islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt Empty96%[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt Empty0%[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt Empty0%[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt Empty0%[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt Empty1%[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt Empty2%[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt Empty
10122014
Mesazh[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt

[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt (u84u)familja-dashuri Dr. Amr Ebu Halil
Vajza:”Po sikur mami im të mos ishte fare, çfarë do të ndodhte?”
Kushëriri:”Do të vdisnim! E kush do na përgatiste ushqimin, do na jepte ilaçet, do na nxirrte për shëtitje, na zgjonte në mëngjes për të vajtur në shkollë dhe do të na mbronte nga njerëzit e huaj?!”
Mandej, vajza shtoi:”Po sikur të mos ishte babi im?”
I kushëriri:”Do të jetonim rrugëve.”
Unë u mrekullova nga kjo bisedë e vogëlushëve, pasi isha shumë pranë tyre në shtëpinë e tezes, e cila kishte tetë fëmijë. Dy fëmijët në fjalë, ishin fëmijët më të vegjël në moshë. Në ato çaste, po hiqesha sikur nuk i dëgjoj, me qëllim që ta vazhdojnë bisedën e tyre. Të dyve u pëlqente të bisedojnë pa i vërejtur tjetër kush. Fakti që ishin më të vegjlit dhe pak a shumë në të njëjtën moshë, i kishte forcuar marrëdhëniet mes të dyve. Aq të lidhur ishin me njëri-tjetrin, saqë nëse njëri prej tyre vuante nga diçka, të dy do të shpërthenin në të qara, pa e kuptuar kush vuante në të vërtetë.
Pasi e përfunduan bisedën, unë i pyeta:”A i doni mamatë tuaja kaq shumë?! Kush u ka mësuar se mamaja është kaq e rëndësishme?”
Menjëherë, vajza ndërhyri dhe u përgjigj:”Mami më thotë gjithmonë. Ne e duam atë shumë. Por e duam dhe babin dhe gjithmonë mundohemi të mos i zemërojmë.”
Nga kjo përgjigje e vazës, më erdhën në mendje kushedi sa mendime rreth rolit të prindërve në edukimin e fëmijëve me dashuri, respekt dhe dhembshuri, gjë e cila u shprehet në mënyrë praktike dhe të vazhdueshme.
Kultivimi i respektit të prindërve, nuk kufizohet vetëm në mësimin e respektit, mos ngritjes së zërit, bindjes dhe mos bezdisjes. Në fakt, kultivimi i respektit të prindërve bëhet duke e trajtuar fëmijën me dashuri, edukatë, ndjenja dhe respekt.
 
Dashuria është sjellje
Njerëzit e quajnë dashuri, prirjen e tyre për tu afruar me të tjerët dhe nevojën që kanë për ta. Që këtu, shumë persona e konceptojnë dashurinë si një ndjenjë dhe emocion të pavullnetshëm, i cili ashtu siç lind rastësisht mund dhe të shuhet rastësisht. Në fakt, fjala “dashuri” buron nga folja “dashuroj” e cila tregon një akt. Thënë ndryshe, “dashuroj” përmban disa ndjenja të cilat lidhin zemrat e njerëzve, si pasojë e sjelljeve dhe veprave që ndodhin mes tyre. Kështu, ajo i forcon lidhjet mes tyre dhe i stimulon ndjenjat të rriten dhe zhvillohen si në rritje, ashtu dhe në rënie. Bazuar në këtë, ndjenja e dashurisë së fëmijëve për prindërit, nuk është një vërshim që shfaqet krej papritur. Në fakt, ajo është një ndjenjë që buron nga zemra e të porsalindurit që në çastet e lindjes. Ai nuk e gjen mëshirën, dhembshurinë dhe dashurinë që i lipset, veçse në ngrohtësinë e krahëve të nënës së tij. Teksa rritet dhe hedh hapat e parë, ai konstaton që e ëma e shoqëron për dore, i tregon përralla të bukura para se të flejë, e zgjon me buzëqeshje dhe zë të ngrohtë në mëngjes, për ti ofruar ushqimin aq të shijshëm të përgatitur nga duart e saj. Mandej, dita vazhdon me punët e tjera dhe përpjekjet për t’ia lehtësuar sa më shumë foshnjes procesin e rritjes.
Por, si ti zhvillojmë më shumë këto ndjenja me qëllim që respekti të mos reduktohet kur fëmija të dalë në jetë dhe të përzihet me njerëz të tjerë përveç familjarëve? Aq më tepër që dashuria e prindërve për fëmijën mund të shndërrohet dhe në përkëdheli që e prish atë.
 
Dashuria në zemrën e Profetit a.s
Tek i dërguari i Zotit a.s ne gjejmë modelin më të mirë për manifestimin e dashurisë, butësisë, dhembshurisë dhe interesimit me të gjithë njerëzit që e rrethonin. Me gjithë detyrat dhe përgjegjësitë e rënda që mbante mbi supe, ai nuk harronte të manifestojë dashurinë e tij për të bijën, Fatimen. Ai e thërriste me emra përkëdhelës, i rregullonte vendin ku do të ulej dhe sa herë që ajo hynte në shtëpi, ngrihej dhe e puthte në ballë.
Nga ana e saj, Fatimeja, edhe pse vitet e jetës i numëroheshin me gishtat e duarve, çante turmën e kurejshëve idhujtarë për të pastruar supet e të atit nga papastërtitë që i kishin hedhur teksa falej.
Dashuria, butësia dhe dhembshuria e manifestuar me djalin, kurrë nuk ia pakëson babait autoritetin e tij. Ajo nuk ndikon aspak negativisht në respektin që i biri duhet të tregojë për të atin. Në fakt, dashuria është si puna e epidemisë, e cila përhapet shumë shpejt.
 
Dashuria familjare... program praktik
Të dy prindërit duhet të bashkëpunojnë me qëllim që fëmija, qoftë dhe në mënyrë indirekte, ti ndjejë këto vlera. Kështu, nëna mund ta ndihmojë fëmijën dhe t’ia kujtojë të mirat dhe avantazhet e të atit nëpërmjet:
1 – Duke i rrëfyer ngjarje dhe histori, për rolin e rëndësishëm të babait në jetën e fëmijëve.
2 – Të pajtohet me fëmijën për një program të zbatueshëm, në momentin që babai kthehet nga puna, gjatë përgatitjes së ushqimin apo ditën e pushimit. Për shembull, të dy mund të pajtohen që ti këndojnë babait një këngë të bukur, një urim mirëseardhjeje teksa kthehet nga puna, një përqafim dhe puthje e dorës ose ballit të babait, si dhe ndihma për ti hequr rrobat, dhënien e peshqirit teksa pastrohet etj...
3 – Ajo duhet t’ia kujtojë fëmijës rëndësinë e përshëndetjes së përditshme teksa shkon për të fjetur dhe në mëngjes pasi ngrihet nga gjumi. Ajo mund ta iniciojë këtë nismë e para, me qëllim që të kultivohet dhe ti bëhet ves fëmijës.
Po ashtu, babai mund të planifikojë me fëmijën për ti bërë qejfin nënës së tyre duke:
1 – Sjellë ndonjë dhuratë, buqetë trëndafilash, rregullim të dhomës, letër ku i shprehet respekti dhe vlerësimi, një pikturë e bukur etj...
2 – Një dhuratë të bërë nga duart e tyre, siç janë albumet e fotografive të cilat përmbajnë fotot e të  gjithë familjes.
 
Shfrytëzimi i festave
Po, fëmijët mund ta bëjnë dhe këtë. Ata mund të shënojnë në një bllok ose fletore ditëlindjen e prindërve të tyre, të gjyshit dhe shokëve të tyre, të nënës, kushërinjve dhe të gjithë njerëzve të dashur. Këtu mund të shënojnë dhe festat e tjera si viti i ri, fillimi i vitit të ri shkollor, ardhja e muajit të Ramazanit etj... Kjo bëhet me qëllim që fëmijët ti urojnë prindërit dhe familjarët për këto raste.
Qarku mund të zgjerohet më shumë, ku prindërit dhe fëmijët, të vendosin plane për t’u bërë qejfin njerëzve të afërm si gjyshërit, dajet dhe xhaxhallarët, komshinjtë etj... Atyre u blihen dhurata qoftë dhe simbolike, të shoqëruara me buzëqeshje të çiltra.
Padyshim që fëmija i vogël do të gëzohet në maksimum teksa e sheh veten aktiv në organizimin dhe realizimin e këtyre objektivave madhore. Ai do të gëzohet shumë me këto festa ku ai manifeston gjenialitetin e tij, dasurinë dhe ndjenjat. Këto gjëra e motivojnë fëmijën që tu falë njerëzve që e rrethojnë dashuri dhe dhembshuri. Çdo festë dhe rast, do të shndërrohej në njëj zakon që i jep jetë dhe gjallëri emocioneve të familjes dhe atyre që e rrethojnë atë.
Kultura e dashurisë, mund të edukojë një brez që i jep ndjenjave dhe emocioneve, vendin e duhur dhe statusin që i takon në këtë kkohë të ngarkuar me tension. Thotë Profeti a.s:”Zoti e mëshiroftë një prind, që e ndihmon fëmijën e tij ta respektojë.” 
 
Perktheu: Elmaz Fida

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt :: Komentet

No Comment.
 

[Artikull] Mbill dashuri të korrësh respekt

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: