islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
 I arratisuri prej xhehennemit... Empty96% I arratisuri prej xhehennemit... Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
 I arratisuri prej xhehennemit... Empty0% I arratisuri prej xhehennemit... Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
 I arratisuri prej xhehennemit... Empty0% I arratisuri prej xhehennemit... Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 I arratisuri prej xhehennemit... Empty0% I arratisuri prej xhehennemit... Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
 I arratisuri prej xhehennemit... Empty1% I arratisuri prej xhehennemit... Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
 I arratisuri prej xhehennemit... Empty2% I arratisuri prej xhehennemit... Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

  I arratisuri prej xhehennemit...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ummu Essma
Motrat islame
Motrat islame
Ummu Essma

Numri i postimeve : 39
Data e regjistrimit : 14/10/2012
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : Darul Kufr

 I arratisuri prej xhehennemit... Empty
MesazhTitulli: I arratisuri prej xhehennemit...    I arratisuri prej xhehennemit... EmptyMon 15 Oct 2012 - 19:45

Ka qenë Tha'lebe bin Abdurrahman radijAllahu anhu shërbëtor I Pejgamberit alejhi selam në qdo qështje,një ditë e dërgoi Pejgamberi alejhi selam për një nevoj të vetën,kur arriti tek shtëpia e një sahabiu nga ensarët e pa një grua duke u pastruar dhe e zgjati shikim në të. Pastaj u tmerrua nga ajo që pa dhe u frikësua se do ti zbrit shpallje Pejgamberit alejhi selam për atë që veproi, dhe nuk u kthye tek Pejgamberi alejhi selam, mirëpo qëndroi në malë në mes të Mekkes dhe Medinës,qëndroi aty gati dyzet ditë,pas kësaj zbriti Xhibrili alejhi selam tek Pejgamberi alejhi selam dhe I tha : “O Muhammed ,Zoti ytë po të bënë selam dhe po të thotë ty se Një njeri nga ummeti ytë është në mes vrimës në malë po kërkon falje nga Unë ,i tha Pejgamberi alejhi selam Omer bin Hattabit dhe Selman el-Farisij : Shpejtoni dhe silleni tek unë Tha'lebe bin Abdurrahman ngase nuk ka përqëllim tjetër pos tij, shkuan Omeri dhe Selam el-Farisij prej Medinës dhe e takuan një bari të Medinës I cili quhej Zefafeh, I tha atij Omeri radijAllahu anhu : A e njeh një njeri I cili është në mes këtyre maleve dhe quhet Tha'lebeh ?

Tha: Ndoshta ke për qëllim të arratisurin nga Xhehennemi ?!

Tha Omeri : E ku e di ti se ai është I arratisur nga xhehennemi ?

Tha bariu : Ngase ai kur vinte errësira e natës vinte tek ne prej këtyre maleve duke e vendosur dorën e tij mbi kokë dhe thoshte :Ah sikur të më ishte marrur shpirti,të isha prej të vdekurve dhe mos të bëhej gjykimi ndaj meje.

Tha Omeri : Këtë po e kërkojmë,shkuan ata dhe kur e pa Omeri e përqafoi atë dhe tha ai : O Omer a ju ka treguar juve Pejgamberi alejhi selam për gjynahin që kam bërë ?

Tha Omeri : Unë nuk di asgjë përveq se Pejgamberi alejhi selam të ka përmendur ty dje dhe më ka dërguar mua dhe Selam el-Farisij të të gjejmë ty.

Tha (I arratisuri) : O Omer mos më futni mua mbrenda tek Pejgamberi alejhi selam vetëmse kur ai është në namaz. Urreshtuan në saffa Omeri dhe Selman el-Farisij në namaz,kur dha selam Pejgamberi alejhi selam ,selam në fundë të namazit tha : O Omer ,O Selman qfar bëri Tha'lebeh ?

Tha : Ai është këtu O I Dërguari I Allahut , u ngrit Pejgamberi alejhi selam e lëvizi atë dhe e qortoi atë duke i thënë: Përse nuk ke ardhur tek unë o Tha'lebeh ?

Tha: Përshkak të gjynahit,o I Dërguari I Allahut.

Tha Pejgamberi alejhi selam : A nuk do të tregoj për ajetin I cili I shlyen gjynahet dhe gabimet ?

Tha : Gjithsesi o I Dërguari I Allahut

Tha Pejgamberi alejhi selam : Thuaj “O Allahu ynë na jep të mira në këtë dunja dhe në ahiret dhe na mbroj nga zjarri I xhehennemit”

Tha Tha'lebeh : Gjynahi im është më I madhë !

Tha Pejgamberi alejhi selam: Por fjala e Allahut është më e madhe !
Pastaj i urdhëroi ata të shkojnë nëpër shtëpit e tyre,pas shtatë dite erdhi Selam el-Farisij tek Pejgamberi alejhi selam dhe I tha : O I Dërguari I Allahut a ka ndonjë vendim për Tha'lebeh,ngase ai në atë gjendje që është e ka të sigurt shkatërrimin (është duke u shkatrruar).

Tha Pejgamberi alejhi selam : Ngrihuni të shkojmë tek ai dhe hyri Pejgamberi alejhi selam e vendosi kokën e Tha'lebe në prehër të tij , mirëpo ai e ngiti kokën shpejtë prej prehërit të Pejgamberit alejhi selam ,ndërsa Pejgamberi alejhi selam I tha atij: Përse e ngite kokën prej prehërit tim ?
U përgjigj : Ngase ajo është e mbushur me gjynahe !

Tha Pejgamberi alejhi selam : Qka po ankohesh ?

Tha : Po ankohem nga mëkatet e mia.

Tha Pejgamberi alejhi selam : Qfar dëshiron ?

Tha : Falje nga Allahu teala.
Pastaj zbriti Xhibrili alejhi selam dhe tha :”O Muhammed Allahu po të bënë selam dhe po të thotë ty : Sikurse ky robi im të më takojë mua me mëkate sa madhësia e tokës,do ta takojë Unë atë me falje !! “
Pejgamberi alejhi selam e mësoi atë dhe e këshilloi dhe pas kësaj ai vdiq nga ndikimi i saj ,ndërsa Pejgamberi alejhi selam urdhëroi pastrimin e tij,qefinosjen dhe pasi që ia fali namazin e xhenazes Pejgamberi alejhi selam filloi të ec në majët e gishtave të tij.Pasi që përfundoi varrimi I thanë: O I Dërguari I Allahut ne të pamë duke ecur në maje të gishtave !!
Tha Pejgamberi alejhi selam : Pasha Atë I cili më ka dërguar me të vërtetë nuk kisha ku ta vendos këmbën në tokë nga numri I madhë I melekve të cilat prezentuan në xhenazën e tij.

O Zoti yne! Na i zbut zemrat, na e shnderro tmerrin e brengave ne hare, na trimero kur na kaplon frika” “O Zoti yne! Freskoii shpirtrat tane me bindje te paluhatshme dhe shuaje prushin e shpirtrave, te ndezur nga trazimet, me ujin e besimit” “O Zoti yne! largoje prej nesh merzine dhe pikellimin, lesho mbi syte tane, te frikesuar, siguri, mbi shpirtrat e shqetesuar, qetesi, dhe hapi dyert e zgjidhjes me shpejtesi” “O Zot! Mundesoji syve te mi ta shohin Driten Tende dhe te humburve ta gjejne rrugen e drejte” “O Zot! Shuaji pershperitjet e zerit te se keqes, prej nesh, dhe largo nga ne çdo gje qe shpie ne pesimizem dhe ne shkaterrim” “O Zot i Madh! Na bej prej atyre qe frikesohen vetem prej Teje dhe prej asgjeje tjeter, e mos na bej prej atyre qe frikesohen nga çdo gje tjeter perveç Teje”

“Zoti ynë, unë jam robi Yt, i biri i robit tënd, i biri i ummetit Tënd. Fati im është në duart Tua, e kaluara ime në sundimin Tënd, drejtësia në mua është përcaktimi Yt. Të lutem me të gjithë emrat, me të cilët ke quajtur Veten, dhe të cilët i ke shënuar në Librin Tënd, apo me të cilët ndonjërën prej krijesave Tuaja ke mësuar, apo për vete i ke mbajtur, bëje Kur’anin pranverë të zemrës sime, dritë të gjoksit tim, duke më larguar nga dëshpërimi dhe brenga.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
I arratisuri prej xhehennemit...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Tregime mbi as-habet r.anha-
Kërce tek: