islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3000 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri giannitifeki@gmail.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? Empty
MesazhTitulli: Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë?   Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyThu 8 Mar 2012 - 0:04

Es-selamu alejkum të nderuar antarë/e si dhe ju vizitorë të nderuar të Forumit islamieshtedrit....Pasi që sotë më ra në duar një artikull ku titullohet Shenjate vogla të Kijametit, të njejtin dhe e psotova në forum.Por kureshtja e madhe që më shtini të mendoj rreth këtyre shenjave ku pjesën më të madhe të të cilave i kemi përjetuar jemi dëshmitarë të kohës disa mendojs e nuk kanë arritur e disa jam në dyshims e a kanë dalë apo jo sepse emndojs e kanë të bëjnë me teknologjin e sodit.Pra të nderuar antarë nga ju kërkohet që ti vështroni këta shenja të vogla të cilat kanë ardhur em hadithe të cilat do ti paraqesim më poshtë dhe ta jepni pastaj mendimin tuaj pasi ti kenit vështuar duke shkrujtur emrin e shenjës si dhe çka mendoni ka dalur apo nuk ka dalur shenja në fjalë.Unë do të ceki disa shenja nën postimin e shenjave për të cilat unë mendoj se skan dlaur dhe tek të cilat jam në dyshim.

Kodi:
1.
Kur njerëzit nuk e falin namazin.


2.
Humbin besnikërinë.


3.
Zhyten në mëkate të mëdha.


4.
Hanë kamatën.


5.
Marin rryshfet.


6.
Ngritin ndërtesa të larta.


7.
Ndjekin epshet e tyre.


8.
Shesin fenë për këtë botë.


9.
Kur`anin e shëndrojnë në muzikë.


10.
Lëkurat e egërsirave I bëjnë kolltuqe.


11.
Xhamitë I bëjnë rrugë (kalojnë e nuk fallen në
to).


12.
Veshin mendafshin.


13.
Shtohet mizoria.


14.
Përhapet zinaja.


15.
Shkurorëzimi bëhet shumë I lehtë.


16.
II besohet tradhtarit e nuk I besohet besnikut.


17.
Shiu pakësohet.


18.
Fëmija bëhet dëmsjellës.


19.
Udhëheqësit degjenerohen.


20.
Ministrant bëhen gënjeshtar.


21.
Besnikët bëhen tradhtar.


22.
Të diturit bëhen mizorë.


23.
Pakësohen dijetarët.


24.
Shtohen lexuesit.


25.
Pakësohen njohësit e fortë të fesë.


26.
Zbukurohen mus`hafat.


27.
Zbukurohen xhamijat.


28.
Lartësohen mimberët.


29.
Prishen zemrat.


30.
Ftohen këngëtarët që të këndojnë.


31.
Lejohet muzika dhe instrumentet.


32.
Pihet alkoholi.


33.
Nuk praktikohet sheriati.


34.
Pakësohen muajt (dmth udhetimi me aeroplan).


35.
Prishen marveshtjet.


36.
Gruaja e shoqërin burrin ne tregti.


37.
Gratë shalojë kuajt (mjetin transpotues).


38.
Gratë bëhen si burrat e burrat bëhen si gratë.


39.
Nuk betohen në Allahun.


40.
Dëshmon njeriu pa qen dëshmitar.


41.
Zeqati bëhet tatim.


42.
Emaneti bëhet fitim.


43.
Burri I nënshtrohet gruas së tij.


44.
Nuk rrespektohet nëna.


45.
Internohet baba.


46.
Udhheqja shëndrohet në trashëgimi.


47.
Të fundit e këtij umeti I shajnë të parët e tij.


48.
Njeriu e mirpret tjetrin duke iu ruajtur sherrit
të tij.


49.
Shtohen policët.


50.
Injorantët hyping në member për të ligjëruar.


51.
Burrat veshin arri.


52.
Rrugët ngushtohen.


53.
Përhapet homosexualizmi dhe lezbicizmi.


54.
Shtohen këshilluesit e mimberëve tuaj.


55.
Dijetarët u mbeshtetën udhëheqesve tuaj.


56.
Lejojn haramin dhe ndalojnë hallallin.


57.
Gjykojnë sipas dëshirës.


58.
Dijetarët tuaj mësojnë dituri që tua marin
dinarin.


59.
Kur`anin do ta bëjnë tregti.


60.
Nuk e japin Zekatin.


61.
Pasuritë tuaja do ti marin më të këqijt e mesit
tuaj.


62.
Do ti ndërpreni marëdhëniët farefisnore.


63.
Alkoolin do ta perdorin në klubet tuaja.


64.
Luhet bixhozi.


65.
Do të bëheni mendjemëdhenj.


66.
Do të mereni me muzikë dhe këngë.


67.
Atyre që kanë nevojë për zekatin tuaj do tu vije
gjobë.


68.
Do të vritet I pafajshmi që të hidhërohet
shumica me vrasjen e tij.


69.
Dëshirat tuaja do të ndryshojnë.


70.
Sadakanë do ta përdorin njerëzit e thejshtë dhe
robërit.


71.
Do të bëhen mashtrime në peshojë.


72.
Pushtetin do ta marin përsipër mendjelehtit.


73.
Vrasin lehtë.


74.
Vdekja e papritur.


75.
Shtohen shpifjet.


76.
Përhapen kopracët.


77.
Zhduken fisnikët.


78.
Robëresha lind nënën e saj.


79.
Të folurit e egërsirave dhe gjërave të ngurta.


80.
Muslimanët ti luftojnë Turqit dhe Mongolët.


81.
Emërtimi I alkoholit me emra të ndryshëm.


82.
Dhunimi I fëmijës si dhunohet femra.


83.
Shtimi I kopilave.


84.
Kur dikush bën mëkat thotë:Allahu është I mëshirshëm
fal.


85.
Nuk ndjenjë kënaqësi kur këndojnë Kur`an.


86.
Do të paraqitet një yll me bisht.


87.
Shtohen hajnat.


88.
Shtohen katastrofat natyrore.


89.
Shtohen luftërat.


90.
Mohimi I Allahut haptazi.


91.
Në botë të mbretëroj gjendje kaotike.


92.
Të shtohen intrigat.


93.
Dhe disa ti sulmojnë të tjerat.


94.
Qytetet e mëdhaja do të zhduken si mos kishin
ekzistuar fare.


95.
Shtohen tërmetet.


96.
Shtohet numri I të varfërve.


97.
Uria dhe jeta e shtrenjt do të përhapet me të
madhe.


98.
Kur`ani vetëm lexohet e nuk depërton napër
zemra.


99.
Në xhami do të falin namaz porn ë mesin e tyre
ska besimtarë.


100.
Kur`ani do të egzistojë vetëm si libër e Islami
vetëm si emër.


101.
Do të shtohen shkurorëzimet.


102.
Respektimi I pasanikëve dhe ngritja në këmbë nga
njerëzit që janë më të mirë se ata.


103.
Zgjatja e jetës.


104.
Njerëzit në mes veti do të garojnë në ndërtimin
e banesave të larta.


105.
Do të shkurtohet koha me anë të mjeteve dhe
shkurtohen largësitë.


106.
Viti bëhet muaj ,muaji javë,java ditë,dita sa një
orë, ora sa një kohë për të ndezur zjarr .


107.
Njeriut do ti flet zëri I vet.


108.
Një zë do të thëras nga qielli dhe do ta ndëgjojnë
këtë zë ata që janë në lindje dhe perëndim çdo popull do ta ndëgjojë në gjuhën
e vet.


109.
Do të ketë 30 dexhall.


110.
Do të paraqitet imam mehdiu.


111.
Në çdo shtëpi do të do të hyn nga një fitne
(televizori).


112.
Lufta e muslimanve kundër hebrenjve kur edhe
gruri e druri do të thotë o musliman pas meje është fshehur një jehud eja dhe
vraje.


113.
Tërheqja e lumit Eufrat dhe do të lë pas vete një
kodër me ari për të cilën njerëzit do të luftojnë.


114.
Shkatërimi I Qabes nga një Etiopian.


115.
Kthimi I gjelbërimit
në gadishullin Arabik.


116.
Lufta ndërmjet dy ushtrive muslimane , thirja e
të cilëve do të jetë I njejtë.


117.
Selam do ti jepet vetëm të njohurit.


118.
Afërsia e tregjeve.


119.
Devetë dhe shtëpitë do ti shfrytëzojnë shejtanët.


120.
Dëshira e madhe për të parë në ëndër Pëjgamberin
alejhi selam .


121.
Përparësi do ti jepet njeriut në prirjen e
namazit për shkak të zërit të bukur, qoftë ai më pakë I ditur dhe më pak I vlefshëm
në mesin e njerëzve.


122.
Blerjen e pozitës, ardhje në pozitë nëpërmjët ryshfëtit.


123.
Derdhja e madhe e gjakut.


124.
Ngjyrosja e kokave me ngjyr të zezë.


125.
Sjellja e vrazhdë ndaj babait, ndërsa mirësjellja
ndaj shokut.


126.
Fëmija është I pamëshirshëm.


127.
Shiu të jetë I nxehtë.


128.
Paraqitja e automobilave.


129.
Paraqitja e luksit dhe jetës komode në mesin e
muslimanve.


130.
Të dëshiruarit e vdekjes për shkak të sprovave të
mëdha.


131.
Bllokada e Irakut, Palestinës Sirisë dhe Jordanit.


132.
Vdekja e Muhammedit alejhi selam .


133.
Clirimi I Kudsit.


134.
Paraqitja e çmimeve të larta.


135.
Armëpushimi ndërmjet neve dhe bizantëve.


136.
Pakësimi I burrave dhe shtimi I grave saqë për
një burrë do të ketë 50 gra.


137.
Nuk bëhet kijameti derisa të bashkohen disa fise
prej popullit tim me idhujtarët dhe të adhuron idhujt.


138.
Koha kalon shpejtë.


139.
Pakësohen veprat.


140.
Dalin në shesh shumë sprova.


Ata që nuk kan dal akoma e të cilët jan më shumë e që ju mbetet juve ti gjeni dhe ti komentoni ja disa nga unë:
78.Robëresha lind nënën e saj.
94.Qytetet e mëdhaja do të zhdukensi mos kishin ekzistuar fare.
103.Zgjatja e jetës.
109.Do të ketë 30 dexhall
.

Ndërsa të dyshimta se abëhet fjalë për teknologji apo realitet janë:

79.Të folurit e egërsirave dhe gjërave të ngurta.
99.Në xhami do të falin namaz porn ë mesin e tyre ska besimtarë.
107.Njeriut do ti flet zëri I vet.
108.Një zë do të thëras nga qielli dhe do ta ndëgjojnë këtë zë ata që janë në lindje dhe perëndim çdo popull do ta ndëgjojë në gjuhën e vet


Pres përgjigjen tuaj duke klikuar në butonin Përgjigju nalt temës në të majt ku mund edhe vizitorët të përgjigjen Allahu ju shpërbleft për bashkëpunim.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Albana...
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Albana...

Numri i postimeve : 167
Data e regjistrimit : 19/02/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Prizren :)

Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? Empty
MesazhTitulli: Një vit(sa një muaj)Nje muaj(sa një javë)Një javë(sa një ditë)Një ditë(sa një orë)   Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptySun 18 Mar 2012 - 14:03

Nje nder shenjat e Kijametit eshte edhe kjo.Zgjohu O njeri sa nuk eshte bere vone,ate veper te mire qe nuk e ke bere,beje tani,ate fjale te embel qe nuk e ke thene, thuaje tani,ate njeri qe nuk e ke ndihmuar,ndihmoje para se te vdese.Zgjohu O njeri dhe mos u be doreshtrenguar,ngase mund te vjen dita,kur ti do kesh nevoje per dike.O njeri hap syte ne kete dynja per te fituar ahiretin ne boten tjeter.O njeri mos i mbyll syte para genjeshtres e padrejtesis,mos u be ziliqar dhe mos fito parane nga harami,ngase All-llahu xh.sh.ia ka ndaluar kete cdo muslimani.O njeri kjo bote eshte nje dite apo gjysme dite,dhe mos e jep veten pas deshirave e epsheve te kesaj bote.Mendo pak per shpirtin tend qe mund te vuaj nga mospakujdesia.Mos u bej lakmitar,mos genje,ngase tek All-llahu do te quhesh genjeshtare.O njeri duaje bamiresin dhe ndihmoji njerezit aq sa kane nevoje dhe aq sa ke mundesi.Nese All-llahu te ka dhuruar pasurine,shfrytezoje aty ku duhet,ndihmoje ate qe ka nevoje,dhe pajise veten me më shume dituri e mencuri dhe mos u bej nje nga te humburit.Po humbe veten dije qe kurre me nuk do kthehesh siq ke qene. Es selamu Alejkum!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? Empty
MesazhTitulli: Re: Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë?   Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptySun 18 Mar 2012 - 14:17

Allahu ju shpërbelft për këtë hadith paralajmërues të cilin e zhvendosëm këtu tek tema në diskutim ku kërkojm që të gjejmë se cila nga këto shenja akoma nuk janë paraqitur dhe këtë temë e marim si një përgjigje ndaj kësaj teme dhe atë mu këtë Titullin:Një vit(sa një muaj)Nje muaj(sa një javë)Një javë(sa një ditë)Një ditë(sa një orë) Të cilën e marim si një shenjë akoma të pa paraqitur.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? Empty
MesazhTitulli: Re: Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë?   Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptySun 18 Mar 2012 - 16:22

Nje nder shenjat e vogla te kijametit jane edhe kto:

1- Vdekjet e shumta

Ka ardh në hadithin e Avf ibn Malik që u përmend me herët se i dërguari –alejhiselam – ka thënë: Njera nga gjashtë shenjat e Kijametit numrohet edhe vdekjet e shumta . . ( Transmeton Buhariu )

2- Mbytja e Uthmanit-radijallahuanhu-

I dërguari-salallahu alejhi ve selem ka lajmeruar për këtë gjë se Uthmani –radijallahu anhu- do të mbytet dhe ka ndodhur ashtu si ka treguar i dërguari –alejhiselam- ashtu si ka treguar .

3-Shfaqja e njërzve që do të thërrasin se janë pejgamber

Transmetohet ne Sahihun Buhari dhe Muslim se i dërguari-alejhiselam-ka thënë : Nuk do të ndodh kijameti dersa të dalin tridhjet njërzi rrenacak secili nga ata thërret se është pejgamber .

Allahu ju shperbleft per postimin.
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? Empty
MesazhTitulli: Re: Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë?   Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? EmptyMon 26 Mar 2012 - 23:15

Selamu Alejkum !

Vallai gjithe ato pika qe lexova 140 e ca ishin qe s'ka dyshim se te gjitha ato jan duke ndodhur ,kijameti qenka ne dere vetem sa nuk ka ra alarmi ... SubanAllah ....

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? Empty
MesazhTitulli: Re: Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë?   Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Temë në Diskutim?Çka mendoni Cila nga këto shenja të Vogla të kijametit nuk ka dalë?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Diskutiv dhe Rregullat :: Diskutime Islame-
Kërce tek: