Frika dhe shenjtëria Hitskin_logo Hitskin.com

This is a Hitskin.com skin preview
Install the skinReturn to the skin page

islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Frika dhe shenjtëria I_icon_minitimeSat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
83 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 83 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Frika dhe shenjtëria I_vote_lcap96%Frika dhe shenjtëria I_vote_rcap
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Frika dhe shenjtëria I_vote_lcap0%Frika dhe shenjtëria I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Frika dhe shenjtëria I_vote_lcap0%Frika dhe shenjtëria I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Frika dhe shenjtëria I_vote_lcap0%Frika dhe shenjtëria I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Frika dhe shenjtëria I_vote_lcap1%Frika dhe shenjtëria I_vote_rcap
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Frika dhe shenjtëria I_vote_lcap2%Frika dhe shenjtëria I_vote_rcap
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Frika dhe shenjtëria

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Frika dhe shenjtëria Empty
06102012
MesazhFrika dhe shenjtëria

Frika dhe shenjtëria Muhic_955894111
Kur Islami - dhe në rastin konkret Muhammedi alejhis-selam, aq i kanë mahnitur dhe i mahnitin njerëzit e mençur dhe qëllimmirë të të gjitha epokave, kombeve, përkatësive fetare, për më tepër, pa marrë parasysh statusin e tyre social dhe profesionin, atëherë si të sqarohet incidenti më i ri, në serinë e shpeshtuar të primitivizmit antiislam!?
Ferid MUHIQ

Mesazhi, fjalët dhe vepra e Muhammedit alejhis-selam, me të cilat në mënyrë të patejkalueshme janë promovuar vlerat më të larta humaniste, morali, ndershmëria, drejtësia, sinqeriteti, falja, toleranca ndaj të gjitha religjioneve dhe kulturave tjera, si dhe përkushtimi i pa rezervë për traditën dhe religjionin islam, që nga fillimi kanë tërhequr dhe akoma tërheqin vëmendjen e mendjeve më të mëdha të njerëzimit. Praktikisht, nuk ka filozof të madh, shkencëtar, shkrimtar, politikan, artist, sportist, i cili nuk ka qenë i mahnitur nga Muhammedi alejhis-selam dhe nga misioni i tij epokal. Romancieri Tolstoj, hulumtuesi i thellësirave detare Kusto, filozofi Garodi, kancelari Bizmark, gjeniu i Vajmarit Gete, sportisti i shekullit Muhamed Ali, madje edhe sekretari i përgjithshëm i Partisë Komuniste të Francës Torez, këtë mahnitje të tyre e kanë shkrirë në aktin e pranimit aktiv të Islamit si religjion të vetin dhe përcaktim shpirtëror. Motivet e një zgjedhjeje të këtillë në mënyrë precize i përmbledh vetë Leon Nikolaeviç Tolstoj:

“Sa i përket dhënies përparësi Islamit ndaj ortodoksizmit... unë tërësisht e përkrahi atë që vendos për Islamin. Kjo mund të duket si diç e habitshme kur bëhet fjalë për mua, sepse unë, mbi të gjitha, i respektoj idealet e krishterimit dhe mësimit e Jezusit në kuptimin tyre burimor, por prapëseprapë, nuk kam kurrfarë dyshimi se Islami qëndron më lartë se kisha ortodokse. Prandaj, po qe se dikujt i jepen dy zgjedhje: të zgjedh në mes ortodoksizmit dhe Islamit, secili njeri i mençur pa mëdyshje do të vendos për Islamin, për shkak të një Zoti dhe të dërguarit të tij, Pejgamberit Muhammed alejhis-selam dhe mesazhit të cilin ai e përcjell...” (Jasnaja Poljana, 16 mars, 1909).

Kur Islami - dhe në rastin konkret Muhammedi alejhis-selam, aq i kanë mahnitur dhe i mahnitin njerëzit e mençur dhe qëllimmirë të të gjitha epokave, kombeve, përkatësive fetare, për më tepër, pa marrë parasysh statusin e tyre social dhe profesionin, atëherë si të sqarohet incidenti më i ri, në serinë e shpeshtuar të primitivizmit antiislam!? Qëllimi është më tepër se i qartë: futja e frikës te muslimanët! E tërë bota tanimë është me dinjitet të thyer, idealet e larta janë shkatërruar, frika dominon në mbarë planetin! Punëtorët më nuk ekzistojnë si faktor shoqëror, edhe më pak si faktor politik; fshatarët janë bërë më pak të rëndësishëm se sa prodhimet e tyre, patatet ose specat; arsimi në të gjitha nivelet ka rënë në gjunjë, me detyrim që në mënyre pasive dhe pa komente t’i zbatojë direktivat e ministrive; mjekët, inxhinierët, teknologët janë shndërruar në robër të pronarëve të tyre; artistët realizojnë tema paraprakisht të caktuara në projekte të rrjetëzuara, punëtori, koloni figurative. Ata të paktët që kanë guximin kohë pas kohe të rebelohen rrugëve të Parisit, Madridit, Athinës, Moskës, Nju Jorkut, Tokios... marrin doza të pakufizuara të kërbaçëve, lotsjellësit, topave ujorë, kurse më të guximshmit arrestohen dhe i nënshtrohen torturës policore!
Qëllimi që populli, njerëzit e rëndomtë të gjithë planetit, të frikësohen, t’i nënshtrohen frikës dhe kështu plotësisht të dorëzohen, veç më është arritur në të gjitha pjesët e botës dhe te të gjithë popujt - përveç te muslimanët! Feja e tyre, e cila i obligon t’i nënshtrohen vetëm një Zoti të vetëm - All-llahut Fuqiplotë - njëherit i mëson që t’i kenë frikë vetëm Atij! “Zotët e Frikës” e dinë mirë se qëllimi i tyre për ta kontrolluar gjithë botën, nuk mund të realizohet përderisa në botë të ekzistojë madje edhe një musliman i vërtetë! Sepse ai nuk do tu nënshtrohet dhe nuk do të ketë frikë prej tyre! Ai do t’i nënshtrohet vetëm Atij dhe do të ketë frikë vetëm nga Ai, dhe do ta dojë Muhammedin alejhis-selam, si njeri i zgjedhur të cilit i është dhënë shpallja që t’ua përcjellë njerëzve Fjalën e tretë dhe të fundit të Zotit! Ajo Fjalë është se njerëzit nuk kanë të drejtë t’i nënshtrojnë njerëzit tjerë, dhe se asnjë njeri nuk duhet të ketë frikë nga njeriu tjetër. Prandaj demonizohet Islami, prandaj satanizohen muslimanët, prandaj organizohen shfaqje të tilla të primitivizmit antiislam! Që të harrohet kjo e vërtetë e madhe dhe frika të përhapet mbi të gjithë popujt dhe në gjithë botën! Që të mbillet frika edhe tek shpirtrat e fundit të panënshtruar, duhet të rrënohet edhe bastioni i shenjtërisë së muslimanëve - lidhshmëria me religjionin e tyre dhe respekti ndaj Pejgamberit të tyre, Muhammedit alejhis-selam. Sepse pikërisht në ndjenjën e shenjtërisë është përmbledhur e tërë e vërteta për barazinë e gjithë njerëzve, dhe e drejta e tyre që t’i nënshtrohen vetëm Krijuesit të botëve!
Kodeksi etik islam, tradita e Islamit, nuk lejon ofendimin e asnjë religjioni dhe të asnjë të dërguari të Zotit, të gjithëve pa përjashtim, që nga krijimi e deri te Muhammedi alejhis-selam - pikërisht që mos të preket themeli shpirtëror dhe institucioni shoqëror i shenjtërisë së asnjë populli. Megjithatë, kodeksi islam, absolutisht dhe pa mëdyshje, ua jep të drejtën, madje edhe i obligon muslimanët që mos të lejojnë kurrfarë ofendimi të institucionit të tyre të shenjtërisë, e kjo domethënë, të Islamit, si mësim për një Zot dhe njohje të Muhammedit alejhis-selam si i dërguar i Zotit!
E ata, o ju muslimanë, të cilët duan t’ju frikësojnë dhe në mesin tuaj të fusin frikë, do të frikohen nga ju dhe frikën do ta mbjellin në zemrat e veta, gjithnjë përderisa ju e mbroni fenë tuaj!


Me rastin e provokimeve të fundit dhe shpifjeve të ndyta mbi personalitetin e Muhammedit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] dhe misionin e tij fisnik, Forumi Rinor Islam dhe gazeta KOHA, gjatë këtyre ditëve do t’ju ofrojnë lexuesve disa artikuj, në kuadër të fushatës javore “Profeti Muhammed, simbol i paqes”, si një kontribut modest në drejtim të shtjellimit të drejtë të figurës madhore të Vulës së Pejgamberisë!

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

Frika dhe shenjtëria :: Komentet

No Comment.
 

Frika dhe shenjtëria

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» Ftuesi dhe frika e kohës
» Frika e nje te riu prej Allahut....
» Del nga "varri" ku u fsheh 22 vjet nga frika e Sadamit
»  Asadi mbrohet nga truprojat Iranian nga frika e vrasjes së tij
» Frika nga perfundimi i keq..[HUDBE]..Irfan Jahiu..shum e mir..

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Speciale-
Kërce tek: