islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
E folura e foshnjës EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
E folura e foshnjës EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
E folura e foshnjës EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
E folura e foshnjës EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
E folura e foshnjës EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
E folura e foshnjës EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
E folura e foshnjës EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
E folura e foshnjës EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
E folura e foshnjës EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
E folura e foshnjës EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
E folura e foshnjës EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
E folura e foshnjës EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
E folura e foshnjës EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
E folura e foshnjës EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
E folura e foshnjës EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
E folura e foshnjës EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
E folura e foshnjës EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
E folura e foshnjës EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
E folura e foshnjës EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
E folura e foshnjës EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
E folura e foshnjës EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
E folura e foshnjës EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
E folura e foshnjës EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
E folura e foshnjës EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
E folura e foshnjës EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
E folura e foshnjës EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
E folura e foshnjës EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
E folura e foshnjës EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
E folura e foshnjës EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
E folura e foshnjës EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
E folura e foshnjës EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
E folura e foshnjës EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
E folura e foshnjës EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
E folura e foshnjës EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
E folura e foshnjës EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
E folura e foshnjës EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
E folura e foshnjës EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
E folura e foshnjës EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
E folura e foshnjës EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
E folura e foshnjës EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 E folura e foshnjës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

E folura e foshnjës Empty
MesazhTitulli: E folura e foshnjës   E folura e foshnjës EmptySun 11 Dec 2011 - 19:11

Në kohën e Muhammedit a.s. jetonte një grua e cila nuk e donte fare Rasulullahun a.s. dhe nuk linte fjalë të keqe pa e thënë për të.
Një ditë gruaja kishte dal së bashku me djalin e saj 2-3 muajsh, gjatë rrugës pas Rasulullahun a.s. dhe mendoi ta fyente. Por përpara se të fillonte të fliste ajo, filloi të flasë foshnja në duar, i cili duke parë Rasulullahun tha:
- "Selam për ty o i dërguari i Allahut!"
Gruaja ngriu në vend nga çudia. Rasulullahu i'u drejtua foshnjës duke buzëqeshur dhe i tha:
- Nga e di që unë jam i dërguari i Allahut? Kush të ka mësuar ty emrin tim dhe të babait tim?"
Fëmija tha: "Mua këto m'i ka mësuar Krijuesi i botës, Allahu. Ai Allah që krijon çfarë të dëshirojë."
Foshnja pushoi pak pastaj filloi të fliste përsëri:
- " O i dërguari i Allahut bëj dua për mua që të bëhem unë shërbyesi yt në xhennet!"
Pejgamberi a.s. bëri dua për foshnjën. Foshnja që mbeti i kënaqur nga kjo filloi të flasë përsëri: "Sa me fat është ai që të beson ty dhe bëhet besimtarë dhe da fatkeq është ai që nuk të beson ty dhe bëhet mohues! Allahu do t'i poshtërojë ata edhe në këtë botë edhe në ahiret."

Pasi tha këto foshnja ra në shehadet dhe dha shpirt. Gruaja zuri mend nga ngjarja e çuditshme që pa, u bë menjëherë muslimane dhe duke qarë tha: "Më fal o Rasulullah! Jam shumë e pikëlluar për jetën time që e kam kaluar si mëkatare."
Rasulullahu u kthye nga gruaja dhe i tha: "Po të jap lajmin e mirë! Tani po shoh shumë engjëj që po e sjellin qefinin tënd nga xheneti."
Gruaja sapo dëgjoi këto fjalë menjëherë dha shpirt duke rënë në shehadet, ashtu si foshnja e saj.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
E folura e foshnjës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: