islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Deri kur më EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Deri kur më EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Deri kur më EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Deri kur më EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Deri kur më EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Deri kur më EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Deri kur më EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Deri kur më EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Deri kur më EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Deri kur më EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Deri kur më EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Deri kur më EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Deri kur më EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Deri kur më EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Deri kur më EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Deri kur më EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Deri kur më EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Deri kur më EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Deri kur më EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Deri kur më EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Deri kur më EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Deri kur më EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Deri kur më EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Deri kur më EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Deri kur më EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Deri kur më EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Deri kur më EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Deri kur më EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Deri kur më EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Deri kur më EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Deri kur më EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Deri kur më EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Deri kur më EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Deri kur më EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Deri kur më EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Deri kur më EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Deri kur më EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Deri kur më EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Deri kur më EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Deri kur më EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Deri kur më

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Islam Only Way
Motrat islame
Motrat islame
Islam Only Way

Numri i postimeve : 8
Data e regjistrimit : 14/11/2011
Nacionaliteti-Sheti : Dunja..!!

Deri kur më Empty
MesazhTitulli: Deri kur më    Deri kur më EmptyTue 15 Nov 2011 - 2:05

Autorë: Valter Nasufi

Në Kosovë shumicën e popullsisë e përbëjnë të rinjtë, dhe truri i këtyre të rinjve janë studentët, këta student janë e ardhmja e këtij vendi, e kësaj toke, e këtij shteti i cili dëshiron të intergorhet drejt një Evrope të bashkuar me kriteret e saj të larta në të gjitha fushat. Por, këta student me të cilën familjarët e tyre mburren, nuk po e shpalosin dijen e tyre siç duhet, ata po manipulojnë, po përdorin metoda nga më të ndryshme vetëm e vetëm për të kaluar në provimet e tyre apo në falsifikimin e shumë punimive të diplomave që do te jenë dëshmi nesër kur ata të konkurrojnë për një vend pune.

Ka tre vite rresht që gjysma e maturantëve nuk po e kalojnë testin e maturës, dhe si pasojë kjo tregon nivelin e ulët të arsimit të këtyre viteve të fundit, është për të ardhur keq por kjo është e vërteta, nga krahu tjetër shumica e sdudentëve që pranohen në fakultete, si qëllim të tyrë kanë që vetëm të kalojnë dhe të marrin një diplomë, dhe kjo shumicë mendojnë se mvnura mv e mirv dhe e lehtë për kalimin e shohin kompjimin, një zgjedhje kjo që e bënë studentin jo vetëm një mashtrues për diplomën që e merr por edhe si një dembel, që nuk ka dhënë maksimumin e dituris së tij, një mospërpjekje e trishtueshme, që pasojat më të mëdha do t’i kenë brezat e ardhëshëm

Revolucionet bashkëkohore në shumicën e rastëve, janë bërë nga studentët, pra motorri I rrevolucioneve paskan qënë sdutentët, dhe kjo tregon se vetëdija e tyre përballë shteteve totlitare të së shkuares ka qënë shumë e madhe. A e kanë arritur ata këtë gjë më mashtrime dhe me kopjime? Jo, në asnjë mënyrë, por kjo ka ndodhur, duke i kushtuar interest të veçantë mësimit, duke kaluar kështu orë të tëra përballë tavolinës së tyre të mësmit qoftë kjo në biblotek apo gjetiu. Pra forca e dijes së tyre nuk i ka lënë ata që të heshtin përpara shumë gjerave të cilat i kanë parë syrtë e premhtë i këtyre studentëve që e kanë ushqyer shikimin e tyre me librat e shumtë që sollën një vetëdije konsoliduese e cila i bëri ata të fort kundra përballjes të sistemeve më të ashpra totalitare.

Sipasojë studentët varen shumë nga ajo që fiton, nga ajo që lexon, dhe pas kësaj nga ajo që mendja e tij do të përpunoj, e si të llogjikoj, si ta kalkulon kjo mendje problemet e shumta të jetës kur nuk e ka fazën primordiale të ushqimit të dijes, si të eci përpara ky tru kur vetëm di të mashtroj dhe te humbin kohën kot. Kjo lloj dakadence duhet të marri fund, dhe studentët t’i vënë gishtin kokës se kështu në këtë gjendje nuk shkohet asgjë kundi. Duhet të meditojnë thellë që aspiratat e tyre për të ardhmen të kenë një kuptim, që ato të mos veniten, duke u bërë kështu një puntorë i thjesht në dyert e botës moderne. Diploma që do ta merr nuk do të vlej, vetëm se do të qëndroj në vitrin, duke pritur çastin kur ajo të venitet dhe të mos t’I hi në punë askujt. Si shembulli i erozionit që ndodhë rëndom në natyrë, kur njerëzit më përpara kanë ndërtuar pallate me material prej balte dhe erozioni i kohës i shkatërroi.

Ato ishin të dobishëm për atë kohë por jo edhe për brezat e mëvonshëm, po edhe ky shembull nuk i përputhet plotësisht rastit në fjalë, sepse ata breza ishin të dobishëm për njerëzit e asaj kohe, e për rastin tonë nuk mundemi të gjejmë dot një shembull adekuat, sepse në këtë mënyrë se si i marrin këta student këto diploma, pra me këto diploma këta nuk janë të dobishëm as për të tjerë por as për veten e tyre. Duke ditur që sot të hysh në një punë është bërë shumë e vështirë. Tregu i konkurrencës është rritur ndjeshëm dhe privati nuk mund të pranojë nëse ti në fillim nuk e dëshmon me dije atë që ke fituar, pra nuk na qënkan vetëm provimet si dëshmi për dipllomën tënde, por ajo që është më e rëndësishmja dhe që ia vlenë të theksohet këtu është dëshmia që do ti japim vetes tonë nesër kur të dalim për të konkuruar në një punë.

Prandaj të ndërgjegjsohemi, dhe të kuptojmë se menyra më e mirë e fitimit të punës, por ajo që është më e rëndësishme për njeriun, është fitimi i dinjitetit të tij si një njeri, si një qënie inteligjente që e dallon atë nga kafsha,

Sepse këta student që po diplomohen sa për sy e faqe, këta do t’i mësojnë fëmijët tanë nesër, pra ose do të na e ndrisin faqen ose të kundërtën. Prandaj le të bëjmë përpjekje që të rrimis vetëdijen e mësimit duke sjell kështu frymën e përgjegjësisë që do të kemi nesër në edukimin dhe në përparimin e vëndit, në përballjen e sfidave të së ardhmes. Vetëm kështu në këtë formë mund të jemi ata të cilët do të kemi fytyrë t’u krenohemi fëmive tanë nesër.

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Le të jetë nga ju një grup që thërret në atë që është e dobishme, urdhëron për punë të mbara dhe ndalon nga e keqja" (Ali Imran - 104)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Deri kur më
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tema-
Kërce tek: