islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2996 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Clirim Sopa

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albana...
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Albana...

Numri i postimeve : 167
Data e regjistrimit : 19/02/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Prizren :)

Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty
MesazhTitulli: Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj?   Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyTue 3 Apr 2012 - 21:07

Edukimi i femijes 20-vjet pa lindur.Une e di pergjigjen e kesaj pyetje,por une dua mendimin e juaj.Si eshte e mundur te behet ky edukim?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj?   Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 4 Apr 2012 - 16:44

[justify]Selamu alejkum...Pra siç e keni cekur edhe ju Pejgamberi s.a.v.s ka thënë edukimi fëmijët tuaj 20 vjet para se me lindur.Në nga ki hadith i Pejgamberit a.s kuptoj se për të pasur fëmijë të drinit se pari duhet prindërit të jenë të edukuar në frymën islame.20 Vjet para se lind asocim në moshën mesatare kur edhe bëhet martesa.Unë pra kështu e kuptoj sepse besoj se ska variant tjetër të kuptohet ki hadith jashta se të jenë prindërit të edukuar duke e jetuar jetën në mënyrën islame me etik e moral islam sdo kend se edhe fëmijët do ta trashëgon po të njëjtën edukat.Wes-Selamu alejkum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
urtesia
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 9
Data e regjistrimit : 18/07/2012
Mosha : 53
Nacionaliteti-Sheti : Sh k u p

Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj?   Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 18 Jul 2012 - 23:38

Albana... shkruajti:
Edukimi i femijes 20-vjet pa lindur.Une e di pergjigjen e kesaj pyetje,por une dua mendimin e juaj.Si eshte e mundur te behet ky edukim?

Njeriu më pak do të gabon nëse ka kujdes në 5 gjëra dhe ate:
KUR FLET ; KU FLET ; KUJ I FLET ; PSE FLET ; dhe ÇKA FLET;

Falenderojmë Allahun e mëshirshëm që pindërit tanë ishin të udhëzuar në Islam.
Mbetemi me shpresë që ata nga fëmijria e tyre kanë kryer namzain dhe janë mbrojtur nga harami.
Lutemi që nënat tona të na kenë dhënë sisë duke qenë me abdes, ( qofte edhe ne momentet e mistracioneve).
E dimë se pasuria edhe evladi janë fitne ( ngatresë), por të dashura.
E dijmë se atë që ka njerzia, nuk e ka as Perendia - pra ky është femija.. ...( lem jelid we lem juled)

Për të pas fëmijë të edukuaar 20 vite para lindjes, atëher mbetet të pyesim veten sa jemi neve të edukuar edhe ate nga fëmijria jonë e deri në moshën aktuale, sa është e edukuar në frymën islame shoqëria ku jetojm?
Para së gjithash të kalkulojm jetën tonë dhe vallë mos na ka mbet ndonjë namaz pa e falur?
Sepse brenda namazit e kemi: SHEHADETIN në kade, AGJËRIMIN se brenda namayit nuk hamë dhe nuk pimë, kemi ZEQATIN duke bërë lutje për prindërit tanë sidhe duke dërguar salavate për shpirtin fisnik te pejgamberit s.a.a.v., kemi HAXHIN duke u drejtuar nga bejtullahi mesxhidul haram.

Nëse nga mosha e pubertetit rregullisht kemi agjeruar muain e ramazanit dhe 6 ditët e muajit sheval - atëher llogaritemi sikur të kemi agjeriuar agjerimin e Nuhit a.s. i cili tërë jetën ka agjëruar.

Llogaria më e madhe të bayohet duke pyetur veten, vallë kam ngrënë ose kam pirë ndonjher diçka prej haramit?
Kam përgojuar dikend me ose pa dashje?
kam perfolur njeri pa prezencën e tij?
Kam shpifur për ndokend pa ikërkual falje më pas kur kam kuptuar gabimin?

Dhe më kresorja është kurAllahu xh.sh. thot: " Unë të krijova me një moral ( ahlak) të madh dhe të përkryer. Sa e gjejmë veten në shembëlltyrën e Muhamedit a.s.

Dhashtë Allahu xh.sh.që të kemi AKIDEN ( besimin) e pastër, ILMIN (diturinë) nga dijetarët e devotshëm të fesë Islame, AMELI SALIH ( punë të mira) me qëllim të pastër, nga halllalli dhe që në atë punë të jetë edhe razia e Allahut xh.sh. duke u përfshi në dhikër dhe ibade, AHLAK ( moral) të fortë duke e shtypur dhe luftuar epshin tonë, duke qenë me abdest i mbrojtur në çdo pikëpamje nga veset e djallit të mallkuar, ...
= Duke e lutur Allahun xh.sh. që fati bashkëshortor të jetë muslimane e devotshme, të jetë nënë për fëmije dhe jo vetëm grua për shtrat, ...

Ndërsa, nëse e shikojmë nga aspekti psikologjik atëher do tëkisha shtuar:.

Hapi I
Te gjejme kohe per femijen tone. Pavaresisht se mund te jemi shume te zene me pune pasi kemi nje familje te tere per te mbajtur,eshte mjaft e rendesishme te gjejme kohe per femijet tane. Cdo femije ka nevoje te kete prane babain e tij, te pakten dy ore ne dite.

Hapi II
Mesojini femijes tuaj vlerat e gjerave qe e rrethojne, bejeni te kuptoje boten dhe drejtojeni ne rruge te mbare. Ai do te rritet dita-dites dhe do shikoje gjithnje e me shume gjera te reja, prandaj ju duhet te jeni gjithmone me te, per t’i thene pse jo cilat jane gjerat e mira dhe te keqija te kesaj bote.

Hapi III
Behuni nje shembull per t’u ndjekur. Ju do te jeni perosni i pare qe femija do te mundohet t’i ngjaje. Shfaqeini femijes tuaj anet tuaja me te mira, aftesite e ndryshme qe ju zoteroni. Qendrojini prane dhe ndihmojeni ne cdo gje qe ai ka nevoje. Jepini zgjidhjet qe ju dini, mundesisht te jene te duhurat, pasi ne nje te ardhme, ne nje situate te tille, ai do te veproje pikerisht si ju.

Hapi IV
Behuni te rrepte dhe te drejtperdrejte. Duke qene i tille e ndihmoni femijen tuaj te futet ne nje rruge te mire dhe gjithashtu te kuptoje kufijte dhe mundesite e tij. Normalisht qe kjo nuk do te thote te jeni te forcuar ndaj femijes tuaj, pasi mund te kete nje ndikim te keq mbi te. Gjithcka e matur dhe e patepruar

Nga gojdhënat popullore dotë kisha cituarpoetin kur thotë:

Fëmija deri më 7 vjet thotë:
Më trim se babi im nuk ka
moshë që din frigën

Prej 7 deri më 15 vjet thotë:
Jo vetëm trim por edhe më të mençur se babai im nuk ka.
Ka filluar të shkoi në shkollë - mekteb

Prej 15 deri më 25 thotë:
Babai im din, por edhe unë dij pak.
Bylyki i shkretë, Puberteti e bën të veten

Prej 25 deri më 35 thotë:
Më budallë e më të marrë se babai im nuk ka.
Dallim gjenerate

Prej 35 deri më 45 thotë
Ky plaku nuk dinë,nuk dinë; por nga një fjalë e qëllon.
I afrohet shkamit

Prej 45 e përpjet thotë:
Rahmeti i qoftë babës: Një fjal një lirë e kishte.
U ul në shkam të tija
.
Kupto me kohë se nuk jetojmë me shqipet e malit

Mendoj sadopak u përpoqa të përgjigjem në pyetjen e Juaj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj?   Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Diskutiv dhe Rregullat :: Diskutime Islame-
Kërce tek: