islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu Empty96%[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu Empty0%[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu Empty0%[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu Empty0%[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu Empty1%[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu Empty2%[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu Empty
19102014
Mesazh[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu

[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu Index-205x198 Është një ditë me shi dhe mjegullat nuk japin shpresë për një të nesërme të mirë. Jeta i është tharë sikur lulet e selvisë në park. Mirëpo, nuk merreshe shumë. Shiu  do të kaloj ashtu si edhe  jeta.
Një kohë ky njeri kishte emër, tanimë nuk ka. Mbiemri i tij nuk kishte rëndësi – kujt i intereson për të parët e tij? Tani është një “ujk i vetmuar”, jeta i duket e bukur, edhe pse kishte probleme të rënda. Mirëpo ishte i qëndrueshëm, nuk zmbrapsej. E dinte rrugën e tij. Thotë “edhe nëse rrëzohet gjithçka, unë për inati jo”. Një kohë kishte shtëpi, tanimë nuk e ka. Edhe nuk e donte, kush do t’i mirëmbaj njerëzit e  shtëpisë në këtë kohë? Nuk ka as punë as para, mendonte ai.
Një kohë ky njeri kishte edhe namazin, tanimë nuk e ka. Thotë, kush mund të arrij të fal gjithë ato vakte – nuk kam kohë për këtë. Kur të plakem do të falem…” Jeta i dha një shuplakë, pastaj edhe të dytën edhe të tretën. Dhe tani thotë se nuk mund të duroj. U tërhoq nga “biseda me Zotin”. Çfarë sprovash!
Allahu e thërriste çdo ditë që t’i kthehet. E thërriste që Atij t’i tregoj çdo problem dhe hall. Njeriu nuk i kthehej Atij, kthente kokën dhe bënte se nuk dëgjon.
Allahu e priste edhe në errësirën e natës, mirëpo ai përsëri ikte nga Ai. Vazhdonte të flejë apo të mbytet në tymin e duhanit të rëndë deri në agim.
Ja kështu, ky njeri ishte dashuruar me dunjan, natë e ditë. Ajo ishte shoku i tij i pandarë. Ky njeri është njëri në mesin e miliardave. Ata kanë harruar se edhe krahas “ikjes” përsëri do të takohen me Allahun.
Tani as ky njeri nuk është më. Toka e lagur e kishte mbuluar. Baza e jetës së tretur e kishte shtrydhur bashkë me varrin. Jeta kaloi, mirëpo shiu përsëri është këtu. Një shans i ri, një nafak dhe shpresë e re për ata që kanë ngelur. Dhe kështu Allahu thërret ata që ende mund ta ndjejnë shiun  në “bisedë” me Të
Të mos ikim nga Krijuesi jonë kur na thërret tek Ai, me namaz, dua dhe vepra të mira. Duhet ta dimë se në këtë botë jemi me “qira”, jemi qiramarrës të kësaj kohe dhe vendi. Të mos ikim nga pronari i Universit, sepse takimi me Të, në çdo rast do të vij.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu :: Komentet

No Comment.
 

[Artikull] Njeriu qe ikte nga Allahu

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: