islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Why People Choose Islam ?? EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Why People Choose Islam ?? EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Why People Choose Islam ?? EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Why People Choose Islam ?? EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Why People Choose Islam ?? EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Why People Choose Islam ?? EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Why People Choose Islam ?? EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Why People Choose Islam ?? EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Why People Choose Islam ?? EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Why People Choose Islam ?? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Why People Choose Islam ?? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Why People Choose Islam ?? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Why People Choose Islam ?? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Why People Choose Islam ?? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Why People Choose Islam ?? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Why People Choose Islam ?? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Why People Choose Islam ?? EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Why People Choose Islam ?? EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Why People Choose Islam ?? EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Why People Choose Islam ?? EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Why People Choose Islam ?? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Why People Choose Islam ?? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Why People Choose Islam ?? EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Why People Choose Islam ?? EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Why People Choose Islam ?? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Why People Choose Islam ?? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Why People Choose Islam ?? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Why People Choose Islam ?? EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Why People Choose Islam ?? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Why People Choose Islam ?? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Why People Choose Islam ?? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Why People Choose Islam ?? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Why People Choose Islam ?? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Why People Choose Islam ?? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Why People Choose Islam ?? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Why People Choose Islam ?? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Why People Choose Islam ?? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Why People Choose Islam ?? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Why People Choose Islam ?? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Why People Choose Islam ?? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Why People Choose Islam ??

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albana...
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Albana...

Numri i postimeve : 167
Data e regjistrimit : 19/02/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Prizren :)

Why People Choose Islam ?? Empty
MesazhTitulli: Why People Choose Islam ??   Why People Choose Islam ?? EmptyFri 2 Mar 2012 - 15:05

Religions have prevailed since the dawn of mankind. Man has naturally been in the search of the truth and that is something which is available not very easily unless a person looks inside himself and starts working and observing from there. Old civilizations have worshiped the sun and the moon and animals and what not. The true religion that has fully satisfied mankind is the one which Allah Almighty has blessed us with, which we call Islam.

The purpose of existence is the only thing that can trigger some thoughts in your mind. This is one of the major factors that inspire a lot of people who think and observe during their lifetime. As Allah Almighty says in the Holy Quran:

Do they not observe the birds above them, spreading their wings and folding them in? None can uphold them except (Allah) Most Gracious: truly it is He that watches over all things.
(Surah Al-Mulk)

People all around the world who are in search of the truth always incline towards Islam because it has something that no other religion has to offer, and that is salvation. Quran is the heavenly book that all Muslims around the world follow with ultimate belief and diligence. This heavenly book has solutions to all kind of problems that mankind can run into.

A normal human with no religion; what we call an atheist would think that the life is ending so that they can do anything to pass their time in the most enjoyable manner as they can. This is not a good practice overall.

Thou wilt indeed find them, of all people, most greedy of life-even more than the idolaters; each one of them wishes he could be given a life of a thousand years; but the grant of such life will not save him from (due) punishment, for Allah sees well all that they do. (Surah Al-Baqara)

The ones who believe that death is inevitable; they believe in doing some good deeds before they go to the grave, to prevail in the next life. Quran tells us all about the next life and the rewards that we humans will get. The heaven is a pleasant place where every single person will be in peace and will prevail for an indefinite time.

Did ye think that ye would enter heaven without Allah testing those of you who fought hard (in His cause) and remained steadfast? (Surah Aal-e-Imran)

Quran also says:

If any do deeds of righteousness, be they male or female and have faith, they will enter heaven, and not the least injustice will be done to them.(Surah An-Nisa)

The charisma that Islam holds is not just the promise of heaven; it is also the success that we humans get in this world by following the true words as delivered by the Holy Quran. The reason why Muslims face troubles is also some sort of test as Allah Almighty wishes. Yet there are the seekers of truth that are searching for the truth while it sits right there where they started but were too ignorant to clearly feel it.
Es salamu Alaikum!!google_ad_client = "pub-2311940475806896";
/* 300x250, created 1/6/11 */
google_ad_slot = "0098904308";
google_ad_width = 300;
google_ad_height = 250;
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Why People Choose Islam ??
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: English-
Kërce tek: