islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.



Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas Empty
MesazhTitulli: U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas   U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyTue 6 Mar 2012 - 0:31

U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas (u39u)Asociacioni%20per%20Afirmimin%20e%20Gruas%20AAG%204573
Me 3 mars 2012, në hotelin ARKA në Shkup, u bë promovimi i organizatës së posa krijuar joqeveritare “Asociacioni për Afirmimin e Gruas”. Me këtë rast AAG edhe organizoi konferencën me titull: “Roli i organizatave femërore në vend dhe rajon”.

Fjalën e rastit në fillim e pati kryetarja e Asociacionit për Afirmimin e Gruas, znj. Ajgyl Sulejman, e cila bëri një sqarim rreth nismës së themelimit të AAG-së, vizionit, misionit dhe objektivave të kësaj organizate. Sipas saj, mision i AAG është afirmimi i pozitës së gruas në shoqëri, mbrojtja dhe zhvillimi i të drejtave të saj, nxitja e arsimimit dhe ngritjes intelektuale, mbështetja e grave drejt një roli më aktiv në jetën shoqërore, si dhe ruajtja e vlerave fisnike dhe shenjtërisë së familjes. “Me angazhimin dhe përkushtimin e tyre, gratë arritën të bëhen pjesë e pandarë e ngjarjeve dhe ndryshimeve botërore, duke luajtur shumë shpesh edhe rolin e liderit të suksesshëm botëror dhe bartësit të ndryshimeve shoqërore. Edhe ngjarjet e fundit në botë, e tregojnë atë si një hallkë shumë të rëndësishme në lëvizjet e gjëra popullore për largimin e diktaturave dhe arritjen e ndryshimeve sociale dhe demokratike”, tha ndër të tjera në fjalën e vet kryetarja e AAG, Ajgyl Sulejman.

Fjalë përshëndetëse në këtë promovim patën edhe Xhane Kreshova, kryetare e Forumit të Gruas nga Tetova dhe Nermine Qorolli, aktiviste e vjetër për të drejtat e gruas, të cilat e përshëndetën themelimin e Asociacionit për Afirmimin e Gruas dhe i uruan punë të mbarë dhe të suksesshme.

Përndryshe, paneliste në konferencën e organizuar me këtë rast ishin Teuta Arifi, zv/Kryeministre për Integrime Evropiane në Qeverinë e RM, e cila ligjëroi në temën: “Femra shqiptare dhe integrimi i saj në shoqëri”; Savka Todorovska, kryetare e Këshillit kombëtar të grave në RM, me temën: “Ballafaqimi i femrës me dukuritë devijante në shoqërinë tonë”; Sehija Dedoviq, Drejtore e Qendrës Edukative të Grave “Nahla” nga Bosnja e Hercegovina, me temën: “Roli dhe kontributi i organizatave muslimane të grave në jetën shoqërore”; dhe Nexhla Kojtak, eksperte për çështje familjare nga Republika e Turqisë, me temën: “Pozita e gruas në kohën e globalizimit”.

Sipas znj. Teuta Arifi, roli i gruas shqiptare ka qenë jashtëzakonisht i madh gjatë historisë së popullit tonë, ndërsa arritja e suksesit në jetën publike dhe shoqërore kërkon angazhim më të madh në drejtim të zhvillimit të aftësive dhe afirmimit të ideve. “Përparimi dhe avancimi i pozitës së gruas, veçanërisht në proceset politike dhe shoqërore, ka rolin e vet pozitiv, ngase këto procese i bëjnë gratë më efikase dhe më të dobishme për shoqërinë”, tha në fjalën e vet zv/Kryeministrja Teuta Arifi.

Kryetarja e Këshillit kombëtar të grave në RM, znj. Savka Todorovska, në paraqitjen e vet u përqendrua më shumë rreth gjendjes faktike të femrës në Republikën e Maqedonisë. Sipas saj, statistikat e organizatës që ajo drejton tregojnë se ka një zhvillim pozitiv në drejtim të avancimit të pozitës së grave në vendin tonë, por gjithsesi duhet akoma shumëçka për të ndryshuar dhe përmirësuar.

Znj. Sehija Dedoviq, Drejtore e Qendrës Edukative të Grave “Nahla” nga Bosnja e Hercegovina, theks të veçantë i dha rëndësisë së themelimit të organizatave të femrave të ngjashme si Asociacioni për Afirmimin e Gruas, të cilat do të luajnë rol të rëndësishëm në ngritjen e vetëbesimit tek femrat, për t’u avancuar dhe për të dhënë kontribut në shoqëri. Ajo, po ashtu, bëri një njoftim të shkurtër rreth punës së Qendrës Edukative “NAHLA”, ku ndër të tjera organizojnë edhe trajnime dhe këshillime psikologjike për gratë të cilat kanë probleme dhe vështirësi në jetë, si dhe programe dhe kurse të ndryshme për aftësimin profesional të grave për punësime të mëtutjeshme.

Ekspertja për çështje familjare nga Turqia, znj. Nexhla Kojtak, në ligjëratën e vet u fokusua te roli i gruas fillimisht si shtyllë e familjes, e pastaj edhe si kontribuuese e rëndësishme në rrjedhat shoqërore. Por, sipas saj, duhet pasur kujdes nga modernizimi i rrejshëm dhe zhvillimi i hovshëm i teknologjisë, në mënyrë që femra të mos del nga natyrshmëria e saj e të qenurit nënë, bashkëshorte etj. “Edukata dhe dashuria të cilat i jep gruaja, që e bën njerëzimin të posedojë ndjenja humane dhe njerëzore, janë arsyeja kryesore që një shoqëri të zhvillohet mbi themele të shëndosha. Andaj, përderisa gruaja arsimohet dhe avancohet, ngritet dhe formohet dinjiteti i saj, ajo i ndihmon shoqërisë me aftësitë e veta, por njëkohësisht edhe formon gjenerata të shëndosha të cilat japin kontribut pozitiv në shoqëri”, theksoi ndër të tjera mysafirja nga Turqia, Nexhla Kojtak.

Konferenca në fjalë ishte aktiviteti i parë që realizoi Asociacioni për Afirmimin e Gruas, i cili është themeluar në dhjetor të vitit 2011. AAG është organizatë joqeveritare e grave, pa marrë parasysh përkatësinë e tyre etnike apo fetare, përmes të cilës ato do të mund t’i realizojnë liritë dhe të drejtat e veta personale dhe kolektive, si dhe interesat e tyre të përbashkëta shoqërore, kulturore, arsimore, sociale dhe të tjera. Selia e AAG është në Shkup, ndërsa aktivitetin e vet do ta shtrijë në tërë territorin e Republikës së Maqedonisë.

Disa nga objektivat e Asociacionit për Afirmimin e Gruas janë:

- Inicimi, përcjellja dhe studimi i çështjeve për përmirësimin e pozitës së grave në vend, avancimin e tyre në shoqëri dhe rritjen e rolit dhe ndikimit në zhvillimin e gjithmbarshëm;

- Zgjidhja e problemeve të ndryshme në lidhje me statusin e gruas dhe ngritja e vetëdijes së saj kombëtare e fetare, kulturore e arsimore, ekonomike e shëndetësore etj;

- Veprimi në drejtim të sigurimit të përfaqësimit adekuat të grave në të gjitha sferat e jetës publike;

- Mbrojtja e dinjitetit dhe integritetit të gruas, si dhe eliminimi i të gjitha formave të dhunës kundër saj;

- Ruajtja e vlerave pozitive të familjes dhe rolit të padiskutueshëm të gruas në zhvillimin dhe edukimin e fëmijëve;

- Ndërmarrja e masave dhe aktiviteteve për çrrënjosjen e veseve të këqija, siç janë alkooli, droga, prostitucioni dhe dukurive tjera devijante;

- Inkurajimi i përfshirjes së grave në nisma të ndryshme qytetare, humanitare, edukative, kulturore dhe fetare.


Allahu ju shperbleft per postimin.
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2012 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: