islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Shqiptari zbulon bakllavanë kroate

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Empty
11022012
MesazhShqiptari zbulon bakllavanë kroate

Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Shqiptari_baklllava_651345921
Cito :
Jam duke i mbledhur edhe dokumentet e duhura që bakllavën kroate të mbroj edhe Entin për mbrojtjen e pronësisë intelektuale. Më së shumti më gëzoi fakti që kroatët e njohin kualitetin e llojit të tillë të bakllavasë dhe tani për ta provuar, vijnë nga Zagrebi, por edhe nga rrethi i Velika Goricës", thotë Memetali Zenuni nga fshati Sellarcë i Tetovës

Përveç asaj që është e njohur si ëmbëltorja e parë në qytetin e Velika Goricës (Kroaci), e cila është e hapur në vitin 1946 dhe si restoran-pizzeria e parë në të cilën me 1 maj të vitit 1980 doli nga furra edhe pizza e parë në rrethin e Velika Goricës, ëmbëltorja dhe pizzeria "Memy" do të mbahet mend edhe si ëmbëltorja në të cilën u lind edhe bakllavaja e parë kroate, shkruan gazeta kroate "Veçernji List".
Pra, tani edhe Kroacia ka bakllavën e vet, por me "autor" një shqiptar nga fshati Sellarcë i Tetovës. Memetali Zenuni thotë se gjatë kohë ka menduar të krijojë diçka të veçantë në ëmbëltoren e tij në Kroaci. "Gjatë kohë kam menduar, pasi që kam dashur që të krijoj diçka të veçantë me të cilën Kroacia do të ishte e njohur në botë. Tani mund lirisht të them që përkrahë bakllavave tradicionale greke dhe asaj turke, edhe Kroacia ka bakllavën e saj", me krenari flet Memetali Zenuni. "Ideja më erdhi në ëndërr dhe menjëherë u drejtova drejt ëmbëltores sime dhe sipas recetës të cilën paraprakisht e kisha pare në ëndërr, e gatova bakllavën. Nuk mundesha që t'i rezistojë dhe menjëherë e provova, në mes të natës i zgjova nga gjumi familjarët e mi për të marrë opinionin e tyre. Për mua dhe familjen time, shija e asaj bakllave ishte e përsosur, por si pastiçier profesional me të cilin merrem gjatë kohë, nuk mund të gjykojë se a e kam arritur qëllimin që të krijojë diçka të veçantë", ka vazhduar rrëfimin Zenuni për gazetën "Veçernji List". Ku është dallimi ndërmjet bakllavave turke, arabe dhe asaj kroate, e pyetën Memetaliun?
"Bakllava kroate është prodhim i yni kroat, i cili përbëhet nga pesë lloje të çokollatave", u përgjigj Memetali Zenuni. Dhe, detajet e veçanta pastiçeriu shqiptar tashmë nga Gorica nuk deshi ti zbulojë. "Jam duke i mbledhur edhe dokumentet e duhura që bakllavën kroate të mbroj edhe Entin për mbrojtjen e pronësisë intelektuale. Më së shumti më gëzoi fakti që kroatët e njohin kualitetin e llojit të tillë të bakllavasë dhe tani për ta provuar, vijnë nga Zagrebi, por edhe nga rrethi i Velika Goricës", potencon Zenuni. Ai zbuloi edhe një sekret, se pse lojtarët e Dinamos së Zagrebit luajtën aq mire në kampionatin e ligës së kampionëve (me Real Madridin). "Si tifoz i flaktë i Dinamos, isha krenar për atë që u plasuan ne Ligën e Kampionëve dhe para lojës me Realin, lojtarëve të Dinamos ua dërgova një bakllavë kroate", thotë me humor Memetali Zenuni. Në shaka tha se është i bindur se lojtarët pikërisht pasi hëngrën nga "bakllavaja kroate", treguan lojë fantastike. Shqiptari nga Sellarca e Tetovës tregon se përmes ëmbëltores së tij, kanë kaluar shumë personalitete të njohur, në mesin e të cilëve Filip Shovagoviq, karateisti Enver Idrizi ose Ardian Kozniku, e mysafir më të shpeshtë i potencoi Azem Vllasin dhe kryeministrin e Shqipërisë, Sali Berisha. Kurse bakllavanë nga çokollata të Mehmetali Zenunit e njohin edhe ekspertët dhe në Festivalin e ëmbëlsirave të Krizhit dhe të qytetit të Zagrebit në vitin 2008 dhe 2011 ku fitoi çmimin e parë. Por pastiçeristi nga Velika Gorica nuk planifikon të ndalet vetëm ne atë dhe që tani paralajmëron edhe brende të tjera kroate.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Shqiptari zbulon bakllavanë kroate :: Komentet

No Comment.
 

Shqiptari zbulon bakllavanë kroate

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Kuzhina Islame-
Kërce tek: