinji i Pangrënë - Empty
MesazhTitulli: Re: - Fqinji i Pangrënë -   - Fqinji i Pangrënë - EmptySat 12 Nov 2011 - 22:34

Admin shkruajti:
Hehehehhe, flm për dashamirësi ja pse elishove zemren unë ti dhuroj gjitha sevapet ti nuk dua përqindje hehehe se ti paske pas të drejt që ta psotoni i pari.Allahu të shpërbelft.


Nijeti im u bë, dhe kështu kthim mbrapa s'ka, jemi drejt në rrugën pa kthim, pa brenga, dhe pa lodhje, po në vendi ku shijojm gjithçka të bukur, ku në atë vend, që syri jonë nuk ka parë, shijen s'ja kemi shijuar, dhe hyri po na presin :) po ti jap gjysmat e tyre :)

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
- Fqinji i Pangrënë - Empty
MesazhTitulli: Re: - Fqinji i Pangrënë -   - Fqinji i Pangrënë - Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
- Fqinji i Pangrënë -
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tema-
Kërce tek: