islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Speciale EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Speciale EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Speciale EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Speciale EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Speciale EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Speciale EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Speciale EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Speciale EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Speciale EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Speciale EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Speciale EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Speciale EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Speciale EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Speciale EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Speciale EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Speciale EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Speciale EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Speciale EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Speciale EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Speciale EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Speciale EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Speciale EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Speciale EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Speciale EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Speciale EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Speciale EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Speciale EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Speciale EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Speciale EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Speciale EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Speciale EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Speciale EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Speciale EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Speciale EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Speciale EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Speciale EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Speciale EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Speciale EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Speciale EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Speciale EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Speciale Empty96%Speciale Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Speciale Empty0%Speciale Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Speciale Empty0%Speciale Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Speciale Empty0%Speciale Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Speciale Empty1%Speciale Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Speciale Empty2%Speciale Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 Temat 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
20022015

Speciale Michel-Onfray-770x470  Filozofi i famshëm francez, Mishel Onfre (Michel Onfray), duke komentuar rreth ngjarjeve të fundit në redaksinë e revistës satirike, në njërin nga televizionet franceze, ndër të tjerash është shprehur:
“Ne, perëndimorët, shkojmë te vendet muslimane, përzihemi në punët e tyre të brendshme,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1489
08112014

Speciale P13-jpg20141108110655-264x179 Aktivistët palestinezë me rastin e përvjetorit të rënies së Murit të Berlinit në mënyrë simbolike kanë çarë murin ndarës në Jeruzalem.
Aktivistët palestinezë me rastin e përvjetorit të rënies së Murit të Berlinit në mënyrë simbolike kanë çarë murin ndarës në Jeruzalem, raporton Anadolu Agency (AA).
Aktivistët e Komiteteve të Rezistencës të cilët janë kundër murit...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 785
03112014

Speciale Grate_pa_fytyre_493500758
Sallonet e bukurisë janë një vend që nuk të takon shpesh t’i lidhësh me viktimat e sulmeve me acid. Por, për më shumë se një dekadë, salloni i Musarat Misbah ka qenë një strehë për gratë që janë sulmuar me acid.
E gjitha filloi kur një grua erdhi në sallonin e Musarat me fytyrën e mbuluar. “Kur ajo hoqi vellon, m’u desh të ulesha diku. Nuk më mbanin këmbët”, thotë Musarat.
“Përpara...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 773
23102014

Speciale Companies_rich_546709251 Dinë gjithçka për ty. Çfarë të pëlqen, atë që shkruan dhe mendon, madje edhe ndjesitë e tua. Çfarë blen, ku shkon çdo ditë dhe në çfarë ore. Kur u bindesh zakoneve të tua dhe të gjithë herët që zgjedh kapriçion për t'i shkelur. Jënë kudo. Në shtëpi, në xhep, në makinë. Apple, Amazon, Facebook, Google dhe Microsoft janë sovranët e vërtetë transnacionalë. Fuqi të mëdha globale të epokës së Internetit (të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 756
14082014

Speciale Quran-500x330-264x174 Duke pirë kafen e mëngjesit të cilën e ndjek edhe surfimi në internet, gjeta një tekst që më la pa frymë. Bushra Tbakhi, një vajzë nga San Antonio, Teksas, studentet e mjekësisë, kishte mbaruar hifzin për dy muaj e gjysmë.
Gjithsesi, u mundova të dijë më shumë për këtë, andaj rash në kontakt me Bushrën. Ndërruam disa letra në email dhe e luta të ndaj...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1201
11082014

Speciale Gaza-264x188 Ministria palestineze e shëndetësisë ka regjistruar 4500 fëmijë të lindur në Gaza gjatë kohës së agresionit izraelit në Rripin e Gazës, i cila zgjati 29 ditë.
Agjencia e lajmeve AFP ka cituar deklaratën e Jusuf Ebu Risha, zëvendës i ministrit të Shëndetësisë ku thotë: “Që nga fillimi i agresionit sionist janë regjistruar 4500 fëmijë të lindur në Rripin e Gazës.”
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 845
06082014

Speciale Jahudi-iDisa nga rregullat e fesë Hebreje dhe librit të shenjtë Hebre në raport me popujt tjerë Jo Hebrenjë.
Mardhëniet seksuale me Jo-Hebrenjtë janë sikurse marëdhëniet me kafshët. (Synherdin 74, 8)
Çfar është prostitutja? – Çdo femër e cila nuk është Hebreje ( Eben – Ha – Eser, 6 u....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 842
10072014

Speciale HARAR_hjhhhh_583337587

Qyteti historik i Etiopisë, Harar, është një nga qendrat më të shenjta të Islamit – por kohët e fundit ai ka zhvilluar një tjetër traditë dhe tani është bërë i njohur për prodhimin e birrës

Aidan O’Donnell

Ashtu si të gjitha qytetet e shenjta, Harar është shumëngjyrësh. Brenda mureve të qytetit të vjetër ka ndërtesa të lyera në të gjelbër, violë dhe të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 888
17012013

Speciale 38-580x360
Na tregon imam Ahmed bin Hanbel Zoti e mëshiroftë:

Isha duke ecur rrugës edhe dhe pash disa huligan duke i vjedhur njerëzit që kalonin , dhe pas një kohe pash të njëjtin njëri ne xhami duke u falur edhe ju afrova i thashë: All-llahu nuk e pranon namazin prej teje shkaku veprat që i bënë.

Ju drejtua i hajni:

O imam, mes meje edhe Zotit ka shumë dyer të mbyllura , dhe dëshiroj qe ta lë një derë të hapur !.

Dhe pas pak muajsh shkova...
 
nga Admin - Komentet: 1 - Shikime: 1261
08052014

Speciale 200-150_1399534495
Një libër (broshurë) i veçantë udhëzues është botuar në Brazil për tifozët muslimanë për Kupën e Botës ‘Brazil 2014’ I titulluar "Selam Brazil", broshura ka 32 - faqe është botuar nga Bashkimi i Shoqatave Islamike të Brazilit në bashkëpunim me ambasadën e Omanit në këtë shtet në Amerikën e Jugut. Kryetari i Bashkimit të Shoqatave Islamike të Brazilit, Muhammed Husein el- Zukbi tha se broshura i ofron tifozëve...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 947
23042014

Speciale Ekspozite-264x148
Nën kujdesin e vetë presidentit Francës, Fransua Holand dhe në prezencën e tij, bashkë me një sërë intelektualësh arabë dhe të huaj, është hapur ekspozita e Haxhit në institutin e botës arabe, në Paris. Instituti në fjalë është themeluar në vitin 1980 dhe ka ardhur si fryt i bashkëpunimit mes Francës dhe 22 vendeve arabe, shkruan al-arabya....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 952
24022014

Speciale Immagi12Në fotografitë që shini shihet një djalë i vogël, i cili mban në krah të motrën, e cila mrekullisht ka shpëtuar nga rrënojat e shtëpisë së tyre të shkatërruar si pasojë e bombardimeve në Alepo nga ushtria e Asadit.
Këto fotografi që tregojnë përqafimin mes dy fëmijëve kanë emocionuar mijëra vetë, duke bërë xhiron e botës brenda pak ditësh. Imazhet që gjeni bashkëngjitur tregojnë atë që përditë mijëra qytetarë janë të detyruar të jetojnë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 919
24022014

Speciale Gold-a10
Një njeri që ka iman është më i shtrenjti ndër të tjerë, është si alltani mes metalesh. Nuk është njeri normal ai që gjuan alltanin e papërpunuar apo të papastër, por përpiqet ta pastrojë dhe ta rregullojë siç duket më së miri. Gjithë kjo zhurmë, më shtyri edhe mua ta dëgjoj dhe shikoj klipin e tij dhe t’ju them drejtë: ky njeri që i beson ato fjalë, jetoka...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 898
19022014

Speciale Hqdefa10Në Azerbejxhan ekziston një lule e verdhë e cila quhet "Lulja e Ezanit" ngase ajo hapet apo çel vetem kur fillon të thërras ezani në xhaminë lokale ku gjendet lulja.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 937
12012014

Speciale HaditheEbu Ejub el-Ensariu thotë: “Erdhi një njeri tek i Dërguari i Allahut dhe i tha:
“O i Dërguar i Allahut, më mëso me pak fjalë (përmbledhëse)!” Ai i tha:
1- “Kur të ngrihesh për (ta falur) namazin tënd, fal namazin lamtumirës.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 992
10012014

Ky studim i Dr. Gervais pritet të paraqitet për diskutim në Konferencën Vjetore të Divizionit të Psikologjisë, e cila do të zhvillohet në Britani
Njerëzit, të cilët besojnë në Zot dhe praktikojnë fenë janë më të shëndetshëm, këtë e tregojnë studimet e fundit. Sipas këtyre studimeve, ata janë më pak të stresuar dhe të shqetësuar në punë. Ekspertët besojnë se kjo mund të jetë për shkak të gjendjes së tyre shpirtërore, e cila ofron më pak trysni sesa ç’ofron...
 
nga rezarta - Komentet: 0 - Shikime: 973
30122013

Speciale Img_3710
 
nga Admin - Komentet: 1 - Shikime: 2728
17122013

Speciale Selam-470x260

Admin shkruajti:
Në kine­manë City Cen­tar të Gos­ti­var­it për kat­ër di­të rad­ha­zi u shfaq pre­miera e film­it turk “Sel­am”. Filmi i cili  u pritë shumë mirë nga pub­liku dhe kish­te in­ter­e­sim të madh për të, do të përk­the­het edhe në gju­hën shqi­pe. Përm­bajtja e tij tre­gon se në botë ende ka njer­ëz ide­al­istë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1192
17122013

Speciale Facebook-264x148Në botë ka 1 miliard njerëz që përdorin Facebook–un. Përdoruesit mund të krijojnë një profil, të bisedojnë me miq nga i gjithë globi dhe të lidhen dhe komunikojnë me të dashurit e tyre që kanë vite pa folur. Në faqet e tyre, ata mund të shkruajnë statuse apo dhe të bëjnë postime në faqen e miqve të tyre. Në këtë listë jepen dhjetë arsyet kryesore pse njerëzit shkruajnë statuse me qëllim që të japin informacion. Ngrini dorën...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 894
29112013

Speciale Gjiri-i-Chesapeake-175x198‘Pellgu’ më i vjetër me ujë të kripur i gjetur ndonjëherë në Tokë është varrosur në një thellësi prej mbi 1000 metrash nën Gjirin Chesapeake, në brigjet lindore të Amerikës së Veriut dhe daton 100-145 mln vite më parë.
Shkencëtarët e Institutit Gjeologjik Amerikan (USGS) kanë arritur të studiojnë përbërjen e tij, duke zbuluar se ujërat e këtij deti të lashtë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 977
03112013

VINI RE!

''Nëse dikush i jep votë atij që s’është musliman, njëzetë e tri vite stazhi im edhe djersët që më kanë shku për shpine, kurrë hallall mos ju qofshin, edhe atij nasihati – këshille që ua kam dhanë kurrë hajrin mos ia pafshi asnjëherë inshAllah! Prej midisit të zemrës po ua them!''

 
nga Shemsi - Komentet: 0 - Shikime: 1568
25072013

Speciale (u186u)49fea7d0-f044-11e2-823c-a31e197f5e71-jpg20130725121004
Sheshi Rabaa Adevije në Kajro është epiqendra më aktive e mbështetjes ndaj presidentit Muhamed Mursi. Aty, protestuesit kanë bërë një botë në vetvete: jetojnë, flenë, falen, hanë dhe të protestojnë, pa pasur nevojë për botën e jashtme.
 Të ardhur nga pothuajse çdo cep i vendit, ata kanë sjellë gjërat për të cilat kanë nevojë, ndërsa qëndrimi i tyre...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1074
20072013

Speciale (u84u)0709-Muslim-Brotherhood-woman-at-Rabia-el-Adawiya-mosque-Egypt
Vetëm në sheshin Er-Rabia, protestuesit e ndajnë iftarin në mesin e tyre dhe ushqejnë të tjerët nga frika se mos po mbesin të tjerët pa bërë iftar.
Po ashtu sheshi është i ndarë në dy pjesë, njëra pjesë e sheshit merren me brohoritje gjatë vapës së mesditës ndërsa pjesa tjetër qëndrojnë nën hijen e çadrave. E kështu vazhdojnë me ndërrimin e vendeve.
Femrat enden përgjatë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 961
19072013

 Speciale PalaceÇfarë do të bënit sikur t’ju thirrnin për vizitë miqësore tek shtëpia e Presidentit?! Nëse do të më thirrnin mua, do të ndihesha shumë i privilegjuar, meqë Presidenti i shtetit më ka zgjedhur që t’i shkoj mysafir. Unë do t’iu tregoja gjithë të afërmve dhe miqve të mi për këtë lajm të mrekullueshëm. Do t’i vishja rrobët më të mira, do të parfumosesha me parfumët më të këndshëm, si dhe do të bëja çmos të dukesha si është më së miri.
Unë do t’i shtyeja për më vonë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 887
15052013

Speciale (u59u)Ahmed_Deedat
Muaji Rexhep, i vitit 1426 hixhri, është muaji kur u nda nga jeta, propaganduesi i islamit, shejhu i Afrikës së Jugut, Ahmed Didat.

E mërkure 15 Maj 2013 19:03

Ajo që e dallonte këtë dijetar nga të tjerët, është se ai ishte autodidakt. Ai nuk kishte studiuar në universitete dhe institucione fetare, nuk mbante ndonjë titull shkencor, siç ndodh rëndom tek dijetarët e tjerë. Megjithatë, aftësitë dhe informacioni i tij fetar nuk ishte më pak nga ai i studiuesve...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1020
10052013

Speciale (u157u)xherdan%20shaqiri%20bayern%20munich
Drejtoria e klubit futbollistik Bajern Minhen infomroi në webfaqen e vet se ka ndrëmend të ndërtojë Xhami në stadiumin Allianz Arena. Kjo do të jetë xhamia e parë në të gjitha stadiumet e botës. Kjo iniciativë erdhi si përgjigje propozimit të Frank Riberit, i cili kërkoi një mesxhid, dhomë të vogël, për të falë namazet, ai dhe lojtarët tjerë musliman. Por përgjigja e kryesisë së klubit ishte befasuese pasi që ata vendosën që të ndërtojnë një xhami...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1004
09052013

Speciale (u59u)japoni%20pastrim%20shkolle
Japonezët, edhe pse janë më të pasurit në botë, nuk mbajnë shërbëtorë. Prindërit janë përgjegjës për shtëpinë dhe fëmijët.

Fëmijët japonezë, i pastrojnë vetë shkollat çdo ditë çerek ore, bashkë me mësuesit e tij. Kjo ka bërë që ata të jenë modestë dhe të fiksuar pas pastërtisë.
Qytetarët japonezë që mbajnë qen në shtëpi, gjithmonë, kur dalin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 946
24042013

Speciale A2d277d6cd91724bd7ae3f9d7bb5af61_L
Shejh Muhamed Hasani thotë:

Në njërën nga vizitat e mia në Gjermani, erdhi një motër gjermane që të pranonte Islamin.
I thashë: "E nderuar, para se te shqiptosh shehadetin (deshminë), dëshiroj të të pyes: Cili eshte shkaku i pranimit të Islamit nga ana jote, derisa gjendja e muslimanëve nuk gëzon askënd?"
Më dha një pergjigje shumë të çuditshme. Tha: "O vëllai im, e pranova Islamin sepse është fe e nderit".
I thashë: "Unë e di që Islami është...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1130
27032013

Speciale 200-1516Televizioni shtetëror në Mianmar ka njoftuar se disa grupe i kanë vënë zjarrin një xhamie dhe 50 shtëpive në qytetit Yamethin, që ndodhet 64 kilometra nga Meikhtile, ku kanë shpërthyer incidentet mes muslimanëve dhe grupeve budiste

Përveç kësaj, thuhet se në rajonin e Naypyitaw është djegur një xhami dhe një numër i madh i objekteve.

Në përleshjet në zonën Meikhtile, ku katër ditë më parë shpërthyen përleshjet mes muslimanëve dhe grupeve e budiste janë djegur pesë xhami, ndërsa 32 vetë u vranë.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 904
27032013

Speciale 200-1515Çdo vit, Ministria saudite e haxhit mbulon Qaben me një mbulesë të re.

Ky proces përmban disa pjesë shumë interesante. Mbulimi i pari i Qabes është bërë në kohën para-islamike. Muhammedi a.s., dhe muslimanët në Mekë nuk kanë marrë pjesë në mbulimin Qabes deri në hyrjen e tyre në Mekë, në vitin 630 (7 hixhri), sepse fisi i atëhershëm në pushtet, Kurejsh, nuk u ka lejuar ta bëjnë këtë. Kur muslimanët e morën Mekën, ata vendosën ta lënë Kisven, dhe kjo Kisve ka mbuluar Qaben deri në momentin kur një grua...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 869
17012013

Speciale 406682_3569174847030_1886219587_n-580x360Omer ibën Abdul-Azizi dhe pasuria e Zeqatit

I sollën Omer ibën Abdul-Azizit pasuri të zeqatit.
U tha nëpunësve: shpenzoni fukarave.
I thanë: nuk ka në Umetin Islam fukara.
Tha: harxhoni në përgatitjen e ushtrisë.
I thanë: ushtria islame sundon botën.
Tha: martoni të rinjtë.
I thanë: i kemi martuar të gjithë ata që dojnë të martohen dhe ka mbetur pasuri.
Tha: lani borxhin borxhlive.
Thanë: e lam...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1119
25122012

Speciale Don-viktor-sopi-300x167
Don Viktor Sopit, famullitar i Kishës Katolike të Kosovës i pengon Kushtetuta e Kosovës. shkruan se nuk lejohet diskriminimi në baza seksuale.

Madje tha se Vatikani nuk e njeh pavarësinë e Kosovës për këtë shkak.

Për më tepër Don Viktor Sopi thotë edhe dicka tjetër për disa tipare të vecanta të homoseksualëve.

Sipas tij, kisha i trajton këtë komunitet si njerëz jonormal.

Ndërkaq, shtetin e Kosovës e quajti pervers pikërisht...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 956
22122012

Speciale 200-150_1356096459

Çdo vit, rreth katër milionë haxhinjë dhe rreth 11 milionë vizitorë vizitojnë shtëpinë e shenjtë Qabenë dhe Xhaminë e Pejgamberit Muhammed, a.s.

Gjatë periudhës së haxhit, për shkak të turmave të mëdha dhe hapësirës me kapacitetit të kufizuar, është pothuajse e pamundur të vizitohet Arafati në kodrën e famshme Rahme.

Kodra Rahme është një nga vendet që vizitorët e Mekës duan më së shumti ta shohin. Turistët e huaj, por edhe ata vendas ngjiten në kodrën Rahme...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 959
20122012

Speciale 8f48f4dc8a
Një nga shokët e profetit Muhamed a.s u përfshi në një konflikt dhe zënkë me të shoqen e tij. Ai nuk gjeti zgjidhje tjetër veçse të shkojë dhe t’ia qajë hallin Prijësit të Besimtarëve, Umer ibnul Hattabit. Sa hap e mbyll sytë e pa veten tek porta e shtëpisë dhe trokiti në derë. Kështu i kishte mësuar kalifi i myslimanëve, sa herë që të kishin një problem, në radhë të parë të trokisnin derën e tij për t’ia qarë hallin. Umeri ndjente përgjegjësi edhe për kafshët nëse rrëzoheshin diku për shkak...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1025
15122012

Speciale 200-150_1355513143

Në qytetin e shenjtë të Mekës, do të hapët edhe në një fabrikë për prodhimin e ujit zemzem

Në hapësirën prej dhjetë mijë metra katrorësh, ku do të ndërtohet fabrika, kanë filluar tashmë përgatitjet për ndërtimin e objekteve ndihmëse për prodhimin e ujit të zemzemit.

Drejtori i fabrikës, Suleyman Ebu Gheelah, tha se kjo fabrikë do të prodhojë 12 mijë ton ujë të zemzemit në orë. Ndërtimi i fabrikës së re do të kushtojë 7.5 milion dollarë. Në vendin ku do të ndërtohet...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1005
05122012

Speciale Taliba10


Cito :
Pijet energjike po pushtojnë Afganistanin. Edhe kryengritësit talebanë po e përdorin këtë prodhim të importuar nga Perëndimi i urryer. Sidomos pasi që është qartësuar se këto pije nuk përmbajnë alkool dhe sekonsumimi i tyre nuk është mëkat


Luftë dhe unë, varfëri dhe mjerim-jeta në Afganistan është mjaft e rëndë. Alkooli...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1044
29112012

Speciale Femija_Izrael_442988870
Të premten pasdite Amin ngjitet në shpat. Ai këtu vjen gjithmonë vetëm. Çdo javë. Nuk ka mbushur ende 60 vjet, por nga larg duket shumë më i moshuar. Pasi që u ngjit në shpat, ai qëndron shkurt aty, pamja është e dobët. Prapa tij gjenden shtëpitë e qytetit izraelit, Sderot, në të cilin qytet edhe jeton. Para tij gjendet Rripi i Gazës-aty ku ka jetuar dikur. Por Amin sheh më shumë: nga shpati, që gjendet disa qindra metra larg nga Gaza, ai të premteve pasdite...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1051
29112012

Hagë: Haradinaj i
pafajshëm, Balaj i pafajshëm, Brahimaj i pafajshëm


Hagë: Haradinaj i pafajshëm, Balaj i
pafajshëm, Brahimaj i pafajshëmEvropaelire - para 29 min


Gjykata Ndërkombëtare për Krime Lufte në ish-Jugosllavi ka
liruar nga të gjitha akuzat ish-luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës,
 
nga Muhamed Dolaku - Komentet: 0 - Shikime: 976
26112012

Speciale (u196u)shumtaqi
Karikatura ka tërhequr dhe kthyer dallimet e diskutueshme që ekzistojnë në mes të presidentit dhe Khamenei

Gazeta “Magrib” e Iranit ka njoftuar se ka dërprer aktivitetin e saj, për shkak se Ministria e Kulturës dhe Udhëzimeve paraqiti një ankesë kundër gazettes, duke konsideruar se veprimtarët e gazettes “ nuk do të ndikojnë në interest kombëtare dhe kushtetuese”, pas publikimit të karikaturës komike të presidentit Ahmedinexhat nga gazeta Iraniane.

Ministria...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 967
26112012

Speciale (u178u)recep
Cito :
Kryeministri turk, Recep Tayyip Erdogan, ka kritikuar serialin “Sylejmani i Madhërishëm”, që transmetohet pothuaj në të gjitha televizionet e Ballkanit. Sipas tij, ky serial nuk e shpërfaqë pamjen e vërtetë të etërve të turqve të sotëm

"Ne nuk kemi paraardhës të tillë. Ne një ligjvënës të tillë, një Sulltan të tillë Sylajman...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1366
24112012

Mediat nuk i kanë përcjellur dot këto nga Gaza

 
nga Muhamed Dolaku - Komentet: 0 - Shikime: 1009
23112012

Speciale 200-150_1353501753
Koh Panyee, të cilin shumica e turistëve quajnë "fshati lundrues", gjendet në gjirin Phang Nga në Tajlandë

Koh Panyee është pjesë e parkut nacional, dhe në tërësi është ndërtuar mbi themelet e drurit. Në qendër të fshatit, ku jetojnë rreth 150 familje, ekziston një xhami. Mbi 2.000 banorë të këtij fshati, të cilët kryesisht merren me peshkim, janë muslimanë nga ishulli Java.

Fshati ka filluar të ndërtohet nga fundi i shekullit 18, kur në këtë zonë erdhi një familje...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1013
14112012

Speciale Urimi_16
Stafi i Forumit Isalami eshte drite te gjith antareve,vizitorve dhe mbar muslimaneve ku do qe gjinden ua uron vitine ri islam 1434 duek ju lutur Allahut xh.sh qe ki vit te jete nje vit i mabre vit i fitoreve per muslimanet vit bashkimit te muslimaneve vit i paqes.Edhe nje here per hajr ju qoft viti i ri Allahu ju dhahst cdo te mire ne kete vit dhe ki vit qoft me i mire se viti qe kaloj per ju dhe familjet tuaja.
Wes-selamu alejkum
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2977
13112012

Speciale (u84u)sixhil
Ka refuzuar një sauditë te shesë një guri arkeologjikë i vjetër me shumë se 1442 vjet , per 4 milion dollarëve që i ka ofruar një egjiptas.

Saleh Misfer Ghamidi pronari i këti guri thekson për mediat : e kam gjetur këtë guri për të cilin rrëfen Allahu në ngjarjen e elefandit kur e shkatrroj Ebrehen, i cili kishte ardhur ta rrenoj Qaben me elefand . Allahu i denoj ata duke leshuar mbi ta gurin sixhiil ‘’ dhe i pjekur në zjarr’’, në luginën Xherb e cila gjindet në provincen...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1107
01112012

Speciale 200-150_1351688269

Në Katar është duke u përgatitur xhirimi i filmit për jetën e Pejgamberit Muhamed a.s., i cili do të ndahet në tri pjesë

Drejtor i kompanisë "Nur" nga Katari, Ahmed Hasimi, ka deklaruar se pas filmit kontrovers të xhiruar në Amerikë, ku fyhet fytyra e ndritur e Pejgamberit Muhamed a.s., dhe që ka shkaktuar trazira në botë, kjo shtëpi ka ndarë një buxhet prej 450 milionë dollarë për xhirimin e filmit për jetën e tij.
Hasimi tha se skenari i këtij filmi ka filluar...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1167
15102012

Embarassed%20shurdher.jpg" border="0" alt=""/>
Mushafi i parë me shenja për të shurdhër në Gaza

Është inciativa e pare e këtij lloji në botë. Organizata Palestineze është obliguar të bëj shpërndarjen e Kuranit të parë me shenja si modul për personat e shurdhër në rripin e Gazës.

Personave të shurdhër në Gaza iu shpërnda Kurani dhuratë nga shoqata Shejh Ijd bin Muhamed Al Thani nga Katari, që është një traditë e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1014
06102012

Speciale Muhic_955894111
Kur Islami - dhe në rastin konkret Muhammedi alejhis-selam, aq i kanë mahnitur dhe i mahnitin njerëzit e mençur dhe qëllimmirë të të gjitha epokave, kombeve, përkatësive fetare, për më tepër, pa marrë parasysh statusin e tyre social dhe profesionin, atëherë si të sqarohet incidenti më i ri, në serinë e shpeshtuar të primitivizmit antiislam!?
Ferid MUHIQ
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1068
27092012

Speciale Thumbnail.php?file=faqe_22_foto_1__muza_602012079Në mënyrë shumë të veçantë, madje të
pazakontë, e ka festuar golin e triumfit që i solli Shkëndijës
kualifikimin në çerekfinale të Kupës së Maqedonisë.

Dribluesi shkupjan i kuqezinjve, Muzafer
Ejupi pas shënimit të golit u ndal para portës së Bregallnicës dhe ra në
Razz, që konsiderohet si një akt më i lart i përkuljes ndaj Zotit.

“Muza” kështu...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1092
22092012

Aselam aleikum vellezer e motra nje lajme shume i rendesishem.
Ulemat(dijetaret) kane paralajmeruar qe me 24 dhe 25 te henen dhe te marten te gjithe muslimnaet ne te gjithe boten te mos perdorin google dhe youtube per shkak se google ka dekalaruar qe nuk do te bllokoje filmin per Muhamedin s.w.a.s , kjo gje do ti coje ne nje humbje prej 210 milion dollare, kjo per shkak se ne bote ka rreth nje 1 miliard e gjysem muslimane qe i perdorin , neqoftese mendoni se jeni musliman dhe pasues te a Muhamedit s.a.w.s behu pjese e kesaj proteste Allahu ju rujte te gjithve.
 
nga Admine-Meli - Komentet: 2 - Shikime: 994
22092012

Speciale Ambasada_888725633Filmi i skenaristit Nakoule Basseleya Nakoule, "Pafajësisë myslimanëve", që ka shkaktuar protesta anti-amerikane në tërë botën islamike, mbase nuk ekziston fare. Kështu shkruajnë disa media amerikane, në mesin e të cilave “Hollywood Reporter” që thotë se pos promos 14-minutëshe në rrjetin YouTube, askush nuk e ka parë këtë film në metrazhin e gjatë. Këtë përfundim ata e mbështesin edhe me faktin se aktorët janë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1105
 Shko tek faqja : 1, 2  NextMbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderatorët:Asnjë
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Kërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Shume i mire Shume i mire
Palidhje Palidhje
I mire I mire