islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Empty
MesazhTitulli: Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏   Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyWed 29 Feb 2012 - 15:56

Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Main_popullata-Laura-Hasani
Pavarësisht kamatave të larta, të gjitha familjet kosovare janë të zhytura në kredi bankare. Bankat komerciale dhe institucionet mikrofinanciare i kanë të aprovuara rreth 460 mijë kredi, përderisa numri i përgjithshëm i ekonomive familjare, sipas të dhënave të Agjencisë së Statistikave të Kosovës është mbi 295 mijë, krahas rreth 1.8 milionë banorëve që ka Kosova.

Zëdhënësi i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Besnik Kada, thekson për “Zërin” se numri i kredive të lëshuara nga bankat komerciale deri në janar 2012 është 392 mijë e 652. Ndërsa institucionet mikrofinanciare që veprojnë në vend i kanë të lejuara rreth 64 mijë kredi.

Sipas statistikave të Bankës Qendrore, shuma e përgjithshme e kredive të lejuara nga bankat arrin në rreth 1.7 miliardë euro, ndërsa institucionet mikrofinanciare i kanë lejuar mbi 115 milionë euro kredi. Vlera mesatare e një kredie të lejuar nga këto të fundit është më pak se 1900 euro.

Sipas raportit të stabilitetit financiar të Kosovës, të përgatitur nga Banka Qendrore, mikrofinanciarët kanë një pjesëmarrje prej 4.1 për qind në asetet e përgjithshme të sektorit financiar.

Kreditë e lëshuara nga sistemi bankar, sipas BQK-së, shënuan një ritëm më të shpejtë të rritjes gjatë vitit 2011, duke regjistruar një rritje vjetore prej 16,4 për qind, krahasuar me rritjen prej 13.2 për qind që ishte shënuar në vitin 2010.

Kreditë për ndërmarrjet vazhdojnë të përfaqësojnë pjesën më të madhe të kredive, me pjesëmarrje prej 69.5 për qind.

Në anën tjetër, kreditë e lëshuara për ekonomitë familjare përbëjnë 30,5 për qind të kredive të përgjithshme. Struktura e kredive sipas afatit të maturimit vazhdoi të dominohet nga kreditë me afat mbi 2 vjet, të cilat përfaqësuan 71,3 për qind të gjithsej kredive.

Kreditë me afat maturimi më të ulët se 1 vit, në vitin 2011 kishin pjesëmarrje prej 21,1 për qind. Ndërsa, pjesëmarrja e kredive me maturitet mes 1 dhe 2 vite ishte 7,3 për qind.

Dallimi ndërmjet normave të interesit në kredi dhe depozita në vitin 2011 ka qenë 10,6 për qind, krahas 10,9 % sa ka qenë në vitin 2010.

Gjatë periudhës janar-dhjetor 2011, norma mesatare e interesit në kreditë e ndërmarrjeve ishte 12,9 për qind, ndërsa norma mesatare e interesit në kreditë për ekonomitë familjare ishte 11,9 për qind.

Vlera e përgjithshme e profitit neto të realizuar nga bankat komerciale që operojnë në

Kosovë, në vitin 2011, ishte 37 milionë euro, që paraqet një normë vjetore të rritjes prej 12,8 për qind.

Derisa normat e interesit mbesin të larta, përqindja e kredive joperformuese (kredive të këqija) vazhdon të mbetet e ulët.

Sipas BQK-së, kreditë joperformuese vazhdojnë të jenë të mbuluara në nivel të kënaqshëm me provizione për humbje nga kreditë.

Raporti i kredive joperformuese ndaj gjithsej kredive, në vitin 2011, u zvogëlua në 5,7 për qind, krahasuar me 5,9 për qind sa ishte në dhjetor të vitit 2010.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2012 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: