[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin Hitskin_logo Hitskin.com

This is a Hitskin.com skin preview
Install the skinReturn to the skin page

islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeSat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
230 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 230 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_vote_lcap96%[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_vote_rcap
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_vote_lcap0%[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_vote_lcap0%[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_vote_lcap0%[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_vote_lcap1%[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_vote_rcap
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_vote_lcap2%[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_vote_rcap
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin Empty
MesazhTitulli: [Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin   [Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin I_icon_minitimeSun 9 Aug 2015 - 0:42

[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin 200-150_1438684110Pothuajse një muaj pas shpalljes së konvertimit të tij nga Krishterimi në Islam, futbollisti togolez, Emmanuel Adebayor ka zbuluar arsyet e konvertimit të tij.

Sipas zakonit të tij, arsyet e konvertimit i publikoi edhe në internet.

Kam gjetur 13 arsye të vlefshme pse dhe si muslimanët janё sikur Jezusi (Isai a.s.), dhe janë pasues të vërtetë të Jezusi (Isai a.s.) më shumë se krishterёt:

1. Jezusi (Isa a.s.) na ka mësuar se ekziston vetëm një Zot dhe vetëm Ai, i vetmi Zot, duhet të adhurohet, siç thuhet në Ligjin e Përtërirë 6:4 (Dëgjo, o Izrael: Jehovai, Perëndia ynë është një...), dhe në Ungjillin sipas Markut 12: 29 (Dhe Jezusi u përgjigj: ''Urdhërimi i parë i të gjithëve është: "Dëgjo, o Izrael: Zoti, Perëndia ynë, është i vetmi Zot).
Muslimanët gjithashtu e besojnë kёtё, siç është thënë në ajetin kur’anor: “O ithtarët e librit, mos teproni në fenë tuaj dhe mos thuani tjetër gjë për All-llahun, përveç asaj që është e vërtetë. Mesihu, Isa, bir i Merjemes, ishte vetëm i dërguar i All-llahut. Ishte fjalë e Tij (bëhu) që ia drejtoi Merjemes dhe ishte frymë (shpirt) nga Ai. Besojeni pra All-llahun dhe të dërguarin e Tij e mos thoni: “Tre” (trini). Pushoni (së thëni), se është më mirë për ju. All-llahu është vetëm një All-llah; larg qoftë asaj që Ai të ketë fëmijë. Ç'ka në qiej dhe ç'ka në tokë është vetëm e Tij. Mjafton që All-llahu është planifikues i pavarur. (Kur’an, 4:171)

2. Jezusi (Isa a.s.) nuk ka ngrënë mish derri. Kjo është cekur në Ligjin Levitik 11:7.(Derri, është dythundrak dhe thundrën e ka të ndarë, nuk është ripërtypës - për ju është i papastër). Ndërsa myslimanëve u është thënë në ajetin kur’anor: “Thuaj: “Në atë që më është shpallur mua (në Kur'an) nuk po gjej të ndaluar diçka nga ushqimi, përveç në qoftë se ai (ushqimi) është: cofëtinë, gjak i derdhur ose mish derri, ai është i ndytë, dhe pos asaj që është therrur jo në emër të All-llahut...” (Kur’an, 6:145).

3. Jezusi (Isa a.s.) është përshëndetur me: “Esalamu alejkum – (Paqja qoftë me ju)”. Në Ungjillin sipas Gjonit, 20:21, thuhet: (Pastaj Jezusi u tha atyre përsëri: “Paqja me ju! Sikurse më ka dërguar mua Ati, ashtu unë po ju dërgoj ju”. Muslimanët gjithashtu e përshëndesim njëri-tjetrin në këtë mënyrë.

4. Jezusi (Isa a.s.) gjithmonë thoshte: Nё dashtë Zoti (in sha Allah). Muslimanët gjithashtu e thonë kёtё para se të bëjnë ndonjë gjë, siç thuhet në ajetet kur’anore: “Dhe mos thuaj kurrsesi për ndonjë çështje: “Unë do ta bëj këtë nesër! Vetëm (nëse i shton): “Në dashtë All-llahu!” E kur të harrosh, përmende Zotin tënd dhe thuaj: “Shpresohet se Zoti im do të më japë udhëzim edhe më të afërt prej këtij”. (Kur’an, 18:23-24).

5. Jezusi (Isa a.s.) lante fytyrën, duart dhe këmbët e tij para se tё falej (lutej). Muslimanët bëjnë të njëjtën gjë.

6. Jezusi (Isa a.s.) dhe pejgamberët tjerë në Bibël janë falur (lutur) duke e lëshuar kokën në tokë. Në Ungjillin sipas Mateut 26:39, thuhet: (Dhe, si shkoi pak përpara, ra me fytyrë për tokë dhe lutej duke thënë: Ati im, në qoftë se është e mundur, largoje prej meje këtë kupë; megjithatë, jo si dua unë, por si do ti”. Kjo muslimanëve u është thënë në ajetin kur’anor: “Oj Mejreme, vazhdoje adhurimin ndaj Zotit tënd, bën Razz dhe falu për Zotin bashkë me ata që falen!” (Kur’an, 3:43).

7. Jezusi (Isa a.s.) kishte mjekër dhe veshte galabije të gjatë, gjë që për meshkujt muslimanë është Sunnet.

8. Jezusi (Isa a.s.) besonte në të gjithë profetët. Në Ungjillin sipas Mateut 5:17, thuhet: “Mos mendoni se unë erdha për të shfuqizuar ligjin ose profetët; unë nuk erdha për t`i shfuqizuar, po për t`i plotësuar. Ndërsa muslimanëve në Kur’an u është thënë: “Thuaj: “Ne i kemi besuar All-llahut, edhe asaj që na u zbrit neve, edhe asaj që i është zbritur Ibrahimit, Ismailit, Is'hakut, Jakubit dhe pasardhësve. Edhe asaj që i është dhënë Musait dhe Isait, edhe asaj që i është zbritur të gjithë pejgamberëve nga Zoti i tyre. Ne nuk bëjmë kurrfarë dallimi në mes tyre dhe ne vetëm Atij i jemi dorëzuar”. (Kur’an, 3:84) dhe “I dërguari i besoi asaj që iu shpall prej Zotit të tij, e ashtu edhe besimtarët. Secili i besoi All-llahut, engjëjve të Tij, shpalljeve të Tij, të dërguarve të Tij. Ne nuk bëjmë dallim në asnjërin nga të dërguarit e Tij, dhe thanë: “Iu përgjigjëm thirrjes dhe respektuam urdhërin. Kërkojmë faljen tënde o Zoti ynë! Vetëm te Ti është ardhmëria jonë”. (Kur’an, 2: 285).

9. Nëna e Jezusit, Merjemja (Maria) vishej me modesti, duke e mbuluar në tërësi trupin dhe mbante shami (hixhab), siç gjendet tek Letra e parë drejtuar Timoteut 2:9 (Po ashtu, dëshiroj që gratë të stolisen me veshje të rregullta, me modesti dhe mendje të shëndoshë, jo me modele gërshetash dhe me ar e me margaritarë ose me rroba shumë të shtrenjta, por si u ka hije grave që pohojnë se nderojnë thellësisht Perëndinë, domethënë, me anë të veprave të mira), dhe tek Zanafilla 24:64-65 (Edhe Rebeka ngriti sytë dhe pa Isakun; atëherë zbriti me të shpejtë nga deveja, dhe i tha shërbëtorit: "Kush është ai njeri që vjen nga fusha drejt nesh?". Shërbëtori u përgjigj: "Është zotëria im". Atëherë ajo mori vellon dhe u mbulua. Dhe tek Letra e parë e Korintasve 11: 6. (Sepse në qoftë se gruaja nuk mbulohet, le t`ia presin flokët; por në qoftë se për gruan është turp të qethet a të rruhet, le të mbulojë kryet.)
Gratë muslimane vishen me modesti, siç u është thënë në ajetin kur’anor: “O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave të besimtarëve le t'i vënë shamitë (mbulojë) e veta mbi trupin e tyre, pse kjo është më afër që ato të njihen (se nuk janë rrugaçe) e të mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai është mëshirues. (Kur’an, 33:59).

10. Jezusi (Isa a.s.) dhe profetët tjerё nё Bibël agjëronin deri në 40 ditë. Tek Eksodi 34:28, thuhet: (Kështu Moisiu mbeti aty me Zotin dyzet ditë dhe dyzet net; nuk hëngri bukë as piu ujë. Dhe Zoti shkroi mbi pllakat fjalët e besëlidhjes, dhjetë urdhërimet). Tek Danieli 10:2-6, thuhet: (Në atë kohë, unë, Danieli, mbajta zi për tri javë të plota. Nuk hëngra ushqime të zgjedhura, nuk futa në gojën time as mish as verë dhe nuk u vajosa aspak, deri sa kaluan tri javë të plota.) Në Librin e parë të Mbretërve 19:8, thuhet: (Ai u ngrit, hëngri dhe piu; pastaj me forcën që i dha ai ushqim eci dyzet ditë dhe dyzet netë deri sa arriti në malin e Perëndisë, në Horeb.) Ndërsa në Ungjillin sipas Mateut 4:1., (Jezusi, pasi kishte agjëruar dyzet dite e dyzet netë, kishte uri të madhe).
Muslimanët agjёrojnё gjithashtu gjatë muajit tё Ramazanit. Muslimanët janë obliguar ta agjërojnë muajin e Ramazanit: “O ju që besuat, agjërimi u është bërë obligim sikurse që ishte obligim edhe i atyre që ishin para jush, kështu që të bëheni të devotshëm. (Kur’an 2:183), dhe hapi tjetër është agjërimi i 6 ditёve shtesë për të rritur shpërblimet e tyre.

11. Jezusi (Isa a.s.) na mësoi të themi: "Paqe në këtë shtëpi" kur të hyjmë në të. Në Ungjillin sipas Llukës 10:5, thuhet: (Dhe në cilëndo shtëpi ku të hyni, më përpara thoni: "Paqe në këtë shtëpi").
Muslimanët veprojnё pikërisht ashtu siç ka vepruar Jezusi. Kur hyjmё nё shtëpitë tona dhe shtëpitë e të tjerëve ne themi: “Bismilah” dhe gjithashtu përshëndetemi me - Es salamu alejkum – Paqja qoftë mbi ju, siç është thënë në ajetin kur’anor: “Kur të hyni në ndonjë shtëpi përshëndetni (ata që janë në to) me një përshëndetje të caktuar nga All-llahu (me selamun alejkum) që është e bekuar dhe e këndshme. Kështu All-llahu ua sqaron argumentet që t'i kuptoni.” (Kur’an, 24:61).

12. Jezusi (Isa a.s.) është bёrё synet. Rrethprerja (synetllёku) është njё nga pesë fitret (natyrshmёritё) në Islam, kështu që nga meshkujt muslimanë kërkohet qё të bёhen synet. Në Ungjillin sipas Lukës 2:21, thuhet: (Dhe kur kaluan të tetë ditët, pas të cilave ai duhej rrethprerë, ia vunë emrin Jezus, emër të dhënë nga engjëlli para se ai të ngjizej në bark.) Ndërsa në Tevrat, Allahu/Zoti i tha Profetit Ibrahim a.s., se ky (synetllëku) është një “besëlidhje e përjetshme”. Në Zanafillë 17:13, thuhet (Do të rrethpritet si ai që ka lindur në shtëpinë tënde, ashtu edhe ai që është blerë me para; besëlidhja ime në mishin tuaj do të jetë një besëlidhje e përjetshme).
Pejgamberi, Muhamedi a.s., ka thënë: “Pejgamberi Ibrahim ёshtë bërë vetё synet nё moshёn tetëdhjetë vjeçare.” (Hadith sahih nga Buhariu, Muslimi dhe Ahmedi).

13. Jezusi (Isa a.s.) fliste gjuhёn arameike dhe Zotit i thoshte Zot/Elah, gjë që theksohet njëjtë si Allah. Gjuha arameike është gjuhё e lashtë biblike. Ajo është një nga gjuhët semite përfshirë hebraishten, arabishten, gjuhёn etiopiane, gjuhën e lashtё asiriane dhe atë babilonase të Akadianёve.

Elah në gjuhën arameike dhe Allah në atë arabe janë njëjtë.
Fjala arameike Elah, ka prejardhjen nga gjuha arabe Allah, që do të thotë Zot. Allah në gjuhën arabe do të thotë Zot, Zot i Plotfuqishëm, Suprem. Shumё lehtë mund të vëreni ngjashmërinë në shqiptimin e tyre, dhe të konkludoni se Zoti i Jezusit është gjithashtu Zoti i muslimanëve, i gjithë njerëzimit dhe i çdo gjëje që ekziston.
Tani më thoni kush është pasues i vërtetë i Jezusit (Isait a.s.)? Natyrisht, muslimanët. Tani besoj se jam pasues i vërtetë i Jezusit (Isait a.s.)



[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin Emmanuel-adebay_1438684126
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» [Kthime ne islam] 19 tifozë të futbollit e pranojnë Islamin në Brazil
» [Kthime ne islam] Pasi ofendoi Muhamedin a.s e pranoi Islamin
» [Kthime ne Islam]*** 23 vajza dhe djem francez e perqafojne Islamin
» [Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin
» [Kthime ne Islam] Subhanallah nje italian kthehet ne islam dje diten e Kurban Bajramit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Kthime në Islam-
Kërce tek: