islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2996 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Clirim Sopa

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë"

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albana...
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Albana...

Numri i postimeve : 167
Data e regjistrimit : 19/02/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Prizren :)

Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" Empty
MesazhTitulli: Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë"   Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptySun 1 Apr 2012 - 13:15


  1. Të humbësh pa provuar asnjëherë? Të dorëzohesh para fatit,apo fati të dorëzohet para teje? Të provosh besimin në All-llah,apo të humbësh veten para syve? Të biesh në Razz apo të bëhesh kryelartë? Të besosh fjalën e All-llahut xh.sh.apo të besosh fjalën e një njeriu? I devotshëm apo i urrejtur? Të pasurosh shpirtin me Iman apo të pasurosh veten me haram? Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" 483844
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" Empty
MesazhTitulli: Re: Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë"   Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptySun 1 Apr 2012 - 14:38

Jeta është e përbërë nga vetëm dy ditë:

- Një ditë është për ju!
- Tjetra ditë është kundër jush!

“Ata që kanë qenë falenderues, ndaj Krijuesit është dita për ju.”

“ Dhe ata që s’kanë mbjellur nuk kanë për të korur, pra kjo është dita, kundër jush.”

Zgjidh atë që është e drejtë dhe mos zgjidh interesat e tua personale.

Jeto për të vërtetën duke ndjekur gjurmët e të dashurit Muhammed s.a.v.s

Nga Një e Vërtetë e Vetme të gjitha gënjeshtrat tunden.

Qetësohu dhe jeto për të vërtetën.E Vërteta afër nesh, e ne larg nga E Vërteta.

Zhvish rrobat e lidhjes sate me krijesat dhe idolizimet tuaja ndaj tyre.

Zhvish rrobat e epshit, kotësisë, mashtrimit dhe dyfytyrësisë, të dëshirës tënde që të jesh i pranuar nga njerëzit, që ata të të qasen dhe të të japin dhurata.

Zhvishe veshjen e kësaj bote dhe vish ate të botës së përtejme.

Gjuha jote është e devotshme, por zemra jote është e pamoralshme.

O Populli im!
Përgjigjuni, thirrjes së Allahut të Gjithfuqishmit, ju thërras tek dera e Tij dhe shërbimit duke i'u nënshtruar ndaj Tij.

Nuk ju thërras tek vetja ime.

Dyftyrëshi nuk i thërret njerëzit tek Allahu I Gjithfuqishëm; ai është reklamues i vetes. Ai kërkon favore dhe pranim, duke kërkuar përfitime të kësaj bote.

Përjeto vdekjen e vetes tuaja të ulëta, pasioneve dhe djajve, para se të vdesësh. Përjeto vdekjen e veçantë . Para vdekjes së zakonshme.

Si quhesh? - të pyet zemra ime.
Ajo nuk mund të ekzistojë vet, pa botën, pa njerëz.

Njerëz të gjitha ngjyrave, të të gjitha popujve, ejani të njihemi dhe të dimë se si quhemi.

" Nëse ti e don veten, duhet ta dashurosh edhe Krijuesin tënd, ndërsa kur të dashurohesh në Krijuesin do ti duash edhe krijesat e Tij. "

Shihmëni! Unë jam vepra dhe krijesa e Mjeshtrit të Madh! Mëshira e Tij . Besimi është dritë por edhe fuqi.

Kush beson me të vërtetë, nuk i trembet askujt dhe asgjëje.
Me dritën e Besimit Islam në zemër njeriu ngjitet në majat më të larta, meriton parajsën, dhe është i shpëtuar në të dy botërat...

Besimi i lidh ata fort me njëri-tjetrin. Njeriu duke i besuar Krijuesit të tij stoliset me cilësitë më të çmuara dhe në bazë të tyre vlerësohet.

Njeriu çmon dhe lartëson veten me Besimin...

Andaj zgjohuni nga pakujdesia o sytë, se boll kemi fjetur, zgjohuni duke u ushqyer veten me Besim... All-llahu do për ju lehtësi, jo vështirësi.

" Të thuash unë jam muslimanë është ndryshe, ndërsa të jetosh si musliman është ndryshe!... "

- Emra dhe pamjet e jashtme nuk e shpëton dot njeriun, por ajo çka e shpëton atë janë veprat dhe aktivitetet.

- Këtë të vërtetë e dini nga vetë I Vërteti.

" Të dashurojmë të Meritueshmin dhe të urrejmë të meritueshmit, Nëse ndjenjat e dashurisë dhe të urrejtjes nuk janë për Allahun e Lartmadhëruar, atëherë urrehet ajo që duhet dashuruar dhe dashurohet ajo që duhet urryer. Kjo është një fatkeqësi e madhe shpirtërore. Prandaj, është kusht që të orientohet dashuria drejt të Meritueshmit dhe urrejtja drejt të meritueshmëve."

─Nga Bujamin SalijaAllahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" Empty
MesazhTitulli: Re: Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë"   Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" EmptyFri 5 Oct 2012 - 10:59

Bujamin shkruajti:
Jeta është e përbërë nga vetëm dy ditë:

- Një ditë është për ju!
- Tjetra ditë është kundër jush!

“Ata që kanë qenë falenderues, ndaj Krijuesit është dita për ju.”

“ Dhe ata që s’kanë mbjellur nuk kanë për të korur, pra kjo është dita, kundër jush.”

Zgjidh atë që është e drejtë dhe mos zgjidh interesat e tua personale.

Jeto për të vërtetën duke ndjekur gjurmët e të dashurit Muhammed s.a.v.s

Nga Një e Vërtetë e Vetme të gjitha gënjeshtrat tunden.

Qetësohu dhe jeto për të vërtetën.E Vërteta afër nesh, e ne larg nga E Vërteta.

Zhvish rrobat e lidhjes sate me krijesat dhe idolizimet tuaja ndaj tyre.

Zhvish rrobat e epshit, kotësisë, mashtrimit dhe dyfytyrësisë, të dëshirës tënde që të jesh i pranuar nga njerëzit, që ata të të qasen dhe të të japin dhurata.

Zhvishe veshjen e kësaj bote dhe vish ate të botës së përtejme.

Gjuha jote është e devotshme, por zemra jote është e pamoralshme.

O Populli im!
Përgjigjuni, thirrjes së Allahut të Gjithfuqishmit, ju thërras tek dera e Tij dhe shërbimit duke i'u nënshtruar ndaj Tij.

Nuk ju thërras tek vetja ime.

Dyftyrëshi nuk i thërret njerëzit tek Allahu I Gjithfuqishëm; ai është reklamues i vetes. Ai kërkon favore dhe pranim, duke kërkuar përfitime të kësaj bote.

Përjeto vdekjen e vetes tuaja të ulëta, pasioneve dhe djajve, para se të vdesësh. Përjeto vdekjen e veçantë . Para vdekjes së zakonshme.

Si quhesh? - të pyet zemra ime.
Ajo nuk mund të ekzistojë vet, pa botën, pa njerëz.

Njerëz të gjitha ngjyrave, të të gjitha popujve, ejani të njihemi dhe të dimë se si quhemi.

" Nëse ti e don veten, duhet ta dashurosh edhe Krijuesin tënd, ndërsa kur të dashurohesh në Krijuesin do ti duash edhe krijesat e Tij. "

Shihmëni! Unë jam vepra dhe krijesa e Mjeshtrit të Madh! Mëshira e Tij . Besimi është dritë por edhe fuqi.

Kush beson me të vërtetë, nuk i trembet askujt dhe asgjëje.
Me dritën e Besimit Islam në zemër njeriu ngjitet në majat më të larta, meriton parajsën, dhe është i shpëtuar në të dy botërat...

Besimi i lidh ata fort me njëri-tjetrin. Njeriu duke i besuar Krijuesit të tij stoliset me cilësitë më të çmuara dhe në bazë të tyre vlerësohet.

Njeriu çmon dhe lartëson veten me Besimin...

Andaj zgjohuni nga pakujdesia o sytë, se boll kemi fjetur, zgjohuni duke u ushqyer veten me Besim... All-llahu do për ju lehtësi, jo vështirësi.

" Të thuash unë jam muslimanë është ndryshe, ndërsa të jetosh si musliman është ndryshe!... "

- Emra dhe pamjet e jashtme nuk e shpëton dot njeriun, por ajo çka e shpëton atë janë veprat dhe aktivitetet.

- Këtë të vërtetë e dini nga vetë I Vërteti.

" Të dashurojmë të Meritueshmin dhe të urrejmë të meritueshmit, Nëse ndjenjat e dashurisë dhe të urrejtjes nuk janë për Allahun e Lartmadhëruar, atëherë urrehet ajo që duhet dashuruar dhe dashurohet ajo që duhet urryer. Kjo është një fatkeqësi e madhe shpirtërore. Prandaj, është kusht që të orientohet dashuria drejt të Meritueshmit dhe urrejtja drejt të meritueshmëve."

─Nga Bujamin SalijaMe pelqeu jash mase shkrimi Juaj ! ... Te lutem vella !

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" Empty
MesazhTitulli: Re: Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë"   Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë" Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Temë në diskutim: "Të humbësh apo Të mos e provosh kurrë"
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Diskutiv dhe Rregullat :: Diskutime Islame-
Kërce tek: