islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Empty
MesazhTitulli: Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij...   Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... EmptyThu 17 Nov 2011 - 11:03

Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... Images?q=tbn:ANd9GcQJM6YsKpgyOsYrCBwY7-VKfRzQdXw9IXg2IxQtGcwsGYjFMYxY2w

Ne i sprovuam ata që ishin para tyre, ashtu që All-llahu gjithqysh do t'i dallojë ata që e thanë të vërtetën e do t'i dallojë edhe gënjeshtarët.A mos menduan ata që bëjnë vepra të këqija (krime) se do të na shpëtojnë (t'i ikin dënimeve)? Sa i shëmtuar është gjykimi i tyre! (Sureja Ankebut,ajetet 3-4)

Kur them sprovë, më kujtohet Pejgamberi ynë s.a.w.s Sepse sprovat më të mëdha i ka përjetuar Pejgamberi ynë (s.a.w.s) dhe Profetët (Pejgamberët) në përgjithësi.Mbreti i dy botërave, I Dërguari s.a.w.s përjashtohet nga vendlindja,gurëzohet, i vdesin fëmijët, i vdes gruaja, ngel aq i uritur saqë nën rripin e emsit lidh një gur për ta shtipur barkun.Ai ishte i vetëm,kurse e gjithë bota ishte armiku i Tij...Çfarë ishte reagimi i Dërguarit të Allahut përballë sprovave të tilla të rënda?

Të jesh i kënaqur....Çfarë do që të ndodhë ta dish nga Allahu, çdo ngjarje ta pranosh si një mirësi nga Allahu...

Pasi që e lexova historinë Islame, e cila përbëhet prej 10 vëllimeve, u bëra dëshmitar se pas goditjeve që i kishin ardhur muslimanëve me anë të shigjetave, para se të bëhen shehid (dëshmorë) pat thënë kështu: “Faleminderit shumë, shpëtova”.Katastrofat më të mëdha që I kanë përjetuar sahabet,I pranojnë si mirësi që u kanë ardhur nga Allahu xh.sh. Për shembull Bilal-I Habeshin r.a e shtrinë mbi rërë të nxehtë dhe mbi gjoks I venin gurra të mëdha dhe të rëndë.Gërrët I shtypnin mushkëritë e Bilal Habeshiut r.a, kështu që nuk ishte në gjendje që të marrë frymë.Por ai pa ndalë thoshte, “Ehad’,Zoti është një…Nuk është e rëndësishme se a jetojmë në Asr-I Saadet (Periudhën e lumturisë) apo në shekullin 21.; por e rëndësishme është në çdo kohë dhe në çdo kusht të jemi të kënaqur nga ajo çka na I është dhënë nga Allahu xh.sh.Sepse, ai I cili është I kënaqur nga Allahu xh.sh edhe Allahu është I kënaqur prej tij.

Besimtarët në këtë jetë kalojnë nëpërmjet situatave të ndryshme.Çdo gjendje për ta është nga njδ sprovë.Sëmundja,shëndeti,posti,karriera,e mira, e keqja,martesa,fëmijët….

Çdo njëra prej këtyre është nga një sprovë dhe shihet se vallë në çdo sekond0δ dhe në çdo ngjarje të jetës së besimtarit, besimtari I nënshtrohet parimeve islame dhe vallë a e jeton Islamin?

Nuk e di vallë a u aka tërhequr vëmendjen apo jo, të falurit e namazit nuk na mundëson që ta kujtojmë shumë Allahun.Ajo çka na bënë që ta kujtojmë Allahun janë disa ngajrje të përjetuara.

O zog që je duke fluturuar mbi majën e kokës, çfarë ke të afër?

O krimbë që ec nëpër brendi të tokës, çfarë ke të afër?

O Botë që shëtit në univers dhe që I ke ngarkuar mbi supe mallet,detet,njerëzit dhe kafshët,çfarë ke tëafër?

Ata që nuk kanë asnjë të afër; në momentin kur ta kuptojë vetminë e tij dhe të mundohet të gjejë strehim tek Allahu., atëherë gjithëka bëhet e tij.

Një prind e thërrasin në një mexhlis (tubim).Pasi që hyn Brenda, kuptojnë se ai është lagur.Njëri nga ata thotë, “Jashtë është duke ra shi,pse nuk morët një ombrellë por u lagët?” Prindi përgjigjet në këtë mënyrë: “Do të ishte mire nëse merrja një obrellë, por unë erdha këndej duke u falënderuar që nuk ishte duke rën gur mbi kokën time, por ishte duke rënë shi”. Asgjë nuk ndodh jahstë vullnetit të Allahut xh.sh.Atëherë duhet falenderuar.Falënderimi zvoglon problemet nga një mijë, në një. “Nëse e gjen Atë që e ka dhënë problemin, dije se ke aritur kënaqësinë më të madhe!”..Ari merr vlerë në duart e artarit.Pasi që hyn në zjarr dhe pasi që goditet me çekiç,ari mer merr forma të reja dhe I ritet vlera.Ngjarjet që u kan ndodhur Pejgamberëve, kanë rritur nivelin e tyre.Edhe ne jemi ummeti (pasardhësit) e tyre.
Çdo ngjarje dueht ta dime si rritje shkalle në nivelin e jetës tone shpirtërore.

Të “gurëzohesh” në Taif, të ngelësh i “uritur” në Medine dhe të “plagosësh” në Uhud,është sunnet…

Allahu ju shperbleft per postimin.
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij... 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Ai që është i kënaqur nga Allahu edhe Allahu është i kënaqur prej tij...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tema-
Kërce tek: