islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Состојбите на жителите на Џеннетот

Shko poshtë 
AutoriMesazh
beli031
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 16
Data e regjistrimit : 25/02/2010
Mosha : 31
Nacionaliteti-Sheti : Kamjan

Состојбите на жителите на Џеннетот Empty
MesazhTitulli: Состојбите на жителите на Џеннетот   Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 28 Apr 2010 - 0:00

Јазикот со кој ќе зборуваат жителите на Џеннетот

Ибн Еби Дунја го бележи хадисот кој го пренесува Енес, р.а., кој вели дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол: „Жителите на Џеннетот ќе влезат во него високи 60 лактови, убави како Јусуф, а.с., стари триесет и три години, како Иса, а.с., ќе говорат со јазикот на Мухаммед, а.с., ќе бидат голобради, со кафена и црна коса.“
Давуд ибн ел-Хусеин го бележи преданието према кое Ибн Абас рекол: „Јазикот на кој ќе говорат жителите на Џеннетот ќе биде арапскиот јазик.“ Укајл вели дека Ез-Зухри рекол: „ Јазикот на кој ќе говорат жителите на Џеннетот ќе биде арапскиот јазик..“

Жителите на Џеннетот нема да спијат

Ибн Мирдевејх го бележи хадисот од Џабир, р.а., кој вели дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол: „Спиењето е брат на смртта, а жителите на Џеннетот нема да спијат.“ Ет-Теберани го спомнува преданието од Џабир, р.а., кој вели дека Веровесникот, с.а.в.с., е запрашан дали жителите на Џеннетот ќе спијат. Веровесникот, с.а.в.с., на тоа одговорил: „Спиењето е брат на смртта, а жителите на Џеннетот нема да спијат.“

За преоѓањето од пониските во повисоките Џеннетски степени

Имамот Ахмед го бележи преданието од Ебу Хурејре, р.а., кој вели дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол: „Аллах добриот роб ќе го воздигне на поголем степен, па тој ќе запраша: ’Господаре мој, со што го заслужив ова?’ Аллах ќе му одговори: Твоето дете учи дова за тебе.“

За препирањето на Џеннетот и Џехеннемот

Во двата Сахихи е забележен хадис од Ебу Хурејре во кој стои дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол: „Џеннетот и Џехеннемот ќе почнат да се препираат, па Џеннетот ќе рече: ’Господаре мој! Како тоа да во Џеннетот влегуваат само сиромаси и бедни?’ па потоа се пожали: ’Господаре мој!
Како тоа да во Џехеннемот влегуваат само оние кои се охолиле и кои биле насилници?’ На тоа Аллах одговори: ’Ти, Џеннете си Моја Милост, која ја давам кому сакам, а ти, Џехеннеме, Моја казна си, со која казнувам кого сакам. И едниот и другиот ќе ве наполнам.’
Џехеннемот нема да се наполни сè додека он со својата нога не застане на него, а тој ќе проговори: “Доста, доста!’ Тогаш неговите краеви ќе се соберат, ќе се збијат еден со друг, а Аллах никому од Своите створенија нема неправда да направи.
А што се однесува до Џеннетот, тој нема да се преполни. Возвишениот Аллах за него ќе создаде створенија, со кои ќе го наполни.“

Ибн Кајјим ел-Џевзи
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Состојбите на жителите на Џеннетот
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: Makedonski,Bosanski-
Kërce tek: