islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Ideologjia e tmerrit EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Ideologjia e tmerrit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Ideologjia e tmerrit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Ideologjia e tmerrit EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Ideologjia e tmerrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Ideologjia e tmerrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Ideologjia e tmerrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Ideologjia e tmerrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Ideologjia e tmerrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Ideologjia e tmerrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Ideologjia e tmerrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Ideologjia e tmerrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Ideologjia e tmerrit EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Ideologjia e tmerrit EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Ideologjia e tmerrit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Ideologjia e tmerrit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Ideologjia e tmerrit EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Ideologjia e tmerrit EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Ideologjia e tmerrit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Ideologjia e tmerrit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Ideologjia e tmerrit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Ideologjia e tmerrit EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Ideologjia e tmerrit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Ideologjia e tmerrit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Ideologjia e tmerrit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Ideologjia e tmerrit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Ideologjia e tmerrit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Ideologjia e tmerrit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Ideologjia e tmerrit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Ideologjia e tmerrit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Ideologjia e tmerrit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Ideologjia e tmerrit Empty
MesazhTitulli: Ideologjia e tmerrit   Ideologjia e tmerrit EmptySat 10 Dec 2011 - 11:29

Ideologjia e tmerrit Salisbury+pinhead
Ideologjia e tmerrit

Pse ky titull,sapo nisa këto pjes shkrimesh në librin tim “Islami dhe ideologjia” i cili me lejen e Allahut do të dalë së shpejti dhe do jet në duart tuaja,u mundova të skalis në këtë temë disa vese degjeneruese dhe shkatërruese për njerzit.Sapo kalova disa pjes të lagjeve të Prishtinës pashë që në çdo skaj të rrugës bastoret sportive me emra të ndryshëm ishin stërmbushur me rini që brohorisnin për ekipin e zemrës,ndërsa un vrapoja për të zën namazin e akshamit ku ezani dëgjohej në çdo skaj.

Prishtina dikur e mbushur me gra me ferexhe e burra me çallme haxhish,është mbushur me minifunde,dhe burra me varse në qafë e vath në veshë që u ngjanin poppullit te Lutit a.s te cilet ishin devijanta homoseksualë.

Ndërsa një pano lakuriqe propagandonte veshjen e një gjysmë femre lakuriqe me shishe të alkolit që fuste në kokat e të rinjve ideologjinë e tmerrit në emër të modernizmit apo ndryshe një dit që quhej se kinse dita e rinisë.

Padrejtësi kudo,fukarenjt kishin mbushur udhët,ndërsa bosët e tenderave harxhonin naftë duke u endur kot së koti nëpër vende qefi.

Po Tirana si u duk,rrug të hapura kudo,disa pleq të dërmuar nga vuajtja e fëmijve të tyre të rritur që i kishin lën në azil prindrit duke i hedhur skarco e duke mos pasur aspak kujdes kush për ta.

Rini e shthurur, hyra në qytetin studenti,në vend të shihje qytetin duke lexuar e shkëmbyer literaturë dhe mendime mësimore i shihje të fundosur në alkol e drog,dhe rrallë shihje një femër me veshje të edukuar.

Koka e të rinjve tanë që manipulohet nga filmat hollywdian,disa horror e tmerr e krim,disa abuzim apo seriale ku shfaqet hapur kurveria,ku instrumentalizohet e tmerrohet mendja e të rinjve tanë.

Tmerruese për ne, kur rinia jonë harxhon apo vret kohën duke shpenzuar parat nëpër kazino,harame,dhe duke mos menduar si të blejnë një libër të ri të cilin ende nuk e kanë lexuar.

Shfrenim dhe imoralitet kudo,si ta parandalojmë këtë vllezrit e mij lexues? Si mendoni ju ta eleminojmë të keqen tmerrin vet.

Këtë na e ka mësuar resulullahi s.a.s para 1400 vjetësh i cili ka thënët : 'Kush nga ju sheh një të keqe - le ta ndryshojë me dorë, e nëse nuk mundet këtë ta bëjë - atëherë me gjuhën e tij, e nëse nuk mundet këtë ta bëjë - atëherë me zemrën e tij, porse ky është imani më i dobët'."

(Muslimi)

Por për këtë duhet punë ekipore dhe të ndihmohemi mes veti me atë që thot Allahu në Kuran : Ju jeni populli më i mirë i ngritur për njerëzimin: ju jeni që urdhëroni për të mirën dhe ndaloni prej të keqes, dhe ju besoni në Allahun. (Kur’an 3:110).

Ky hadithi dhe ajeti kërkojnë një zbërthim si në pikat mëposhtë :

1.Krijimi i medreseve islame edukative

2.Universiteteve islame edukative

3.Mejtepet nëpër xhami të jen shum funksionale

5.Formimi i instituteve islame edukativo-shkencore

6.Futja e mësim besimit islam nëpër shkolla

7.Mbajtja e takimeve me të rinjtë nëpër qendra studentore

8.Shpërndarja e librave,Cd-ve,fletushkave islame moralizuese

9.Mbajtja e tribunave fetaro-shkencore

10.Takim dhe ligjërat islame me pyetje përgjigje në lagjet në qytet kurse në fshat takim me fshatarët.

11.Vizitat e hoxhallarëve nëpër ceremoni gëzimi apo ngushllimi ku aty të flitet për dinin islam.

12.Tribun me intelektual studenta në ambjente biblotekash sallash mësimore dhe paraqitje e islamit edhe përmes metodave interaktive me monitor kompjuter xhirim filmik mediatik.

13.Hapja e televizoreve dhe radiove islame në frekuencat toksore dhe stelitore dhe në internet.

14.Promovimi dhe botimi i librave me përmbajtje islamo-shkencore dhe edukative për njerëzit.

Imam.H.Arber Berisha

Me.08.12.2011

Allahu ju shperbleft per postimin.
Ideologjia e tmerrit Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Ideologjia e tmerrit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tema-
Kërce tek: