islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3000 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri giannitifeki@gmail.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? Empty
MesazhTitulli: Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz?   Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyThu 29 Mar 2012 - 21:17

Nëse të jipet umdësia (Insh'Allah), do të zgjedhësh të hysh në xhenet menjëherë apo të falësh dy rekate namaz?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? Empty
MesazhTitulli: Re: Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz?   Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyThu 29 Mar 2012 - 21:36

Es-selamu alejkum një herit Allahu të shpërbleft për këtë temë mjaft të qëlluar si dhe për mundin që jep për Forumin Islami eshte drit. Tema është mjaft e qëlluar dhe shumë e koklavitur.Nëse e shikojm nga njëra anë ne të gjithë jemi të prirë apo më mirë thënë e synojm xhenentin dhe gjith shpresa na mban drejt Xhenentit, ndrsa nga ënba tjetër ne e dimë se gjëja kryesore për të cilën jemi krijuar është Namazi "Ve ma halektul Xhinne vel inse il-la li jaëbudun" Pastaj duke falur namaz e sidomos atë vullnetar siç edhe e keni cekur ju në Temën në Diskutim ne e knaqim Allahun xh.sh...E kur ta knaqim Allahun xh.sh atëher kemi aritur çdo gjë prandaj unë them më shumë do të kisha preferuar të fali dy rekat namaz pasi që atjer më namaz nuk ka e kështu ti përkulemi edhe një her Allahut xh.sh në sexhxhde dhe me këtë do ta arim knaqësinë e Allahut xh.sh e pa dyshim se edhe xhenentin më pas do ta kemi shypërblim nga Allahu xh.sh.
Vlen ta ceki edhe një fjalë të Hz.Rabias e cila për Xhenentin dhe xhehennemin ka thënë: O Allah nëse fali namazin që ta fitoj xhenentin mos ma dhuro atë kurë, e nëse fali namaz për tu larguar nga xhehennemi futëm në të, por unë namaz fali për ta aritur knaqësinë Tënde O Allah.

Prandaj edhe në këtë rast dy rekate nafile namaz do të ishte më i dashur tek unë se Xhenenti sepse me të e knaqi Allahun xh.she jo nefsin tim.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? Empty
MesazhTitulli: Re: Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz?   Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyFri 30 Mar 2012 - 10:25

Selamu Alejkum !

Une per veten time do kisha be keshtu pra, nese me jepet mundesia kam plotesuar kushtete te hy ne xhennet :

-Do kisha falur namazin ne rradh te pare qe Ti faleminderohem Allahu xh.sh. qe me ka zgjedh mua qe te jep banore e xhennetit .

'' Profeti Muhamedi a.s. thoshte ne hadithin kudsij : Allahu i plotepushtetshem thoshte , Kam pergaditur per njerzit dhe robet e mi te mire dhe te devotshem, ato gjera qe kurre i kane para syve , ato qe veshi kurre nuk i ka degjuar, dhe qe kurre si ka imagjinuar zemra dhe mendja e njeriut. ''

Xhenneti eshte vend ne te cilen na nxite Zoti jo te ecim por te veprojme. Xhenneti eshte vend i te parit tone Ademit a.s Ne xhennet ai hyri me deshire e Zotit dhe doli me drejtesin dhe urtesin e Zotit e bijet e Ademit inshalla do te hyn me mershiren e Zotit. Xhenneti eshte premtimi me i madhe qe bente Muhamedit a.s. shume njerzve ua ka dhen pasurin por xhennetin shume rrall kujt ia premtonte. Ai kerkoj ndihme prej 26 fiseve arabe, por , shumica me e madhe e fisve i thoshin po te ndihmuam o Muhamed cfar ne premton ? U thoshte ua premtoje xhennetin, ato thoshin duam para nuk duam xhennetin. Vetem njeri fis e pranoj kushtin e Muhamedit a.s ishin ensaret e medines .

E keshtu vellezer dhe motra te dashure musliman ...

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albana...
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Albana...

Numri i postimeve : 167
Data e regjistrimit : 19/02/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Prizren :)

Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? Empty
MesazhTitulli: Re: Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz?   Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyFri 30 Mar 2012 - 16:16

InshAll-llah,All-llahu te gjithëve na shpërblen me Xhen-net,por më mirë do të falja namaz,për të falenderuar All-llahun,e pastaj nëse kam qenë njeri i mirë do të shkoja ne Xhen-net inshAll-llah,me ndihmën e All-llahut si gjithmonë...Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? 483844
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
urtesia
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 9
Data e regjistrimit : 18/07/2012
Mosha : 53
Nacionaliteti-Sheti : Sh k u p

Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? Empty
MesazhTitulli: Re: Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz?   Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? EmptyThu 19 Jul 2012 - 0:44

Albana... shkruajti:
InshAll-llah,All-llahu te gjithëve na shpërblen me Xhen-net,por më mirë do të falja namaz,për të falenderuar All-llahun,e pastaj nëse kam qenë njeri i mirë do të shkoja ne Xhen-net inshAll-llah,me ndihmën e All-llahut si gjithmonë...Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? 483844

Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? 483844
Unë në këtë pyetje do përgjigjem kështu:

E besoj thellë dhe e dua Allahun xh.sh.
E besoj përtë dërguar Muhamedin a.s.
I besoj suhufet dhe 4 librat e shpallura sidhe udërëfyes të qartë e kam Kur[anin famë lartë.

Kuptova e reslullau s.a.a.v. ka thënë:
" Asnjë njeri nuk mund tëhyj në xhenet pa mëshirën e Allahut xhsh.
Kur e pytën: po ju?
Ai u përgjigj: as unë."

Nëse as i dërguari i Allahut nuk mundet të hzj në xhenet pa mëshirën e krijuesit, atëher besoj dhe pajtohem që as unë dhe ju, as ne dhe të tjerët nuk kemi mundësi të hymë.

Besimtari, sa më afër Allahut fuqi plotë, aq më pran mëshirës së Tij.

Kur dhe në çvend njeriu është afër Allahut xh.sh. ?

Njeriu gjatë kryerjes së sexhdes , gjatë kohës që është në Razz, atëher është më pran Allahut xhsh.

Nëse sexhdja të afron tek rahmeti i Allahut xh.sh. atëher edhe unë zgjodha 2 REQATE namaz.

Qëllimi i jetës sime është të jem në praninë e mëshirës së Allahut xh.sh.
Nëse nuk jam mirënjohës dhe falenderues i Tij, nëse nuk arita të paktën njëher ti përkulem madhnisë së Tij, nëse nuk mu mundësua të nuhas aromën e sexhdes ku dëshmohet adhurimi me mbështetje dhe dorëzim total mëshirës së Tij,
Nëse xheneti është krijuar për robët e Zotit, atëher vetëm në Razz e dëshmoj veten se i bej robërim, Krijuesit Tim.

Unë po fali dy rekate dhe Krijuesi e dine më së miri se çka meritoj unë.

Besimtari nuk duhet kërkuar vdekjen, por gjithmon e din se bariera mes tij dhe lëshimit të shpirtit në mëshirën e Allahut është vdekja, Pra ajo që na ndan është vdekja.
Edhe njeher pra, vdekja na ndan nga mëshira e jo nga xheneti,
Kurse mëshira fitohet me ibadallah, ashtu që ubnë u përcaktova për 2 rekate.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? Empty
MesazhTitulli: Re: Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz?   Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Cilën do të zgjedhësh, xhenetin apo të falësh dy rekate namaz?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Diskutiv dhe Rregullat :: Diskutime Islame-
Kërce tek: