islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Artikull] Filiza të thatë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Artikull] Filiza të thatë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Artikull] Filiza të thatë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Artikull] Filiza të thatë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Filiza të thatë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Filiza të thatë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Artikull] Filiza të thatë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Artikull] Filiza të thatë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Filiza të thatë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Filiza të thatë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Artikull] Filiza të thatë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Artikull] Filiza të thatë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Filiza të thatë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Filiza të thatë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Artikull] Filiza të thatë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Artikull] Filiza të thatë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Artikull] Filiza të thatë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Artikull] Filiza të thatë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Artikull] Filiza të thatë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Artikull] Filiza të thatë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Artikull] Filiza të thatë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Artikull] Filiza të thatë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Artikull] Filiza të thatë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Artikull] Filiza të thatë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Filiza të thatë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Filiza të thatë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Artikull] Filiza të thatë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Artikull] Filiza të thatë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Artikull] Filiza të thatë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Artikull] Filiza të thatë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Artikull] Filiza të thatë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Artikull] Filiza të thatë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Artikull] Filiza të thatë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Artikull] Filiza të thatë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Artikull] Filiza të thatë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Artikull] Filiza të thatë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Artikull] Filiza të thatë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Artikull] Filiza të thatë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Artikull] Filiza të thatë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Artikull] Filiza të thatë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Artikull] Filiza të thatë Empty96%[Artikull] Filiza të thatë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Artikull] Filiza të thatë Empty0%[Artikull] Filiza të thatë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Artikull] Filiza të thatë Empty0%[Artikull] Filiza të thatë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Artikull] Filiza të thatë Empty0%[Artikull] Filiza të thatë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Artikull] Filiza të thatë Empty1%[Artikull] Filiza të thatë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Artikull] Filiza të thatë Empty2%[Artikull] Filiza të thatë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Artikull] Filiza të thatë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Artikull] Filiza të thatë Empty
27122013
Mesazh[Artikull] Filiza të thatë

[Artikull] Filiza të thatë (u186u)___dry_plant____by_all17
Nga: Dr Selman Aude
 
 
Im bir, më vendosi para disa alternativave të vështira, kur më drejtoi këtë pyetje:
“Je duke ngarë një makinë, e cila nuk nxë më shumë sesa shoferin dhe një person tjetër. Gjatë rrugës, shikon tre persona që kanë nevojë për ndihmë; njëri është një grua e moshuar të cilës i lipset ndihma e shpejtë urgjentisht; një tjetër është një miku yt i ngushtë i cili të ka shpëtuar jetën dikur; i treti një person i famshëm, prania e të cilit të bën krenar dhe të lumtur. Cilin prej të treve do të merrje me vete në makinë?”
Pasi pikasi hutimin në fytyrën time, im bir u përgjigj:”Jepja çelësat e makinës mikut tënd të ngushtë që të ka shpëtuar jetën dhe kërkoji që të transportojë të moshuarën për në spital. Ndërkohë, ti qëndro në shoqërinë e personit të famshëm, derisa të vijë autobusi.”
Mandej, ai renditi një sërë alternativash të tjera dhe më tha se nuk duhet të biem pre e përgjigjeve të shpejta dhe të gatshme si, ose... ose!
Kur ishim të vegjël dhe shëtisnim nëpër fusha, e argumentonim tharjen e një peme, me faktin se mund ti këputen lehtësisht filizat... E tillë është dhe fusha e jetës, e cila përqafon filizat e gjelbër, duke hequr dorë përfundimisht nga ato të tharët.
I gjithë universi, jetën e dashuron
Ai e përçmon të vdekurin, i cili më nuk rron
Qielli, zogjtë e ngordhur më nuk i përqafon
As bleta tek lule e thatë për nektar nuk kërkon.
Prandaj dhe të moshuarit e mbushur me përvojë, kur bisedojnë lidhur me problemet dhe sfidat e jetës, këshillojnë njëri-tjetrin me fjalët:”Mos u bëj i thatë se thyhesh, por as dhe i lëngësht, se shtrydhesh.” Është një thënie popullore që hyn tek parimi i ruajtjes së ekuilibrit të së mesmes së artë.
Por unë personalisht, tek kjo thënie lexoj konceptin e fleksibilitetit, i cili motivon për më shumë sukses në marrëdhënie, bisedime dhe kapërcim të krizave.
Mos duhet që njeriu të bëhet i prerë dhe i vendosur në të gjitha çështjet? Apo mos është më mirë që të jetë i aftë të familjarizohet dhe të kërkojë alternativa të reja?
Fleksibiliteti është aftësia për të lëvizur mes vendosmërisë dhe luhatjes, mes ashpërsisë dhe butësisë. Ajo nënkupton kontrollin e situatës dhe jo dorëzimin ndaj saj.
Fleksibiliteti nuk është një moto apo tipar i një rryme apo një personi. Ai është një shkallë, në të cilën kur hedhim hapa për tu ngjitur, përballemi me vështirësi dhe pengesa nga brenda vetes por dhe nga jashtë saj. E rëndësishme është të jemi në këtë rrugë. Kur të rritemi, maturohemi dhe na shndërrohet në tipar, na mbush me urtësi, maturi dhe qetësi.
Pas kushedi sa vitesh të shumtë, jam mësuar ti pranoj njerëzit ashtu siç janë, edhe njerëzit e afërt. Nuk i kritikoj dhe nuk ka përse t’ua rëndoj me fjalë. Nuk pres nga të tjerët më shumë sesa mund të bëjnë!
Fleksibiliteti mendor të mundëson përmbushjen e objektivave personale dhe të përgjithshëm me sukses, si dhe eksplorimin e shanseve të reja, madje shndërrimin e krizave në shanse.
Fleksibilitet do të thotë që të mos mbetesh rob i një stili të caktuar, me të cilin mund të ndëshkohesh duke të privuar prej tij, por të kesh aftësitë për të krijuar alternativa më të mira.
Mos i fut të gjitha vezët në një shportë!
Dil nga stili tradicional i të menduarit!
Mos lejo që politika jote të bazohet vetëm tek opozitarizmi, sikur mos kishe asnjë proekuptim tjetër përveç shembjes së ngrehinave të tjerëve!
Është gabim të mendohet se fleksibilitet do të thotë të dorëzohesh. Në fakt, ai është një formë tjetër të shprehuri.
Është krejt e lehtë ti japësh një personi një informacion të ri, por nuk është kaq e lehtë ti mësosh të ndryshojë një zakon dhe ves, nëpërmjet të cilit i shihte gjërat. Zbulimet magjike që kanë të bëjnë me trurin njerëzor, theksojnë aftësinë e tij për të eksploruar alternativa të reja dhe përdorimin e metodave jotradicionale për zgjidhjen e problemeve.
Fleksibiliteti është sukses në veprimtarinë politike, edhe me kundërshtarët. Do të ishte disfatë e madhe nëse performanca bazohej vetëm tek njëanësia mes pozitës dhe opozitës. Mund të krijosh aleancë me palë të shumta, me të cilët ndan objektiva, qoftë dhe në mënyrë të pjesshme dhe për pak kohë... Humbja e fleksibilitetit është shkak i dështimit në plane, disfatës në performancë, humbje të orientimit, por edhe humbje të parave.
Fleksibilitet social, do të thotë hapje ndaj shoqërive, zonave dhe fiseve të ndryshme nga ti, me besim dhe siguri tek vetja dhe aftësitë e saj, duke i mirëkuptuar stilet e tyre të jetesës, format e shprehjes dhe verbalizmit të shqetësimeve, marrja e të dobishmes dhe refuzimi i të dëmshmes, edhe pse kjo e fundit mund të jetë e përhapur.
Fleksibiliteti dhe elasticiteti i trupit, është shkak për shkathtësi të reja dhe fitore të njëpasnjëshme në lëmin e sportit. Prandaj dhe elementët e stërvitjes quhen ushtrime.
Fleksibiliteti mendor dhe mos prerja si me thikë e atyre çështjeve që përmbajnë më shumë se një këndvështrim, të fal më shumë kohë për eksplorim dhe dialog me të tjerët, të mbron nga fanatizmi për rezultatin që ke arritur, të cilin e besoje si përfundimtar, por që nuk doli ashtu!
Një person nevrik, i nxituar dhe euforik, i cili nuk është ushtruar me proces të menduari të thellë, nuk di si të jetë elastik dhe fleksibël.
Nënshtrimi i plotë ndaj vesit dhe zakonit, do të thotë që të shndërrohesh në një protokoll të ngurtë, i ngjashëm me çrregullimet obsesive kompulsive. Shumica e personave me çrregullime psikologjike, vuajnë nga ngurtësia e mendimeve të tyre.
Gjatë dialogut, palën tjetër mund ta bësh të ndihet si në ferra, ose mund ti thuash që ke të pjesërisht të drejtë dhe se këndvështrimi yt është i vlerësuar.
Fleksibiliteti emocional shpaloset më qartë tek thënia e hazreti Aliut, Zoti qoftë i kënaqur me të, ku thotë:”Duaje mikun deri një farë mase, dikur mund të bëhet armiku yt. Urreje armikun deri në një farë mase, dikur mund të bëhet miku yt.”
Kurse arabët e lashtë thoshin:”Mos fal dashuri që të vë në siklet, as urrejtje që të shkatërron krejt.”
E bardha dhe e zeza nuk janë ngjyrat e vetme të listës së ngjyrave. Në historitë që na thuheshin në vegjëli, kishte vetëm dy palë: E mira dhe e keqja, e bukura dhe e shëmtuara. Mesa duket, diçka e tillë është gdhendur thellë në psikologjinë dhe mentalitetin tonë, saqë kemi rënë në sevda të madhe me kategorizimin në dy pjesë. Ndërkohë, çështja është shumë herë më e gjerë sesa kaq. Vetë ideja e kategorizimit, nuk është e suksesshme gjithmonë!
Fleksibiliteti është shkaktar i lumturisë dhe kënaqësisë. Ti ke gatishmëri për të fjetur gjumë në çdo kohë dhe vend, në aeroplan apo tren, në shtrat të butë e të ngrohtë, apo mbi diçka të fortë. Fleksibiliteti të mundëson ndryshimin e stilit të ngrënit dhe vakteve, të fal predispozicion dhe guxim për të provuar dhe ndërvepruar me të ngrohtin dhe të nxehtin, me të gjithë shtresat e njerëzve. Kështu, do e shijosh më shumë udhëtimin dhe ekskursionin, do të ambientohesh më shpejt me humorin e miqve, ushtrohesh për eksplorimin efektiv, pa zhurmë dhe potere!
 
Përktheu: Elmaz Fida

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Artikull] Filiza të thatë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Artikull] Filiza të thatë :: Komentet

No Comment.
 

[Artikull] Filiza të thatë

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: