islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Tekbiri fillestar (Tregim) EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
Share
 

 Tekbiri fillestar (Tregim)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Tekbiri fillestar (Tregim) Empty
MesazhTitulli: Tekbiri fillestar (Tregim)   Tekbiri fillestar (Tregim) EmptyWed 7 Mar 2012 - 23:29

Tekbiri fillestar (Tregim) Images?q=tbn:ANd9GcQJo8zZAiihCFTp1Ou4rby5ZcZsxRIyx3Qzt8x2ZSbmw4ZQ4wp0


Kjo ngjarje të cilën do ta lexoni tregon se sa vlerë ka ta falësh namazin me imam prej tekbirit fillestarë.
Pejgamberi a.s ka thënë: "Namazi i falur me xhematë është më i vlefshëm se ai i cili falet vetëm për 27 shkallë".Nëse një person merr tekbir fillestar me imam, i shlyhen mëkatet ashtu siç shkunden gjethet nga degët në ditët e vjeshtës kur fryn erë.Një ditë Resulullahu kur po falte namazin, një person nuk kishte mundur ta zinte tekbirin fillestar në namazin e sabahut sepse i kishte dhënë liri një robi.PastajPastaj erdhi tek Resulullahu s.a.w.s dhe e pyeti:"O Resulallah!Unë sot nuk kam mundur të të arrijë në tekbirin fillestar sepse kam liruar një rob.A thua kam mundur ta arrijë sevapin e tekbirit fillestar?Resulullahu s.a.v.s e pyeti Ebu Bekrin i tha: Ç`thua ti rreth këtij tekbiri fillestar?.Ebu Bekri i tha: O Resululullah, Po ti kisha 40 deve me barra të ngarkuara dhe ngarkesa në të 40-tat të ishte xhevahir, dhe po tua shpërndaja të gjitha fukarave, prapë nuk do të mundesha ta arrijë sevapin e tekbirit fillestar të marrë me imam.Pastaj e pyeti Omerin r.a e ai tha: Edhe po të jetë vazhdimisht plot hapsira në mes Mekeks dhe Medines dhe po të jetë ngarkesa e tyre xhevahir dhe tua shpërndaja fukarave, prapë nuk do të mundesha ta arrijë sevapin e tekbirit fillestar të marrë me imam.Pastaj pyeti Othmanin r.a e ai i tha:Sikurse të falja natën 2 rekate dhe në çdo njërën ta bëja hatme Kur`anin përsëri nuk do të mundehsta ta arrijë sevapin e tekbirit fillestarë të marë me imam.Pastaj pyeti Aliun r.a e ai tha:Po të jetë hapsira në mes lindjes e perendimit përplot me qafira, po të më jepte Allahu xh.sh fuqi të luftoja me të gjithë, prapë nuk do të mundesha ta arrijë sevapin e tekbirit fillestarë të marë me imam.Pastaj Pejgamberi s.a.v.s tha: O ummeti im,po të jenë letër 7 kat qyej e 7 kat tokë, detet të jenë ngjyrë dhe të gjithë drunjt lapsa, e melekët të jenë shkrues dhe të shkruajn deri Ditën e Kijametit, prapë nuk mund të shkruajn sevapet e tekbirit fillestar të marrë me imam......Allahu ekberrrr
Sa vler e madhe falja e namazit me imam me xhemat si dhe nxanja e tekbirit filelstar pra lexues të nderuar të Forumit islamiehstedrit edhe ne gjithmon të shpejtojm të falim namazin em imam e të nxëmë sevapet e pakufishme.

Shkrujti:Ilaz Salihi

Allahu ju shperbleft per postimin.
Tekbiri fillestar (Tregim) 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Tekbiri fillestar (Tregim)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: