islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” Empty96%[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” Empty0%[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” Empty0%[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” Empty0%[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” Empty1%[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” Empty2%[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” Empty
24012014
Mesazh[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË”

[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” (u130u)neserZakoni “do ta bëjë” ose “do ta shtyj për më vonë” është zakon i dëmshëm për çdo njeri që është i ndikuar nga kjo. E sheh atë që vonohet në mësime apo në punë, deri edhe në takime me shoqëri dhe familjen e tij? Ky zakon është i shumë i keq. Kemi vendosur të ndalemi e t’i paraqesim disa këshilla që të largohemi nga ky zakon.

Ibrahim El-fekij
1. Mundohu që ta kujtosh herën e fundit shprehinë “do ta bëjë”, se si të nervozoi, e të dëmtoi, mundohu ta përsëritësh këtë zakon që të largohet nga gjuha jote.
2. Shkruaje në letër çdo gjë që kërkohet nga ti, për çdo ditë, e mos dështo e të thuash “do ta shkruaj nesër”. Ky veprim do të bëjë të shndërrohet çdo angazhim i rënd në punë të lehtë, dhe do të habitesh me kohën e gjatë që është në shërbimin tonë, e kundërta e asaj që thuhet “nuk kemi kohë”. Preferohet që në këtë hap të vendoset kohë e veçantë për çdo detyrë, gjithashtu preferohet vendosja e prioriteteve në realizim, duke kundërshtuar çdo përjashtim.
3. Mos u mundo të luash rolin e “supermenit” gjatë realizimit të punëve. Këtu për qëllim është që të mos punosh 5 gjëra në të njëjtën kohë, sepse kjo është lodhje e mendjes dhe trupit tënd në fund do të detyron të ikësh nga aktualiteti e të thuash: “do ta bëjë këtë nesër”.
4. Largoje atë që të bënë të vonohesh, e bëji atë pas gjërave të rëndësishme; p.sh. ka që thonë: “Do ta rendis dhomën/zyrën pas ndeshjes së futbollit”, e ka të tillë që thonë: “Do të shkoj të eci/vrapoj pasi t’i prej flokët”. Të gjitha këto vonesa janë të rrezikshme, ndoshta të zhytë ty në zakonin “do ta bëjë”, por lëviz e ndrysho gjërat, rregulloje dhomën tënde, e pastaj prezanto në ndeshje, sepse ajo nuk ikën nga koha e paraparë!
5. Nxite vetën tënde për morale të mira, si p.sh. nëse vendos ta shtyesh pastrimin dhe rregullimin e dhomës/zyrës tënde, foli vetës tënde për vlerën e pastërtisë, se si ajo është pjesë e besimit, sjellje njerëzore e cilivizuese, e mundohu ta kujtosh që ti patjetër duhet të fitosh mbi vetën tënde, që të jesh udhëheqës i vërtetë në jetë.
6. Shtoje gjithmonë mundimin tënd me të larguarit nga ky zakon, patjetër që do të dështosh shumë herë në fillim, por ngrihu e vazhdoje rrugën derisa të fitosh.
7. Shpërbleje vetën tënde, vendos shpërblim nëse i realizon 85% nga angazhimet “pa vonesa”, e nëse arrin të realizosh diçka, si shpërblim do të shkosh në një vend që e do, ose do të kalosh kohë të caktuar me hobi, apo ndonjë gjë tjetër... Mundohu të mos mashtrosh, respektoje vetën edhe nëse dështon, bëhu i sinqertë me vetën tënde, sepse gënjeshtra më e keqe është ajo ndaj vetvetes.
8. Në fillim të çdo muaji rishikoje sasinë e përmirësimit, duke bashkëvepruar me këtë zakon, patjetër duhet të vazhdohet ky rishikim deri sa të vdes zakoni “do ta bëjë”.
9. Nëse e vepron prapë me “do ta bëjë”, zbulo shkaqet e këtij veprimi.
10. Nëse ke shok të afërt, ose anëtarë të familjes, bëjë atë të të ndihmojë ta mbysësh “zvarritjen” përmes pjesëmarrjes së tij në orarin e obligimeve tua. Këtë gjë kanë bërë shumë njerëz dhe kanë pasur suksese të mahnitshme!
Përktheu dhe përshtati: Blerim Arifi

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË” :: Komentet

No Comment.
 

[Artikull] 10 këshilla për ta hequr qafe zakonin “DO TA BËJË”

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: