islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur Empty
MesazhTitulli: Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur   Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur EmptyFri 16 Dec 2011 - 22:28

DJALOSHI BUDALLA


Dëshiroj ta quaj këtë tregim si “djaloshi budalla”.
Dikur ishte një njeri i pasur në Pakistan me pasuri të madhe. Ai ishte pronar i
disa tokave me vlerë. Sidoqoftë, ai njeri e kishte një djalë budalla, i cili
kishte pak dituri. Njerëzit e thërrisnin djaloshin budalla. Një ditë, njeriu i
pasur e thërriti djalin e tij dhe i tha të shkojë që t’ia përgatisë një çaj.
Djaloshi e përgatiti çajin dhe ia solli babait të tij. Babi e mori një lugë dhe
e kërkoi çajin nga filxhani, por për çudinë e tij, çaji ishte shumë i ëmbël. Ai
e pyeti djalin e tij se si e kishte përgatitur çajin. Djaloshi i tha: “Shkova
në kopsht për të kërkuar dru. Por, pasi kishte rënë shi, të gjithë drurët ishin
lagur. Kështu që, shkova tek vendi ku ti i ruan paratë dhe i mora një shumë të
madhe të hollash. Pastaj i dogja të gjitha paratë e letrës dhe e përgatita
çajin.” Çaji i i cili kishte qëlluar i mirë në fillim për babain e tij, tani
dukej sikurse helm.Pasi e
lexojmë këtë tregim, ne mendojmë se djaloshi me të vërtetë paska qenë budalla.
Pse? Sepse ai dogji një shumë parash vetëm të përgatisë një filxhan çaj. Kjo
është e vërtetë, por në realitet, ai njeri është më shumë budalla i cili dogji
jetën e përjetshme në ahiret për këtë jetë të shkurtër.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Djaloshi budalla dhe babai i tij i pasur
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: