islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
61 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 61 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       Empty96%fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       Empty0%fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       Empty0%fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       Empty0%fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       Empty1%fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       Empty2%fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë Emocionale

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       Empty
MesazhTitulli: [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë Emocionale    fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       EmptySat 22 Feb 2014 - 20:04

fundit - [Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë  Emocionale       4d791110
Katër vitet e fundit të jetës së tij Halid Iben Velidi r.a ishte i privuar nga pjesëmarrja në beteja. Kjo ishte sprova më e madhe për Halid iben Velidin r.a. Gjashtë muaj pas Hirasë Halid r.a ishte i penguar që të merr pjesë në beteja prandaj e quajti këtë vit “ viti i grave “sepse nuk mund të shkonte për të luftuar . Katër vitet e fundit të jetës së tij Halidi r.a nuk mund të shkonte në luftë por transmetohet se Halidi r.a nuk e kalonte kohën kot lexonte shumë Kuranin transmetohet se ai lexonte Kuranin nga namazi i sabahut deri në namazin e drekës dhe thoshte xhihadi më ka penguar dhe nuk kam mundur të lexoj Kuran, prandaj lexonte Kuranin dhe vazhdimisht qante nga frika ndaj Allahut. Pas katër viteve Halid iben Velidi r.a ishte afër vdekjes ,SubhanaAllah a mund ta imagjinoni një burrë që luftoj në beteja të panumërta që i rrëzoj superfuqitë e kohës po vdiste në shtratin e tij. Në vizitë i erdhi një Sahabi e përshëndeti atë ndërsa Halidi r.a i tha : e di kur Omeri r.a më uli gradën ushtarake u ndjeva keq në zemrën time por tani e kam kuptuar se ajo çfarë ka bërë Omeri ishte e drejtë sepse Omeri s’ka dashur gjë tjetër përveç se më të mirën për besimtarët” dhe unë nuk ndjej asgjë të keqe në zemrën time për Umer iben Hatabin r.a . Duke qenë fare pranë vdekjes transmetohet që njerëzit e vizitonin dhe ai i mërzitur ua tregoi krahët dhe nuk kishte vend në krahët e tij që nuk kishte shenja nga plagët, kështu ua tregoj krahun e djathë dhe të majtin ua tregoj gjoksin, këmbët dhe nuk kishte vend që nuk kishte shenja nga plagët dhe tha : “ më shikoni kam luftuar në mbi njëqind duele ( dyluftime ) kam marrë pjesë në beteja të panumërta dhe tani po vdes në shtrat ?!“ Halidi po vdes në shtratin e tij ??? Dhe dikush i tha : O Halid a nuk e kupton o Halid se që nga dita kur i Dërguari i Allahut salAllahu alejhi ve selam të emëroj ty SHPATA e ALLAHUT ka qenë e pamundur që të vritesh në fushëbetejë , sepse po të vdisje në fushëbetejë kjo do të nënkuptonte se SHPATA e ALLAHUT është thyer nga një i pafe dhe SHPATA e ALLAHUT asnjëherë nuk mund të thyhet. Halidi r.a përkundër dëshirës së tij vdiq në shtrat, por ta kujtojmë se në betejën e Mutas Halidi r.a i theu nëntë shpata duke luftuar . Përse u thyen nëntë shpata ? sepse ato ishin shpatat e Halidit r.a , ndërsa vetë Halidi r.a ishte SHPATA e ALLAHUT prandaj kurrë nuk mund të thyhej. Njeriu që u bë shkaktarë që dy superfuqitë e kohës të gjunjëzoheshin vdiq duke qenë në shtratin e tij. E vërteta është se Halid iben Velidi donte të vdiste shehid. E si mos të donte ? A nuk keni dëgjuar çfarë ka thënë Pejgamberi salAllahu alejhi ve selam për shehidin se nuk i lahet xhenazja sepse gjaku i tij bëhet dëshmitar për shehidllëkun e tij Ditën e Gjykimit , rrobat nuk i ndërrohen sepse ato bëhen dëshmitarë për të Ditën e Gjykimit dhe namazi i xhenazes sipas shumicës së fukahave ( juristëve islam ) nuk i falet shehidit . Përse ? Sepse Allahu thotë në Kuran : Kurrsesi të mos mendoni se janë të vdekur ata që ranë dëshmorë në rrugën e All-llahut. Përkundrazi, ata janë të gjallë duke u ushqyer te Zoti i tyre. ( Ali Imran 169 ). Vërtetë rrobat e Halid ibën Velidit nuk mund të dëshmojnë për shehidllëkun e tij , gjaku i tij mund të mos dëshmoj për shëhidllëkun e tij , por betohem në Allahun e Madhëruar se çdo shehid i umetit që nga koha e Halidit dhe deri sot e me lejen e Allahut deri në Ditën e Kijametit do të dëshmoj për Halidin r.a. sepse nuk ka shehid të umetit që nuk është inspiruar nga Halid iben Velidi r.a. Transmetohet që Halidi r.a la pas vetes si pasuri vetëm një kalë dhe një shpatë dhe ato ia dërgoj Umerit radiAllahu anhu dhe kur i pa Umeri filloj të qajë dhe tha : Ebu Bekri r.a i ka vlerësuar njerëzit drejtë ai i ka njohur njerëzit më mirë se unë . Por imagjinoni kalin të cilin e kalëroj Halid ibën Velidi a mund ta kalëronte dikush tjetër ? Jo , sepse asnjëherë askush nuk do të mund t’ia jepte hakun atij kali. A mundet ndonjë burrë ta mbajë shpatën e Halid iben Velidit r.a ? Jo, sepse asnjë burrë pas Halidit nuk do të mund t’ia jap hakun asaj shpate. Transmetohet se gratë e fisit Beni Mahzum ( fisi i Halidit ) qanin dhe disa vajtuan , ndërsa Umeri r.a. ishte shumë i ashpër dhe me rreptësi ndalonte të vajtuarit , madje edhe kur Ebu Bekri r.a kishte vdekur gratë ishin mbledhur në shtëpinë e Aishes radiAllahu anha por Omeri r.a kishte ndaluar që të vajtohet . Në rastin e Halid iben Velidit një burrë erdhi dhe e njoftoj Omerin r.a dhe i tha : gratë e Beni Mahzumit po e qajnë Halidin r.a , Omeri r.a iu përgjigj : medet për ty , për Halidin ato që qajnë le të qajnë . Pastaj Omeri r.a dëgjoj nënën e Halid ibën Velidit r.a duke recituar këto vargje : Ti je më i mirë se një milion Kur burrat rrëzohen me fytyra në tokë përball teje ( është fjala vriten nga Halidi ) Ti je më trim se Luani dhe Tigri Ti je më bujar se rrjedha e ujit që vije nga malet Omeri r.a e dëgjoj këtë dhe tha : Të vërtetën e ka thënë nëna e Halid iben Velidit . Ndërsa unë betohem në Allahun se Halid iben Velidi r.a ishte më i mirë së një milion burra të kohës së tij dhe më i mirë se një bilion të kohës sonë. E vërteta është se kurrë më nuk do të ketë Halid iben Velid . Pasha Allahun po të shikosh Halidin ai ishte më i mirë se sa ti bësh të gjithë bashkë Fredrikun e madh, Xhingis Khanin , Napoleonin , Temurin dhe të tjerë. Ebu Bekri radiAllahu anhu duke u betuar ka thënë : Nuk ka grua që do të lind më një burrë si Halid ibën Velidin . Lusim Allahun që vepra e Halid ibën Velidit r.a të ndikoj në jetën tonë! Allahume amin ! Lusim Allahun që të na bashkoj me Halid iben Velidin r.a. dhe sahabet e tjerë në xhennet! Allahume amin ! Përktheu nga anglishtja : Bujar Gjikokaj :
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Tregim nga As-habët r.a] Halid ibën Velidi momentet e tij të fundit në këtë botë Emocionale
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Halid Ibn Velidi (r.a)
» Filmi Serik-Halid Bin Velidi shumë Film i mirë pa përkthim por i kuptueshëm
» [Lajmet Ditore] Këshilltari i Mursit rrëfen momentet e fundit në zyrën e presidentit
» [Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim
» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: