islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Empty20%Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Empty7%Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Empty7%Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Empty7%Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Empty7%Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Empty7%Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Empty7%Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Empty37%Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Empty
MesazhTitulli: Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan   Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan EmptyFri 13 Jul 2012 - 19:51

[Only admins are allowed to see this image]


Të pëlqyerat në Ramazan:


 1. - Kujdesi ndaj ngrënies së syfyrit dhe vonimi i tij…
 2. -Shpejtimi i hapjes (iftarti) pasi të sigurohesh që ka perënduar dielli.
 3. -Hapja e agjërimit me hurmë ose ujë.
 4. -Lutjet në hapjen e agjërimit, ngase lutjet e agjëruesit nuk kthehen.
 5. -Kujdesja për namazin e teravive.
 6. - Kujdesja për leximin e Kur’anit dhe mësimi i tij.
 7. - Organizimi i iftareve për agjëruesit.
 8. -Shtimi i dhënies dhe bamirësisë.
 9. - Shkuarja për umre.
 10. - Shtimi i përpjekjes në dhjetë ditët e fundit.
 11. - Kërkimi i natës së Kadrit dhe shfrytëzimi i saj me adhurim, lutje, dhe përkujtim.
 12. - Hyrja në itikaf në dhjetë ditët e fundit.
Të papëlqyerat në Ramazan:

1- Teprimi i futjes së ujit në hundë dhe gojë në marrjen e abdesit.

2- Mbledhja e bështymës dhe gëlltitja e saj, ndërsa gëlltitja e saj pa e

mbledhur nuk përbën problem. Gëlltitja e gëlbazës nuk lejohet.Por a prishte agjërimi?

Ka dy mendime të dijetarëve dhe më e sakta është se nuk prishet.

3. Ka përmendur shejh Uthejmin, Allahu e mëshiroftë, se është më mirë
që ajo që është me mestruacione dhe lehona të hanë dhe të pinë
fshehurazi.

Kështuqë kjo tregon se ngrënia e tyre në sy të njerëzve në Ramazan

s’është e mirë.

4- Agjërimi në udhëtim duke patur vështirësi.

5.Agjërimi i gruas që ka foshnje në gji ose shtatzënës nëse kanë vështirësi.

6. Agjërimi i të sëmurës nëse agjërimi i jep vështirësi.

7. Lënia e ushqimeve të mbetura midis dhëmbëve.

8. Përdorimi i pastës së dhëmbëve sepse ajo depërton dhe është e vështirë

ruajtja prej saj.Shkruar nga Rejhane Haxhiu

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: