islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
(Tregim Islam) 5 Keshilla Empty96%(Tregim Islam) 5 Keshilla Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
(Tregim Islam) 5 Keshilla Empty0%(Tregim Islam) 5 Keshilla Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
(Tregim Islam) 5 Keshilla Empty0%(Tregim Islam) 5 Keshilla Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
(Tregim Islam) 5 Keshilla Empty0%(Tregim Islam) 5 Keshilla Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
(Tregim Islam) 5 Keshilla Empty1%(Tregim Islam) 5 Keshilla Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
(Tregim Islam) 5 Keshilla Empty2%(Tregim Islam) 5 Keshilla Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 (Tregim Islam) 5 Keshilla

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

(Tregim Islam) 5 Keshilla Empty
MesazhTitulli: (Tregim Islam) 5 Keshilla   (Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22

(Tregim Islam) 5 Keshilla 20191021

Një njeri i devotshëm pa në ëndërr sikur iu tha:
“Kur të mbërrijë sabahu, gjënë e parë që të shohësh kapërdije, të dytën fshehe, të tretës plotësoja
kërkesën, të katërtën mos e mërzit, ndërsa nga e pesta largohu!”
Erdhi sabahu dhe njeriu doli jashtë. Filloi udhën dhe ç’të shohë, një mal i madh i doli përpara. U habit. Tha me vete:

“Zoti im më urdhëroi ta kapërdij. Ai nuk më urdhëron me diçka për të cilën nuk kam mundësi.”
Dhe kështu vendosi ta kapërdinte. Filloi të ecte drejt tij, por sa më shumë që ecte aq më shumë mali zvogëlohej. Kur mbërriti ai tashmë ishte sa një kafshatë, e kapërdiu. Shijen e kishte të ëmbël. E falënderoi
Allahun e vazhdoi të ecte.

Përballë iu shfaq një govatë që mbiu nga toka. Mendoi: “Zoti më urdhëroi që këtë ta fsheh.” Prandaj hapi një gropë dhe e mbuloi atë. Eci më tutje por kur kthehu kokën pas, vuri re që govata kish dalë përsëri mbi faqen e dheut. U kthye dhe e groposi edhe një herë. Eci edhe pak dhe përsëri shikoi govatën të cilën e groposi për të tretën herë. Tha me vete “Unë e bëra detyrën time.” dhe u largua.

Rrugës i doli para një zog që po ndiqej nga një skifter. Zogu i tha: “O ti rob i dashur i Allahut, me fsheh, më ndihmo!” E mori dhe e fshehu atë në gjirin e tij. Më pas foli skifteri: |O ti rob i dashur i Allahut, unë jam i uritur. Jam gjithë ditën në ndjekje të këtij zogu, dua ta kap atë, mos u bëj pengesë e rriskut tim!” Njeriu tha me vete: “M’u urdhërua të plotësoj kërkesën e të tretit dhe e plotësova. M’u tha të mos mërzis të katërtin. Tani ç’të bëj?” U hutua. Pastaj mori thikën, ndau një copë mish nga kofsha e tij dhe ia hodhi skifterit. Më pas e la zogun të lirë dhe vazhdoi.

Rrugës pa një kufomë që kundërmonte erë të keqe. E la dhe u largua.
Kur erdhi nata bëri këtë lutje:
“Unë iu binda urdhrit Tënd. O Zot, të lutem më trego kuptimin e këtyre punëve.”
Përsëri në ëndërr një zë i tha:
“E para që shikove dhe gëlltite ishte zemërimi yt. Në fillim u duk i madh sa një mal, por me durim, u
zvogëlua aq shumë sa u bë një kafshatë e ëmbël.
E dyta, ishte puna jote e mirë. Sado që ta fshehësh, ajo ka për të dalë mbi faqen e dheut.
E treta ishte një amanet që të ishte dorëzuar. Mos e tradhto atë!
E katërta ishte kjo: nëse një njëri kërkon diçka prej teje, jepja, edhe nëse është diçka e domosdoshme për ty.
E pesta ishte përgojimi. Largohu nga ata që përgojojnë.
Me të vërtetë, vetëm Allahu di më së miri.” Të fitosh kënaqësinë dhe dashurinë e Allahut nuk
është një punë shumë e vështirë… mjafton të zbatojmë urdhrat e Tij dhe të largohemi nga gjithçka Ai ka ndaluar. 
Këto urdhëresa dhe ndalesa nuk janë një barrë që nuk mund të mbarten nga njeriu sepse Ai nuk ngarkon askënd përtej mundësive të tij…
.

Allahu ju shperbleft per postimin.
(Tregim Islam) 5 Keshilla 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
(Tregim Islam) 5 Keshilla
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tregime Islame-
Kërce tek: