islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Artikuj EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Artikuj EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Artikuj EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Artikuj EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Artikuj EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Artikuj EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Artikuj EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Artikuj EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Artikuj EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Artikuj EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Artikuj EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Artikuj EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Artikuj EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Artikuj EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Artikuj EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Artikuj EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Artikuj EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Artikuj EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Artikuj EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Artikuj EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Artikuj EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Artikuj EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Artikuj EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Artikuj EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Artikuj EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Artikuj EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Artikuj EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Artikuj EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Artikuj EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Artikuj Empty96%Artikuj Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Artikuj Empty0%Artikuj Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Artikuj Empty0%Artikuj Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Artikuj Empty0%Artikuj Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Artikuj Empty1%Artikuj Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Artikuj Empty2%Artikuj Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 Temat 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
16122013

Artikuj (u59u)beba%20flet“Përdorimi i emrave të profetëve dhe njerëzve të mirë për fëmijët e porsalindur është diçka e pëlqyeshme.

E diel 15 Dhjetor 2013 21:55
Pyetje:”Ndodheshim në një tubim familjar për të zgjedhur emrin e një të porsalinduri në familje. Mes të tjerash, diskutuam mbi emrat e profetëve, sahabëve dhe njerëzve të mirë. Një nga gratë, ndërhyri dhe tha se emra...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 772
26112013

Artikuj (u59u)termetetPërderisa kjo jetë është sprovë për njeriun, ai duhet të përballet me disa rrethana me të ndryshme, që kanë si qëllim të vërtetojnë vërtetësinë e deklaratës së tij, se ai beson Zotin dhe gjithashtu për ta pastruar atë nga karakteristikat imorale të padëshirueshme.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 804
25112013

Artikuj (u186u)dudhsagar_tunnel_endNga Dr. Aid El Karnij
Është vetë njeriu burim i çdo ndryshimi për mirë apo për keq. Sipas gatishmërisë së tij për tu lartësuar ose për të marrë tatëpjetën, është dhe frymëzimi i Zotit. Kur profetit Muhamed a.s iu shpall Kurani, u prit nga zemra të sinqerta dhe të përmalluara, gjë e cila ua shtoi dhe forcoi besimin. Sakaq, zemrat që e refuzuan, ishin ato të ligat dhe përgënjeshtrueset e çdo...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 809
07112013

Artikuj (u59u)fusha
Imagjinoje veten se në këto çaste, je në një fushë futbolli të madhe, ku do të zhvillohet një ndeshje mes dy skuadrave më të mira.
Fillon loja dhe lojtarët e të dy skuadrave vërshojnë drejt portës së njëri-tjetrit, në kërkim të golit. Ja ku kemi dhe golat e parë. Tifozeria zien nga brohoritjet dhe entuziazmi, ata këndojnë, hedhin parulla dhe stimulojnë lojtarët.
Në...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 787
31102013

Artikuj (u59u)helloween
Disa fjalë për Natën e Shtrigave
Nata e Shtrigave (Hallovini) është një festë e vjetër pagane për shtrigat dhe të vdekurit.

E mërkure 30 Tetor 2013 19:00
Gjatë historisë të krishterët duke dashur ta krishtërojnë atë e quajtën “Nata e të gjithë shenjtorëve.” Megjithatë ka shumë prej të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 792
29102013

Artikuj Mashtrimet-e-shejtanit-te-mallkuar
1. Nuk bëhet gjë përnjëherë,
2. Jemi akoma të rinj,
3. Zoti shikon pastërtinë e zemrës,
4. Pasi të dal në pension,
5. Nuk duhet t’ju përshtatet koha juve, por ju kohës,
6. Nuk hyhet në mes Zotit e njeriut,
7. Pas gjithë këtyre mëkateve është vështirë të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 805
28102013

Artikuj (u186u)thinking1
Shohim që valë zemërate shpërthejnë me ose pa shkak, të cilat tek zemrat e sëmura shndërrohen në valë mllefi dhe urrejtje, me të cilat njeriu kalon gjithë jetën e vet, i tërheq zvarrë kudo që shkon, e fillon dhe e përfundon bisedën me to, i hedh benzinë zjarrit që të mos shuhet.
Ka mundësi, që rreshtat shkollore, partiake, xhematore etj..., në mënyrë të vetëdijshme apo...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 737
28102013

Artikuj Zemer-300x300-198x198Verbërimi i zemrës është pasojë e mëkateve. Mëkatet fshijnë shkëlqimin e saj, pengojnë ardhjen e diturisë dhe mjegullojnë udhëzimin.
Duke parë cilësitë e imam Shafiut, imam Maliku r.h. i tha: “Allahu i Madhërishëm zemrës tënde i ka dhënë shkëlqim, dhe mos e humb me errësirën e mëkateve.” Ky shkëlqim do të humb pandërprerë,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 753
26102013

Artikuj (u59u)pendimi%20.
Çfarëdo të kesh bërë o njeri, sado të shumta qofshin gjynahet, sado të rënda qofshin veprat e liga, nëse pendohesh dhe kërkon faljen e Zotit, Ai të pranon dhe të fal.

Nga Amr Halid
 
Një faktor tjetër për ndryshimin e vetes, është edhe pendimi, për veprat e liga të vepruara më parë.Gjendja e vështirë në të cilën...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 828
26102013

Artikuj Dua-264x153Kush dëshiron t’i bashkohet grupit të robërve të zgjedhur të Allahut – evliave, le të zbukurohet me cilësinë e devotshmërisë. Që të devotshmit në të vërtetë janë evlijatë e Allahut e vërteton edhe ajeti në fjalë: “Pa dyshim, miqtë e Allahut nuk do të kenë arsyeje për t’u frikësuar dhe as për t’u dëshpëruar.” (Junus, 62).
Transmetohet...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 866
23102013

Artikuj (u84u)musliman%20bemires
Kur myslimanët i shqiptojnë tekbiret e bajramit me zemër, ashtu si i shqiptojnë me gjuhë, do ta ndryshojnë rrjedhën e historisë.
Kur myslimanët tubohen rreth të drejtave të tyre, sikur që tubohen rreth Qabës, askush nuk do ta merr guximin për ti sulmuar.
Kur të gjithë qëndrojnë në një saff (resht) pas një udhëheqësi, sikur në namaz, askush nuk guxon t’i dal në...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 669
17102013

Artikuj (u59u)e%20pazakonta
Natyra njerëzore anon nga gjithçka që bëhet kollaj, duke iu shmangur vështirësive dhe pengesave, pasi nuk e pëlqen lodhjen, rrezikun dhe mundin.

Nga:  Selman Aude
Guri, nuk e mëson dot ngjitjen, edhe sikur ta hedhësh sipër një mijë herë, ashtu siç flakët e zjarrin nuk e mësojnë dot zbritjen, sado të orvatesh ti kthesh poshtë.
Prandaj...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 820
14102013

Artikuj (u59u)dr%20kardavi
Bajrami është një stacion pushimi në rrugëtimin e jetës së njeriut, është një oazë në shkretëtirën e jetës.

Nga: Dr Jusuf Kardavi
Zoti ua pranoftë punët tuaja të mira! Gëzuar dhe çdo bajram u gjettë më mirë se tjetri! E lusim Zotin që hëna e çdo bajrami tu gjejë të paqtë, me besim, të shëndetshëm dhe të suksesshëm! Zoti e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 740
05102013

Artikuj (u186u)Story4Ndër gjërat që më kanë mbetur në mendje dhe në zemër, është pyetja e Aishes, që i drejtoi profetit Muhamed a.s, duke i thënë:”O i dërguar i Zotit! Ibnu Xhed’an, ka jetuar në periudhën para islamit. Ai njihej për lidhjet e forta me farefisin dhe bujarinë me të vobektët. A thua do i bëjë dobi diçka e tillë?” Profeti a.s iu përgjigj:”Jo, nuk i bën dobi. Ai kurrë nuk ka thënë, qoftë dhe një herë:”Zot mi fal të metat Ditën e Gjyqit...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 661
01102013

Artikuj Njeri-264x170Në sytë e shumë njerëzve tjerë, nuk do të isha dukur si njeri i suksesshëm. Jetoj në një banesë, jo në vilë. Nuk jap para në tesha të shtrenjta, e as që posedoj një veturë luksoze, avion apo jahte. Nuk jam drejtorë apo menaxherë në ndonjë firmë të madhe. Nuk kam xhiruar ndonjë film, e as që kam fituar çmimin oskar, as që kam shitur miliona kopje të librave. Nuk jam i njohur në publik. Fotoja ime...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 661
29092013

Artikuj (u59u)Copy%20of%20zemra%20e%20muslimanit

Mr. Ferid Piku shkruajti:
Duaja (lutja) është një nga shkaqet më të mëdha, që të të zbutet zemra, pasi zemra e robit nuk është në dorën e tij. Ti gënjen veten, nëse të duket se e ke zemrën tënde në dorë, pasi Zoti thotë: “Unë hyj mes zemrës së robit dhe vetë robit
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 671
27092013

Artikuj (u59u)LiriaNdaj kujtdo që zemra manifeston skllavëri dhe vartësi, ajo është shndërruar në skllave e tij

Nga Dr. Selman Aude
 
Nuk kam ndërmend të flas për lëvizjet për liri kombëtare, por dua të flas për lirinë psikologjike, çlirimin nga pushteti i ideve dhe mendimeve negative që kanë lëshuar rrënjë brenda vetes. Dua të flas për çlirimin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 758
27092013

Artikuj (u59u)zemrat%20pikepyetje
Admin shkruajti:
Shtëpitë e boshatisura nga dashuria, janë shtëpi të ftohta, të akullta, të shkreta, atyre u mungon dhembshuria dhe prodhojnë vetëm ashpërsi, ftohtësi dhe dhunë, shtëpi të pamëshirshme, shtëpi ku mungon mëshira....
Konferenca e dashurisë, është një mexhlis i lezetshëm.
Numri...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 708
22062013

Artikuj (u213u)melodi%20ne%20mesnate
Për hërë të parë e kam dëgjuar nga buzët e nënës sime dhe e përvetsova në shpirtin tim. Nga kjo melodi shpirti më ishtë kënaqur. Sikur egzistonte një mur mes meje dhe lumturisë. Me këtë zë, u shua, u copëtua dhe u fshi ai mur i lartë, ai mur u zhduk në pafundësi… “El-Hamdu lil-lahi Rab-bil alemin” shqiptonim buzët e nënës simë. Sytë e saj shkëlqenin nga një dritë brilante ndërsa shikimin e kishte të thellë....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 952
11062013

Artikuj U186uo10Një numër i mirë i haditheve të Profetit Muhamed premtojnë shpërblime të mëdha për vepra, që në dukje të parë janë vepra të vogla të adhurimit. Për shembull, në një hadith, Profeti (paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të) na tregon se recitimi Sures el-Ikhlas është e barabartë me një të tretën e recituar në Kur'an, sure e cila mund të lexohet në vetëm 5 minuta. Është e vërtetë se disa raporte rreth avantazheve të akteve të caktuara janë diskredituar nga dijetarët e hadithit, si hadithe joautentike, por ende...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 701
02062013

Artikuj Fragmente-264x198E kanë pyetur Hasan El-Basriun: “Pse nuk flet më shumë se shtatë apo tetë fjalë në ditë?
Ai u përgjigj: “Para se të them diçka e pyes veten se vallë ajo çfarë do them do të më shkruhet në librin e veprave të mira apo në atë të veprave të këqija. Dhe nëse e shoh se do të më shkruhet në librin e fjalëve të mira, atëherë flas, mirëpo nëse e shoh se do të më shkruhet në librin e veprave të këqija nuk them asgjë.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 741
01062013

Artikuj Images?q=tbn:ANd9GcQ6v3y31SQ3-j30BKIOQVzbP7W2_SkVCH8Z5--JJgPT_Q9gwVjENëse e vepronim një çerek të asaj që e shkruajmë dhe e lexojmë nëpër Facebook, do të bëheshim melek të cilët ecin nëpër tokë.
Mirëpo fatkeqësisht shumica nga ne nuk veprojnë sipas asaj që e shkruajmë apo e lexojmë, dhe ato mbeten vetëm se thjesht fjalë të bukura.
Ne kemi dëshirë të arrijmë deri te ajo dhe secili nga shpreson të vepron me të!
 
nga Admine-Meli - Komentet: 0 - Shikime: 679
26052013

Artikuj (u84u)Vajzat
Nga Ibn Abasi r.a transmetohet të ketë thënë se i Dërguari s.a.v.s ka thënë:" Dy mirësi i humbin njerëzit më së shumti, shëndetin dhe kohën e lirë " 1.


***

Njeriu në këtë botë nuk është krijuar për asgjë tjetër vetëm se të sprovohet dhe të sfidohet, andaj edhe thotë Allahu xh.sh:" Ai është që krijoi vdekjen dhe jetën, për t'ju provuar se cili prej jush është më vepër mirë. Ai është ngadhënjyesi, mëkat falësi "2. Pra të gjithë njerëzit janë në sallën...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 762
20052013

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 857
14052013

Artikuj U59umo10Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu

Hz. Fatimeja ishte vajza më e vogël e Pejgamberit tonë të dashur. Ecja, qëndrimi, të folurit dhe të qeshurit e saj ta kujtonte vetëm babanë e saj. Ajo ishte e drejtë dhe fytyrëqeshur njësoj si ai. Ishte shumë e sjellshme dhe shumë e turpshme.

Pejgamberi ynë i dashur e donte shumë vajzën e tij të vogël, Hz. Fatimenë. Kur ajo hynte brenda, ai ngrihej në këmbë, e përqafonte dhe menjëherë i tregonte ku të ulej. Pastaj e përshëndeste duke i thënë:...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 747
13052013

Artikuj Hija_1
Hija është hapësira e errët më me pak dritë pas një trupi, që nuk lë të kalojë nëpër të rrezet e diellit ose të një burimi tjetër. Gjithashtu kur flitet për hijen kemi cilësime të ndryshme si hija e plotë, e madhe, e vogël, e rëndë, hija e mbrëmjes, hije e turbullt etj..

Gjithashtu hija ka kuptimin e saj të figurshëm, që do të thotë diçka që i ul dhe i errëson vlerat dhe meritat e një njeriu dhe ia vë në dyshim sjelljen dhe qëndrimin. Ndërsa fjala e urtë “ishte bërë hija...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 763
13052013

Artikuj (u59u)dashuria%20ne%20familje%20love%20family
Mu `adh ibn Xhebel (Allahu qoftë i kënaqur me të) ka transmetuar se Profeti (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë:" Allahu thotë:
"Dashuria ime u është premtuar atyre që e duan njëri-tjetrin për hir Timin. Dashuria ime u është premtuar atyre që vizitojnë njëri-tjetrin për hir Timin. Dashuria ime u është premtuar atyre që u japin njëri-tjetrit për hir...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 724
12052013

Artikuj Babuka-da-li-cemo-se-mi-ikada-odmoriti-243x198
Dëshiroj që me ju të ndaj një tregim shumë domethënës që njëherë e kam dëgjuar dhe gati se gjithmonë e ruaj në kujtimet e bukura. Ky është një tregim nga njëri prej imamëve të mëdhenj të ummetit, Imam Ahmed ibn Hambelit. Djali i tij njëherë e pyeti: “Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë?”. Babai i tij, një njeri i cili është prej atyre janë shembull për të gjithë muslimanët, e shikoi drejtë në sy dhe i tha: “Po, sa të bëjmë hapin e parë në xhenet.”
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 657
29042013

Artikuj 347cd2df74a3fadc9a85dfaef9fad6aa_L1. Nëse ta ka dhuruar fenë dhe udhëzimin, dije se Allahu të do.
2. Nëse të ka dhuruar vështirësi, fatkeqësi dhe probleme, dije se dëshiron ta dëgjojë zërin tënd në lutje-dua.
3. Nëse Allahu të ka dhënë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 810
28042013

Artikuj 376846_13039057_1358124506
Cito :
Pjesë nga libri: Nektari i vulosur i Xhennetit i autorit Safijjurrahman el-Mubarekfuri


Për të gjithë ata që thonë:

NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON!

Pjesë nga libri: Nektari i vulosur i Xhennetit i autorit Safijjurrahman el-Mubarekfuri

VDEKJA E EBU TALIBIT

Sëmundja e shtrëngoi Ebu Talibin,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 699
28042013

Artikuj Vorrii-300x175O biri i Ademit! Ecë me shoqëri mbi tokë, ndërsa do të hysh në barkun tim i vetem.
O biri i Ademit! Gëzohesh dhe bënë shaka mbi shpinën time, por do të qash në barkun tim.
O biri i Ademit! Po han kamatën, të ndaluarën, pasurinë e jetimit mbi shpinen time, por do të hanë krimbat në barkun tim.
O biri i Ademit! Po shikon në të ndaluarën me sytë e tu, do të shohësh se çka të pret në barkun tim.
O biri i Ademit! Dëgjon muzikën me veshët e tu, por do të përjetosh tmerrin në vendbanimi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 694
24042013

Artikuj 616133f9933a48b7ee5f5352ebef0a01_L
Transmeton Imam Ahmedi, Tirmidhiu, Ibën Hibani dhe Hakimi, i cili e vlerëson si të saktë nga Shedad ibën Eusi, radijallahu anhu, i cili thotë:

Kam dëgjuar Pejgamberin, sal-lall-llahu aljehi ve sel-lem, duke thënë:

((إذا كنـز الناس الذهب والفضة فاكنـزوا هؤلاء الكلمات: اللهم إني أسألك الثبات في الأمر، والعزيمة على الرشد، وأسألك شكر نعمتك، وحسن عبادتك، وأسألك قلبًا سليمًا، وأسألك لسانًا صادقًا، وأسألك من خير ما تعلم، وأعوذ بك من شر ما تعلم، وأستغفرك لما...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 698
23042013

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 666
23042013

Artikuj (u40u)Lutje%20dua%20xhami%20nata%20e%20kadrit%20253
Miku im! Gurët që të hidhen nga të katër anët, mund ti grumbullosh dhe të ndërtosh një rrugë e cila të çon tek mësimi dhe të ushtruarit me durimin dhe suksesin.


Dr. Selman Aude

Një miku im kishte lexuar kritikën e një buzëqumështi ndaj meje personalisht, kritikë e mbushur me smirë, xhelozi dhe ofendime, për shkak të një mendimi që kishte shfaqur, mendim i cili nuk i kishte pëlqyer mesa gjuha e përdorur ishte shumë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 711
22042013

Artikuj Tumblr_lyxqv7ngck1qfikcoo1_400_200_200
Suhejl ibën Amru, Allahu e mëshiroftë, së bashku me gruan e tij ishin në udhëtim. Gjatë rrugës u ballafaquan me disa kaçak, të cilët ua morën të gjitha të hollat dhe ushqimin që e kishin me vete. Pas vjedhjes kaçakët ulen të hanë nga ushqimi që e vodhën dhe Suhejl ibën Amrus ia tërhoqi vëmendjen udhëheqësi i tyre i cili nuk ishte ulur me ta dhe i habitur i tha: Pse nuk ha së bashku me ta?!

Ia kthehu: Jam agjërueshëm!! Suhejli mbeti i habitur dhe i tha:...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 701
10042013

Në emër të All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit

O njerëz, dëgjoni se ç‘do t’ju them, se nuk e di a do t’ju takoj më në këtë vend pas këtij viti!

O njerëz, frikësohuni Zotit dhe respektojeni atë, bëhuni të njerëzishëm dhe të drejtë ndaj vetes dhe ndaj të tjerëve. Kjo është dita e flijimeve në emër të All-llahut. Vërtet gjaku juaj, nderi juaj dhe pasuria juaj janë të shenjta për ju, derisa të takoheni me Krijuesin e juaj, ashtu siç është e shenjtë kjo ditë në këtë muaj dhe në këtë vend.

Ruani, respektoni dhe nderoni vlerën e personalitetit dhe të dinjitetit njerëzor.
 
nga rezarta - Komentet: 0 - Shikime: 1224
07042013

Artikuj 557901_556803704339833_1547438631_n
Shejh Muhamed Husejn Jakupi, Allahu e ruajt, thotë: Nga njerëzit ka asi lloj që vjen dhe thotë: Ndjehem tepër i lodhur.

Kur e pyet se pse, ku qëndron problemi?!

Përgjigjet: Nuk e di, më është ngushtuar shpirti.

E pyet se cila është arsyeja?!

Përgjigjet: Nuk e di, prekem shumë shpejt. Shpirti më është ngushtuar dhe më duket se ngulfatem.

E pyet: A ke nevojë për të holla?!

Përgjigjet: Jo,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 821
04042013

1.Sinqeriteti ndaj Allahut xh.sh Allahu i Lartësuar urdhëron që veprat të kryhen sinqerisht vetëm për Të: “E duke qenë se ata nuk ishin të urdhëruar me tjetër, pos që ta adhuronin Allahun me një adhurim të sinqertë ndaj Tij.” (El-Bejine:5)
Në çastin kur sinqeriteti forcohet në zemrën e besimtarit, atëherë ai anon drejt udhëzimit për t`u nënshtruar dhe për vepra të mira që e afrojnë te Allahu.

Transmetohet se Ubej ibën Kabi r.a ka thënë: “I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: “Përgëzoje këtë umet me pozitën e lartë, me fenë, me lartësimin, me fitore...
 
nga rezarta - Komentet: 0 - Shikime: 948
29032013

Ti kerkon me teper nga cka ke ..
E un po mallkoj veten qe kam le...
Ti me cant e me kepuc
e un i lar komplet ne lluc.
Po qaj ne nje qoshe te murit
me cant ne krah prej drurit .
Ne nje shami nje cop buke kam mbuluar,
vetem pak untin per ta shuar .
Lumturin e jetes komplet e kam harruar
cka esht parja sekam par ne duar ..
Ah o zot ki meshir ,
pse ma ben jeten kaq te veshtir.
Dua edhe un te luaj e te qesh ,
te jem me te reja te kem ca te vesh.
shikoj shoket te gjith te gezuar ,
e mua jeta ne terr me eshte mbuluar,
Naten...
 
nga rezarta - Komentet: 0 - Shikime: 806
26032013

Artikuj U186u115O dynja, mashtro tjetërkënd veç meje. A une të kam zënë rrugën?! A për mua je përmalluar?! Kurrën e kurrës. Të kam shkurorëzuar treshe të pakthyeshme. Jeta jote është e shkurtër. Gabimi yt është i neveritshëm..

Transmetohet se Shemsudin Dimeshkiu e pyeti Xhelaludin Rumiun: “Cili është synimi i dijes?” Xhelaludin Rumiu përgjigjet:”Njohja e së vërtetës.” Shemsudin Dimeshkiu pa iu qasur përgjigjes së Rumiut i thotë: Nëse dija nuk e zhvesh të zotin e saj nga uni i tij, sherri i saj është më i madh se hajri...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 704
22032013

Artikuj U59umo11Mos u mërzit me dikë që ndryshon befasisht, ndoshta ka hequr dorë nga aktrimi dhe i është kthyer karakterit të tij të vërtetë. Sokrati

E mërkure 20 Mars 2013 19:23 Nga: Dr Selman Aude Nëna e gjeti vogëlushen e saj me duart gjithë buzëkuq, gjë e cila e xhindosi dhe e bëri ti japë ca dacka që të mos e përsërisë më këtë akt. Pasi e bija doli nga dhoma e saj e gjumit, e ëma lexoi në pasqyrë fjalët:”Mami, të kam xhan!” E ëma u kthye sërish që ta rrahë sepse i kishte bërë pis pasqyrën, të cilën sapo e kishte...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 718
21032013

Artikuj Big-Brother-Logo
“Sikur marrëzira të ishte dhimbje, nga çdo shtëpi do të dëgjoheshin ulërimat.”(Thënie Spanjolle)

Reality Show “Big Brother”, një “lokomotivë” drejt emancopëtimit të kulturës shqiptare, promovim i antivlerave të huaja perëndimore dhe tendencë për ç'rregullimin social dhe moral të shqiptarëve.

Mendoj se sikur ta kishim një vetëdije sociale më të ngritur nuk do të na servohej një “Big Brother” i tillë sepse nuk do i kushtonim asnjë minutë kohë fëlliqësirave dhe...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 713
18032013

Artikuj U59uli10Kurani e krahason imanin me një pemë frutore që i ka rrënjët e thella, degët të përhapura dhe që prodhon fruta në të gjitha stinët.

E shtune 16 Mars 2013 16:32 Një nga keqkuptimet më të zakonshme të kohëve të sotme është supozimi, se mjafton pohimi i besimeve të caktuara të një njeriu, që ai të shpëtojë. Kjo bëhet duke mohuar dhe duke mos marrë parasysh veprat e mira dhe parimet morale. Fillimisht ky keqkuptim u kufizua në sekte të caktuara. Megjithatë, tani ka hyrë në gjithë trupin e besimtarëve, kështu...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 690
18032013

Artikuj U59ulu10Lumturinë e vërtetë e ndjejmë kur ruajmë ekuilibrin në jetë.

Tregohet se një tregtar zengjin, e dërgoi të birin të mësojë sekretin e lumturisë tek më i mençuri i botës. Pasi mbërriti, i biri i tregtarit pa se burri më i mençur në botë, jetonte një një kullë luksi, të ndërtuar në një majë mali. Burri i mençur dhe i urtë e priti të riun dhe pasi e dëgjoi mbi qëllimin e vizitës, i tha:”Hidhu një shikim dhomave të shtëpisë dhe pasi të kenë kaluar nja dy orë, hajde sërish tek unë! Por, këtë do e bësh duke...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 703
12032013

Artikuj (u59u)pyetje
Një herë Profeti (a.s) pyeti një delegacion, që kishte ardhur në Medine për t'u takuar me të, se si e përkufizonin veten e tyre. Ata u përgjigjen: "Jemi prej besimtarëve të vërtetë". Profeti (a.s) tha: "Çdo gjë ka një thelb. Po ju si e përmblidhni thelbin e besimit tuaj?" Ata i thanë: "Ne kemi pesëmbëdhjetë cilësi. Për pesë prej tyre na kanë mësuar të dërguarit e tu që të besojmë në to, pesë të tjera na i ke urdhëruar ti vetë dhe pesë janë pjesë e traditës sonë. Këtyre do t'u...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 657
05032013

Artikuj U39uku10E hëne 4 Mars 2013 22:52 Për myslimanët Kurani është teksti i referencës, burimi dhe esenca e mesazhit të transmetuar nga Krijuesi tek njerëzit. Është mesazhi i fundit nga shumë mesazhe që ai i ka zbritur njerëzve nëpër shekuj. Është Fjala e Zotit — por nuk është Zot. Kurani të jep të kuptosh, të mëson dhe të udhëzon: është një dritë që u përgjigjet pyetjeve të tua. Kurani është përkujtimi i gjithë mesazheve të zbritura nga Zoti, i mesazheve të Nuhut, Ibrahimit, Moisiut dhe Jezusit. Sikurse shkrimet e tyre, ai na...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 687
25022013

Artikuj U59udi10Kur puna shihet si kënaqësi, jeta mbushet plot dritë dhe lumturi. E kur shihet si barrë, puna shndërrohet në skllavëri.

E premte 22 Shkurt 2013 23:03 Nga: Dr Selman Aude Jeta është si të ngasësh një biçikletë. Për të ruajtur ekuilibrin dhe për të mos rënë, duhet të jesh në lëvizje të vazhdueshme. Ajnshtajni. Unë do të shtoja, që kjo lëvizje, duhet të jetë gjithmonë e orientuar para. Kur nuk punon dhe koha kalon, për ty barazohet dita me natën, mëngjesi me muzgun, ora me minutën... E këtu, pyetja “Përse...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 795
19022013

Artikuj U40ulu11Çdo gjë që mbinë nga Toka, çdo gjë që lindë dhe tregon fytyrën e vet, në këtë botë erdhi me qëllim të caktuar.

E sht
Allahu i Madhërishëm në Kur'anin fisnik urdhëron dhe thotë: "A është Ai që i përgjigjet nevojtarit (të mjerit) kur ai e thërret, duke ia larguar të keqën." (En Neml, 62) Allahu i Plotfuqishëm, çdo gjë që ka krijua, qiejt, Tokën, gjërat, të gjitha i ka dhënë sipas nevojave të kësaj bote. Andaj edhe njeriut kur i nevojitet diç e sidomos kur është në vështirësi ai i drejtohet Allahut...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 647
19022013

Artikuj U40ulu10... Murgjërit kinezë u frikësuan për të ardhmen e statujës së artë, prandaj vendosën ta veshin me baltë dhe ashtu ndodhi...

E shtune 16 Shkurt 2013 14:17

Një fis i lashtë kinez, dy mijë vite më parë, vendosi të ndërtojë një skulpturë disa tonëshe prej floriri të pastër. Skulptura e madhe, do të ndërtohej me qëllim që të bëhej objekt bisedash në histori dhe të mbahej mend si objekti arkeologjik madhështor i këtij fisi. Me ta përfunduar statujën madhështore, u vjen lajmi se fisi Bermod, do të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 691
29012013

Artikuj (u196u)xhamia%20fshatNermin Spahic

Ju jetoni në një fshat të qetë dhe të rregulluar mirë. Fshati ka një xhami të rindërtuar pas luftës dhe gati gjysma e popullsisë jeton në diasporë. Shtëpitë i keni të gjitha mashalla, tre-katëshe shtëpi me rrethojë hekuri dhe fasada të shtrenjta. Edhe asfaltin e keni marrë kohët e fundit. Një ambient ideal për një pushim të qetë dhe të lumtur të jetës. Siç ndodh ndonjëherë që ju të keni edhe pak kohë të lirë, dhe situata nuk është më si para luftës,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 828
 Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  NextMbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderatorët:Asnjë
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Kërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Shume i mire Shume i mire
Palidhje Palidhje
I mire I mire