islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Empty
MesazhTitulli: NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË   NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 22 Jul 2009 - 9:47

NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË


NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Qurani11
Falënderojmë All-llahun dhe e lartësojmë Atë, që e krijoi njeriun dhe i fali dhunti të panumërta dhe i mësoi atë që nuk dinte. Neve muslimanëve, Zoti ynë na ka nderuar me më të mirin e librave te shpallur, siç na ka nderuar me më të mirin pejgamber të dërguar, sikurse thotë n Kur'an: "A nuk e kuptoni se ne ua shpallëm librin në të cilin gjendet krenaria juaj" (El-Enbija :10).

Paqja dhe mëshira e shpëtimit qofshin për atë ,që si mrekulli pati Kur'anin, që morali i tij ishte Kur'ani, që brengën e shpirtit ia largoi vetëm Kur'ani.

Ne muslimanët jemi të vetmit që kemi ne duart tona dokumentin qiellor në të cilin fjalët e fundit të ardhura për udhëzimin e njerëzimit, janë të ruajtura nga çdo ndryshim e shtrembërim, qoftë në shprehje apo kuptim, sepse Allllahu xh.sh e mori përsipër ta ruajë këtë libër, duke mos ngarkuar askënd, siç thotë në Kur'an: " Ne me madhërinë tonë e shpallëm Kur'anin dhe ne gjithsesi jemi mbrojtës te tij" (El-Hixhr: 9)
All-llahu xh.sh e shpalli Kur'anin, që ta orientojë njerëzimin drejt qëllimit më të lart e drejt rrugës më të qartë. Ai thotë: " Është e vërtetë se ky Kur'an udhëzon për atë rrugë që është më se e vërtetë..." (El-Isra :9). Vargjet e tij shpjegohen, komentohen si dhe këndohen. Kur'ani është një libër madhështor, nëpërmjet të të cilit njeriut i ndryshohet morali, i pastrohet shpirti si dhe ka aftësinë të zbusë zemrat jo vetëm të besimtarëve, por edhe të jobesimtarëve. Shembull për këtë e kemi rastin e Omerit r.a, i cili me dëgjimin e leximit të Kur'anit nga motra e tij e pranoi Islamin. Kjo ishte realizim i lutjes së Pejgamberit a.s i cili u lut që Omeri r.a, ta pranojë Islamin, që ai të ndihmojë në forcimin dhe përhapjen e Fesë Islame, si dhe në shpëtimin e njerëzve nga dënimi.

Pra këtu shihet si Kur'ani ndikoi te Omeri r.a. dhe nga një njeri shumë agresiv, u bë një njeri i butë, zemra e tij, prej një zemre të ngurtë, u be një zemër ledhatuese. Omeri r.a, gjithmonë e ndiqte Pejgamberin a.s. Një ditë ai e dëgjoi Pejgamberin a.s duke lexuar Kur'an. Tregon vetë Omeri r.a: "Teksa dëgjoja, po mendoja në vete se këto fjalë, që po i lexon, janë të ngjashme me vjershat. Në atë moment Muhammedi a.s. po lexonte: "Ato nuk janë fjalë vjershëtari, të paktën jeni ju që besoni!" (El-Hakka: 41) Atëherë mendova, janë fjalë të një fallxhori. Në atë çast dëgjova se Muhammedi a.s lexonte: "As fjalë të një fallxhori, të paktën jeni ju që kujtoheni!" (El-Hakka: 42). "Atëherë pyeta veten çfarë është kjo?" dhe në çast e dëgjova të lexojë:"Është shpallje nga Zoti I botërave!"(El-Hakka: 43). Kur dëgjova këtë m'u drodh trupi dhe filloi të më bëjë më shumë përshtypje Islami.

Kur'ani nuk ndikoi vetëm te një individ, por ai pati ndikim të madh edhe në shoqërinë arabe, e cila para ardhjes së Kur'anit besonte në idhuj të ndryshëm. Ata ishin shmangur krejtësisht nga besimi dhe adhurimi i drejtë. Më tepër I përmbaheshin traditës dhe zakoneve te tyre se sa anës fetare. Ata I adhuronin idhujt që i bënin nga hurmat, drunjtë dhe gurët e ndryshëm. Secili fis kishte idhullin e vet. Kështu numri i idhujve rreth Qabes kishte arritur mbi 300. Përveç kësaj, kishin edhe disa tradita dhe vese te këqija jonjerëzore. Siç ishin: pirja e alkoolit, bixhozi, plaçkitja, prostitucioni,shitja e skllevërve e mbi të gjitha, dukuria\më e tmerrshme ishte varrosja e foshnjave të gjinisë femërore për së gjalli. Me ardhjen e Kur'anit i cili përmban fakte bindëse shumë fise arabe dalë ngadalë pranonin Islamin. Dikush duke e dëgjuar Kur'anin i zbutej zemra, po në atë çast e pranonte Islamin, poashtu kishte njerëz me personalitet të madh, të cilët e pranonin Islamin dhe pastaj i gjithë populli, tek i cili e ai gëzonte autoritet, nga ndershmëria e tij e pranonin Islamin. Pra edhe këtu shihet qartë se si Kur'ani ndryshoi shumë shoqëri arabe dhe shpëtuan nga dënimi I All-llahut xh.sh. Çdo ditë jemi dëshmitarë se si Kur'ani me ajetet e tij të cilat janë fakte bindëse, ndriçon vende të reja dhe Islami përhapet edhe në vise ku më parë nuk ka pasur muslimanë.

Katërmbëdhjetë shekuj më parë, Zoti zbriti Kur'anin për ta udhëzuar njerëzimin në rrugën e drejtë. Që nga dita e zbritjes së tij e deri në Ditën e Gjykimit, ky libër i Shenjtë do të mbetet
udhëzues i vetëm për njerëzimin. Stili i paarritshëm gjuhësor dhe urtësia e përkryer që ndeshen në Kur'an janë një provë e qartë e burimit hyjnor të këtij libri. Por evidencat që provojnë saktësinë e Kur'anit nuk mbarojnë me kaq: një nga këto evidenca është përmendja e një numri faktesh shkencore që janë zbuluar vetëm në saje të teknologjisë së shekullit XX, ndërkohë që Kur'ani ka zbritur rreth 1400 vjet më parë. Sigurisht që këto fakte, as që mund të imagjinoheshin në kohën e zbritjes së Kur'anit, gjë që e thekson akoma më tepër burimin hyjnor të Tij, gjë që bën këtë ndikim tejet natyror.

Ndikimi i Kur'anit do të vërehet edhe në kohët e ardhshme, atëherë kur shkenca dhe mendja do të avancohet më shumë, atëherë kur horizontet do të hapen dhe të qartësohen më tepër. Sikur që ai ka ndikuar në zhvillimin e të menduarit të njeriut në kohët kur nukçmohej njeriu, pra në shek.e VI, ai gjithsesi, përsëri, ka forcën që të ndikojë edhe te njeriu i kohëve të sodit, i cili e ka humbur vetveten në materializëm dhe injorancë shpirtërore.

Nazlije Alija III-B Paralelja e Femrave – Tetovë(Marur nga revista Ikre)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tema-
Kërce tek: