islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Pjata e drurit EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Pjata e drurit EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Pjata e drurit EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Pjata e drurit EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Pjata e drurit EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Pjata e drurit EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Pjata e drurit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Pjata e drurit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Pjata e drurit EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Pjata e drurit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Pjata e drurit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Pjata e drurit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Pjata e drurit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Pjata e drurit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Pjata e drurit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Pjata e drurit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Pjata e drurit EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Pjata e drurit EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Pjata e drurit EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Pjata e drurit EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Pjata e drurit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Pjata e drurit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Pjata e drurit EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Pjata e drurit EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Pjata e drurit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Pjata e drurit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Pjata e drurit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Pjata e drurit EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Pjata e drurit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Pjata e drurit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Pjata e drurit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Pjata e drurit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Pjata e drurit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Pjata e drurit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Pjata e drurit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Pjata e drurit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Pjata e drurit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Pjata e drurit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Pjata e drurit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Pjata e drurit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Pjata e drurit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Pjata e drurit Empty
MesazhTitulli: Pjata e drurit   Pjata e drurit EmptyWed 28 Dec 2011 - 18:52

PJATA E DRURIT
Një burrë i vjetër i dobët shkoi për të jetuar me djalin e tij, me gruan e tij, dhe nipin e tij katër vjeçar. Duart e plakut dridheshin, shikimi i tij ishte i paqartë dhe hapat e tij dobësoheshin. Familja hanin së bashku në tryezë. Por duart e dredhura të gjyshit të moshuar dhe sytë e dështuar bënin që ai të hante me vështirësi. Kur ai kapi gotën, qumështi u derdh në mbulesën e tavolinës. Djali dhe gruaja e tij u inatosën shumë me rrëmujën.
“Ne duhet të bëjmë diçka me babanë”, tha djali. “Jam ngopur me derdhjen e qumështit, zhurmën gjatë ngrënies dhe ushqimin e derdhur në dysheme.” Kështu që djali dhe gruaja e tij e vendosën një tavolinë të vogël në qoshk. Atje, gjyshi hante i vetëm përderisa pjesa tjetër e familjes shijonin darkën. Qëkur, gjyshi theu një pjatë apo dy, ushqimi i tij i ishte servuar në pjatën e drurit. Kur familja ia ndryshoi drejtimi gjyshit, ndonjëherë ai kishte lot në sytë e tij nga të ngrënit i vetëm.
Akoma, fjalët e çiftit për të ishin qortime të mprehta, kur atij i kishte rënë një pirun apo ushqimi. Djaloshi katër vjeçar i shikonte të gjitha me qetësi. Një natë përpara darkës, babai e vërejti se djali i tij po luante me çopa druri në dysheme. Ai e pyeti djaloshin me qetësi,”Çka je duke bërë? Vetëm me mirësjellje djaloshi u përgjigj: “Oh, jam duke e ndërtuar një pjatë të vogël druri për ty dhe nënën që të hani ushqimin tuaj kur të plakeni.” Djaloshi katër vjeçar buzëqeshi dhe u kthye për të ndërtuar pjatën.
Fjalët i goditën prindërit e tyre, në atë mënyrë që ata u bënë të penduar. Lotët e tyre filluan tu shkojnë nëpër faqe. Asnjë fjalë më nuk u fol, të dytë e dinin se çka duhet bërë. Atë mbrëmje djali morri babanë e tij për dore dhe me mirësjellje e ktheu në tavolinën e familjes. Për pjesën tjetër të ditës ai hante çdo vakt me familjen. Dhe për shumë arsye, as djali i tij dhe gruaja e tij kishin kujdes më të gjatë dhe të jashtëzakonshëm kur një pirun binte, qumështi derdhej apo mbulesa e tavolines ndotej.
Ju garantoj se nesër ti do ta kujtosh tregimin për pjatën e drurit, një javë më pas, një muaj më pas, një vit më pas.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pjata e drurit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: