islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Udhëtime në ramazan..!! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Udhëtime në ramazan..!! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Udhëtime në ramazan..!! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Udhëtime në ramazan..!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Udhëtime në ramazan..!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Udhëtime në ramazan..!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Udhëtime në ramazan..!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Udhëtime në ramazan..!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Udhëtime në ramazan..!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Udhëtime në ramazan..!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Udhëtime në ramazan..!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Udhëtime në ramazan..!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Udhëtime në ramazan..!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Udhëtime në ramazan..!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Udhëtime në ramazan..!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Udhëtime në ramazan..!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Udhëtime në ramazan..!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Udhëtime në ramazan..!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Udhëtime në ramazan..!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Udhëtime në ramazan..!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Udhëtime në ramazan..!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Udhëtime në ramazan..!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Udhëtime në ramazan..!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Udhëtime në ramazan..!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Udhëtime në ramazan..!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Udhëtime në ramazan..!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Udhëtime në ramazan..!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Udhëtime në ramazan..!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Udhëtime në ramazan..!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Udhëtime në ramazan..!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Udhëtime në ramazan..!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Udhëtime në ramazan..!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Udhëtime në ramazan..!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Udhëtime në ramazan..!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Udhëtime në ramazan..!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Udhëtime në ramazan..!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Udhëtime në ramazan..!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Udhëtime në ramazan..!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Udhëtime në ramazan..!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Udhëtime në ramazan..!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Udhëtime në ramazan..!! Empty96%Udhëtime në ramazan..!! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Udhëtime në ramazan..!! Empty0%Udhëtime në ramazan..!! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Udhëtime në ramazan..!! Empty0%Udhëtime në ramazan..!! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Udhëtime në ramazan..!! Empty0%Udhëtime në ramazan..!! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Udhëtime në ramazan..!! Empty1%Udhëtime në ramazan..!! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Udhëtime në ramazan..!! Empty2%Udhëtime në ramazan..!! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Udhëtime në ramazan..!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Udhëtime në ramazan..!! Empty
MesazhTitulli: Udhëtime në ramazan..!!   Udhëtime në ramazan..!! EmptyThu 25 Jul 2013 - 18:12

 Udhëtime në ramazan..!! Xhamia-e-sulltan-muratit-300x216Ora 11:30 sapo u nisa nga Prishtina për në Shkup,është data 22 korrik,nxehtësia në kulminacion dita e gjatë,por freskia dhe rahmeti që ka lëshuar Allahu xh.sh mbi agjëruesit nuk mund të përshkruhet dhe as nuk ka çmim.Allahu na tregon në Kuran se : …  ndërsa kush është i sëmurë ose në udhëtim, le të agjërojë aq ditë nga ditët e mëvonshme. All-llahu me këtë dëshiron lehtësim për ju, e nuk dëshiron vështirësim për ju. (Të agjëroni ditët e lëshuara më vonë) Që të plotësoni numrin, ta madhëroni All-llahun për atë se u udhëzoi dhe që të falënderoni.(Bekare-185).Mirpo autobusi ishte komod dhe klima-kondicioneri ishte i aktivizuar,dy orë udhëtim në shoqërinë e pasagjerëve,ku disa hanin e pinin dhe veshja nuk ishte aspak edukative.Në mesin e këtyre pasagjerëve u shfaqë një besimtare me veshje islame edhe një haxhi me këmishën e bardhë e terleme-taki dhe kishte dhe disa agjërues,befas ktheva memorine prapa në kohë ku Shkupi,krenohej me islam në qendër të ballkanit,ku ishte kryeqytet i muslimanëve të vilajetit të Kosovës.Në të kaluaren bënte pjesë dhe vendlindja ime Malësia e Gjakovës që në ato mote kishte 27-xhami dhe hoxhallar të njohur njw ndwr ta imam Abdullah Hoxha,dhe me reputacion.Në autobus mora ca libra islamo-shkencorë ti lexoja dhe disa pjesë nga Kurani famlartë bashk me udhëtimin tim më shoqronin librat kudo edhe disa nga librat e mi të cilët ja dhurova xhamive Shkupit-Kumanovës si dhe ndonjë imamëve dhe xhematit.Zbrita në stacionin e autobusëve në Shkup një vëlla që më priste u përqafova me të dhe me zë duke u ndjerë krenarë që jemi musliman i tham njëri tjetrit selam alejkum-Paqja dhe mëshira e Allahut qoft mbi ty dhe unë ja ktheva wealejkum selam-edhe mbi ty,më mori në familjen e ti isha i ftuar për iftarë tek ai.Dolëm në vizita xhamive ishte nxet ramazani dukej në çdo pjesë të Shkupit takuam disa aktivista islam dhe imamë shkëmbyem ide të ndryshme dhe libra.Ligjërata që mbajta pas namazit të ikindisë në xhaminë e Shkupit Hatunxhik ishte e një ndjesie të veçantë pasi bëra thirrje për bashkim të muslimanëve kudo që janë sidomos në trojet shqiptare që tja japim dorën njëri-tjetrit e të mos përçahemi pasi pejagmberi a.s thotë: Xhemati është rahmet-mëshirë prej Allahut kurse ndarjet-fraksionet janë denim prej Allahut fuqiplotë.Buzqeshja e tyre u pa në sy dhe mimikë u gëzuan pa masë hera e parë që një imam nga Tropoja të jam ligjëratë në zemër të Shkupit dhe ai imam kisha nderin të isha unë,edhe pas 40-vjet shtypje nga komunizmi në Shqipëri Allahu nuk e len dritën e tit ë shuhet në këto vise Allahu ka treguar për këta njerëz që duan ta shuajnë dritën siç janë komunistët : Ata përpiqen me gojët e tyre ta shuajnë dritën e All-llahut, e All-llahu nuk do tjetër, pos ta përsosë dritën e Tij ndonëse jobesimtarët e urrejnë.(Teube:32).Pas ligjëratës ata më përqafuan dhe më uruan,kërkoja bashkpunim me të gjithë pa përjashtim për vendin tim dhe kudo ku ka musliman ku janë ata pakicë të ndihmohen nga shumica që tja dalin mbanë.Në Shkup pash shumë xhami ishte qytet i minareve,poashtu Kumanova në hyrje qytetit kishte filluar ndërtimin e një xhamie të re,krahasa xhamive tjera që i ka. Fatkeqësisht disa imamë,hoxhallar flisnin shumë po vepra kishin pak,sot nuk është koha për të folur por për të shkruar,medituar dhe vepruar.Dolëm me ca vllezër besimtarë pamë tokat e mbjellura,kafshët delet,lopët,dhit etj.Mbajtja e blegtorisë dhe e bujqësisë si duhet, sjell resurse të pa ndalshme që janë në të mirë të zhvillimit njerzorë dhe janë mirsi e begati nga Allahu.Udhëtimi të bën ti njohësh njerzit më mirë të dish rreth njerëzve.Njeriu shpesh her dallohet nëse merr udhë me të ai shpalos sinqeritetin e ti ose dyftyrsinë e ti,andaj duhe ti lutemi Allahut të na falë dhe pastrojë njetet dhe punët tona ti bëjmë të sinqerta dhe të drejta.
Xhamitë stërmbusheshin për namazin e teravive thuajse të gjitha, kohëve të fundit me dhjetra xhami të reja ishin mbaruar.Më la mbresa Xhamia e Haracines.një xhami më dy super minare të gjata me një strukturë shum humane dhe tërheqëse që të frymëzonte dhe nxiste kureshtjen.Arkitekti si duket ka ditur të bejë diçka që do lërë gjurmë në kohra.Fëmijët kishin mbushur udhët prisnin iftarin me padurim xhamitë musheshin në namaz të sabahut me rini plot e përplot dhe imamët ligjëronin dhe ngjallnin vetdijen te masa si dhe reflektohej fuqishëm ky muaj i ibadetit me perkushtim e zell.Xhamia e Kumanovës poashtu kishte bukuri të rrallë dhe ishte me dy minare dhe ambjent të përshtatshëm për falje.Lindshmëria tek familjet muslimane ishte në hapin e duhur që me shpresë të mbizotrojnë muslimanët atje si shumicë,u gzova pa masë edhe për numrin e xhamive të reja që ishin ndërtuar dhe po ndërtoheshin.Udhëtimet në ramazan janë një realitet që të çon në mendime se vërtet në këtë botë jemi musafir udhëtar të përkohshmë. Nga Ibnu Umeri, radijall-llahu anhuma, trasmetohet se ka thënë:”Resulull-llahi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, me kapi prej krahu dhe me tha:’Jeto në këtë botë si i huaj ose si udhetar’.”Kurse Ibnu Umeri, radijall-llahu anhuma, thoshte:”Kur te ngrysesh, mos e prit mengjesin, por kur te zgjohesh, mos e prit mbremjen. Gjatë kohës së shendetit pergatitu për smundje dhe gjate jetes pergatitu per vdekjen tende!”
Mësimet që marrim nga udhëtimet në ramazan :
1.Udhëtari është musafir,sa ti do nderohesh nga muslimanët kur i viziton ata
2.Udhëtimi të shpie në mendime të mendosh rreth krijimit tënd sesi Allahu të ka përsos si krijesë të ka krijuar me pa të meta.
3,Udhëtari duhet të ndihmohet dhe orjentohet
4.Udhëtari shfrytëzon udhtimet të bëjë ibadet por dhe të thërras tjerët në islam
5.Udhëtari,udhëton me punë të mira  në këtë botë që të udhëtoj drejtë në xhenet
6.Nderoje musafirin,udhëtarin,këto mësime na vijnë nga Kurani dhe suneti andaj kapuni për to dhe bëhuni vëllezër besimtarë që duheni për Alllah.
7.Udhëtimi kërkon përgatitje intelektuale dhe fizike por dhe financiare që të zbulojmë e të tjerëve tu tregojmë.
8.Në udhëtim ruaje nderin,sigurinë dhe mbështetju Allahut të plotfuqishëm.
9.Udhëtimi ynë në ramazan duhet të jetë udhëtim dobiprurës që sjell dobi për mbar umetin ne thirrjen islame dhe predikimin e fjalës së mirë.
10.Udhëtimi të shton durimin dhe ashkun-dashurinë për islam dhe agjërim.
 Përgatiti : Imam.H.Arbër Berisha /Rubrika : Përjetime nga ramadani/Kronika 14 – 14 Ramadan 1434/Korrik 2013 Miladi/  www.arber-berisha.it.gg/

Allahu ju shperbleft per postimin.
Udhëtime në ramazan..!! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Udhëtime në ramazan..!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Ramazani nëpër Botë-
Kërce tek: