islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Artikuj EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Artikuj EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Artikuj EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Artikuj EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Artikuj EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Artikuj EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Artikuj EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Artikuj EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Artikuj EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Artikuj EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Artikuj EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Artikuj EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Artikuj EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Artikuj EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Artikuj EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Artikuj EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Artikuj EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Artikuj EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Artikuj EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Artikuj EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Artikuj EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Artikuj EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Artikuj EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Artikuj EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Artikuj EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Artikuj EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Artikuj EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Artikuj EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Artikuj EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Artikuj Empty96%Artikuj Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Artikuj Empty0%Artikuj Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Artikuj Empty0%Artikuj Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Artikuj Empty0%Artikuj Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Artikuj Empty1%Artikuj Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Artikuj Empty2%Artikuj Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 Temat 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
13112012

Artikuj (u59u)ska%20kufi

Adoptimi i moraleve më të larta dhe edukatës, të folurit drejt dhe besnikëria, butësia dhe modestia… të gjitha janë sheriat i Allahut.

E hëne 12 Nëntore 2012 23:14

Sheriati islam, është gjithçka që Zoti u ka shpallur të dërguarve të Tij, si përmbushje e premtimit të moçëm:"dhe tha: “Zbritni prej Xhenetit që të dy (Ademi dhe djalli)! Do të jeni armiq të njëri-tjetrit. Kur t’ju vijë udhëzim nga ana Ime, kush do ta pasojë udhëzimin Tim, as nuk...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 862
11112012

Artikuj (u59u)djali%20dhe%20qeni
Në një qytet të vogël, kishte kohë që ishte hapur një dyqan ku shiteshin kafshë të ndryshme. Fëmijët ishin vizitorët më të shpeshtë të dyqanit, pasi qëndronin pranë xhamit nga ku dallonin kafshët e shumta dhe të bukura brenda.

Një ditë, në dyqan vjen një djalë i vogël i cili i drejtohet shitësit:”Zotëri! Sa kushton një nga këto qentë e vegjël këtu?”

Shitësi ia ktheu:”Një qen nga këto, kushton dyzet dollarë.”

Djali futi dorën në xhep...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 845
08112012

Artikuj Dua_207_200
Ebu Derdai tërë natën u falë duke qarë dhe vetëm një lutje e përsëriste: “O Allah ashtu si përsose krijimin tim, përsose (bëje të mirë) sjelljen time.”

Vëlla/motër!

Ebu Derdai e kaloi natën duke u lutur vetëm më këtë lutje, PSE?

Mos harro se me moral të mirë hyn në xhenet, atëherë:

- Mos harro t’i përmirësosh sjelljet tua.

- Mos harro t’i përmirësosh qëndrimet tua.

- Mos harro t’i përmirësosh shprehjet...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 876
07112012

.jpg" border="0" alt=""/>Të respektosh veten, është fillim i artë për të fituar respektin e të tjerëve.Nga: Dr.Selman AudeStuhitë e ftohta zakonisht janë të fuqishme, i sheh njerëzit të nxitojnë me fytyra të mbuluara. Zëri i erës dominon mbi çdo zë tjetër, aq sa të dëgjosh dikë që të flet ndonjëherë është e pamundur.

I dola përballë një kalimtari me qëllim që mos të më anashkalojë dhe e pyeta mbi Sea Point. Ai nuk ma vuri veshin fare,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 789
04112012

Artikuj (u183u)57821220f6
Ibën Mes’udi thotë: “Hyra tek Profeti (a.s), ndërkohë që ai kishte temperaturë. O i Dërguar i Allahut, me të vërtetë ti ke temperaturë shumë të lartë – i thashë. Ai u përgjigj: “Po, është e vërtetë. Unë kam temperaturë aq sa kanë dy burra prej jush”. A ndodh kjo, për shkak se ti shpërblehesh dyfish? – e pyeta. Ai u përgjigj: “Po, është e vërtetë. Kështu është. Nuk ka musliman që të mos lëndohet qoftë me një gjemb ose më tepër se ajo e që Allahu mos t’ia shlyejë mëkatet (e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 701
31102012

Artikuj Stop-halloween_240_200
Hallovini është festë perëndimore që daton nga keltët pagan dhe tradicionalisht festohet në natën e 31 Tetorit. Ajo tërësisht bazohet në rituale duke përfshirë shpirtrat e vdekur dhe adhurimin e djallit. Për më tepër, ajo simbolizon fillimin e vitit të ri druid, që konsideron se të vdekurit sërish vizitojnë shtëpitë e tyre në këtë kohë, kështu që ne esencë. Hallovini paraqet festën e vitit të ri për adhuruesin e djallit. Meksiko, e ka një festë të ngjashme...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1431
31102012

Artikuj (u59u)melodia%20islame
Profeti Muhamed a.s është një shkollë, e cila na mëson si të dëfrejmë dhe argëtohemi në jetë dhe cilat janë gjërat me të cilat duhet të argëtohemi.


Nga: Prof. Xhasim El-mutavaDëfrimi është një term i ndërlikuar dhe koncept i keqkuptuar. Vallë çfarë kuptojmë me fjalën dëfrim? A nënkupton muzikën, këngën apo diçka tjetër? Rreth këtyre çështjeve, do të diskutojmë në rrjeshtat e mëposhtëm. Çfarë na argëton neve sot, çfarë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 766
29102012

Crying or Very sad..-300x216.jpg" border="0" alt=""/>
Nxisim haxhinjtë që, pas kthimit nga vendet e shenjta, ta mbajnë mendjen dhe shpirtin e tyre të lidhur për Allahun dhe ta kujtojnë Atë vazhdimisht.

Pyetja:

E kam një pyetje shumë të rëndësishme dhe dëshiroj të më jepni një përgjigje të përshtatshme, insha-Allah! Siç e dimë tani shumica e njerëzve janë kthyer në shtëpi pas kryerjes së Haxhit, Allahu i Madhëruar e pranoftë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1251
29102012

Artikuj Lumi_250_189
Allahu na ka premtuar Xhenetin...porse zemrat tona janë të fjetura!

Xheneti është i vërtetë... Xheneti është vatan... Xheneti është i përjetshëm...

Allahu na ka premtuar Xhenetin, dhe Ai nuk e thyen premtimin.

Do ta shkelin këmbët tona Xhenetin dhe do të themi: Nuk kemi parë pikëllim asnjëherë! Do t’i harrojmë lotët - formën dhe shijen e tyre. Do t’ia mbyllim shpellës së varfërisë dyert e saja. Do ta harrojmë frikën!

...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 730
28102012

Artikuj (u59u)kurban bajrami
Riti i Kurbanit, shenjë e gatishmërisë sonë për të flijuar gjithçka kemi, për të dëshmuar se sa shumë e duam Zotin tonë, Allahun e Madhërishëm, pa flijim, s’ka dëshmi.


“Ne, vërtet, të dhamë ty shumë të mira. Andaj ti falu dhe prej kurban për hir të Zotit tënd!” - Kur’an, 108:1-2Shkruan: Avni TafiliAllahu Ekber, la sherike leh! Bismilah, Allahu Ekber! Çasti i sakrificës. Dita e dëshmisë....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 821
26102012

ww.sinqeriteti.com/web/wp-content/uploads/meka-300x203.jpg" border="0" alt=""/>Xhabir Ibën Nufejriu (Allahu qoftë i kënaqur prej tij) ka thënë: Shokët e të Dërguarit të Allahut (paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të) kur takoheshim ditën e Bajramit i thoshin njëri tjetrit: Tekabel Allahu mina ue minke – Allahu na i pranoftë neve dhe juve. (Ibën Haxheri ka thënë se zinxhiri i hadithit është hasen – i mirë).

Transmeton Aisheja (Allahu qoftë i kënaqur prej saj) dhe thotë: “Etiopasit luanin në prezencë të Dërguarit të Allahut...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 814
24102012

Artikuj (u183u)91aa2c99d4724649f0cac3c
Allahu i Lartësuar e ka nderuar këtë ditë me shumë vlera dhe begati. Në vazhdim do t’i përmendim disa nga këto vlera:

1. Kjo është dita më e mire.

Transmetohet nga Xhabiri se Profeti (salallahu alejhi ue selem) ka thënë: “Dita më e mirë është dita e Arafatit.” Transmeton Ibën Hibani.

Gjithashtu, Ibën Hibani transmeton se Resulullahu (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të!) ka thënë: “Nuk ka ndonjë ditë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 841
21102012

Artikuj Arafatii-300x200
Disa fjalë rreth vlerës së ditës së Arafatit
Allahu i Lartësuar e ka nderuar këtë ditë me shumë vlera dhe begati. Në vazhdim do t’i përmendim disa nga këto vlera:

1. Kjo është dita më e mire.

Transmetohet nga Xhabiri se Profeti (salallahu alejhi ue selem) ka thënë: “Dita më e mirë është dita e Arafatit.” Transmeton Ibën Hibani.

Gjithashtu, Ibën Hibani transmeton se Resulullahu (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1296
21102012

Artikuj Dita-e-arafatit-300x207
Falënderimet i takojnë Allahut që vlerësoi disa kohë nga kohët tjera, disa vende nga vendet tjera dhe disa njerëz, me sinqeritet e besim, nga të tjerët me hipokrizi e pabesim. Përshëndetjet qofshin mbi Muhammedin, profetin që porosiste për shfrytëzim maksimal të çdo çasti të jetës e në veçanti të këtyre kohëve, që Allahu parashikoi shpërblime të mëdha në to.
“Arafati” është stacioni ynë i radhës për sot. Atje flaket vela e dyshimit, hapen dyert e qiellit,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2975
20102012

Artikuj (u59u)qurbani%20kurbani%208
Është detyrë e myslimanit të ofrojë kurbanin më të pastër dhe të shëndetshëm sepse ai po e bën për hatër të Zotit, e ajo që bëhet për hatër të Zotit, duhet të jetë më e mira.


Nga: Dr. Jusuf KardaviKurbani është një traditë e pëlqyer e trashëguar nga profeti Muhamed a.s. i cili vetë ka ther kurban dy desh të majmë dhe me brirë, për vete dhe për familjen e tij. Teksa e therte thoshte: “O Zot! Këto janë për Muhamedin dhe...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 778
19102012

Artikuj Njeriu.-200x300
Urrejmë hixhabin (mbulesën), dhe e duam islamin!
Urrejmë ndalimin e alkoolit, dhe e duam islamin!
Urrejmë ndalimin e muzikës, dhe e duam islamin!
Urrejmë ndalimin vjedhjes, dhe e duam islamin!
Urrejmë drejtësinë, dhe e duam islamin!
Urrejmë mbylljen e shtëpive publike, dhe e duan islamin!
Urrejmë praktikimin e islamit haptas, dhe e duam islamin!
Urrejmë ndërprerjen e punës për shkak të namazit, dhe e duam islamin!
Urrejmë ndalesën e kamatës,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 708
16102012

Artikuj (u183u)4449bc38d9
Iu duk vetja i shkretë. Të vetmin burim ushqimi që kishte pasur, nuk e kishte më. Ajo pra ishte gjithçka dinte, por tashmë kishte ngelur pa të. Papritur, bota iu bë e ftohtë dhe po ndjente, se po e rrethonin vetëm të huaj. Fëmija i porsalindur, bërtiti. Mendoi se jetës së tij i kishte ardhur fundi. Ai nuk e kuptonte, se dhe tani kishte kush kujdesej për të. Ekzistonte dhe për të një plan. Gjithçka që iu mor, Mbrojtësi i tij do t'ia zëvendësonte me diçka më të mirë. Ushqimi,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 707
14102012

Artikuj Deshirat_250_188Shpesh shohim se si njerëzit janë të dhënë tmerrësisht pas ndonjë këngëtari-
këngëtareje, futbollisti, artisti, udhëheqësi, e kështu me radhë. Këta njerëz madje i adhurojnë ata, këtë ata edhe e pohojnë me gojën e vet, pra duke thënë se e adhuroj këtë e atë apo e kam idhull këtë apo atë...

Para pak kohësh doli nëpër media, së paku këtu në Gjermani, se si njerëz të shumtë, presin me ditë të tëra para dyerve të kompanive përkatëse për ta blerë një “iphone...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 744
08102012

Artikuj (u171u)virus-jpeg
Çfarëdo që të jenë shkaqet dhe arsyet e zhvillimit të tij, viruset dhe sëmundjet që shkaktohen nga ai, mbesin rreziku permanent për njeriun.

Çudirat e gjithësisë janë të shumta, mrekullitë e Krijuesit janë të shumta bile as që mund ti numërojmë dhe përcaktojmë. Viruset e përbëjnë edhe njërën nga këto mrekulli, ku me këtë vërtetohet dituria dhe madhëria e forcës së Krijuesit, në krijime...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 700
06102012

Artikuj Images?q=tbn:ANd9GcSZgxyBMriZRPBGX-iyxkNBmNESi0TMXNEqKSdyjbniwtiAbUcS0wNë një gojëdhënë indiane thuhet: “pasi Krijuesi krijoi çdo gjë në Tokë, radha i erdhi njeriut. Para se të krijonte njeriun Krijuesi i thirri të gjitha gjallesat pranë tij dhe u tha: ‘Para se të krijoj njerëzit dua t’ju them një sekret dhe ta fsheh atë. Sekreti është lumturia e tyre. Ku mund ta fsheh atë?”

“Ma jep mua o Zot, ta çoj në Hënë”, mori fjalën shqiponja.

“Jo” –iu përgjigj...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 724
04102012

Artikuj Bisede_250_188
Në vijim do tu ofrojmë disa vepra të mira fetare, të cilat përveç shpërblimeve besimtarit i sjellin edhe furnizim të begatshëm.
1. Lidhjet farefisnore
Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, thotë: " مَن أحبَّ أن يبسُطَ لَه في رزقِه ، ويُنسَأَ لَه في أثَرِه ، فليَصِلْ رَحِمَهُ ". البخاري...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 724
03102012

Artikuj (u59u)garden
Në një hadith Kudsij, thotë Zoti i madhëruar:"Kam pregatitur për robët e Mi, gjëra që nuk i ka parë syri, nuk i ka dëgjuar veshi dhe nuk i ka imagjinuar kush."
Anija e udhëtimit në botën tjetër, këtë herë ka qëndruar në brigjet e objektivit tonë, pikërisht mu para derës së xhenetit.
Profeti a.s, sa herë që i jepej rasti, u fliste muslimanëve dhe shokëve të tij rreth...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 734
02102012

Artikuj Koha10

Cito :
[size=21]
"O ju që besoni! Kërkojini ndihmë Allahut me durim dhe namaz, pasi padyshim që Allahu është me ata që durojnë."
(el-Bakare, 153)


 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 970
26092012

Artikuj (u59u)ditet%20shkojne
Njeri i lumtur është ai që arrin ta vërë në praktikë konceptin e të qenurit i kënaqur me caktimin e Zotit.

Tregohet se një burrë i mençur kishte një kalë race të mirë. Ai preferonte të jetojë i vetmuar me familjen e tij, mbi një kodër të rrethuar nga pyje e drurë të shumtë. Një ditë, kali i tij mori arratinë dhe u zhduk. Të afërmit dhe fshatarët, vajtën ta ngushëllojnë, duke...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 740
21092012

Artikuj (u175u)femijet%20jopasiv
Nga: Dr. Xhasim el-Mutawa
Fëmija im më parashtroi disa pyetje për Profetin [paqja dhe mëshira qofshin mbi të!] si dhe për filmin që përqesh atë, e më tha: Baba! Kam menduar në vete, athua vallë përse perëndimi kohë pas kohe na shqetëson me gjëra të tilla që fyejnë Profetin e Mëshirës? Përse e urrejnë atë?...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 784
20092012

Artikuj Muhamedi-a-s2_175_80Allahu,subhanehu ve teala, e veçoi Pejgamberin, Alejhi selam, me veçori te shumta, si: zotëriu i tere njerëzimit, vula e pejgambereve, i dërguar tek te gjithë njerëzit…Thotë Allahu,subhanehu ve teala,Thuaj (Muhammed): “O ju njerëz! Unë jam i dërguari i All-llahut te të gjithë ju… ( A’raf 158)
Ne atë qe nuk ka asfare dyshimi është se ne në raport me këtë pejgamber fisnik kemi obligime te shumta, te cilat...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 836
20092012

Artikuj (u40u)Sexhde%20namaz
Cito :

[i]La ilahe il-lallah është shkaku më i madh i lirimit të mendjes nga bestytnitë dhe gënjeshtra. Kjo është fjalë e të vërtetës, devotshmërisë dhe sinqeritetit.

[/i]

FRYTET E LA ILAHE IL-LALLAH (nuk ka zot pos Allahut)Ai i cili thotë La ilahe il-lallah me sinqeritet nga zemra...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 841
19092012

Artikuj Loti-ne-sy1-300x169- Qaje per veten atehere kur sheh te ndaluaren dhe nuk largohesh nga ajo.
- Qaje per veten kur sheh te miren dhe e urrene ate.
- Qaje per veten nese qane kur sheh ndonje moment te prekshem ne film, dhe nuk qane kur degjon Kur’anin.
- Qaje per veten nese vrapon pas kesaj bote dhe nuk nxiton ne nenshtrimin ndaj Allahut.
-...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 651
18092012

Artikuj (u59u)Muhamedi%20a.s%20Vula%20e%20profetve
Cito :

[i][justify]Si do ta njohësh, kur s’di gjë sesi ai njeri edhe pse ende nuk linde, ndjeu e kujtoi për ty! Jeta e tij është gjurmë, gjurmë me dritë hyjnore! Aq më shumë të njiheni me këtë njeri, aq më shumë do ta kuptoni sesa pak dini për këtë njeri! Jo nuk e njihni këtë njeri!
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 674
17092012

Artikuj Namazzz-241x3001- Sinqeriteti nė qėllimin e faljes sė namazit, se bėhet vetėm pėr Allahun.
2- Ta ndiejė qėllimin e namazit tė natės dhe sė vėrtetė Allahu e thėrret pėr namaz.
3- Njohja e mirėsive tė namazit tė natės.
4- Leximi rreth praktikimit tė namazit tė natės tek tė parėt tanė (selefi).
5- Tė fjeturit nė anėn e djathtė.
6- Tė fjeturit me abdes.
7- Tė fjeturit herėt.
8- Praktikimi i...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 749
17092012

Artikuj Allah-muhamed-300x230Allahu i Lartësuar thotë: O besimtarë! Bindjuni Allahut, bindjuni të Dërguarit dhe atyre që drejtojnë punët tuaja. Nëse nuk pajtoheni në ndonjë gjë, drejtojuni Allahut dhe të Dërguarit, nëse besoni Allahun dhe Ditën e Kiametit. Kjo për ju është më e mira dhe shpjegimi më i bukur.” (Nisa, 59)
Sa i përket konceptit të bindjes do të ndalemi te shkaku i zbritjes së...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 625
17092012

Artikuj Dua..-300x200Falënderimi i qoftë Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit. Paqja dhe lavdërimi qofshin mbi Pejgamberin tonë, Muhamedin sal-lallahu alejhu ue selem, familjen dhe shokët e tij.
Në këtë shkrim do të qëndrojmë me fjalën e Allahut të Madhëruar: “Dhe, ua ktheu shpinën dhe tha: “O dëshpërimi i im për Jusufin!”, dhe nga pikëllimi iu zbardhën të dy sytë, po i përmbajtur...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 855
15092012

Artikuj Muhammad_peacebe-upon-him__250_179
Të gjithë jeni në dijeni për ofendimet dhe talljet që po bëhen nga një botë e “qytetëruar” e “moderne” ndaj më të dashurit tonë Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të!). Nëse Danimarka në emër të lirisë së të shprehurit filloi hapin e publikimit të karikaturave tallëse, përqeshëse, ofenduese të Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të!) në gazetën “Jyllands Posten”....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 687
15092012

Artikuj (u59u)xhamia%20dhe%20rete
Cito :

[i][justify]...Liria jote përfundon aty, ku fillon liria e dikujt tjetër...

[/i][/justify]
Pyetje: ”Duam të dimë qëndrimin e Islamit ndaj lirisë së shprehjes dhe asaj fetare”.
Përgjigje:...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 704
12092012

Artikuj (u59u)jo%20zemerimit[quote]Profeti (a.s.) na këshillon që Islamin dhe të drejtën ta mbrojmë me maturi dhe butësi, jo me nerva të acaruara, me britma e ulërima.[/quote]
Nga Amër HalidVallë a është lumturia diçka individuale apo kolektive? A është e mundur që ndërkohë që të gjithë njerëzit përreth janë të trishtuar dhe të vuajtur, unë të ndihem i lumtur dhe i...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 761
12092012

Artikuj Pikecuditese-300x198[size=12]Nëse dëgjon dikend duke mallkuar Omerin, pyete: e mallkon Omerin, birin e Aliut- radijAllahu anhum?!
Apo ke për qëllim Omerin, birin e Hasenit të birin e Aliut- radijAllahu anhum?!
Apo ndoshta ke për qëlim Omerin birin e Husejnit të birin e Aliut radijAllahu anhum?!
Apo Omerin birin e Aliut (Zejnul-Abudin) të birin e Husejnit -radijAllahu...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 814
10092012

Artikuj (u59u)Varreza%20muslimane%20ne%20Lucern

Cito :

Miku im, ku i ke fëmijët, ku i ke miqtë dhe familjet, ku e ke pasurinë, si e ke kaluar natën e parë të varrit, a e ke pasur lehtë apo vështirë, si janë Munkeri dhe Nekiri?” Përgjigje nuk ka....


Nga: Saudin Cokoja
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 774
10092012

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 687
08092012

Artikuj (u84u)love1%20islam%20iman
Cito :
"E kush iu frikësua paraqitjes para Zotit të vet dhe ndaloi veten prej epsheve, xheneti është vendi i tij ".79:40-41

Tetë këshilla që më habitën derisa më bënë të qajë...

1- Vëzhgova për rreth botës dhe e pash se secili e donë dikë por kur ai të vdesë dhe të hyjë në varr atëherë ndahet prej tij, andaj unë i mora mirësitë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 891
29082012

Artikuj Njeriuu-300x200
Kur’ani erdhi këshillë për njeriun, t’ia kujtoj Krijuesin dhe Furnizuesin e tij, fillimin dhe mbarimin e tij, çka është për dhe kundër tij.
Misioni i pejgamberëve në përgjithësi ishte këshillimi dhe komunikimi, përgëzimi dhe qortimi. Kështu pas tyre këtë flamur e bartën thirrësat, duke ecur rrugës së tyre e duke ftuar në udhëzim.
Në Kuran kemi një mori ajete që ftojnë në përkushtim të dinit (fesë), në lidhje më këtë çështje kujtojmë fjalën e Allahut të Lartësuar:
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 807
28082012

Artikuj Muhameddi-300x225
All-llahu i Madhërishëm thotë:
“Ti shko rrugës së drejtë siç je urdhëruar.” (Hud, ll2)
“Atyre që thonë: “Zoti ynë është All-llahu, e pastaj qëndrojnë në këtë, u vijnë engjëjt: “Mos u frikësoni dhe mos u pikëlloni, por gëzojuni Xhenetit që ju është prem­tuar.” Ne jemi miqtë tuaj në jetën e kësaj bote dhe në bo­tën tjetër. Atje do të keni tërë ato që dëshirojnë shpir­trat tuaj dhe çdo send që të kërkoni. Si shpërblim nga ai që fal dhe është Mëshirëplotë.” (Fussilet,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 748
23082012

Artikuj Future_village-wide_250_179
Mbase mund të thuash: Si ka mundësi që sot mëkatarët të gjenden në pozita të larta dhe në mirësi, ndërsa shumë besimtarë të kapur për fesë së tyre, Islamit të jenë të varfër, të dobët e të poshtëruar?!

Kësaj pyetjeje i është përgjigjur i Dërguari i Allahut, paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të, kur ka thënë: “Kur ta shohësh robin, që Allahu i jep prej kësaj dunjaje atë që do, edhe përkundër mëkateve të shumta që ai i bën, atëherë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 943
13082012[/justify]
Është një histori me Omerin r.a. kur e dëgjoi një person duke bërë një lutje paksa të veçantë, ai lutej kështu: “O Allah më bëj nga pakica!”

Omeri r.a. më pas mori përgjigjen me fjalën e Allahut të Lartësuar: “Megjithatë pak nga robërit e Mi, janë falënderues” (Sebe, 13)

Pakica dhe shumica përdoret në numërim, ndërsa vogëlsia dhe madhësia përdoren në trupa. “Pakica” përdoret për lavdi dhe dinjitet si më lartë në fjalën e Allahut të Lartësuar, gjithashtu edhe në disa raste të tjera:

“Por ata (besimtarët) janë pak”....
 
nga Admin - Komentet: 1 - Shikime: 774
14072012

Artikuj %28u59u%29ruaje%20gjuhen

Cito :
"Kush beson në Zotin dhe botën tjetër, le të flasë drejt ose le të heshtë."Nga Amër Halid

Gjuha është një nga mirësitë e shumta me të cilat na ka nderuar Zoti.
Me qëllim që ajo t'i shërbejë siç duhet misionit për të cilin është
krijuar, Zoti e ka obliguar...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 731
12072012

Artikuj All-llah_198_200
Me Allahun të paktit bëhen shumë, Muhamedi alejhi selam i ka thënë Ebu Bekrit : " Mos u mërzitë, Allahu është me ne ".

Me Allahun i dobëti bëhet i fortë, Nuhu alejhi selam ka thënë: " Unë iu kam mbështetur vetëm Allahut, ju vendosni për qëllimin tuaj, thirrni në ndihmë edhe zotët tuaj, e mos e mbani fshehtë, dhe zbatoni atë kundër meje e mos pritni ".

Me Allahun e largëta bëhet afërt, Allahu për durimtarët ka thënë: " vërtete ndihma e Allahut...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 761
10072012

Artikuj Vellezerit-250x300
Meriton dashurinë…
Ai që mbjell dashurinë mes njerëzve.
“Nuk ka besuar askush prej jush me besim të plotë, derisa nuk e do për
vëllaun e vet atë që do për veten e tij”. (Buhariu dhe Muslimi)

Meriton dashurinë…
Ai që i udhëzon njerëzit për t’u dashur mes vete.
“A nuk doni t’iu tregoj për një gjë, nëse e veproni do të duheni: ‘Përhapeni selamin mes jush’!”(Muslimi)

Meriton dashurinë…
Ai...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 804
06072012

Artikuj Loti-ne-sy.-300x207
Ferkad bin Subhiu thotë:
Na ka arritur se të gjitha punët peshohen pos lotëve që dalin prej robit të Allahut nga frika e Tij. Ato nuk mund të peshohen e as të maten, njëherit ato shuajnë dete me zjarre!
A e ke parë madhështinë e lotit, i cili rrjedh atëherë kur ti përmend Allahun, dhe kur i lutesh Atij në mes të natës?
Dil në treg dhe shfaqi lotët e tu, shiko se a do të ketë dikush që t’i blejë ato?
Këto lotë që shuajnë dete me zjarre në Ditën e Gjykimit,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 782
04072012

Artikuj Gjethett-300x225
1- Nëse kalon dita jote pa përfituar asgjë.
2- Nëse harxhon jetën duke dashur dikë, ndërsa ai nuk të do.
3- Nëse shëndetin tënd nuk e ruan nga gjërat e dëmshme.
4- Nëse ke neglizhuar edukimin dhe mbjelljen e parimeve tek fëmijët tuaj.
5- Nëse nuk e ruan shoqërinë tënde me shokun e mirë.
6- Nëse nuk je i sinqertë dhe nuk e përvetëson punën tënde.
7- Nëse nuk ke vrapuar për realizimin e ëndrrave dhe aspiratave të tua, por i ke lënë të shuhen ato.
8- Nëse ke...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 761
01072012

Artikuj Xhahili_1340665374Ja çfarë mendimi ka ende xhahili (injoranti) "shqiptar" i shek.XXI për shqiptarët musliman:

Ja çfarë mendimi ka ende xhahili (injoranti) "shqiptar" i shek.XXI për shqiptarët musliman:

- O arabët ... !

(Ka për qëllim shqiptarët musliman, ty dhe mua)!

- E fëlliqtë ... !

(Na thotë kështu neve që marrim avdes dhe që jemi vazhdimisht në qasje me ujë të pastër)!

- Serbia juve ... !

(Këtu "i moralshmi"...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 742
01072012

Artikuj (u59u)lumturia ne Islam
Mos harro që kur të zgjohesh nga gjumi, të thuash: “Falënderoj Zotin i cili na ringjalli pas vdekjes dhe tek Ai do të kthehemi”.Nga: Dr. Selman AudeLumturia po kërkohet në çdo qoshe sot, për të lexohen kushedi sa libra, radhë të gjata në klinikat psikologjike, kontakte me terapistë etj... Lumturia mund tu ketë trokitur kushedi sa herë në zemrat dhe shtëpitë e tyre, por që është kthyer mbrapsht sërish.
 
nga Admin - Komentet: 1 - Shikime: 900
 Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  NextMbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderatorët:Asnjë
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Kërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Shume i mire Shume i mire
Palidhje Palidhje
I mire I mire