islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Shkaqet e lumturis EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Shkaqet e lumturis EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Shkaqet e lumturis EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Shkaqet e lumturis EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Shkaqet e lumturis EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Shkaqet e lumturis EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Shkaqet e lumturis EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Shkaqet e lumturis EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Shkaqet e lumturis EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Shkaqet e lumturis EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Shkaqet e lumturis EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Shkaqet e lumturis EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Shkaqet e lumturis EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Shkaqet e lumturis EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Shkaqet e lumturis EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Shkaqet e lumturis EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Shkaqet e lumturis EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Shkaqet e lumturis EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Shkaqet e lumturis EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Shkaqet e lumturis EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Shkaqet e lumturis EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Shkaqet e lumturis EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Shkaqet e lumturis EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Shkaqet e lumturis EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Shkaqet e lumturis EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Shkaqet e lumturis EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Shkaqet e lumturis EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Shkaqet e lumturis EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Shkaqet e lumturis EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Shkaqet e lumturis EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Shkaqet e lumturis EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Shkaqet e lumturis EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Shkaqet e lumturis EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Shkaqet e lumturis EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Shkaqet e lumturis EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Shkaqet e lumturis EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Shkaqet e lumturis EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Shkaqet e lumturis EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Shkaqet e lumturis EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Shkaqet e lumturis EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Shkaqet e lumturis

Shko poshtë 
AutoriMesazh
mergimzm
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 8
Data e regjistrimit : 08/11/2011
Mosha : 29
Nacionaliteti-Sheti : Prizren

Shkaqet e lumturis Empty
MesazhTitulli: Shkaqet e lumturis   Shkaqet e lumturis EmptySat 19 Nov 2011 - 13:10

Shkaqet e lumturis Zinaja1

Falënderimi i takon Zotit të botëve, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi më të nderuarin e të Dërguarve, Muhamedin, mbi familjen e tij dhe mbi shokët e tij.
Allahu im! Kërkoj mbështetjen Tënde nga katër gjëra: prej diturisë që nuk sjell dobi; prej zemrës që nuk frikësohet; prej një nefsi që nuk ngopet dhe prej lutjes që nuk pranohet!
Të nderuar besimtarë!
Pa dyshim që shkaqet për të pasur një jetë të mirë, me anën e të cilave plotësohet kënaqësia dhe gëzimi dhe largohet shqetësimi e pikëllimi, janë të shumta. Ndër më të rëndësishmet janë:
1. Besimi dhe vepra e mirë
Allahu i Lartësuar thotë: “Cilindo mashkull apo femër që kryen vepra të mira, duke qenë besimtar, Ne do ta bëjmë që të kalojë jetë të bukur dhe do ta shpërblejmë sipas veprave më të mira, që ka bërë.” (Nahël, 97)
Njerëzit e besimit janë në rrugë të drejtë dhe të pranuar e të mirënjohur, ata jnë në funksion të së dobishmes. Në anën tjetër përfitojnë gëzimin dhe kënaqësinë, kurse rreziqet, shqetsimet, të pakëndshmet, pikëllimet i pranojnë me durim duke shpresuar në shpërblim.
I Dërguari i Allahut thotë: “Sa e çuditshme është çështja e besimtarit, të gjitha punët e tij janë të mira. Kjo nuk vlen për këdo përveç për besimtarin. Kur ai është në mirëqenie është mirënjohës dhe kjo është gjë e hajrit për të. Por kur bie në fatkeqësi ai duron edhe kjo është gjë e hajrit për të.” (Transmeton Muslimi)
2. Mirësia ndaj krijesave me fjalë, vepër dhe me vlera
Allahu i Lartësuar e nxit si të mirin dhe të keqin për mirësi, por kur besimtarit i plotësohet fati dhe dëshira, atëherë mirësia e tij karakterizohet me sinqeritet dhe duke kërkuar shpërblim nga Allahu, atëherë Allahu ia lehtëson ushtrimin e mirësive dhe ia largon të këqiat. Allahu i Lartësuar thotë: “S’ka kurrfarë të mire në shumë prej bisedave të tyre të fshehta, përveç rastit kur ndokush kërkon që të jepet sadaka ose të kryhet një vepër e mirë apo paqësim ndërmjet njerëzve. Atij që e bën këtë për të fituar kënaqësinë e Allahut, Ne do t’i japim një shpërblim të madh.” (Ennisa, 114)
3. Përmendja e shpeshtë e Allahut
Është njëra ndër arsyet më të mëdha për kënaqësinë dhe paqen e zemrës, për largimin e brengave dhe shqetësimeve. Allahu i Lartësuar thotë: “Vërtet, zemrat qetësohen me përmendjen e Allahut!” (Rad, 28)
4. Fokusimi i mendjes në punët e rëndësishme ditore, duke e lënë anash frikën për të ardhmen dhe keqardhjen për të kaluarën
Kështu e përmirëson personi të tashmen dhe vazhdimisht përpiqet dhe angazhohet për vlera. I Dërguari i Allahut thotë: “Përpiqu për atë që të bën dobi, kërko ndihmën e Allahut dhe mos u ligështo. Por nëse të godet ndonjë gjë, mos thuaj: “sikur të kisha veprua kështu do të ishtë kështu”, por thuaj “caktimi i Allahut dhe bën si të dojë”. Sepse “lev-sikur” hap veprimet e shejtanit.” (Transmeton Muslimi)
5. Angazhimi me vepra të mira ose me shkenca të dobishme, me të cilat qetëson veten
Këto e largojnë zemrën prej angazhimeve që sjellin shqetësim dhe nervozizëm.
Të nderuar besimtarë!
Këto pesë porosi të zgjedhura për ju ua bëjnë jetën të lumtur nëse dëshironi të jeni fatlum. E përmbyllim këtë hytbe me fjalët e Allahut të Lartësuar: “Kurse fatlumët, do të hyjnë në xhenet, ku do të qëndrojnë përherë, derisa të jenë qiejt dhe toka, veç si të dojë Zoti yt. Kjo është dhuratë e pandërprerë.” (Hud, 108)


Përgatiti: Ulvi Fejzullahu
Burimi : Www.ZeriMusliman.Info
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zerimusliman.info/
 
Shkaqet e lumturis
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: