islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi Empty
16042020
Mesazh[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi

[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi Downlo10

Fatkeqësinë e cila e ka goditur njerëzimin mund të përmbledhim në disa këshilla dhe mesazhe si vijon:

– Asgjë nuk mundet dhe nuk do të ndodhë pa dijen dhe vullnetin e Allahut, prandaj le të qetësohemi.

– Ky virus është një nga krijesat e Zotit dhe nuk mund të dalë nga këto korniza, prandaj LE të jemi të sigurt.

– Nuk ka dyshim se në këtë sprovë ka një urtësi, ndonjëherë e njohim atë dhe ndonjëherë jo – kështu që ta mbajmë në mend këtë.

– Sprovat dhe fatkeqësitë janë ligjshmëri e vendosur nga Allahu, ato mund të jenë individuale dhe kolektive, le ta kuptojmë këtë.

– Kur njerëzit gabojnë dhe largohen nga udhëzimet e Allahut, Allahu ua dërgon atyre ‘ushtritë’ dhe shenjat e Tij, të cilat mund të duken të frikshme dhe shkatërruese, por në thelb fshehin mirësi dhe mëshirë, prandaj gëzohuni.

– Le të mos harrojmë përshkrimin e njeriut në Kuran, se ai është krijuar në formë të përsosur, dhe se Allahu e ka dalluar mbi krijesat e tjera, por edhe se njeriu është i dobët, injorant, i pamatur, i gatshëm për të polemizuar, andaj t’i përmbahemi mirësjelljes.

– Allahu i Lartësuar, ka shpallë në Kuran: “Është e mundur që juve diçka të mos u pëlqejë, por që Allahu në atë do t’ju sjellë shumë të mira.” (en-Nisa’, 19), kështu që le të jemi të lumtur.

– Ai gjithashtu ka shpallë: “Dhe mos e humbni shpresën në mëshirën e Allahut. Me të vërtetë, shpresën në mëshirën e Allahut nuk e humbin, përpos populli mohues.” (Jusuf, 87), andaj le të kemi durim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi :: Komentet

No Comment.
 

[Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Analiza-
Kërce tek: