islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Të njoftohemi me : - Z e m r ë n -

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty
MesazhTitulli: Të njoftohemi me : - Z e m r ë n -   Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyThu 17 Nov 2011 - 22:05

Bukurinë hyjnore zemra kërkon, Qetësimin e bashkimit hyjnor kërkon, As në vetmi, as në shoqëri.

Zemra nuk dëfren, nuk dëfren! Bashkimin me të Dashurinë e Gjithësisë e kërkon!

Një dashuri e kotë, ishte kjo botë; rrobi yt ç’të bëjë, o Zot,
Zemra nuk dëfrehet, me ktë botë, Kërkon takimin me ty o Zot! ( Bujamin Salija )

- Zemra është fusha ku luftojnë e mira me të keqen, devocioni me mëkatin, pra, forcat engjëllore me forcat djallëzore.

- Gjatë një jete të tërë, zemrat trazohen paprerë me këto shfaqje dhe prirje engjëllore dhe djallëzore.

- Zemra është qendër e botës sonë trupore e shpirtërore.

- Ajo ka një rol qëndror në vazhdueshmërinë e jetës trupore.

- Zemra e cila është kaq e rëndësishme për jetën trupore, është, në të njëjtën kohë, një element shpirtëror që përbën qendrën e fuqisë dhe kapacitetit specifik tek njeriu.

" Zemra luan një rol bazë i cili është sundues mbi të gjitha
organet .
"

" Në aspektin e saj moralo-shpirtëror, zemra është edhe një busull për gjetjen e të drejtës dhe të të vërtetës."

Mevlana Xhelaleddin er-Rumi thotë:

" Mos shih ta zhvillosh trupin duke e ushqyer tepër. Sepse ai është një kurban që, më në fund, do t’i jepet tokës. Ti shih ta ushqesh zemrën! Ajo është që do të shkojë lart e do të nderohet! "

- Zemra si qendër, me një aspekt, e trupit dhe, me një aspekt tjetër e shpirtit, aq sa ç’është e nevojshme dhe e rëndësishme për trupin, në atë masë bart një rëndësi të madhe edhe për jetën shpirtërore.

- Ngaqë ajo çka e bën njeriun njeri është, më tepër se pamja, struktura shpirtërore, roli shpirtëror i zemrës është, në çdo aspekt, më i madh se roli i saj organik.

- Eshtë për këtë cilësi shpirtërore dhe në sajë të shumë enigmave dhe urtësive të saj, që zemra është i vetmi faktor i cili i siguron njeriut të arrijë kuptimin dhe vlerën e “njeriut” .

Me të vërtetë, zemra është e hapur sa për administrimet engjëllore të saj, aq dhe për ndërhyrjet djallëzore në të.

Mund të thuhet se zemra është fushë lufte mes të mirës dhe të keqes, mes devocionit dhe mëkatit, pra, mes forcave engjëllore dhe djallëzore.

- Zemra kalon një jetë të tërë të trazuar me këto shfaqje dhe prirje engjëllore dhe djallëzore.

" Sa për formën e veprimit të engjëllit dhe djallit në zemër, cilësia engjëllore vepron mbi të me anë të situatave shpirtërore, si besimi, shprehitë e bukura, punët e mira, dhembshuria për krijesat dhe kryerjen e adhurimeve me përshpirtshmëri, kurse cilësia djallëzore i ngjit zemrës
situatat e këqija, si mohimi, dyshimi, morali i keq, epshi, pasioni dhe fantazia.
"

Largimi i djallit nga zemra është i mundur vetëm në sajë të adhurimit dhe përmendjes së Allahut.

- Zemra e cila është fusha e luftës mes cilësive engjëllore dhe djallëzore, zotëron një strukturë të lëvizshme e të ndryshueshme që futet në radhët e anës fituese dhe që vishet me cilësinë e saj.

- Zemra është e ndryshme nga organet e tjera përsa i përket çështjes së bindjes dhe nënshtrimit ndaj vullnetit njerëzor.

- Kapaciteti i bashkëlindur i zemrës për prirjen edhe kah e
mira, edhe kah e keqja, vihet në veprim më shumë se me ndikimet e brendshme, me ato të jashtme.

- Pra, ndjenjat sendërtohen më shumë se me anë të mendimeve të lindura vetvetishëm në zemër, me anë të shkaqeve të jashtme.

- Me këtë veçori, zemra pothuajse i ngjan ujit që merr
formën dhe ngjyrën e enës ku ndodhet.

I Dërguari i Zotit thotë:
" Zemra i përngjet një pende zogu në një tokë boshe, që era e hedh sa andej-këtej!"

Engjëjt janë krijuar me aftësinë vetëm për të bërë mirë. Shejtanët, djajtë, janë krijesa që përpiqen vetëm për të keqe e çorientim.

Kurse njerëzit janë vendosur në një pozitë mes këtyre të
dyve. Prandaj, njeriu, duke e ruajtur zemrën nga teprimet në të djathtë e në të majtë, duhet as të mos bjerë në gjendjen e një djalli, as të mos e shtrëngojë veten aq sa të mos e përballojë dot fuqia njerëzore për t’u ngjitur në nivel engjëllor. Njeriu duhet të ruajë masën dhe ekuilibrin, gjë që
është domosdoshmëri e natyrës së krijimit të tij.

" Zemër e pastër do të thotë e ardhur që nga krijimi, e cila nuk i ka humbur cilësitë ekrijimit dhe mbështetet mbi paqen dhe shpëtimin besimor."

Zemrat e mbushura me shfaqje shpirtërore duke thithur vazhdimisht ajrin e begatë të klimave shpirtërore, sendërtohen morali i bukur, punët e mira dhe gjendjet moraloshpirtërore.

Vetëm në këtë mënyrë një Zemër e pastër do të na jepë emrin ;“krijesë më e bukur” dhe cilësi shikimi që do të thotë: “sytë e zemrës”.

Personat me aftësinë që t’u hapen sytë e zemrës, duke dëshiruar me gjithë zemër të edukohen dhe orientohen, bëjnë përpjekje serioze për të përparuar në udhën e së Vërtetës.

Kurse zemrat nën sundimin e nefsit janë plot mohim, politeizëm, imoralitet, pasione epshore dhe shprehi lëkundjeje. Këto zemra, në kundërshtim me qëllimin e krijimit, janë të verbra.

Sipas shprehjes së Kur’anit në nivelin “belhum edal” , më poshtë se kafshët, e shkatërrojnë jetën e kësaj bote mes iluzioneve të indiferentizmit që u ngjajnë iluzioneve optike në shkretëtirë . Këto zemra janë të sëmura dhe kanë nevojë për mjekim.

" Për sa kohë që besimi nuk zë vend në zemër, ai nuk shndërrohet në veprim dhe nuk u jep drejtim sjelljeve. Sjelljet tona përbëjnë grafinë e zemrës sonë. Ne shpalosim sjellje sipas baticave dhe zbaticave të zemrës sonë!"

Vllezër dhe motëra të nderuar, respektoni krijesat e Krijuesit, falnu dashuri sepse ju gjallëroni zemrat e juaja, pra le ta dëgjojm një te bukur se ç'far thonin dikur të mençurit:

" Dashuria e vërtetë i ringjallë zemrat e vdekura ."

I thashë zemrës:
"Si ka mundësi që marrëzia kështu t'pengon nga të shërbyerit Atij, që Emrin or' e çast ia bekon ?"

" Më bën zullum - foli zemra, që kaq shumë më keqkupton unë Atij i shërbej pareshtur je ti ai që devijon."

Pra të nderuar lexues kjo ishte Zemra ju falenderojmë shum që ndat kohë duke u njoftuar me zemrën. Pra Pershendetje dhe Paqë dëshirojë për zemrat e juaja.


Shkruan: Bujamin SALIJA

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty
MesazhTitulli: Re: Të njoftohemi me : - Z e m r ë n -   Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyThu 17 Nov 2011 - 22:11

Nese e ke humb koken se dashuri me dhimbje e vuajtje, te pakten ruaje zemren qe mos te nxihet ..nje thenie nga un meqe eshte tema per Zemren

...Allahu ju shperblefte per postimin i nderuar Rolling Eyes

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty
MesazhTitulli: Re: Të njoftohemi me : - Z e m r ë n -   Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyThu 17 Nov 2011 - 22:45

Meqë flasim për zemrën i pranoj me gjithë zemër fjalët që i the dhe që i ke shkruar, Tfalenderoj shum e nderuara ' Jasemina'

Jasemina shkruajti:
Nese e ke humb koken se dashuri me dhimbje e vuajtje, te pakten ruaje zemren qe mos te nxihet ..nje thenie nga un meqe eshte tema per Zemren

...Allahu ju shperblefte per postimin i nderuar Rolling Eyes

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty
MesazhTitulli: Re: Të njoftohemi me : - Z e m r ë n -   Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n -
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tema-
Kërce tek: