islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3000 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri giannitifeki@gmail.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albana...
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Albana...

Numri i postimeve : 167
Data e regjistrimit : 19/02/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Prizren :)

Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? Empty
MesazhTitulli: Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...?   Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyWed 28 Mar 2012 - 20:19


  • Rruges se sinqeritetit? Xhen-netit apo Xhehenemit? Hidherimin e pastaj lumturine apo lumturin e pastaj hidherimin? Jeten e kesaj bote apo ahiretin..... Te jesh udhezues apo dikush tjeter te jete udhezuesi yt?.......Ti do te zgjedhesh,fati eshte ne doren tende..!Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? 483844
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? Empty
MesazhTitulli: Re: Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...?   Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyThu 29 Mar 2012 - 22:33

Allahu ju shpërbelft për temën mjaft temë e qëlluar ku bëhet fjalë për dy kahje apo dy rrugë të ndryshme për të cilat njeriu është i lirë ti zgjedh dhe assesi nuk i imponohet asnjëra rrugë, por që për çdo njërën prej tyre është i vetëdishëm për pasojat pasi që këtë na e sqaron Allahu xh.sh në Kur`anin Famëlartë, Pejgamberi a.s në hadithet e tij si dhe literatura islame apo fjalët e dijetarëve.


Cito :
Rruges se sinqeritetit?

S`do ment se rruga e sinqeritetit është rruga e shpëtimit sepse përfundimi i të sinqeritetëve është Xhenenti sepse njeriu duke qen i sinqert me rrethin ku jeton ai njëherit është i sinqert ndaj Allahut xh.sh dhe i kryen urdhërat dhe ndalesat e Allahut xh.sh me përpikshmëri.


Cito :
Xhen-netit apo Xhehenemit?

Siç thashë edhe më lartë ne si Besimtarë pra synojm Xhennetin i cili vin si rezultat i sinqeritetit apo përpikshmërisë së kryerjes së detyrimeve fetare si ndalesave dhe urdhëresave.Ndërsa në kohën që jetojm realiteti është paksa i hidhur sepse rinia jonë fatkeqësisht e ka zgejdhur Rugën tjetër rrugën që shpie për Xhehennem...Allahu an mbroft.Por e vërteta është sqaruar: "El Halalu Bejjinu wel Harramu Bejjinu" (E lejuara Hallali është e qartë si dhe e Ndaluara Harrami është e qartë).


Cito :
Hidherimin e pastaj lumturine apo lumturin e pastaj hidherimin?

Përsa i përket hidhërimit ai ka dy kuptime: Hidhrim i njeriut në pajtim të Allahut xh.sh si dhe Hidhërim i Allahut xh.sh në pajtim të njerëzve?!
Nëse pyetja është e drejtuar në këtë kontekst atëherë, sdoment se do ta kishim zgjehdur hidhërimin e njerëzve në Pajtim të Allahut xh.sh gjë që me siguri që më pas do të pasonte lumturia nga ëna e Allahut xh.sh sepse Allahu xh.sh do të na shpërblente si dhe ata që dikur i kemi hidhëruar kur do ta kuptonin rëndësinë e zbatimit të urhdërave të Allahut xh.sh do të ishin pajtuar me ne dhe atëherë do të ishim të pajtuar edhe me njerëzit edhe me Allahun xh.sh. Pra si konkludim i kësaj pyetje është hidhërimi e pastaj lumturia e jo anasjelltas.Cito :
Jeten e kesaj bote apo ahiretin.....
Nuk ja vlen të zgjidhet e përkohshmja e të lihet e përhershmja.Nëse ne shkojm mysafir në një shtëpi dhe aty shohim diç me vlerë dhe për ta marë atë gjë me vlerë që kushton ndoshta shumë pak a do ta kishim dhënë gjithë shtëpinmë?!, Jo, assesi, Pra asnjëher nuk do të kishim lakmuar pas asaj gjëje të vogël në kundërvkelr me shtëpinë e njejta ndodh me Dunjanë dhe ahiretin.

Allahu xh.sh thotë:"Në të vërtetë, Allahu ka blerë nga besimtarët jetën dhe pasurinë e tyre, në këmbim të Xhenentit..."(Et-Taube,111)


Koha e kaluar në këtë botë, nuk është as sa një pikë ujë ose një kokërr rëre, në krahasim me pafundësinë e botës tjetër.Mirëpo, rezultati i provimit të kësaj bote, është ose Xhenenti, vendi i lumturisë së pafundme, ose Xhehenemi, vendi i dhimbjeve pa fund.Drejtimi i udhës që do ta marrë njeriu, përcaktohet nga "zgjedhja midis botës tjetër dhe kësaj bote", që bën ai në këtë jetë të përkohshme.
Në baz të kësaj edhe bijem konkludimin për këtë nënpyetje:Nuk mund të ketë mahstrim më të madh sesa pakujdesia që tregohet, kur zgjidhet kjo botë e përkohshme në vend të botës tjetër.

Cito :
Te jesh udhezues apo dikush tjeter te jete udhezuesi yt?

Normal se të jesh udhëzues sepse udhëzuesi në rrugën e drejt është më i dashur
tek Allahu xh.sh se ai që udhëzohet.Edhe vetë Allahu xh.sh thotë: Dhe le të jetë një grup prej jush që udhëzon në rrugë të drejt, dhe të ndalon nga e keqja.
Pejgamberi s.a.v.s ka thënë: Udhëzuesi (Këshilluesi) në rrugën e drejt është sikurse vepruesi i saj.
Mirëpo duhet që kur ta luajm rroline udhëzuesit pra kur të udhëzojm ti kemi parasysh ajetet e Allahut xh.sh që na drejtohen neve duke na thënë: Mos e thuani atë që vetë nuk e veproni....A tjerit i udhëzoni ndërsa veten tuaj e harroni.
Pra në të njejtën kohë ta këshjillojm edhe veten tonë ta udhëzojm edhe veten tonë, familjet tona, fëmijët tanë.
Të bëhemi si dielli që të tjerve u jep dritë, por edhe për vete ka e jo si qiriu që për t`ju bë tjerve dritë veten e djeg.

Cito :
Ti do te zgjedhesh,fati eshte ne doren tende..!

Dhe si fund, nëse u përmbahemi rregullave të Allahut xh.sh bëhemi të sinqert në praktikimin e urdhërave të Allahut xh.sh atëherë këtë botë e kemi përdorur si urë lidhëse me ahiretin që duke këshilluar tjerit drejt kësaj rruge duke kënaqur Allahun xh.sh me veprat tona do të arim inshallah në stacionin e quajtur Xhenent....Dhe, dhe gjithsesi kemi bë zgjedhjen e duhur dhe jemi më fatlumët.

Ki ishte mendimi im sa i përket temës edhe një her Allahu xh.sh ju shpërbelft për kohën mundin si dhe angazhimet e juaja që bëni për Forumin Islami eshte drite që me çdo kusht drita e Allahut xh.sh të ngritet dhe të shpërndahjet kudo edhe pse nuk e duan pabesimtarët.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
arta sino
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 3
Data e regjistrimit : 02/04/2013
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Tirane

Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? Empty
MesazhTitulli: Re: Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...?   Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyTue 2 Apr 2013 - 11:27

muslimanet i ka beku Allahu.I ka dhene mundesi te ecin ne rrugen qe te con drejt e ne Xhennet.Na ka mundesu Allahu ta ruajme amanetin e Tij dhe te ndjekim rrugen e Profetit tone te dashur Muhamed a.s deri ne Diten e Gjykimit.Lum muslimani per shpirtin e vet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? Empty
MesazhTitulli: Re: Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...?   Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? EmptyTue 2 Apr 2013 - 20:41

Allahu (azzeveshel) i ka krrijuar krrijeasat e tij te persosura! Ne mesin e gjitha krrijesave, jemi ne njerezit te dalluar jo ne anene e bukuris as me pak te fuqis, por jemi te dalluar me ndenjat dhe logjiken e cila na ben unikal te pazevendesueshem. Mirpo perkunder gjitha ketyre fakteve perseri ne kemi te drejte te zgjedhim nder gjerat qe jan primare dhe ato sekondare, ne disa raste nuk jemi ato te cilet duhet te jemi me misionin rugetues qe jemi duke kaluar.
Nese jemi inicues ne gjerat hallall do paguhemi per gjitha ata persona te cilet na vine prapa duke u shperbele me sevapet te cilet do i bejne njerzit pasues, pa ju zvogluar atyre aspak, dhe anasjelltas!

Njeriu i cili nuk njeh limitete e frikes, kurr eshte i perkushtuar ne misionin e tij per t'ja arritur qellimit, apo objektivit,,,,,,,,linde i madh, jeton i madhe edhe kur te vdes dhe pas vdekjes do jete gjithmone i MADH!!

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? Empty
MesazhTitulli: Re: Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...?   Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Cilën rrugë do të zgjedhësh ti...?-A je i gatshëm për botën tjetër...?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Diskutiv dhe Rregullat :: Diskutime Islame-
Kërce tek: