islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHTUPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Tregime Islame EmptyToday at 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Tregime Islame EmptyToday at 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Tregime Islame EmptyYesterday at 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Tregime Islame EmptyYesterday at 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Tregime Islame EmptyYesterday at 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Tregime Islame EmptyYesterday at 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Tregime Islame EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Tregime Islame EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Tregime Islame EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Tregime Islame EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Tregime Islame EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Tregime Islame EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Tregime Islame EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Tregime Islame EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Tregime Islame EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Tregime Islame EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Tregime Islame EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Tregime Islame EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Tregime Islame EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Tregime Islame EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Tregime Islame EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Tregime Islame EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Tregime Islame EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Tregime Islame EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Tregime Islame EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Tregime Islame EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Tregime Islame EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Tregime Islame EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Tregime Islame EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Tregime Islame EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Tregime Islame EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Tregime Islame EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Tregime Islame EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Tregime Islame EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Tregime Islame EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Tregime Islame EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Tregime Islame EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Tregime Islame EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Tregime Islame EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Tregime Islame EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Tregime Islame Empty96%Tregime Islame Empty
 96% [ 286 ]
2.Vetëm Sabahun
Tregime Islame Empty0%Tregime Islame Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Tregime Islame Empty0%Tregime Islame Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Tregime Islame Empty0%Tregime Islame Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Tregime Islame Empty1%Tregime Islame Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Tregime Islame Empty2%Tregime Islame Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 298
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13537 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 Temat 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
06022023

Tregime Islame 1920-120  Një herë një gjahtar shkoi për gjueti në pyll. Atje ai kapi një zog.
Zogu duke parë vetën në gjendje të vështirë i tha gjahtarit: “Duhet të kesh kapur shumë kafshë të mëdha. Si mund të të kënaqesh me një zog si puna ime? Nëse më lëshon do të të jap tre këshilla, pasi t’i kesh dëgjuar do ta konsiderosh veten si njeriu më me fat në...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 77
06022023

Tregime Islame 1920-119 Një ditë prej ditësh, një njeri ishte duke udhëtuar në një udhëtim, në shoqërim të gruas dhe fëmijëve të tij.


Në rrugëtim ata takojnë një person, i cili ishte i ndalur në rrugë, me të cilin fillojnë një bisedë:
Njeriu e pyeti: Kush je ti?
Iu përgjigj: Unë jam Pasuria.
Burri e pyeti gruan dhe fëmijët e tij: A ta lejojmë këtë të udhëtoj me ne?
Të gjithë iu përgjigjen: Po si jo, me pasuri mund të bëjmë gjithçka dhe të posedojmë çdo gjë që dëshirojmë.
Dhe hipi pasuria me ta,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 56
06022023

Tregime Islame Fb_img15 "Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"

Tregon Jusuf bin Huseini: "Një ditë ndërsa Dhun-Nun Misri dhe unë po shëtisnim përgjatë një lumi, vuri re një akrep të madh që shkonte drejt bregut. Papritur një bretkosë e madhe doli në sipërfaqen e lumit dhe akrepi iu hodh mbi shpinë. Ndërsa bretkosa notonte së bashku me akrepin, i thashë Dhun-Nun Misrit: "Duhet të ketë ndonjë arsye për këtë. Akrepi duhet të ketë një qëllim. Le të shohim ku shkon dhe çfarë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 71
24112022

Tregime Islame Vrima_10 "Një burri iu kërkua të lyente një varkë. Ai solli ngjyrën dhe furçat e tij dhe filloi të lyente varkën me ngjyrë të kuqe të ndezur, siç e porositi i zoti i varkës.
Ndërsa po e lyente, ai vuri re një vrimë të vogël në varkë dhe menjëherë e riparoi në heshtje. Kur mbaroi, mori paratë dhe u largua.
Të nesërmen, pronari i varkës e vizitoi dhe i dha një çek shumë të lartë.
- Por, ti më pagove për punën që bëra.
- Po, por kjo është...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 115
24112022

Tregime Islame Mos_ha10 Thatësira e madhe vazhdonte. Tashmë dukej se do të zgjasë përgjithmonë. Një grup i vogël i bujqve ishte në dilemë se çfarë duhet bërë ....

Shiu kishte rëndësi të madhe në ruajtjen e kulturave të tyre, nga të cilat varej e gjithë bashkësia.
Pasi që problemi bëhej më akut, imami thirri një mbledhje dhe e organizoi duanë e shiut.
Në fushë ishin mbledhur shumë njerëz. Imami i përshëndeti të gjithë.
Duke ecur, në mesin e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 112
24112022

Tregime Islame Tre_vl10 Jetonte një njeri bashkë me tre vëllezërit e tij. Një ditë i vjen lajmi i papritur se duhej të shkonte në një udhëtim të vështirë. Njeriu u brengos pa masë, prandaj iu drejtua njërit vëlla që ta ndihmonte në këtë udhëtim, por vëllai refuzoi duke u arsyetuar se kishte jetën dhe detyrimet e tij.

Pastaj njeriu iu drejtua vëllait tjetër, por edhe nga...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 142
24112022

Tregime Islame Histor10 Në një fshat të vogël malor të Indisë jetonte një burrë bashkë me gruan e tij. Ai ishte shumë i varfër, por shumë punëtorë. Një ditë gruaja e tij e cila punonte si punëtore në minierën e qymyrit, ra mbi shkëmbinj dhe u plagos rëndë. Rrugës për në spital ajo ndërroi jetë. Burri u mërzit jashtë mase, ngase e donte shumë gruan e tij, ajo ishte pasuria e vetme që kishte në këtë jetë.
Pasi ajo u largua nga kjo botë, burri...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 118
29092022

Tregime Islame Shtate10 Para fillimit të provimit, mësuesi ua shpërndau pyetjet nxënësve të tij dhe u tha që të përgatiten mirë, sepse ato pyetje krejtësisht, në të njëjtën formë, do të jenë në provim.

Provimin e ndau në dy afate, ku gjithsej ishin shtatë pyetje. Në rrethin e parë do të jenë vetëm tri pyetje e në të dytin katër.

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 206
29092022

Tregime Islame Papaga10Një herë e një kohë jetonte një mbret i cili ishte i pasionuar pas zogjve.
Një ditë e vizitoi një mik i tij i vjetër dhe si dhuratë ia dhuroi një çift papagajsh, aq të bukur sa që mbreti menjëherë u dashurua në ta.
Mbreti i vendosi ata në një vend në oborrin e tij dhe thirri...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 160
29092022

Tregime Islame Vleres10 Çfarë është dashuria?
Pyet djaloshi plakun e urtë

- Shko në kopsht dhe më sill lulen më të bukur!
I tha plaku.

Shkoi djaloshi në kopsht, dhe pas...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 138
27072022

Tregime Islame Mbreti15 Një herë e një kohë në një mbretëri jetonte një plak i urtë dhe besimtarë.
Me të dëgjuar për urtësinë dhe devotshmërinë e plakut ndaj Zotit, mbreti vendosi ta ftonte në pallatin e tij.
Pasi e gostiti dhe e nderoi mirë, mbreti vendosi ta vë në siklet plakun, dhe e pyeti:
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 229
27072022

Tregime Islame Gruaja12 Një herë e një kohë në Indi jetonte një grua që kishte një gjarpër, piton, që e donte shumë.
Gjarpri i saj, katër metra i gjatë, papritmas ndaloi së ngrëni. Kjo mungesë oreksi te gjarpri vazhdoi për disa javë. Gruaja e shqetësuar u përpoq ta ushqente, duke i ofruar gjithçka të gjallë që një gjarpër do të donte ta mbyste dhe ta hante, por pa sukses.
Gruaja e dëshpëruar vendosi që kafshën e saj të dashur ta çonte te veterineri.
Pasi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 169
27072022

Tregime Islame Keshil10 Babai, duke e ditur se djali i tij është tepër nervoz, i thotë: “Unë dua të jap një këshillë se si ta heqësh këtë ves.”

- Merr një dërrasë dhe sa herë të nervozohesh me dikë, ta fyesh dhe ta ofendosh, ngul nga një gozhdë në te.”
Djalit i pëlqeu këshilla e babait dhe...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 168
27072022

Tregime Islame Rrobaq10 Në një qytet jetonte një rrobaqepës që ishe mjeshtër i mashtrimeve. Nuk kishte lënë njeri pa e mashtruar.

Një njeri, i cili kishte shkuar në atë qytet, kur dëgjoi për rrobaqepësin mashtrues tha: “Unë vë bast kalin tim se ai nuk do të mund të më mashtroi mua”.
Njerëzit i thanë:...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 258
27072022

Tregime Islame Mbreti14 Shkoi një poet tek mbreti dhe recitoi një poezi, në të cilën e lëvdonte mbretin.

Mbreti: Të lumtë! Kërko çka të duash?
A më jep çka të dua?-pyeti njeriu.
Mbreti: Po.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 174
27072022

Tregime Islame Mbreti13 Një ditë mbreti kërkoi nga ministri t’ia gjente një shërbëtor, punëtor dhe të besueshëm.
Të nesërmen, ministri e solli një djalosh të ri, që sipas tij do të ishte i denjë të punonte për mbretin.
I riu filloi të punonte si shoqërues personal i mbretit
Kaluan disa ditë dhe ministri shkoi te mbreti për ta pyetur se a ishte i kënaqur me shërbëtorin.
“Është i mirë i dëgjueshëm dhe punëtorë, por...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 193
28062022

Tregime Islame Fshati10Një burrë i mençur dhe i urtë, mbërriti në një fshat, banorët e të cilit as që i kushtuan vëmendje. Vetëm një grup të rinjsh e dëgjonin dhe mësonin nga dijet dhe urtësia e tij. Burri i mençur dhe i urtë, hoqi dorë nga të tjerët dhe iu përkushtua këtij grupi.
Edhe pse s’kishte ndonjë komunikim me të tjerët...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 223
28062022

Tregime Islame Qyp-3710Thuhet se një poet i varfër mori qortim nga gruaja e tij për shkak të varfërisë, e cila thjesht e përzuri nga shtëpia duke i thënë që të sjellë ndonjë ushqim në shtëpi.
Ai mori një qyp me vete dhe shkoi për të marrë ushqim nga diku. Duke shkuar rrugës, vuri re një turmë njerëzish në një vend paqësor, ku pa se si njerëzit vinin dhe shkonin atje. Ai i pyeti...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 226
28062022

Tregime Islame Mbreti12Ishte një mbret që vendosi të dilte të shëtiste mbretërinë dhe të vizitojë popullin, ndërsa kalonte nëpër vende të ndryshme, çdokush ngutej që ta shihte atë. Megjithatë, ndërsa kalonte nëpër një vend të caktuar, vuri re një plak të varfër që nuk i kushtoi vëmendje ardhjes së mbretit dhe vazhdonte punën e vet. Mbreti iu afrua këtij të varfëri dhe e pyeti se pse nuk iu bashkua të tjerëve që ta shihte...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 208
28062022

Tregime Islame Pema-210Nga rrëfenjat, thuhet se perandori pers Anshurvan, në kohën e të cilit pati lindur profeti Muhamed a.s, pati deklaruar se kushdo që i thotë një fjalë të mirë, do e shpërblejë me 400 dinarë. Një ditë, perandori po lëvizte nëpër qytet i shoqëruar nga eskorta e vet madhështore. Në një moment, ai vëren një të moshuar, diku tek të nëntëdhjetat, duke mbjellë një pemë ulliri.

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 236
27062022

Tregime Islame Kurora10Një ditë, mbretit i lindi një ide: Të shpërblejë me një kurorë floriri një nga qytetarët që ka dhënë kontributin më të madh në mbretërinë e tij. Për këtë, ai mblodhi këshilltarët dhe u kërkoi që ti sjellin një kurorë floriri të stolisur me xhevahire.
Disa ditë më vonë, kurora ishte gati. Mbreti nxorri tellallët...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 235
27062022

Tregime Islame Lemosh10 Ebu Nasr Sajad, ishte një njeri shumë i varfër. Një herë kaluan disa ditë pa ngrënë gjë, as ai, as familja e tij. Pa ditur se ç’bënte del nga shtëpia dhe shkon te një njeri i ditur, të cilit i qan hallin ku ndodhej.
I dituri i thotë: Më ndiq nga pas, merr rrjetën dhe shkojnë në bregdet. Fal dy rekat namaz....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 204
24062022

Tregime Islame Xhamia10Mbreti i i cili ishte plakur tashmë e kishte zakon të bisedojë me mikun e tij të kahmotshëm, një plak të urtë.
Një ditë prej ditësh mbreti i tha plakut: Ti thua se njeriu i cili 100 vjet ka bërë vepra të këqija mund të hyjë në Xhenet nëse pendohet dhe i lutet Zotit që ta falë, ndërsa thua që njeriu i cili ka bërë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 259
24062022

Tregime Islame Florir10Disa pasanikë nga Siria vendosën të shkojnë dhe të kryejnë ritualin e shenjtë të haxhit. Me qëllim që tu shërbejë e tu përgatisë ushqimin, morën me vete një person të njohur për cilësinë e shërbimit, gatimet e shijshme dhe shpirtin e humorit. Ai nuk e kishte kryer detyrimin e haxhit dhe menjëherë pranoi. Shpërblimi i tij do të ishte heqja e të gjitha shpenzimeve të rrugës dhe të haxhit, kundrejt...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 237
24062022

Tregime Islame Femije10Një njeri kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë. Një natë para se të flinte u lut në vete: “O Allah, nëse edhe herën e shtatë më lind vajzë, do të divorcohem nga gruaja.
Por në të njëjtën natë ai ëndërroi sikur i erdhi vdekja dhe kaloi në botën tjetër. U gjend...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 264
24062022

Tregime Islame Bicikl10Një student doli në shëtitje me profesorin e tij, duke shëtitur dhe biseduar gjatë rrugës, ata shikuan rroba dhe një palë këpucë të vjetra të një fshatari të varfër, i cili punonte arën e tij.
Studenti i tha profesorit: Të bëjmë shaka paksa me këtë fshatar, t’ia fshehim këpucët e tij dhe të shohim reagimin e tij kur do të fillojë që ti kërkojë ato.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 219
24062022

Tregime Islame Plaku-10 Një plak i urtë i ulur në breg të lumit vuri re një mace që kishte rënë në ujë dhe po mbytej. Ai vendosi ta ndihmojë atë mace dhe ja zgjati dorën, por macja e frikësuar e gërvishti.
Plaku, për një moment e tërhoqi dorën, por përsëri e shtriu dorën e tij për ta shpëtuar macen. Edhe kësaj radhe macja e frikësuar...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 212
21062022

Tregime Islame Gjyshi10(Tregim që e ka bërë të qajë, e ka pikëlluar dhe zemëruar tërë Ballkanin)
Ky tregim e përshkruan vetëm një nga shumë raste të varfërisë në vendin tonë, por edhe e rikthen besimin se ende ekzistojnë njerëz fisnikë.
Më lejoni të ju tregoj edhe një tregim tjetër në serinë e tregimeve nga i cili të ngel kafshata në fyt. Këtë herë fjala është për një gjysh, ku tregimin po ua përcjellim në tërësi.
*****
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 230
21062022

Tregime Islame Inat-d10Një histori që tregohet nga vetë beduinet tregon pikërisht këtë tipar të tyrin. Personi që i ka ndodhur tregon vetë dhe thotë:
“Një herë, deveja ime u prapsua dhe nuk më bindej si gjithmonë. Unë e keqtrajtova dhe e rraha keq, saqë u shemb përtokë. Nuk u mjaftova me kaq, por mora dhe ca bajga dhe ia fërkova hundëve për ta poshtëruar më shumë. Ditët në vazhdim,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 208
20062022


Tregime Islame Dhurat10Një djalë i ri bëhej gati t'i mbaronte studimet. Për muaj të tërë ai kishte admiruar një veturë të bukur sportive në një sallon automobilash dhe duke e ditur se babai i tij mund pa problem t'ia blinte, i tha atij se jo ishte e tëra që e dëshironte për maturë.

Derisa afrohej dita e diplomimit, djaloshi priste të shihte shenjat se babai ia kishte blerë veturën. Një djalë i ri bëhej gati t'i mbaronte...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 218
18062022

Tregime Islame Brenda10 Një fis i lashtë kinez, dy mijë vite më parë, vendosi të ndërtojë një skulpturë disa tonëshe prej floriri të pastër. Skulptura e madhe, do të ndërtohej me qëllim që të bëhej objekt bisedash në histori dhe të mbahej mend si objekti arkeologjik madhështor i këtij fisi.


Me ta përfunduar statujën madhështore,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 263
17062022

Tregime Islame Pellum10Shekik Belhij, ka qenë një personalitet i shquar në historinë islame. Ai njihej për dijet e thella, urtësinë, adhurimin dhe zuhdin. Një ditë, ai u nda nga mësuesi i tij i dashur Ibrahim ibnu Ed’hem, pasi do të nisej me një karvan tregtie. Kishte vendosur që krahas dijes dhe adhurimit, të merrej edhe me tregti, pwr tw siguruar jeteswn. Gjatë rrugës në shkretëtirë, sheh një pëllumb të verbër...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 235
17062022

Tregime Islame Gurri_10Në kohët e lashta, një nga perandorët kinezë, urdhëroi që në rrugën kryesore ku kalonin njerëzit dhe karvanët, të vihej një shkëmb i madh, dhe ashtu u bë. Shkëmbi, pothuaj e bllokoi të gjithë rrugën. Nga ana tjetër, perandori urdhëroi njërin nga rojat e tij, që të fshihet pas një peme dhe të vështrojë reagimet e njerëzve.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 264
16062022

Tregime Islame Kur_mi10 Ishte një burrë në Medine i cili posedonte një kalë të një race të veçantë dhe tepër të kërkuar, kështu që një ditë erdhi një person i quajtur Rebi i cili dëshironte ta blinte këtë kalë me çfarë do lloj çmimi, por pronari i tij refuzoi në mënyrë të prerë.
Pas shumë përpjekjeve të dështuara dhe pasi i humbi shpresat, Rebiu vendosi ta bënte një hile, u...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 283
16062022

Tregime Islame Gruaja11 Ishte një grua e cila e donte burrin e saj nga thellësia e zemrës së saj edhe atë e donte shumë. Frikohej se do të hyn në Xhenet e mos të jetë gruaja e tij në Xhenet ashtu si ishte në dynja.
Kjo grua është “Umu Derda” gruaja e Ebu Derdasë, Allahu qoftë i kënaqur nga ata dy. Ebu Derda është një nga sahabët e mëdhenj i cili...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 340
15062022

Tregime Islame Mbaje_10 Suhejl ibn Amr dhe familja e tij ishin në një udhëtim. Gjatë rrugës, sulmohen nga disa banditë dhe kaçakë, të cilët u marrin të gjithë ushqimet që kishin me vete. Mandej, ata ulen diku aty pranë dhe fillojnë ta konsumojnë në sy të tyre. Vetëm kapoja i bandës ishte ulur mënjanë dhe qëndronte pa ngrënë. I çuditur Suhejl ibn Amri iu afrua dhe e pyeti: “Nuk të shoh zotrote të shijosh ushqimin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 245
15062022

Tregime Islame Sekret10 Një tregtar e dërgon djalin e tij të mësojë Sekretin e lumturisë tek një njeri i urtë dhe i zgjuar. Djali i ri i përhumbur nëpër shkretetirë udhëton 40 ditë deri sa arrin tek një kështjellë në majë të një mali. Atje jetonte plaku i urtë , të cilin po kërkonte djaloshi.


Megjithatë , pas gjetjes së plakut...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 252
14062022

Tregime Islame E82ab410 

Emri i tij është Lukman ibnu Baura. Ai ishte skllav i zi nga Abisinia. Buzët i kishte të trasha, vrimat e hundës të gjera, me shtat të shkurtër, me hundë të shtypur dhe me këmbët e çara. Megjithatë, këto të meta nuk ia ulnin aspak statusin që gëzonte tek Zoti, pasi e kishte nderuar me urtësi dhe dije. Thotë Zoti në Kuran:”Ne i dhamë Lukmanit urtësi.”
Thuhet se nga zezakët, katër kanë qenë më të mirët:”Lukman ibnu Baura, Bilal ibnu Rebah, mbreti Nexhashi dhe Mehxha...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 262
14062022

Tregime Islame Bretko10 Në një rrëfenjë të lashtë, tregohet se mbreti i dërgoi të gjithë princërit tek një burrë i mençur, për të mësuar prej tij artin e qeverisjes dhe mbajtjes së pushtetit.
Me të mbërritur, burri i mençuri i mori dhe të gjithë dolën në pyll. Pasi u ulën në një lëndinë, pranë një përroi, ai i la mënjanë librat e tij...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 197
14062022

Tregime Islame Filozo10 Thuhet se një filozof dhe një inxhinier ndërmorrën një rrugëtim për tu argëtuar në mal. Pasi arritën në një vend të bukur, të dy ngritën çadrën dhe pasi hëngrën darkë e i shtruan një dorë muhabet, u shtrinë të flenë.
Diku pas mesnate, inxhinieri e zgjoi filozofin dhe i tha:”Shih lart në qiell dhe më thuaj çfarë vëren!”
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 784
13062022

Tregime Islame Dashi_10Mes njerëzve dhe kushedi sa gjallesave të tjera, në fshat jetonin dhe dy miq të ngushtë, dashi brirëmadh dhe gjeli i cili kapardisej me lulen e tij të madhe mbi kokë. Një ditë, banorët e fshatit kishin dalë për të festuar në lëndinat plot lule dhe gjelbërim.

Dy miqtë silleshi rreth e rrotull nëpër fshat, duke gjezdisur sa në një bahçe në një tjetër. Teksa...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 198
13062022

Tregime Islame 1920-118Në kohën e mbjelljes, në një tokë pjellore u hedhën dy farëra njëra pranë tjetrës ....

Fara e parë tha: "Dua të rritem! Dua t’i shtrij rrënjët e mia thellë në tokë e të forcohem, të çaj koren e tokës dhe trupi im të dal mbi sipërfaqen e tokës. Dua t’i hap degët, t’i çel sythat e mi dhe të paralajmëroj ardhjen e pranverës. Dua që...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 223
13062022

Tregime Islame Kyci_d10 Si çdo ditë, bujku, mori veglat e tij dhe u nis drejt tokës, për të cilën kujdesej në maksimum. Ai u përshëndet me të shoqen dhe pasi puthi në ballë kolopuçët e tij të dashur, mori rrugën drejt fermës. Por, bujku i cili e bënte këtë rrugë çdo ditë, që prej kushedi sa vitesh, duke u kthyer çdo ditë me perëndimin e diellit, atë ditë nuk u kthye. E shqetësuar, e shoqja alarmoi gjithë fshatin. Njerëzit...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 202
11062022

Tregime Islame Musa_a10Musa alejhi selam, Pejgamberi i Allahut, a e dini se kush ka qenë Musa alejhi selam?!! Pejgamber, i cili ka folur me Allahun subhanehu ve teala drejtpërdrejt, pa ndërmjetësues, dhe ka qenë njëri prej pesë Pejgambereve më të zgjedhur (ulul azm).
Tregohet se një ditë prej ditësh Musa alejhi selam iu drejtua Allahut...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 170
11062022

Tregime Islame 1920-117 Një shok imi shumë i respektuar më autorizoi ta zëvendësoja për hutben e xhumasë. Ishte hera e parë që në atë xhami do ta mbaja hutben e xhumasë. Atë ditë isha i zënë me shumë punë dhe nuk pata mundësi të përgatitesha si duhet. Prandaj vendosa ta mbaja një hutbe që e pata ligjëruar më herët, e kisha të shkruar në fletë dhe titullohej Të kapurit për dynjanë
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 166
11062022

Tregime Islame Landsc10 Një djaloshit i vdiq prindi dhe askush nuk i erdhi në përcjelljen e xhenazes së tij. I biri e mori xhenazen dhe e dërgoi i vetëm në shkretëtirë për ta varrosur. Një bari i shkretëtirës që kujdesej për disa dhen, e vërejti djaloshin, iu afrua dhe i tha:
-Ku janë njerëzit? Pse e varrosë prindin i vetëm?
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 160
09062022

Tregime Islame 1920-115 Një ditë, shitësi i perimeve kaloi pranë shtëpisë. Porsa e pa, nëna doli dhe filloi të bënte tregti. Vura re që ajo po i kërkonte shitësit t’ia jepte tufën e spinaqit me gjysmë çmimi.
Për një kohe të dy diskutuan për çmimin, por në fund shitësi refuzoi me mirësjellje pasi siç tha ai, nuk mund ta shesë me atë çmim sepse nuk do të mbulonte as koston...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 159
08062022

Tregime Islame Zhytja10Një burrë i mërzitur dhe i dëshpëruar nga hallet e jetës, pyeti një të mençur: ”Kam ardhur tek ti për të të qarë hallin. Nuk di ç’të bëj dhe nuk di nga t’ia mbaj. Jam i zhytur në halle e telashe gjer në fyt!”.
Burri i mençur i tha: ”Do të bëj dy pyetje dhe dua të më përgjigjesh drejt.”
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 142
07062022

Tregime Islame 53742910Tregohet se parandori i një vendi të fuqishëm, qe sëmurë rëndë. Doktorët, pasi u morën për një kohë të gjatë me sëmundjen, arritën në përfundimin se që të shpëtojnë jetën e perandorit, duhet ti presin atij hundën. Pas diskutimesh dhe debatesh të shumta, perandori iu dorëzua vullnetit të doktorëve të tij.
Me ti prerë hundën, perandorit iu kthye shëndeti,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 110
06062022

Tregime Islame Gruaja10Përmendet për një burrë se ia mësonte Kur’anin gruas së tij për çdo ditë!
Dhe një ditë nga ditët, burri duke hulumtuar pas disa gjërave personale nëpër shtëpi, e gjen një kuti, të cilën nuk e kishte parë asnjëherë më herët në shtëpi! E mori dhe e hapi, dhe në të gjeti disa diploma dhe lëvdata, për nxënien e Kur’anit përmendësh, edhe atë me...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 115
 Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  NextMbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderatorët:Moderator/e, S.Moderator
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Rendit sipas:  
Kërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Shume i mire Shume i mire
Palidhje Palidhje
I mire I mire