islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 BE me sanksione të reja ndaj Sirisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

BE me sanksione të reja ndaj Sirisë Empty
MesazhTitulli: BE me sanksione të reja ndaj Sirisë   BE me sanksione të reja ndaj Sirisë EmptyMon 27 Feb 2012 - 21:12

BE me sanksione të reja ndaj Sirisë (u59u)eu%20foreign%20ministers

Bashkimi Evropian ka vendosur sanksione të reja mbi Sirinë, bën të ditur REL nga Brukseli.

Për masat është vendosur në takimin e ministrave të jashtëm.

Aty përfshihen ngrirja e aseteve të bankës qendrore, ndalim udhëtimi ndaj shtatë sirianëve të afërt me presidentin Bashar al Asad, ndalim fluturimi për në vendet e BE-së për kompaninë ajrore siriane dhe kufizime në tregun me ar dhe metale të çmuara.

Deri më tash BE ka futur në listë të zezë pothuajse 150 subjekte dhe individë, si dhe ka vënë sanksione ndaj regjimit të Asadit për armë dhe naftë.

Lëvizja e re e BE-së vjen në ditët kur shtetet perëndimore dhe arabe janë zotuar që të rrisin presionin ndaj regjimit dhe të mbështesin opozitën gjatë takimit “Miqtë e Sirisë”, që u mbajt në Tuniz.

Rusia dhe Irani, aleatët e regjimit të Sirisë, së bashku me Kinën, kanë bojkotuar takimin e javës së kaluar.

Perëndimi e quan “mashtrim” referendumin në Siri

Qeveria siriane ka organizuar të dielën referendumin për kushtetutën e re, ndërkohë që dhuna vdekjeprurëse ka vazhduar anembanë vendit.

Opozita i ka bojkotuar votimet, duke i quajtur farsë dhe duke i bërë thirrje presidentit Bashar al-Asad të lërë pushtetin.

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, ka thënë se “ekziston çdo mundësi” që Siria të rrëshqasë në luftë civile. Votimet e së dielës, Klinton i ka quajtur “manovrime cinike”.

Ministri i Jashtëm gjerman, Guido Vestervelle, ka thënë se referendumi nuk ishte asgjë tjetër pos një “mashtrim”.

Referendumi për kushtetutën e re lejon teorikisht zgjerimin e sistemit politik të vendit. Ai do të krijonte sistemin shumë-partiak në Sirinë e sunduar nga partia Baath, e cila mori pushtetin me grusht-shtet në vitin 1963.

Të dielën, aktivistët e të drejtave të njeriut kanë raportuar për dhunë të re në disa qytete të vendit, çfarë ka rezultuar me të paktën 30 të vrarë.

Protestat anti-qeveritare në Siri kanë nisur qysh në mars të vitit të kaluar. Prej asaj kohe kanë humbur jetën disa mijëra njerëz.

26 Shkurt:

Siri: Mbahet referendumi për ndryshime kushtetuese


Në Siri po mbahet referendumi për ndryshime kushtetuese, me ç’rast votuesit duhet të deklarohen për miratimin e Kushtetutës së re.

Pos reformave të tjera, në këto ndryshime përfshihet edhe përfundimi i pushtetit njëpartiak, që në këtë vend po zgjatë pothuajse pesë dekada.

Këto votime po mbahen në periudhën kur dhuna është intensifikuar në disa territore, gjatë ditëve të fundit.

Grupet opozitare siriane, jashtë Sirisë, thanë se disa njerëz ishin vrarë gjatë luftimeve të djeshme.

Këto grupe dhe shumë qeveri, e kanë kritikuar mbajtjen e referendumit, në kohën kur forcat qeveritare siriane po i sulmojnë grupet opozitare në disa qytete, gjatë dhunës e cila po vazhdon tash e 11 muaj, ndërsa nuk shihet ndonjë përfundim eventual i saj.

25 Shkurt:

Vazhdon masakra ne Homs


Në kohën kur Perëndimi dhe vendet e Ligës Arabe shtojnë presionet për ndalimin e dhunës në Siri, nga vendngjarja mbërrijnë informacione tejet të dhumbshme.

Organizata të të drejtave të njeriut dhe burime të tjera nga opozita anti-Assad, raportuan për të paktën 53 të vrarë nga sulmet e ushtrisë vetëm ditën e shtunë. Dhjetra të tjerë kanë mbetur të plagosur.

Pjesa më e madhe e viktimave u regjistruan në qytetin e Homsit, kryeqendra e rebelëve, që për thuajse 20 ditë ndodhet në rrebeshin e artilerisë së rëndë të ushtrisë së presidentit Assad. 21 të vrarë u numëruan në këtë qytet, dhe 19 të tjerë në qytetin Hama, ndërsa 6 viktima u shkaktuan nga trazirat në zona të tjera të vendit.

Në Homs, ditën e hënë gjetën vdekjen edhe dy reporterë ndërkombëtarë; gazetarja Marie Colvin dhe një fotoreporter francez. Ata u vranë dhe disa të tjerë u palgosën teksa vendstrehimi i tyre u bombardua nga ushtria.

Siri, Kryqi i Kuq rinis negociatat

Kryqi i Kuq ka deklaruar se ka rinisur përpjekjet për të shpëtuar më shumë qytetarë sirianë të bllokuar nga bombardimet në qytetin e Homsit.

Ditën e premte, Kryqi i Kuq evakuoi shumë persona, për herë të parë që kur ushtria nisi bombardimet në lagjet e qytetit muajin e kaluar.

Dy gazetarë të huaj janë mes personave të plagosur, por nuk është e qartë nëse ata janë mes njerëzve që po largohen nga zonat e goditura.

Ndërkohë, po rritet presioni ndërkombëtar mbi presidentin Bashar al Assad për t’i dhënë fund ofensivave anti popullore që zgjasin prej 11 muajsh.

Ditën e premte, pas negociatash të gjata, autoambulancat siriane depërtuan në lagjen periferike Baba Amr, e cila ka qenë shënjestra kryesore e sulmeve të qeverisë.

Autoambulancat morën 20 gra dhe fëmijë, si dhe shtatë persona të tjerë që ishin të sëmurë apo të plagosur. Këta të fundit u transferuan në një spital të Homsit, bën të ditur KK.

“Kryqi i Kuq do të vazhdojë bisedimet dhe negociatat me autoritetet siriane dhe anëtarët e opozitës në mënyrë që të mund t’i bindim ato për evakuimin e personave të plagosur”, thuhet në një deklaratë.

“Ideja jonë është që të mund të evakuojmë personat e plagosur dhe të sëmurë, ata që janë në gjendje të dëshpëruar dhe kanë nevojë urgjente për trajtim mjekësor”, nënvizohet në të.

Londra në krah të opozitës siriane

Shefi i diplomacisë britanike William Hague ka deklaruar se Londra do të intensifikojë lidhjet me opozitën siriane dhe se vetë ai do të takohet me udhëheqësit e Këshillit Kombëtar Sirian.

“Ne, bashkarisht me vendet e tjera, do t’i trajtojmë ata dhe do t’i njohim si përfaqësuesit legjitimë të popullit sirian”, deklaroi Hague.

Ministri i Jashtëm britanik e cilësoi qeverinë e Assad-it si një regjim kriminal. Kina dhe Rusia kanë sinjalizuar kundërshtimin e tyre për veprime ndaj Sirisë, por z.Hague tha se kinezët po rishikonin qëndrimin e tyre.

Britania ka kërkuar gjithashtu intensififkimin e sanksioneve ekonomike për të shtrënguar darën ndaj regjimit të Damaskut.

Zyrtarët më të lartë britanikë janë takuar edhe më herët me përfaqësues të opozitës siriane, siç ishte takimi i para pakë kohëve në Londër, por kjo është hera e parë që Britania deklaron se do njohë opozitën si përfaqësuese legjitime të popullit dhe jo Assad-in.

Foreign Office njoftoi se ish-amabasadori britanik në Beirut, Francis Guy ishte caktuar si i dërguari i posaçëm, i cili do të bashkëpunojë me udhëheqësit e opozitës siriane në mërgim.

Ndërkohë, mbetet e paqartë nëse Britania do t’i përgjigjet kërkesës së opozitës për furnizimin me armë, edhe pse ekziston një marrëveshje e BE-së për embago armësh në Siri.

Një embargo e ngjashme ka ekzistuar edhe me Libinë, por ajo nuk e frenoi dërgimin e armëve dhe ndihmës ushtarake për rebelët libianë që luftonin kundër regjimit të Gaddafi-t.

Përveç mospëlqimit të Rusisë dhe Kinës, i ndryshëm në rastin e Libisë, të gjitha shenjat janë thuajse të ngjashme më atë çka ngjau në Libi kur regjimi i Gaddafi-t ushtronte represion dhe përdorte ushtrinë kundër popullit të vet.

Arabia Saudite, armë për opozitën siriane

Ministri i Jashtëm i Arabisë Saudite tha gjatë konferencës për Sirinë në Tunizi, që mbështetja e furnizimit me armë të rebelëve që luftojnë regjimin e Assad është një ide e shkëlqyer, pas komentit që Obama bëri për të përdorur çdo mjet në dispozicion, për të ndaluar masakrën.

Arabia Saudite mbështet armatosjen e ushtrisë guerile opozitare të Sirisë, pas komenteve për një mundësie ndërhyrjeje nga ana e superfuqisë sunite muslimane, për shtypjen e rebelëv nga ana e regjimit të Asad.

Ministri i Jashtëm Saudit, princi Saud al-Faisal, e përshkroi armatosjen e Ushtrisë Çlirimtare Siriane si një "ide të shkëlqyer" në një takim inaugurues në Tunizi të një grupi anti-Asad, të quajtur Miqtë e Sirisë.

Italia: Jo ndërhyrje ushtarake

Italia është zëri i radhës i ngritur kundër një ndërhyrjeje ushtarake në Siri për të ndalur dhunën e presidentit Bashar al Assad kundër popullit të tij.

Ministria e Jashtme italiane ka përgënjeshtruar zërat se Italia, bashkë me Shtetet e Bashkuara, Britaninë e Madhe dhe Turqinë, janë shprehur për një ndërhyrje ushtarake në Siri. Mediat publikuan këtë lajm pas takimit të “miqve të Sirisë” në Tunizi.

Por përgënjeshtrimet erdhen me radhë edhe nga Londra dhe Ankaraja, ndërkohë që Franca dhe Uashingtonit nuk janë shprehur ende për këto lajme. Por gjithsesi, për momentin zgjidhja e vetme mbetet ajo politike./tch/rfe/

Allahu ju shperbleft per postimin.
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
BE me sanksione të reja ndaj Sirisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2012 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: