islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Artikuj EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Artikuj EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Artikuj EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Artikuj EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Artikuj EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Artikuj EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Artikuj EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Artikuj EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Artikuj EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Artikuj EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Artikuj EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Artikuj EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Artikuj EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Artikuj EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Artikuj EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Artikuj EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Artikuj EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Artikuj EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Artikuj EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Artikuj EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Artikuj EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Artikuj EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Artikuj EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Artikuj EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Artikuj EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Artikuj EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Artikuj EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Artikuj EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Artikuj EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Artikuj Empty96%Artikuj Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Artikuj Empty0%Artikuj Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Artikuj Empty0%Artikuj Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Artikuj Empty0%Artikuj Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Artikuj Empty1%Artikuj Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Artikuj Empty2%Artikuj Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 Temat 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
29012013

Artikuj (u84u)templaret%20krishter

Dr. Salah El-Halidi

Pabesimtarët e krishterë çdo herë do të vazhdojn luftërat e tyre kundër Islamit dhe Muslimanëve. Jemi duke përjetuar, kohëve të fundit, kryqëzata në anë të ndryshme të botës. E prej atyre më të fundit është edhe lufta që po bëhet tani në Mali.

Në Mali, Islami është i vjetër dhe i rrënjosur thellë në popullatën e tij. Qyteti Timbuktu, që shtrihet në veri të Malit, ka një histori të lashtë të Islamit, dijës dhe të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 749
16012013

Artikuj (u84u)hamza
Dallimi kryesor ndoshta mes muslimanëve të periudhës së parë dhe muslimanëve të sotëm është cilësia e të qenit burrë apo morali burrëror. Në periudhën e parë kishte plotë nga ata të cilet ishin të njohur, me famë e namë të burrëris, bujaris e nderit burrëror. Kjo gjë shihej edhe te i dërguari Muhamedi s.a.v.s i cili ka thënë: “Për Allahun sikur të ma vinin diellin në krahun e djathtë dhe hënën në të majtin nuk do ta lë këtë mission deri sa Allahu ta bëjë mbizotrues apo ta zavendësoj...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 986
16012013

Artikuj (u200u)allah-wallpaper-islam-name_of_allah_wallpaper_HD_Free_download
A ke dyshuar, qoftë edhe për një çast të vetëm, në ekzistencën tënde? Çka është ajo që të siguron se ti ekziston ?


Allahu xh.sh e ka bërë njeriun krijesë të veçantë dhe të dalluar ndaj krijesave tjera. Veçoria me të cilën dallohet njeriu nga krijesat tjera është mendja, përgjegjësia e tij dhe mundësia e përzgjedhjes. E mësoi për gjërat që nuk i dinte dhe këto ishin mirësi për këtë njeri. Mirësia e krijimit...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 735
16012013

Artikuj (u59u)bora
Cito :
Kur [justify]Zoti krijoi universin, gjithçka tjetër e nënshtroi në funksion të njeriut. Edhe vetë bora është e nënshtruar për t'i shërbyer njeriut. Prandaj, njeriu duhet t'a shfrytëzojë atë në dobi dhe interes të tij.Një ndër hadithet që më ka bërë përshtypje, është një hadith i cili është lutje, por që Profeti a.s e përdorte në shumë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 736
15012013

Artikuj Images?q=tbn:ANd9GcT1_rIjZWivgJJJEuoQEbEHghfFUWTCeAVOLaF9fE6A8A2-OP5WJQ
Falënderimi i takon vetëm se Allahut, Atë e lavdërojmë dhe vetëm nga Ai falje dhe ndihmë kërkojmë. Dëshmoj se nuk i takon adhurimi askujt me të drejtë përveç Allahut dhe paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi imamin e Pejgamberëve dhe shëmbëlltyrën e shpenzuesve dhe modelin e të devotshmëve Muhamedin birin e Abdullahit dhe robin e Allahut

Devotshmëria ndaj Allahut është përmbledhëse e mirësive dhe ruajtëse e begative. Cilësi e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 587
15012013

Artikuj Th_2cv56fg12sd67%20-%20Copy(1)
Imami Ebu Hanife, Allahu e mëshiroftë, njihej si respektues i madh i prindërve. Për ta shpesh lutej dhe kërkonte falje dhe për çdo

muaj jepte lëmoshë nga njëzet dinar.Thotë për vetveten: Nganjëherë shkoja në mexhlisin e Omer ibën Dher së bashku me nënë time a nganjëherë edhe më dërgonte që ta pyes për ndonjë mesele. Iu afroja dhe e pyesja dhe i thosha: Nëna ime më ka urdhëruar që të vi deri tek ti dhe të pyes për filan meselenë. Më thonte: Ti të më pyesësh mua për këtë çështje,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 692
12012013

Artikuj Zjarr

Emri: Iblis

Vendi: Zemrat e të shkujdesurve

Bashkëpunëtorët: Tagutët (çdokush që adhurohet përveç Allahut dhe është i kënaqur me atë adhurim)

Vendi i përhershëm: Xhehenemi, sa vend i keq është ai

Pozita: Mëkatar i shkallës së parëRegjionet: Aty ku nuk përmendet emri i Allahut

Udhëtimi: Nëpër devijime

Pasuria...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 927
12012013

Artikuj Pyetje_1
Kur jam takuar me njerëz që nuk i kam njohur dhe nuk më kanë njohur më kanë pyetur:

- Si quheni? Nga jeni? Çka punoni? Sa vjet i keni? Çka keni mbaruar?
- Si jeni me shëndet? Si po e kaloni? Si është gjendja në vendin tuaj?
- Si shkojnë punët? Cilat janë projektet, planet, synimet tuaj?

Jemi munduar t’i përgjigjemi pyetjeve dashamirëse me dashamirësi duke shoqëruar seriozitetin, korrektësinë, dhe lutjen për bekim, mirësi dhe sinqeritet. Mendova pakëz...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 742
11012013

Artikuj Dua_te10
O Zoti im i dashur, dua tё jem njё krijesë qё jeton nё pjesёt e trёndafilit tёnd tё bukur. Dua tё jem njё pjesё e vogёl e flladit Tёnd freskues tё mёngjesit qё flladit çdo zemёr. Jo mё mirё tё jem njё zog qё kёndon aq bukur me zёrin e tij, qё flladitet nga fluturimi i tij nё qiell. Dua tё jem shi i ngrohtё qё bie nё krahёt e çdo njeriu, njё shi qё flladit zemrat dhe trupin e njerёzve. Mё mirё tё jem njё yll i bukur dhe ndriçues qё qёndron nё njё largёsi tё madhe, qёndron nё qiellin e pafund...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 723
11012013

Artikuj Vdekja1
Po sikur ta pyesësh varrin:
- Ku mbetën pasuria, plaçkat?
- Ku mbetën bukuria, harmonia?
- Ku mbetën sëmundja, dobësimi?
- Ku mbetën fuqia, aftësia?
- Ku mbetën përulësia, nënshtrimi?
Varri do të përgjigjet: Të gjitha këto pyetje që po të sillen vërdallë, këtu asnjëra nuk vjen, ngase nuk kanë ardhur nga këtu.

Kështu, pra, çdo gjë ndalet në pragun e varrit:
- Ndalet buzëqeshja, të qeshurit e pamasë;
- Ndalet debati, polemikat, tonet...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 698
11012013

Artikuj Mekatet_1305109799
Lavdia i qoftë Allahut, Krijuesit të gjithësisë. Përshëndetjet qofshin mbi Muhamedin (salallahu alejhi ue selem), mbi familjen dhe shokët e tij të ndershëm.
Prej ligjeve të Allahut të Lartësuar është që besimtari të sprovohen dhe kjo bëhet aq sa të jetë i fuqishëm besimi në bindjet dhe qëndrimet e tyre. Sprovat e besimtarit nuk janë të nivelit fyes dhe ofendues por ato janë të natyrës verifikuese dhe korigjuese, edukuese dhe reformuese.
وَلِيُمَحِّصَ...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 828
11012013

Artikuj Njeriuu-300x200
Falënderimet dhe lavdërimet janë për Allahun, Zotin e gjithë botëve. Paqja, mëshira dhe bekimet janë për Muhamedin, familjen dhe shokët e tij deri në Ditën e Gjykimit.
Thënia më e vërtetë është thënia e Allahut, ndërsa udhëzimi më i mirë është udhëzimi i Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të!) Veprat më të këqija janë ato të shpikurat, çdo shpikje është bidat dhe çdo bidat është lajthitje e çdo lajthitje të çon në zjarr.
Të nderuar besimtarë!
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 686
11012013

Artikuj Zemraa-300x204
Falenderimet dhe lavdërimet janë për Allahun, Zotin e gjithë botëve. Paqja, mëshira dhe bekimet janë për Muhamedin, familjen dhe shokët e tij deri në Ditën e Gjykimit.
Thënia më e vërtetë është thënia e Allahut, ndërsa udhëzimi më i mirë është udhëzimi i Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të!) Veprat më të këqija janë ato të shpikurat, çdo shpikje është bidat dhe çdo bidat është lajthitje, e çdo lajthitje të çon në zjarr.
أَفَمَن شَرَحَ...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 700
06012013

Artikuj Angry-man-300x199
Njeriu që vjen në botë si një tufë bukurish, fsheh në vetvete ose në ego cilësi të këqia, kurse në shpirt, prirje devocioni. E thënë ndryshe, njeriu është i prirur edhe për të mirën, edhe për të keqen.

Prandaj, njeriu e ka të domosdoshme t’i pastrojë cilësitë dhe prirjet e ulta me anë të pastrimit të egos, kullimit të zemrës dhe zbukurimit të moralit si dhe t’i përsosë atributet shpirtërore. Ndërkaq, morali i keq që duhet ta hedhë poshtë para së gjithash njeriu,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 813
06012013

Artikuj DashuriandajburritJeta dhe njeriu janë në garë, ndoshta e vetmja garë ku fitorja e njërit
nuk është humbje e tjetrit… Njeriu është i lirë të bëjë çfarë të dojë,
sipas asaj që po e quajnë demokraci, por liria e pamend dhe jashtë të
mirës, kurrë nuk i sjellë të mira, por edhe nuk e dëmton tjetrin siç
edhe niset në ato synime. E keqja e secilit i takon vetëm atij që bën
keq, assesi tjetrit, dhe padyshim se pre e djallëzimeve do të bie vetëm
ai/ajo që ka...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 674
05012013

Artikuj 28110_434895083973_377643538973_5716432_7045576_n-300x187
Sot isha duke shikuar Tv, edhe në një pjesë publicitare që u dha, një nga reklamat ishte pikërisht me këtë titull “Love Test…Më do apo s’më do?”

Subhanallah thashë me vete, sa njerëz të prapambetur, akoma besojnë në këto budallalliqe..Zoti na ruajt…

Sipas këtyre personave ai test tregon se çfarë robi ka në zemrën e tij, se sa përqind të dashurisë posedon në zemrën e tij/saj kundrejt bashkëshortes/it…

Subhanallah…
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1024
05012013

Artikuj Kurani-i-hapur1-300x200Ajeti I parë që është zbritur fillon me “Ikra bismi rabike ledhi halak”
“LEXO me emrin e Zotit tënd, i cili krijoi (çdo gjë).
Krijoi njeriun prej një gjaku të ngjizur (në mitrën e nënës).
LEXO! Se Zoti yt është më bujari!
Ai që e mësoi (njeriun) të shkruaj me pendë. Ia mësoi njeriut atë që nuk e dinte.” (Alek 1-5)..

Nga këto ajete kuranore vërejmë se cfarë rëndësie ze...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 681
02012013

Artikuj Stres-290x300

Mos u nervozo.

Nervozizmi i lavdëruar është ai nervozizëm, i cili bëhet atëherë kur nëpërkëmben dispozitat e Allahut, dhe qëllimi i tij është mbrojtja e nderit, nefsit dhe pasurisë, apo për kthimin e një gjëje që është marrë nga i padrejti. I Dërguari i Allahut nuk nervozohej asnjëherë dhe kjo i ndodhte vetëm kur nëpërkëmbeshin dispozitat e Allahut.

Shërimi i nervozizmit dhe mënyrat:
1) Heshtja,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 656
02012013

Artikuj Prindet

a) në dunja dhe
b) ne ahiret.

Në dunja:
1- I pakësohet furnizimi .
2- Nuk i ngriten punët në ditën e enjjte dhe të hënë.
3- Nuk i hapen dyert e qiellit për punët e tij.
4- Allahu e urrenë atë person.
5- Frigohemi se mund të vdes me vdekje të keqe.
6- E mallkon Allahu, melaiket dhe besimtarët.
7- Nuk i pranohet lutja.
8- Shpejtimi i dënimit në dunja, edhe pse dicka ruhet...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 638
02012013

Artikuj Minuti
T’ia dish vleren nje viti, pyete nxenesin qe ka ngelur.
T’ia dish vleren nje muaji, pyete nenen e cila ka lindur ne muajin e tete.
T’ia dish vleren nje jave, pyete edituesin e nje reviste javore.
T’ia dish vleren nje dite, pyete nje punetore qe punone me dite per te mbajtur disa femije.
T’ia dish vleren nje ore, pyete luftetarin qe prêt shenjen per fillimin e betejes.
T’ia dish vleren nje minuti , pyete ate...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 670
02012013

Artikuj Borra-300x225
dhe, për durimin e tyre, Ai do t’i shpërblejë me Xhenet dhe petka të mëndafshta. Të mbështetur në divane, ata nuk do të kenë as vapë dhe as të ftohtë.” (Insan, 12-13) Një ndër hadithet që më ka bërë përshtypje, është një hadith i cili është lutje, por që Profeti a.s e përdorte në shumë raste. Ky hadith dhe kjo lutje e Profetit a.s është:”O Zot! Më largo nga gjynahet, ashtu siç ke larguar perëndimin nga lindja!...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 641
02012013

Artikuj (u196u)steriliteti
Dashuria për të pasur pasardhës është e natyrshme. Atë nuk mund ta ndalin pengesat jetësore e teknologjike, qe dalin në rrugë. Sado që njerëzimi të mundohet të rregulloj sistemin dhe planifikimin familjar, dashuria për të pasur pasardhës, do të jetësohet tek miljona e miljona njerëz kudo në botë, dhe derisa Allahu xh.sh të dëshiroj. Edhe tekstet islame janë shumë të qarta, në qëllimin që e ka feja islame rreth përbërjes së familjes, e që është ruajtja e llojit njerëzor nëpërmjet...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 841
31122012

Artikuj (u59u)e mira dhe e keqja 2
"Kush thërret për në rrugë të shtrembër ka të njëjtin gjynah, si gjynahu i atyre, që e ndjekin duke mos pakësuar aspak nga gjynahu i tyre”

E hëne 31 Dhjetor 2012 23:59

Ebu Hurejra transmeton, se profeti (a.s) ka thënë:

“Kush thërret për në rrugën e drejtë, ka të njëjtin shpërblim, si shpërblimi i atyre, që e ndjekin atë dhe nuk i pakësohet aspak nga shpërblimi i tyre. Ndërsa kush thërret për në rrugë të shtrembër ka të njëjtin gjynah,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 577
31122012

Artikuj (u200u)aaaa-580x330
Kush janë këta predikues ? Cilat janë cilësitë e predikuesit të cilin e presin myslimanët për ta dëgjuar hutben e tij në çdo të premte?


Autor: Umer Muhamed Rizkullah

Në kohën e ndryshimeve të shpejta dhe të revolucioneve të shpërndara aty-këtu si: revolucioni informativ, revolucioni në fushën e komunikimit, revolucioni teknologjik, dhe në fund e jo për fund revolucioni i...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 652
30122012

Artikuj (u200u)yemen-mosque-prayer-650_416
Vërtet Namazi është mbrojtës i sigurt, largon hidhërimin, depresionin dhe sëmundjet trupore e shpirtërore. Ai është xhenneti i zemrës, rehati shpirtërore dhe qetësi mendore. Ky është Xhenneti i menjëhershëm para atij të më vonshëm!
E diel 30 Dhjetor 2012 17:13

A je i mërzitur ?

A ndjenë që je ngushtuar ?

Asnjë njeri nuk...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 681
30122012

Artikuj (u84u)Koha
Mr. Xhemail Çupi

Allahu i Lartëmadhëruar nuk betohet në diçka që nuk ka vlerë, përkundrazi, betohet në krijesat e posaçme të Tij, si për shembull: në Meken, Turi Sina-en, paraditën, fikun, ullirin etj. dhe njerëzit për të gjitha këto, kenë njohuri të detajuara shkencore të marra nga studimet, hulumtimet, vrojtimet etj. që vërtetojnë esencën dhe dobinë e tyre. Por Allahu xh.sh. mes tjerash betohet edhe në një krijesë të veçantë që e titullon “kohë”, por në këtë rast njerëzit...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 797
29122012

Artikuj (u59u)tre%20me%20tre
Profeti Muhamed (a.s) ka thënë: “Tre gjëra të shkatërrojnë, tre të tjera të shpëtojnë, tre të tjera t`i falin gjynahet e tre të tjera t`i lartësojnë gradat


Nga: Mr.Ferid PikuFjalët e profetit (a.s) ishin të shkurtra, por me kuptim të madh. Në 4-5 minuta ai shprehte atë, që ne nuk i shprehim dot me vite të tëra, sepse ai ka pasur një nga mrekullitë që në pak fjalë shprehte shumë kuptime. Le t`i analizojmë një nga një fjalët e profetit...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 676
28122012

Artikuj Bestytnite1Allahu xh.sh., nga mëshira e Tij e
pakufijshme, zbriti programin hyjnor të jetës për njerëzit, të formuluar
në Kur’an dhe Sunet, dhe thotë:
“Ne ta shpallëm Librin sqarim për çdo send, udhëzim e mëshirë dhe myzhde për muslimanët.” (Nahl, 89)
Nuk kemi nevojë të mundohemi të gjejmë program tjetër, apo të tentojmë ta përmirësojmë atë, ngase Allahu xh.sh. thotë:
“Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 697
27122012

Artikuj (u59u)kritika%20auto
Nëse jemi të sinqertë në kritikë, duhet ta kuptojmë se ajo fillon me vetet tona.


Nga: Dr.Selman Aude

Me makinën e tij ndiqte korsinë e zgjedhur dhe u hidhte një vështrim makinave që i kalonin përbri. Në çast, nga radioja dëgjon një lajm sipas të cilit një makinë po ecën në krah të kundërt në autostradë. Pasi e dëgjoi këtë lajm, lëshoi një ufff të gjatë tha:”Sikur të ishte vetëm një do ia bëja hallall. Këtu të gjitha makinat janë në krah të kundërt.”
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 650
26122012

Artikuj Festa-krishtere-300x214Falënderimi i qoftë Allahut [Subhanehu
ve Teala](subhanehu ve te’ala) i cili na nderoi me fenë Islame, na
tregoi rrugën e drejtë dhe na bëri pasues të kësaj feje të pastër dhe të
madhëruar. Dëshmojmë se nuk ka Zot tjetër pos Allahut [Subhanehu ve
Teala], i cili nuk ka shoq dhe i cili thotë në librin e Tij të ndershëm:
” As jehudit, e
as krishterët kurrë nuk do të jenë të kënaqur me ty deri që të pasosh
fenë e tyre.”...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 705
25122012

Artikuj Dimri_1Ka thënë i Dërguari i
Allahut [paqja dhe shpëtimi qofshin mbi të!]:
“الصوم في الشتاء الغنيمة الباردة

Agjërimi në dimër është pre (plaçkë, leverdi) e freskët!” (Hadithin e transmeton Imam Ahmedi ndërsa Albani vlerëson se është hasen.)

Hitabiu, në koment të pjesës ‘…pre e freskët!’ ka thënë: (është pre) e lehtë për arsye se agjëruesi është kursyer nga etja e madhe.

Omeri [Allahu qoftë i kënaqur me të!] ka thënë: Dimri është plaçka...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 725
25122012

Artikuj (u59u)moon-and-sun
Dëshira e vetme e Pejgamberit ishte që njerëzit ta gjenin rrugën e drejtë. Prandaj ai përballonte qdo vështirësi.


Urdhrat që i vinin nga Allahu i Lartë, ua predikonte njerëzve pa pasur aspak frikë. Kushdo le të thoshte qfarë të donte, por ai nuk hiqte dorë nga kjo.

Ndërsa ata që i adhuronin idhujt, luftonin më të pa u mërzitur dhe pa u lodhur. Puna e tyre ishte vetëm që ta mërzitnin dhe ta bënin të heqë dorë nga detyra e profetësisë....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 710
23122012

Artikuj (u59u)e%20mira%20dhe%20e%20keqja
Mirësia dhe dashamirësia i shndërron armiqtë në miq, si të ishin të afërmit dhe gjaku yt.

Nga: Dr Aid El-karnijI pari që e pati hapur këtë akademi, është i dërguari ynë, profeti Muhamed a.s, kur e urdhëroi Zoti i gjithësisë:” Të keqen ktheje me të mirë e atëherë armiku yt do të të bëhet menjëherë mik i ngushtë.” (Fussilet, 34)

Pra, armikut tënd që të ka sharë dhe ofenduar, ktheja me të mirë dhe...
 
nga Admin - Komentet: 1 - Shikime: 739
23122012

Artikuj (u59u)xhamia%20e%20bukur
Xhamia nuk është vetëm vend lutjeje, devotshmërie, por njëherit mësonjtorja e parë dhe më e lartë ku mësoheshin dhe zhvilloheshin njohuri të reja dhe progresive.


Angazhimi shpirtëror i Arabëve para islamit ishte i kufizuar vetëm në poezi, që atëherë e arriti edhe lulëzimin e vet më të lartë. Njohuria e tyre në astronomi nuk ishte tjetër pos astrologji, kurse për njohjen e medicinës mos të flasim. Profesionet tjera të tyre ishin: studimi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 637
23122012

Artikuj (u196u)ligji%20me%20denim
Kjo ka qenë dimrin e kaluar. Netët e gjata janë shumë të përshtatshme për tubime dhe ndeja, që ashtu të bisedohet me shokët e të ndërrojmë mendime e këshilla të dobishme. Atë natë, tema jonë ishte për kriminelin dhe se si shoqëria jonë e trajton atë: a është human ligji, i cili parasheh dënimin me vdekje, apo më humanë është të jesh më i butë dhe tolerant me kriminelin. Atëherë dikush nga ne citoi ajetin e Kur’anit: “ Vesariku ve sarikatu fakteu ejdijehuma…”
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 748
21122012

Artikuj (u84u)Lule"E ardhmja për këtë Fe", një libërth i shkruar nga mendimtari i shquar Seid Kutub, Allahu xh.sh e mëshiroftë, para më shumë se gjysmë shekulli.


Dr.Salah El-Halidi

‘’ E ardhmja për këtë Fe ‘’, një libërth i shkruar nga mendimtari i shquar Seid Kutub, Allahu xh.sh e mëshiroftë, para më shumë se gjysmë shekulli.

Ky mendimtarë i shquar duket se e ka parashikuar të ardhmen përmes një intuite të sinqertë të besimit dhe shpresës së...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 673
18122012

Artikuj Dua..-300x200
I dashur Zot, unë të falenderoj për këtë ditë.

Të falenderoj se jam në gjendje të dëgjoj dhe shoh këtë mëngjes.

Unë jam i bekuar sepse ti je një Zot që fal dhe kupton.
Ti ke bërë aq shumë për mua, dhe ti vazhdon të më bekosh.
Më fal për gjithçka që kam bërë, kam thënë që nuk ka qenë e mirë për ty.
Unë kërkoj faljen tënde.
Të lutem më ruaj nga çdo rrezik dhe lëndim.
Më ndihmo të nis këtë ditë me qëndrime të reja dhe plot falenderim.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 711
18122012

Artikuj Njeriu-ne-toke-300x300
Kush je ?

Prej nga vjen ?

Për ku je nisur ?

Këto pyetje duhet secili prej nesh t’ia bëjë vetes.. Duhet të jetë I vetëdijshëm për veprimet e tij, për sjelljet e tij, duhet të mbajë përgjegjësi për çdo fjalë apo veprim të kryer..

Kush jemi ?

Kur na bëhet kjo pyetje, ne përgjigjia e parë që kthejmë është emri ose tregojmë se fëmijët e kujt jemi.. Por kush jemi ne në të vërtet…? Ne jemi ato krijesa që Allahu (xh.sh) I...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 967
16122012

Artikuj (u59u)palmaGjatë një tubimi shpirtëror, i dërguari i Zotit u tha shokëve të tij të pranishëm:”Shembulli i besimtarit, është si shembulli i një peme, të cilës nuk i bien gjethet.”


Nga: Dr. Nazmi Halil Ebul Ata MusaA e di o vëlla besimtar, se cila është ajo pemë për të cilën flet i dërguari i Zotit në hadithin e mësipërm? A e di ku qëndron urtësia e krahasimit të besimtarit me këtë pemë?

Hadithin e lartpërmendur, e transmeton imam Muslimi,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 771
14122012

Artikuj Suksesi_1
Formula e suksesit = 1% frymëzim dhe imagjinatë + 99% punë dhe angazhim. Inspirimi dhe imagjinata nuk përbëjnë vetëm se 1% e suksesit, derisa përpjekja dhe mundi janë rruga e vërtetë e tij. në fakt, janë 9/10 –tat e suksesit.

1) Le të jetë qëllimi yt vetëm për Allahun. Kërkimin e dijes shndërroje në adhurim.
2) Përkujto gjithnjë se bekimi për suksese është prej Allahut ndërsa puna (shkaqet) duhet të jenë prej teje.
3) Fshije nga fjalori dhe jeta jote fjalën ‘do...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 765
11122012

Artikuj Facebook-300x187
Ndieje dhimbje koke kur shoh postimet e faqeve Islame në facebook se publikojnë lutje të rrjeshme, tregime të Pejgamberëve të rrejshme, hadithe të Muhamedit (alejhi selam) që nuk janë të sakta, foto të vajzave me shami, tregtia me fenë, me rëndësi është që nuk është dije prej të cilës mund të përfitojmë. (Përkthyer nga arabishtja)
Nëse kjo gjendja e faqeve Islame është në botën arabe…
A thua vallë, cila është gjendja e faqeve Islame shqiptare në facebook?! – edhe pse...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 724
10122012

Artikuj 17-ed6614a70d


Falënderimi i takon vetëm Allahut xh.sh, Krijuesittë çdo gjëje dhe të Gjithëdijshmit,ndërsa përshë-ndetjet ia dërgojmë Pejgamberit tonë Muha-medita.s.. Lus Zotin që të gjithë ata që e adhuruanAllahun dhe që e adhurojnë të bashkohemi nëXhenetin Firdeus!Fjalë, fjalë dhe përsëri fjalë… Na është bërë një shprehi dhe një zakon shumë i keqqë të flasim pakufi dhe pa e kontrolluar të folurittonë.A jemi ne të vetëdijshëm që aparati i të folurit ështëshumë me rëndësi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 745
07122012

Artikuj (u196u)aid%20karni
Imam Tirmidhiu transmeton një hadith i cili thotë: “Adhurimi më i mirë është pritja për të dalur nga situata e vështirë”. Në Kuran në kaptinën Hud, ajeti 81 thotë:” a nuk është mëngjesi afër?”.

Agimi lind për ata që kanë shqetësime dhe probleme serioze. Për këtë, prite agimin dhe fitoren nga Ai i Cili jep fitoren.

Arabët thonë:” Kur litarin e tërheqin shumë, patjetër këputet”.

Kjo fjalë e urtë na tregon se rezultati i shpëtimit pritet vetëm...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 776
06122012

Artikuj Xhuma-300x200
Pejgamberi (alejhi selam) thotë:

“Kush lahet (merr gusul) ditën e xhuma, pastaj shkon në xhami është sikur të ketë therur një deve (kjo është në kohën e parë), pastaj kush shkon në kohën e dytë është sikur të ketë therur një lopë dhe kush shkon në kohën e tretë sikur të ketë therur një dash dhe kush shkon në kohën e katërt është sikur të ketë therur një pulë e ai që shkon i fundit, pra në kohën e pestë është sikur të ketë falur një ve. Kur të del imami prezentojnë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 717
28112012

Artikuj (u59u)buzeqeshje

Cito :
Mos harroni se zjarret që djegin zemrat e njerëzve përreth, u lipset një “zjarrfikës” që i shuan me anën e një buzëqeshjeje dhe një iniciative sado të vogël, aq e vogël sa s’të shkon në mendje.


Profesori i sociologjisë në universitetin e Malajzisë, u kërkoi studentëve të tij që përgjatë katër muajve të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 916
27112012

Artikuj (u59u)kuqezi
Cito :
...E si mund të ndjehem i qetë, kur krahun e këmbën më kanë këputur! E si mund të fluturoj në qiellin tim, kur pjesën tjetër e kanë copëtuar! O a ka mendje që mendon, a ka zemër që dallon, a ka shpirt që ndjen!


Nga: Avni TafiliO pena ime, o gjuha ime, o zemra ime; bërtit, lëviz, lëkund.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 780
26112012

Artikuj (u84u)Convert%20to%20islamNga: Alex Arrick

Çka mund të bëjmë për të ndihmuar vëllezërit dhe motrat tona që të konvertohen në Islam, për të gjetur përkrahje dhe ngushëllim në Islam?

1 Shumë gjëra aktualisht neve po na sillen në kokat tona.


“Ne do t’ju sprovojmë me ndonjë frikë, me uri, me ndonjë humbje nga pasuria e nga jeta e edhe nga frytet, po ti jepu myzhde durimtarëve.” (El-Bekare, 155).

Konvertimet e tyre të reja në Islam sigurisht...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 767
14112012

Artikuj (u84u)hixheti_imazh
Shpend Hulaj

Sa herë që vie viti i ri siç është bërë traditë të thuhet për njëhsimin e kohes sipas matjes së sistemit diellor, mua më duhet tu përgjigjem pyetjeve të shumë njerëzve të cilët kush nga kurreshtja, e kush nga deshira që don të dij të vërtetën, kush vetëm pse vetë ngjarja e vitit të ri sjell dilema e ineteresim të jashtzakonshëm si dhe nga shkase e arsye tjera të cilat ata I bëjnë. Kjo edhe përkundër vështirësive të mbjelljes së elementeve islame në...
 
nga Admin - Komentet: 1 - Shikime: 923
16112012

Artikuj 220px-Human_skin_structure
Nga: Abduldaem Kaheel

Në këtë hulumtim do të tregojmë disa zbulime mjekësore për të treguar që fjalët e Zotit për lëkurën e cila do të flet në Ditën e ringjalljes janë të vërteta . . .

Në një prej verseteve madhështore që dëshmon që fjalët e Zotit janë të vërteta, Allahu i madhërishëm thotë:

“… E kush mund të jetë më i saktë në fjalë se All-llahu?”(En – Nisaë, 122)

Për çdo ditë vie deri te zbulimet shkencore e ne gjejmë shumë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 890
14112012

Artikuj (u84u)Malik%20ibn%20Enes
Tregohet për një njeri i cili quhej Enes ibn Amir.

Ëndërronte të martohej me një grua e cila do t'i kënaqte sytë e tij me bukurinë e saj.

Kur u martua nuk e pa nusen e tij deri kur hyri dhëndërr, kur ai e shpalosi fytyrën e saj nuk i pelqeu sepse ajo ishte e zezë dhe jo shumë e bukur, ai u distancua nga shtrati i saj natën e martesës me të, kjo gjë e lëndoj shumë gruan e tij të cilës Allahu nuk i dha shumë bukuri mirëpo i dha shumë durim dhe urtësi....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 706
 Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  NextMbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderatorët:Asnjë
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Kërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Shume i mire Shume i mire
Palidhje Palidhje
I mire I mire