islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Empty
MesazhTitulli: Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ?   Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySat 31 Dec 2011 - 21:51

Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ?


39


“Kush nuk e feston, nuk e feston Vitin e Ri, por kush e feston nuk është haram…” i ka deklaruar agjencise informative “Presheva Jonë” njeriu numër një i Bashkësisë Islame të Kosovës Myftiu dr.Naim Tërnava.

Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Naim-Ternava-300x225

Prishtinë,31 dhjetor /AIK-Presheva JonëJemi duke jetuar në këto dite kur njerëzit bëhen gati për të festuar vitin e ri. Kjo festë dikund kremtohet më herët e dikund më vonë, mvarësisht nga lëvizjet e diellit dhe akrepave të orës,. pra datave. Për shembull në Evropë ndërrimi i motmoteve bëhet sonte dhe kjo atmesferë festive ka filluar qe një jave dhe vërehet anë e kënd..madje edhe ndër muslimanët edhe pse disa e kundërshtojnë një kremtin të tillë. Pra, shpesh here janë shtruar dilema, sidomos ndër eksperte dhe njohes te mire te islamit të festohet apo jo Viti i Ri ndër muslimanët ? Per te hequir keto dilema po ndriquar ket problematik gazetarët rreth kesja dukurie kanë marrur ne pyetje duke kërkuar shpjegime nga personalitet kompetente. Se a është haram apo j one festohet Viti I Ri nga Muslimanët, ne sot kemi biseduar me kryetarin e Bashkësise Islame të Republikës së Kosovës Myftiun .Naim Ternava. Kryetari BIK në një prononcim ekskluziv për agjencininformative “Presheva Jone” dekalaroi se “ pritja apo kremtimi i Viti të Ri nga radhët e muslimanëve nuk është haram. Po do të ishte haram, nëse aty përdoren gjërat e ndaluara nga feja jone, pra alkooli, droga e gjëra tjera të pahijshme…”

Po ashtu në vazhdim të bisedes sonë me myftiun Tërnava nga Prishtina na deklaroi se “mundësisht vllezërit tanë duhet te kursehen në këto kremtime që të mos harxhojne shumë. Dhe do të ishte mire dhe mjaft humane dhe solidare nëse dikujt i shkon ndermend qe me ato të holla që do t i harxhonte për këso kremtimesh, mbrenda një nate t’ i dërgojne skamnorëve, te varfurve, femijeve bonjak apo ne ndonje shtëpie inavlidesh me probleme sociale…Sepse Kosova, ne shqiptaret ende nuk i kemi bash rendet aq sa duhet per te harxhuar pë rnjë natë qindra euro, kur dihen hallet dhe situata ekonomike e sociale e vëllezërve dhe motrave tona në Kosovën e pasluftës..”Lidhur me keto dilema se te festohet apo jo ndrrimi i motmoteve nder muslimanet, po japim edhe nje mendim te nje hoxhe ne Zvcier i cili sot ne diten e xhmuase ne ligjeraten e tij nder tjera tha se “kremtimi i Virtit te ri nder ne muslimanet, padyshim është një pamje shumë e keqe per ne që reflekton besimin e dobët dhe humbjen e identitetit të tyre. All-llahu [subhanehu ve teala] nuk na e ka lërë këtë çeshtje pa sqarim. Neve si musliman na ka caktuar dy festa vjetore dhe një festë javore. Festat vjetore janë fitër dhe kurban Bajrami, kurse javore, festa e ditës së xhuma…” . Sidoqofte urime Viti i Ri atyre qe e kremtojne sonte dhe urime atyre tjereve Vitine e Ri te tyre qe do ta kremtojne neser !

Allahu ju shperbleft per postimin.
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Empty
MesazhTitulli: Re: Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ?   Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySat 31 Dec 2011 - 21:52

SI E KOMENTONI JU VELLEZER DHE MOTRA

Allahu ju shperbleft per postimin.
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Empty
MesazhTitulli: Re: Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ?   Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySat 31 Dec 2011 - 22:10

..Subhan'Allah ...Ja shembulli numeri 1. Qe i ka prish muslimanet , pra ato musliman qe sot po e festojne naten e Vitit te Ri. Me vjen keq dhe ndoshta bej gjynah nese flas , se nuk e njof ic Naim T. Po fola me kte shkrimi qe u ka shpreh ....Un se di kush i ka dhen te drejte kti te behet Myft? Hajt kjo po kush ja ka dhan diplomen kti qe nuk i din rregullat filestaret te fejes ...

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Empty
MesazhTitulli: Re: Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ?   Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySat 31 Dec 2011 - 22:22

PO BRE MOTER EDHE UNE I LEXOVA SHUM KOMENTET TE VELLEZERVE MUSLIMAN TE CILIET ISHN SHOKUAR NGA KY LAJM -NUK DI SE A ESHTE E VERTET POR NE QOFTESE ESHTE E VERTET AI DO TE PERGJIGJET PARA ALL-LLAHUT XH,SH,, DHE SE NE MUNDOHEMI ME SHPIRT PER QDO DITE TUA KUMTOJME VELLEZERVE DHE MOTRAVE TONA MOS FESTIMIN E VITI TE RI;

Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre

Allahu ju shperbleft per postimin.
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Empty
MesazhTitulli: Re: Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ?   Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySat 31 Dec 2011 - 22:27

...Te them te drejte un kte myft. a hoxha cka eshte nuk e kam degju asnjehre keshtu si emer e kam ndegju ...ama se cfar dije ka ky e cka merr vesh per islamin asnjehere nuk mu ka dhan rasti per ate nuk di si ta gjykoj ......Vetem per kte gje qe ka bo ky , shume posht e ka zbirt veten e vet ...sa neser ne rrug me dal un ne vendin tem kti as SELAM si kisha dhan .....+ nese eshte e vertete mos te sjellet asnje ligjerat e ktij ktu .....

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Empty
MesazhTitulli: Re: Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ?   Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySat 31 Dec 2011 - 22:50

Ky eshte nj indivit qe vetem formalishte gjendet ne fene Islame dhe prezenca e tij ne kete fe te dashur sjell vetem shkaterim sikurse homologu i tij nga shkupi Sulejman Rexhepi Ikni ju lutem dhe largohuni nga detyra qe jeni duke kryere.
Po eshte e vertete vella shemsi duke patur parasyshe besueshmerine e agjensionit per informim Presheva Jone. Sepse une tani i hodha nje shiqim ketij portali informativ ja linku per tu deshmuar te gjithe shtipeni
ketu

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Empty
MesazhTitulli: Re: Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ?   Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySun 1 Jan 2012 - 11:09

Subhanallah ki njeri spaska qen normal sepaskam pa prej mbrëmë pais që kam ra heret të fli se shumë do tu nervozojsha.Ky më duekt se është njeri i paguar ose është labil.Më shqetëson një çështje pse bre rin njerëz që nuk e din realitetin në krye të insti9tucioneve islame.Prej nga e emr të drejtën ki ta them kushtimisht i "devijuar" se ka mar guximin që të ndaluarën ta b6n të lejuar, Kur ne e dim shumë mirδ se të lejon dhe ndlaon ka vetëm Allahu xh.sh. Une të Radio Pendimi dje kam ndëgjuar një hoxhë pak më tolerant në këtë çështje por jo si ky Tërnava po tha: Viti i ri është harram të festohet, por nuk është Kufër.Ndërsa tja urojsh vitin e ri muslimanve është Harram.Të pranosh dhurata prej muslimanve për këtë festë dhe festa tjera është harram por të pranosh nga jomuslimanët dhurata për këtδ festë dhe festat tjera nuk është harram.Të thuash se nuk është harram viti i ri është Kufër.

Selamu alejkum Allahu na ruajt.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Empty
MesazhTitulli: Re: Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ?   Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySun 1 Jan 2012 - 16:09

...Ja tani sa po lexova kte lajme ke webfaqja : http://www.davetiislam.com

Dje, më 31.12.2011 portali i të ashtuquajturës "Agjensia Informative "Presheva jonë" (preshevajone.com)" ka publikuar një intervistë me titull: "Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”:

A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ?" Njoftojmë të gjithë besimtarët si dhe mbarë publikun e gjerë se ky publikim është një trillim i rëndë që i është bërë Bashkësisë Islame, e në veçanti Myftiut Tërnava, si dhe deklarojmë se intervista fund e krye është e shpifur.

Myftiu nuk ka dhënë asfarë interviste apo çfarëdo deklarimi për këtë agjensi.

Njëherit, porosisim gjithë besimtarët që të mos bien në gracka të "intervistave" të tilla, dhe mos paragjykojnë para se ta vërtetojnë lajmin, ngase edhe kështu jemi të porositur me parimet tona islame, gjegjësisht me Kuranin famëlartë.

Allahu, thotë: "O ju që keni besuar, nëse ndonjë i pandërgjegjshëm u sjell ndonjë lajm, ju shqyrtojeni mirë, ashtu që të mos e goditni ndonjë popull pa e ditur realitetin, e pastaj të pendoheni për atë që keni bërë." (Kuran, 49:6)


Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Empty
MesazhTitulli: Re: Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ?   Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySun 1 Jan 2012 - 18:10

Eselamu Alejkum gjitheve....
Kjo eshte deklerata zyretare e portalit te Bashkesis islame te kosoves lexoni artikullin

ketu

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Empty
MesazhTitulli: Re: Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ?   Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySun 1 Jan 2012 - 19:59

Reagim
Dje, më 31.12.2011 portali i të ashtuquajturës "Agjensia Informative "Presheva jonë" (preshevajone.com)" ka publikuar një intervistë me titull: "Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ?" Njoftojmë të gjithë besimtarët si dhe mbarë publikun e gjerë se ky publikim është një trillim i rëndë që i është bërë Bashkësisë Islame, e në veçanti Myftiut Tërnava, si dhe deklarojmë se intervista fund e krye është e shpifur. Myftiu nuk ka dhënë asfarë interviste apo çfarëdo deklarimi për këtë agjensi.
Njëherit, porosisim gjithë besimtarët që të mos bien në gracka të "intervistave" të tilla, dhe mos paragjykojnë para se ta vërtetojnë lajmin, ngase edhe kështu jemi të porositur me parimet tona islame, gjegjësisht me Kuranin famëlartë. Allahu, thotë: "O ju që keni besuar, nëse ndonjë i pandërgjegjshëm u sjell ndonjë lajm, ju shqyrtojeni mirë, ashtu që të mos e goditni ndonjë popull pa e ditur realitetin, e pastaj të pendoheni për atë që keni bërë." (Kuran, 49:6)

Allahu ju shperbleft per postimin.
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Empty
MesazhTitulli: Re: Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ?   Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySun 1 Jan 2012 - 20:21

eselamu alejkum gjitheve
Po e kuptuam se ishte nje shpifje dhe shpresojme qe kjo shpifje te jete e vertete! Ajo qe duhet te beje tani Bashkesia Islame e Kosoves
duhet qe t'i penalozoi keta te mallkuarit qe bejne shpifje per çeshtjet e rendesishme te sheriatit. Sepse nje veper qe ne posedojme argumente profetike se eshte haram nuk mundet te manipulohet nga qarqe te pandergjegjshem se gjoja nje eminet zyretare i kesaj feje ka dhene driten jeshile per kete feste plote genjeshtra.
Viti i ri pike! Eshte feste fetare krishtere dhe nuk eshte feste internacionale siç predendejne individ te pandergjegjshem, kush jeton ne nje vende krishter ku ati afer ka ndonje kishe munde te hetoj shum lehte se çfar feste eshte sepse pase qe akrepat e ores arrine 12:00 fikse pas disa sekondave do te verejsh dhe do te ndegjojsh vetem kampanet e kishes dhe asgje tjeter.

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Empty
MesazhTitulli: Re: Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ?   Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySun 1 Jan 2012 - 20:29

..Te lumte i nderruar Zudi !

Un me shume nuk po diskutoj rreth kesaj , por ju kisha keshilluar te degjoni kte video ku kan dhen ligjerata e tyre per Vitin e Ri : Dr.Shefqeti Krasniqi, Dr. Zekeria Bajrami, Sadullah Bajrami, Irfan Salihu


Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)


Edituar për herë të fundit nga Jasemina në Sun 1 Jan 2012 - 21:07, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Empty
MesazhTitulli: Re: Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ?   Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? EmptySun 1 Jan 2012 - 20:59

Po u kuptua kjo punë dhe Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? 61460 që ndodhi kështu se metë vërtetë u mërzita shumë reth këtij lajmi "shpifje" unë e postova me temë të re sepse këtu mendoeht se debatohet akoma për kinse e ka th0δnë nd0δrsa atje ku unë e kam hap si temë të re njoftohet opinioni me realitetin.

wes-selamu alejkum Allahu ju shperbelft për mirkuptim.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Empty
MesazhTitulli: Re: Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ?   Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Myft. Naim Ternava i pergjigjet “Presheva Jone”: A eshte haram te kremtohet Viti i Ri ?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: