islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 - Kujtimi i veprave te mira -

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ummu Amar
Motrat islame
Motrat islame
Ummu Amar

Numri i postimeve : 98
Data e regjistrimit : 26/10/2011

- Kujtimi i veprave te mira - Empty
MesazhTitulli: - Kujtimi i veprave te mira -   - Kujtimi i veprave te mira - EmptySat 3 Dec 2011 - 15:55

Muhamedi a.s. ka thene:

“Tre veta nga gjeneratat para jush u nisën për rrugë,e një ditë i zuri nata para
një shpelle,në të cilën hynë dhe bujtën.Një shkëmb u rrokullis nga kodra dhe
plotësisht e mbylli hyrjen e shpe-llës.Ata thanë:“Shpëtimi nga ky shkëmb është
vetëm që ta lusim All-llahun e Madhërishëm që ta largojë për hir të veprave
tona të mira.”
Njëri prej tyre tha:“O Zoti im,unë i kam pasur prindërit pleq të thinjur dhe
asnjëherë para tyre nuk u kam dhënë të hanë e as të pijnë fëmijëve të mi e as
mallit tim(shërbëtorëve).Një ditë më argëtoi kërkimi i kullosës më të mirë
për kopenë time,e nuk iu erdha me kohë dhe ata kishin fjetur.Unë e mola
qumështin në enë dhe ua solla,por i gjeta duke fjetur.Më erdhi keq t’i trazoj,
por edhe që t’i ushqej familjen dhe shërbëtorët,andaj kam pritur me enë në dorë
dhe kam shikuar kur do të zgjohen,e kjo pritje ka zgjatur deri në agim.Fëmijët
e mi aty te këmbët e mia,klithnin të uritur,por u kam dhënë qumësht pasi
prindërit janë zgjuar dhe kanë pirë qumështin që u kisha sjellë.O Zoti im!Nëse
këtë e kam bërë vetëm për Ty e për askë tjetër,atëherë na e largo neve këtë
shkëmb nga hyrja e kësaj shpelle në të cilën gjendemi!”Shkëmbi lëvizi pak,por
jo edhe aq sa të mund të dalin!
Njeriu i dytë tha:“O Zoti im,e kam pasur një kushërirë të afërme të cilën e kam
dashuruar më tepër se tërë botën,-sipas një transmetimi tjetër-e kam dashur
aq fort siç i duan burrat gratë,andaj kërkova prej saj(siç kërkojnë burrat
prej grave të tyre),por ajo nuk më lejoi.Një vit mbretëronte uria e kushërira
e dashur më erdhi dhe unë i dhashë 120 dinarë(monedha ari)që të vetmohet me mua.
Dhe kur ajo ashtu veproi dhe unë u bëra pronar i saj,- sipas një transmetimi
tjetër- kur e përqafova ashtu siç e përqafon burri gruan e tij,ajo(duke qarë)
më tha:“Frikësoju All-llahut dhe mos ma merr virgjinitetin pa të drejtë.”
Atëherë u largova prej saj duke e kursyer nga akti i turpshëm edhe pse e doja më
tepër se çdokë tjetër,e lëshova në liri duke ia dhuruar të hollat e dhëna.O Zoti im,nëse unë këtë e kam bërë vetëm për të fituar kënaqësinë Tënde,na e largo këtë në të cilën jemi!”Shkëmbi përsëri lëvizi edhe pak nga hyrja e shpellës,
por jo edhe aq sa të mund të dilet prej saj.
Njeriu i tretë tha:“O Zoti im,unë kam pasur rrogtarë dhe të gjithëve ua kam paguar menjëherë fitimin e merituar, përveç një njeriu i cili u largua para se ta merrte mëditjen.Unë mëditjen e tij pastaj e kam përdorur si duhet dhe pasuria e tij u shumëzua.Pas një kohe rrogtari im më erdhi e më tha:“O robi i Zotit,m’i jep të hollat për mëditjen time të papaguar! ”Unë i thashë:“Krejt çka sheh,pasuria,delet,lopët,devetë dhe robërit janë prej mëditjes tënde që është shtuar.”Ai tha:“O robi i Zotit,mos u tall me mua!”Unë atëherë i thashë:“Unë nuk po tallem me ty”,pastaj e mori tërë mallin dhe shkoi,duke mos më lënë asgjë.O Zoti im,nëse unë këtë e kam bërë vetëm për Ty,atëherë na e largo këtë shkëmb nga hyrja e shpellës!”Shkëmbi u rrokullis,kurse udhëtarët dolën dhe e vazhduan rrugën.”
(Muttefekun alejhi)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
- Kujtimi i veprave te mira -
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: