islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) Empty
MesazhTitulli: Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit)   Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyWed 8 Feb 2012 - 21:05

Es-selamu alejkum i nderuar staf i Forumit Islami është drit në baz të analizave të fundit dhe disa propozimeve ne kemi pru vendim që në forum nuk do të përdoren ikona apo fotografi me fitir njeriu apo ndonbjë gjallese tjetër pasi që njëherit kjo është e ndaluar edhe me islam.Si dhe lutet stafi i Forumit të jetë vigjilent në këtë çështje dhe tua ndëroj fotografin çdo njërit që be ndeshje me këtë rregull edhe atë hiq pa mos e lajmëruar pasi që të njejtën do ta nxjerri edhe për opinion si dhe dueht që të gjithve që si emër identifikues vendosin email adresën ose ta fshini krjet ose tja ndërroni emailin duke ja fshi [Only mods are allowed to see this link].

wes-selamu alejkum
Me respekt Admin

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only mods are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) Empty
MesazhTitulli: Re: Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit)   Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyWed 8 Feb 2012 - 22:19

Eselamu Alejkum vella Admin eshte me te vertete nje hap shum i madhe drejt kualitetit! D.m.th-ne krejt fillon nga motra Bona qe verejti ne kete drejtim qe eshte nje sugjerim i mire. Une i kisha porositur gjithe stafin e forumit qe te studijojne forumin ne menyre qe gjejme se bashku nje rruge te perbashket per nje forum me te mire.
Une kisha propozuar poashtu qe te formohet nje AVATAR i njejte per te gjithe anetaret fillesatar dhe avetare tjera te njejte per te gjithe kategorit e anetereve duke filluar nga anetaret e regullet, mysafiret, Imamamt, moderatoret, supermoderatoret e keshtu me radhe me vulen e forumit. Ketu i kisha dhene perparesi motres Bona qe te formon ndonje avatar sepse deri diku ka eskqperienc ne kete fushe ne baze te asaj qe ka treguar ne te kaluaren
wealejkum selam

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 31
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) Empty
MesazhTitulli: Re: Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit)   Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyWed 8 Feb 2012 - 23:01

We Alejkum Selame me sa pashe une keta Antare te Forumit teke ikona e tyre kane foto me fytyre njeriu dhe me add te tyre munde ti shikoni edhe ju vete edhe tjua nderroni Foton me qen se kete pune munde ta bejne vetem Admin/et ndersa Antaret jone : AFET BEADINI , Ardit Hoxhllaku, jettoni , Ummu Amar , Linna , muslimanja, hixhabi , allahunezemer, Medresantja_te, fatime_se, hava, Nimet_fejzullau,
[Only mods are allowed to see this link] , [Only mods are allowed to see this link] , [Only mods are allowed to see this link] , [Only mods are allowed to see this link]


Eh sa i perket punimite te nje AVATARI inshAllah do i punoje ne dashte Zoti dhe ju te vendoseni se cilen te mbetet ndersa une mendoje qe ti punojna dy nje te jete per Vellezerit e nje per Motrate ne menhyre qe ta dina me mire :D
wes selamu alejkum dhe ju uroje pune te mbare :)


Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) Empty
MesazhTitulli: Re: Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit)   Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyFri 10 Feb 2012 - 11:38

Selamu Alejkum ....Kerkoj ndjes dhe do lutesh nese jam gabim te me falin , mirpo me kto ikonat do kisha then se nuk eshte e drejte qe te nderrohen ikona neve si te na pelqen , ikonen le ta nderron vet antari cfar do le te ve nuk eshte e udhes ne te perzihem ne profilin e tij /saj ... Per mos me u bo shum e madhe do ishte mire te shtohet ke rregulla e forumit si rregull qe ikona mos te jete me fytyr njeri apo dic tjeter ...

Ja shembull ke nje postim lexova qe Jettonit ju ka nderraur ikona edhe ate ka qen e shkrume ne gjuhen arabe ai lutet qe mos ti preket ikona personale ...:S

Nuk eshte mire kjo , cdo gje ne proflin e antarit nuk duhet me u perzi eshte qeshtja e vet dhe cfar te don le te ve . por qe mos te vije puna e te jet dicka thyrese ose ofenduese ne e kemi perdetyre qe si rregull mos te perdoren dhe cka eshte jasht rregullut do ja bejme me dije nga qe jan gjera personale ...

Respekte !

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

[Only mods are allowed to see this image]
(¯`*•.¸[Only mods are allowed to see this image] La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah [Only mods are allowed to see this image]¸.•*´¯)
(¯`*•.¸[Only mods are allowed to see this image] La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah [Only mods are allowed to see this image]¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) Empty
MesazhTitulli: Re: Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit)   Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyFri 10 Feb 2012 - 13:16

Eselamu Alejkum moter e nderuar Jasmina, nuk ka nevoj qe ta marrim aq tragjike postimin tim me larte.! Une vetem kam propozu dhe asgje tjeter qe te behet nje avatar i njejt per çdo kategori anetaresh qe gjenden ne Forum. kjo nuk eshte vendimmarje por eshte propozim. Kurse sa u takon anetareve qe perdorin fytyra njerezish apo kafsheve vendimi vetem eshte marre dhe çdo anetare qe then regullin e forumit do t'i fshihet automatikishte fotografija jo lejuare!
wealejkum selam

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 31
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) Empty
MesazhTitulli: Re: Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit)   Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyFri 10 Feb 2012 - 18:57

Esselamu alejkum Motrushe Jasemina tamama puna te bisedoshe keshtu edhe ju Motrushe duhe qe te pajtoheni me diqka qe ashte e ndaluar ne islam dhe ashte Harame pa marre parasyshe se qfare ka pasur te shkruar ne te se elhamdullah ka foto edhe me te mira qe nuk kane fytyre njeri po qe jon me emrin e All-llahute edhe ekane po ate shkrime se ne islam Fotografite qe kane shpirte ne te jone Harame Motrushja ime inshAllah kete edini se ne ate shtepi ku ka Fotografi me shpirte ne te Meleket nuk hyne aty e All-llahu na ruajte ne po deshirojme qe Melekete te na Vizitojne edhe ne kete Forume e tashe Motrushe do ti sjelli disa Argumente rrethe kesaje qe te bindeshe me mire rrethe kesaje teme.

Lejohet qe te vendosesh piktura ne te cilat kane te pikturuar natyren, drunjte, malet, ujerat e te ngjashme, ndersa nuk lejohet vendosja e pikturave ne te cilat ka te vizatuar njerez apo kafshe (krijesa qe kane shpirt), sepse Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue sel-lem, ka thene:
''Meleket nuk hyjne ne ate shtepi ku ka vizatime (te krijesave me shpirt).''
(Transmetojne Buhariu dhe Muslimi)


Transmetohet nga Aishja -radiAllahu anha- se ajo kishte vendosur pa dashje një perde që kishte në të figurë, kur e pa atë Profeti -sal-lAllahu alejhi ue sel-lem- u zemërua dhe i ndryshoi fytyra dhe e hoqi perden pastaj tha: "O Aishe, poseduesit e këtyre figurave do të torturohen Ditën e Kiametit dhe do t'i thuhet atyre: "Ngjallini, jepuni jetë këtyre të cilët ju i keni krijuar" Shënuar nga Muslimi.

Transmetohet se Profeti -sal-lAllahu alejhi ue sel-lem- kur ka dërguar Aliun -radiAllahu anhu- në Taif (qytet afër Mekës) e ka porositur duke i thënë: "Dhe të mos lësh statujë, skulpturë pa i prishur" Shënuar nga Buhariu, Muslimi. Kanë thënë dijetarët këtu futen edhe fotografitë dhe pikturat që janë të varura.


Transmeton Ebu Hurejra -radiAllahu anhu- se i Dërguari i Allahut -sal-lAllahu alejhi ue selem- ka thënë: "Më erdhi Xhibrili -paqja qoftë mbi të!- dhe më tha: "Të erdha mbrëmë dhe nuk më ndaloi asgjë që të futem vetëm se në derë kishte figurë dhe ajo ishte një perde që kishte në të figurë dhe ishte e varur në derë.
Dhe Xhibrili e urdhëroi Profetin -sal-lAllahu alejhi ue selem- që t’i hiqet koka figurës..." Shënuar nga Ebu Daudi, Tirmidhiu, Nesai dhe Ibn Maxheh. E ka saktësuar këtë hadith shejh Albani -Allahu e mëshiroftë!

Ka thënë i Dërguari i Allahut -sal-lAllahu alejhi ue selem-: "Nuk futen melaiket në atë shtëpi që ka në të figura dhe qen" Shënuar nga Buhariu, Muslimi.


Gjithashtu varja e këtyre figurave dhe fotografive ndalon hyrjen e melaikeve në atë shtëpi dhe ndihmon në futjen e shejtanëve dhe xhinëve, derisa të bëhet vendbanim për ta. Kjo, gjithashtu, është mosbindje ndaj Allahut dhe të Dërguarit te Tij -sal-lAllahu alejhi ue selam- ndërkohë që Allahu i Lartësuar urdhëron në suren Ahzab për t'u bindur Atij dhe të Dërguarit të Tij.

Thotë Allahu: "Nuk është as për besimtarin dhe as për besimtaren kur Allahu dhe i Dërguari i Tij kanë vendosur për një çështje që ata të kenë zgjedhje tjetër në vendimin e tyre. Dhe kushdo që nuk i bindet Allahut dhe të Dërguarit të Tij ai ka humbur në një humbje te qartë" El-Ahzab, 36.

Gjithashtu thotë Allahu në Kuran: "Le të kenë kujdes ata të cilët nuk pajtohen me urdhrin e te Dërguarit (sunetin e tij, rrugën e tij, zbatimin e urdhrave të Allahut dhe të Dërguarit të Tij) që të mos t'i kaplojë ata ndonjë fitne (mosbesim, sprovë, vështirësi ose fatkeqësi, termet, vrasje, nënshtrim nga tiranët etj..) ose t'u jepet atyre një ndëshkim i dhimbshëm" En-Nur, 63.


Lus Allahun qe te na tregoje te verteten dhe te na furnizoje ndjekjen e saj si dhe All-llahu na ruajte nga cdo e keqe dhe na udhezofte ne rrugen e drejte Amin e motrushe nese deshirone une te sjelli perseri Argumente per kete po besoje se mjaftone me kaqe..:)

Wes selamu Alejkum nga Bona


Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) Empty
MesazhTitulli: Re: Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit)   Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptySat 11 Feb 2012 - 0:41

Selamu Alejkum

Cfar te doni beni , per mua nuk eshte ndonje problem vetem se nuk dua te preket profili im pa dijen time sic mu nderrua foto pa me then kush asnje llaf , tek e fundit vendosni si rregull qe ta din gjithe .

Selamu Alejkum !!!

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

[Only mods are allowed to see this image]
(¯`*•.¸[Only mods are allowed to see this image] La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah [Only mods are allowed to see this image]¸.•*´¯)
(¯`*•.¸[Only mods are allowed to see this image] La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah [Only mods are allowed to see this image]¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) Empty
MesazhTitulli: Re: Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit)   Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) EmptyWed 23 Oct 2013 - 2:11

Rikujtim ne lidhje me vendim marrjen  e ikones personale ne forum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only mods are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) Empty
MesazhTitulli: Re: Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit)   Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit) Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vendim marje në lidhje me Ikonën e profilit(Stafi i Forumit)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ZONA E STAFIT :: Vendim marje-
Kërce tek: